• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • Järgmine 
Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jää all on asju
#1
“Vaata, mis te narrid siin oma saabastest kratsite,” ütles ta, “minge sinna, pilliroo juurde, seal on jää nagu klaas.”
...
“... Käisingi juba; seal on tore vaadata, kui vähid parve ümber ronivad. Üks hull oli ometi nii suur kui kinnas ja õgis aga teisi nahka. siis tuli üks suur kala, vist säga, niisuguste suurte, punnis silmadega, ja sõi jälle vähi ära. Ei seal on niisuguseid loomi näha, et kananaha ajavad ihu peale.”


Juttu Antarktika jää-alustest järvedest alustas zed oma III Reich:i saladuste teemas, rääkides suurimast nende hulgast – Vostok (pindala 14 000 km2, suurim sügavus 800 m, asub ligi 4 km paksuse jääkihi all - vt Wikipedia artikkel). Aga on mitu põhjust neist ka eraldi rääkida, uusim see, et kui Vostok on jäänud omalaadsete hulgas suurimaks, siis hiljuti tehti kindlaks suuruselt teine ja kolmas Antarktika alljääjärv, vastavalt 90ºE (nimetatud asukoha järgi, pindala 2000 km2) ja Sovetskaja (provotseerimaks jääaluseid natse pinnale ronima?* pindala 1600 km2), sügavus kummalgi umbes pool kilomeetrit üle 3 km jääkihi all (link).
* tegelikult vist seepärast, et aastatel 1958-1959 ületas järved Nõukogude ekspeditsioon, aimamata (?), mis neil jalge all oli.

Veel Vostokist, lisaks zedi poolt pajatatule:

1. Vostok koosneb kahest omavahel ühendatud osast: ühe sügavus 800 m, teisel 400 m, nendevahelise künnise sügavus 200 m.
2. Järv on olnud isoleeritud muust maailmast miljoneid või isegi kümneid miljoneid aastaid ja võib sisaldada muistseid elusolendeid (loe baktereid), kes mujal ammu kadunud. Igatahes on väljapuuritud jääst juba leitud veidraid pisilasi (link).
3. Järvevee hapnikusisaldus ületab 50 korda avajärvede tüüpilise hapnikusisalduse (see on muidugi vaid hinnang, vett pole ju keegi veel kätte saanud) – see on teadaolevatele pisilastele tappev. Seetõttu on ka arvatud, et järv võib olla täiesti steriilne.
4. Järve kattev jääkiht tegelikult liigub – roomab üle järve kiirusega 4 m/aastas.
5. Venelaste tehtud puuraugus, mida hiljuti jälle sügavamaks puuriti, peaks veeni olema jäänud veel ca 100 m, veeni välja kavatsetakse jõuda 2007/2008 Antarktilise suve ajal.

Ja pisut ka vandenõulist:

1. 2001. aasta algul toimunud pressikonverentsil anti ootamatult teada, et NASA ja JPL lõpetavad Vostoki uurimise*. NASA esindaja Debra Shingteller olevat öelnud, et rahvusliku julgeoleku kaalutlustel võtab asja üle NSA (National Security Agency), mispeale ta kohtumiselt ajakirjanikega kiiresti ära viidi ja hiljem räägiti keelevääratusest.
* Nende huvi oli eelkõige muidugi seotud Jupiteri kaaslase Europa oletatava jääaluse ookeani uurimiseks vajaliku tehnika arendamisega (Cryobot, millest zed pisut kirjutas)
2. Vene polaaruurija Ivan Toskovoi avastas Vostoki piirkonnas nn jääluited – jäämoodustised, mis sisaldavad suuri (1-100 m läbimõõdus) tühikuid-gaasimulle. Uurija kadus Antarktikas jäljetult 2000 aasta märtsis.

Aga veel Antarktika jää-alustest asjadest: Ice-Cube. “Jääkuup” on lõunapoolusele jää sisse rajatav kuupkilomeetri suurune neutriinodetektor, püüdmaks neid “viirastusosakesi”, mille kindlaks kinnipüüdmiseks läheks vaja Linnutee-paksust raudplaati. Aga mõni üksik võib kinni jääda ka taolises “jääkuubis” – muunduda teisteks osakesteks (müüoniteks), mida on juba lihtsam avastada valguse järgi, mida nood liikumisel kiirgavad. Neutriinode suure läbitungimisvõime tõttu pääsevad nad välja kohtadest, mis muule kiirgusele (valgusele, näiteks) on täiesti läbipaistmatud (nt supernoovade sisemusest) ja suudavad seetõttu anda infot asjade kohta, mis muidu kindlalt varjatud (link).
Vasta
#2
mind näiteks huvitab selline süvaarheoloogia. Tea mis kõik kaevamistel ja puurimistel välja tulla võib. Alati kui millegist taolisest kuulen näen siis tõusevad karvad püsti ja hing ei anna rahu. Tahaks ilgelt ise osa saada asjast.

Kuid tulevikus on mul plaanis antarcticas ka ära käia.

Igal juhul huvitav teks oli.
Vasta
#3
Viimaseid uudiseid Vostokist:
Vene ja Prantsuse uurijaid avastasid puursüdamiku jääst (arvatakse, et nii lähedal veepinnale koosnebki see juba külmunud järveveest) põhjasetete jälgi ja nendest märke bakteritest, kes harilikult elavad nii 50-60 kraadises vees. Kuumaveeallikad? Kui nii, siis võib seal all "elusam" olla kui seni arvati-loodeti. BBC teadusuudis

Aga varsti vast polegi enam vaja jääd puurida, CNN annab teada, et Antarktika kohal soojeneb õhk jõudsamalt kui mujal maailmas (link). Pingviinid rõõmustavad, et pole enam vaja nii pikki jalgsimatku teha, Arktika jääkarud seevastu on ahastuses.

PS.: Kui para-normaalne peaks tähendama, et "reaalsusest hästi kaugel", siis on eelmised lood paraaprill. Essa!
Vasta
#4
... aga on ka asju, mis kuidagi jää alla minna ei taha. Isegi -53 C kraadise külmaga mitte. Don Juani "lomp" (tiik? - ik pond) Antarktikas. Maailma soolaseim veekogu - üle kahe korra soolasem kui kuulus Surnumeri, sisaldab 671 g soolasid 1 kg vees. Avastatud 1961 US mereväe helikopteri ülelennul. Taolise veekogu olemasolu on kergitanud lootusi midagi sarnast ka Marsilt avastada. Siin mõned päris kenad pildid, otsides ("Don Juan pond") leiab veel palju igasugust.
Ja siin veel pilte ülevalt (sh zoomiga animatsioon).

Muudetud: 14-4-06 kell 09:35:28 Hallucigenia
Vasta
#5
jah..aga kahtlen arvama et see soolavee lomp on mingi vana jäänuk ... ja ega seal vist keegi ei elaks ikka , isegi kui selline veekogu soojemal mandril asuks. Kuid mine sa tea.
Vasta
#6
Jaa, see Antarktika teema ja need järved seal on tõesti huvitav teema.
1999 nov-s leidsid teadlased aktiivse vulkanismi Lääne-Antarktise jääkatte all ja ringikujulisi jooni Landsati kujutistel jäävoost. Vulkaani asukohana pakuti Yukoni pooluse aegset laiuskraadi 55 kraadi 15 S, mis viitab iidsele pühapaigale.
Olen omale kuskilt välja kirjutanud ka järgmise lause: 2001 jaan-s töötas Vostoki järve juures rühm Colombia teadlasi. Nad uurisid järve areaali õhust ja leidsid tohutu tühemike ja koobassüsteemide ja tunnelite võrgu. Leiti ka 105x75 km anomaalia.
2001 lõpetas NASA cryroboti projekti Antaktikas valitsuse käsul. (!?)
Usun, et kümneid tuhandeid aastaid tagasi eksisteeris Antarktikas kõrgelt arenenud tsivilisatsioon ja selle jälgi on sealt ka leitud ja leitakse veelgi.
Vasta
#7
Tsitaat:Algselt postitas: Müstik
Vostoki järve juures ... Leiti ka 105x75 km anomaalia.
Jah, zed sellest oma III Reichi teemas kirjutas. Täpsemalt on tegemist tugeva magnetilise anomaaliaga.
Vasta
#8
Teine post ... aga olgu ... hakkasin isegi mõtlema, et mis asju siis ikkagi ja kust neid otsida. Mis puutub Antarktikasse, siis juhiks võiks olla jääalune maakaart, mis iseloomustaks maapinna reljeefi jää all (ja seega ka, teatud mööndustega, aegadel enne jäätumist). Aga ega seda nii lihtne netist leida polegi. Sellest on muidugi palju juttu, et Lääne-Antarktika kujutab endast saarestikku, kus saari omavahel ja Ida-Antarktikaga (mis on "üks tükk") ühendab jääkate. Tõsi küll, rahvusvaheline konsortsium BEDMAP on aastat 5 tagasi maha saanud suht detailse "jääaluse" kaardiga (M 1:10 000 000), aga ... saate ju isegi aru (Money, money, ...), niiet parim, mis ma leidsin, on see artikkel (.pdf), kus lk. 14 on mingis suuruses see kaart toodud. Kas keegi teab mõnda paremat allikat? Või oskab selle kaardi põhjal öelda, kus need magusamad kohad puurimiseks oleksid (peale eelpoolnimetatud magnetanomaalia Vostoki järve ääres)? Et saaks augu läbi atlantide kuningapalee katuse?
Vasta
#9
aga veelgi vanemat.
Vaatan, et need korduspostid on juba halvaks harjumuseks mul kujunemas (aga olgu - ega mõni teine poiss siin foorumis kah päris puhas ei ole). Niisiis - jaapanlased väidavad, et on oma puuraugust Antarktikast 3 km sügavuselt kätte saanud vanima seni uurida olnud jää - miljoni-aastase. Mis huvi see pakub? No näiteks lubab jääs sisalduvate gaaside järgi määrata kunagist atmosfääri koostist (sh kuidas oli lugu kasvuhoonegaasidega), ehk ka uurida mingeid jääs leiduda võivad pisilasi. CNN teadusuudis. A mul tuli hoopis sihuke küsimus, et palju küll üks kokteil võiks maksta, kuhu sellest jääst kuubikuid on sisse pandud. Ehk on hea äriprojekt? Uhhh ... kust küll sellised mõtted tulevad? Ehk hakkasid külge sellest Marsi-foorumist, millele ühes teises postis viitasin? Kus üks tubli ameerika (kes see muu ikka) poiss hüüab: "You know why Im called MarsBar? Because I am going to open the first full service bar on mars....I need a drink...Woa is thou poor spirit..." Miskit meenub: Ray Bradbury. Marsi kroonikad. November 2005: Vaikne hooaeg. - Hea jutt nagu RB-l enamuses. Aga, jah, see daatum on juba mööda saanud. Kõik unistused ei täitu. Õnneks.
Vasta
#10
Ma siin kah omamoodi mõtlen. Kas need arktilised poolused on alati, terve maailma kestvuse jooksul olnud jääall? Kui jah, siis mida sealt leida loodetakse? Kui seda 3km auku puuritakse, et kaameraga piiluda, siis järgmine hetk tehakse laiem auk, et inimloom(ehk esimesena jälle koer?) sisse sudida. Igataes rikub see auk ju ära selle õhu, mis seal jää-all on olnud miljoneid aastaid. Kas pole võimalik, et see kuppel( 3km irw) kokku kukuks ja kogu sebimisele kriipsu peale tiriks? Mida üldse loodetakse sealt leida?
Vasta
#11
Zepak, ei ole arktilised poolused kogu aeg jää all olnud. Loe eelnevaid postitusi ja teemasid!
Leida loodetakse ja ka leida kardetakse väga erinevaid asju.
Näiteks III Reichi, kadunud mannert Atlantist, maa-alust muistset tsivilisatsiooni, inimkonna eest peidetud salateadmisi ja ka meist hulga targemaid olevusi, näit. võõrtsivilisatsiooni humanoide või teises dimensioonis elavaid reptiloide. Mida iganes, mida keegi veel eales näinud ega isegi kuulnud ei ole.
Vasta
#12
Tsitaat:Algselt postitas: Müstik
Zepak, ei ole arktilised poolused kogu aeg jää all olnud. Loe eelnevaid postitusi ja teemasid!
Leida loodetakse ja ka leida kardetakse väga erinevaid asju.
Näiteks III Reichi, kadunud mannert Atlantist, maa-alust muistset tsivilisatsiooni, inimkonna eest peidetud salateadmisi ja ka meist hulga targemaid olevusi, näit. võõrtsivilisatsiooni humanoide või teises dimensioonis elavaid reptiloide. Mida iganes, mida keegi veel eales näinud ega isegi kuulnud ei ole.


Tõesti isegi Atlantist? Eeldatavalt kadus ju see saar kusagil Atlandi ookeani Ameerika keskosa pool? Natuke enne neid ''väikseid'' saarekesi mis seal on?
Targemaid olevusi? Neid, kes on nii targad, et jääalt välja ei viitsi pugeda?
Vasta
#13
Tsitaat:Algselt postitas: zepac
Kas need arktilised poolused on alati, terve maailma kestvuse jooksul olnud jääall? ... Igataes rikub see auk ju ära selle õhu, mis seal jää-all on olnud miljoneid aastaid. Kas pole võimalik, et see kuppel( 3km irw) kokku kukuks ja kogu sebimisele kriipsu peale tiriks?
Antarktika kattus jääga 40 ... 15 miljonit aastat tagasi - st sammhaaval sellise perioodi vältel. Antarktise mandri kujunemise ja geoloogilise ajaloo kohta vt nt seda Wikipedia artiklit. Mingit kuplit seal kokku kukkumas pole - jää (3 km!) litsub kõvasti vastu maad (või vastu vett, nagu Vostoki järve kohal). Aga kartused, et taoliste puurimistega midagi ära võib solkida, on muidugi tõsiselt olemas. "Paremal" juhul võib see tähendada seda, et hävitatakse mingi iidne elukooslus või kaotatakse võimalus saada asendamatut teaduslikku informatsiooni. Halvemal juhul ... võib jää alt välja tulla ka midagi sellist, mis parem, kui oleks sinna jäänud igaveseks.
Vasta
#14
http://www.postimees.ee/200406/lisad/teadus/198801.php

Nagu näha, ka Antarktikas on jõgesidSmile
Vasta
#15
Tsitaat:Algselt postitas: val
http://www.postimees.ee/200406/lisad/teadus/198801.php
Nagu näha, ka Antarktikas on jõgesidSmile
Huvitavaid asju seal jää all, jah, selgub, et siis ka jõgesid. Sama uudist vahendab BBC oluliselt detailsemalt ja täpsemalt. Sealt saab selgeks ka, kuidas need jõed siis leiti. Jõgede avastamine oli mõneti kaudne: nimelt tuvastati radarmõõtmistega kosmosest jääpinna ühesugune vertikaalne nihe (kõrguse vähenemine) suurel pindalal (30 x 10 km) - ja sarnane muutus (aga jääpinna tõusu suunas) 300 km eemal. Teadlaste arvates on ainuvõimalik seletus vee voolamine ühest maaalusest järvest teise, millega kaasneb järvi katva jää langemine-kerkimine. Vooluhulgad seejuures võivat olla võrreldavad Thamesi omaga.
Aga nende Vostoki kohal jää puurimise andmetega
Tsitaat:Algselt postitas: Postimees
Puurimisprojekt on praeguseks jõudnud 90 meetri sügavusele ning vene teadlaste kinnitusel loodavad nad ülejäänud 2,3 kilomeetrit puurida järgmise aasta jooksul.
on Postimees küll kõvasti puusse (et mitte öelda liiga vähe jäässe) pannud: puurimisega on jõutud juba 3650 m sügavusele ja veeni on jäänud veel ainult 93 m. Siin üks pildike, kus rõõmsad teadlased kaisutavad väljapuuritud jääsüdamikke. Tere tulemast tagasi maailma, jääaalune Must Surm!
Vasta
#16
Mida fakki seal punase lipuga tehakse?

...kus mu haakristiga lipp on?
Vasta
#17
Tsitaat:Algselt postitas: zepac
Mida fakki seal punase lipuga tehakse?
Ju on seal viimase ilmasõja-aegsed liitlased tähistamas natside jää alla ajamist! Laugh
Vasta
#18
Eelmise aasta veebruaris läks briti teadlastel Antarktikas Fimbuli jääkilbi all kaduma robotallveelaev. Jääaluse mere elustikku uurinud laevuke jõudis 17 km kaugusele jääkilbi servast ja kadunuks jäämise hetkel oli ta 200 m sügavusel. Artiklis on mainitud, et "ebaõnnestumise põhjus ei ole teada". Fimbuli jääkilp jääb Kuninganna Maudi Maa e. endise NeuSchwabenlandi kanti.
Kas ei jõudnud see allveepaat mitte Jääaluse Reich'i territoriaalvetesse ja ...?wink

Muudetud: 27-4-06 kell 18:24:54 Weizen
Vasta
#19
Sealkandis on ka lennukeid ootamatult haihtunud (koos pilootidega), nii et miski värk, mis sõidukeid vajab, seal toimib.
Vasta
#20
Kombineeritud radarvaatluste ja gravimeetria (raskusjõu mõõtmised) andmed lubavad teadlastel väita, et Ida-Antarktika Wilkesi maa paarikilomeetrise jääkihi all pesitseb 500 km läbimõõduga hiidkraater - jälg kokkupõrkest kuni 50 km läbimõõduga taevakehaga umbes 250 miljonit aastat tagasi. Siis leidis aset suurimaid liikide väljasuremisi Maa ajaloos. See oli tükk aega enne dinosauruste väljasuremist - pigem arvatakse, et see sündmus võiski avada tee dinosauruste valitsemisele. Siiski pole avastatud kraater suurim teadaolev - Maa peal küll, aga Kuul ja Marsil on nähtavad veelgi suuremad. PhysOrg.com uudis.
Vasta
#21
Põhjapoolusel on aga kiiresti kahaneva jääkilbi all ookean - Põhja-Jäämeri -, mille põhjast on nüüd kätte saadud esimesed puursüdamikud, mis annavad tunnistust sellest, et 50 miljonit aastat tagasi loksus selle koha peal soe troopiline meri. Uuringud annavad tuge arvamusele, et ilma soojenemisele 50 aastamiljoni eest andis olulise panuse suht lühikese aja jooksul atmosfääri paiskunud tohutu süsiniku hulk. Kes soovib, võib siitkohalt arutleda edasi paleoindustriaalsete tsivilisatsioonidega juhtunud õnnetustest, uurijad ise aga väidavad, et ka meid võib oodata varsti veelgi kiirem kliima soojenemine, kui soojenenud merepõhjas hakkavad lagunema-sulama tohutud metaanhüdraadi varud ja atmosfääri hakkab lisanduma väga efektiivset kasvuhoonegaasi metaani. "Ühel hommikul ärgates märkasin, et meri keeb ..."
Vasta
#22
Jäin mõtlema, et te rääkisite iidsetest tsivilisatsioonidest mis on kunagi asunud maa all ja äkki ongi seal kunagi elanud lumeinimesed ?! Suur tsivilisatsioon kus vahetevahel on välja saadetud uurijaid kes on kogematta sattunud korraks inimese silma alla!?
Vasta
#23
muide vaatasin mingit kosmose dok. kus rääkis planeetidest mis on ümbert täiesti jääs aga sees on ju kuum.mõelge mis elu seal jää all võib toimuda.
Vasta
#24
Briti kruiisilaev Explorer 154 inimesega pardal on Antarktika ranniku lähistel karile sõitnud ja uppumas.

Kruuisilaev sõitis Argentiinast lõunas asuvate Suurbritannia poolt hallatavate Lõuna-Shetlandi saarte lähistel karile. Falmouthi rannakaitse pressiesindaja Andy Cattrelli ütles BBC-le, et praeguseks on laevalt evakueeritud 100 reisijat ja 54 meeskonnaliiget.

Catrelli sõnul otsustas laeva kapten koos ühe vanemohvitseriga aluse pardale jääda. 1969. aastal ehitatud laev on pärast kokkupõrget 25-kraadisesse kreeni vajunud.

Briti merenduse ja rannakaitse agentuuri teatel juhtus õnnetus kell 7.24 Eesti aja järgi.

Pardalolnud viibivad praegu päästepaatides ja ootavad läheduses viibiva laeva Antarctic Dream saabumist.
------------------------------------
Panin selle uudise siia, sest ei teadnud, mis teemasse see sobiks. Foorumi liige Weisen teadis öelda, et varasemates uudistes oli märgitud ka tundmatut objekti, millega laev kokku põrganud. Otsisin selle kohta teavet, ei leidnud. Kas keegi teab, kust selle kohta lisateavet saada?
Vasta
#25
Tsitaat:Algselt postitas: Müstik
Foorumi liige Weisen teadis öelda, et varasemates uudistes oli märgitud ka tundmatut objekti, millega laev kokku põrganud. Otsisin selle kohta teavet, ei leidnud. Kas keegi teab, kust selle kohta lisatevaet saada?

"Around 100 passengers and 54 crew of a cruise liner sinking off the coast of Argentina after "striking an object" have been rescued and are in lifeboats, British coastguards said Friday. The 2,400-tonne MV Explorer was going down after hitting a "large object" in the Antarctic Ocean, near the South Shetland Islands, and was listing at 25 degrees, coastguards said." ( link )

Tjah ... paljud agentuurid räägivad jäämäe asemel ettevaatlikult "objektist", lähemaid kirjeldusi (kui ikka üldse midagi nähti - pauk ja auk ju veealused) paraku pole kohanud. Auk ise aga suht pisikene ju - räägitakse pihusuurusest august
Vasta
  
  • 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • Järgmine 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Mis on jää all ? excubitoris 5 4,122 21-02-2016, 12:50
Viimane postitus: Müstik
  Kollektsioon inimese tehtud asju, mis panevad pead kratsima Nazz 21 12,803 03-02-2011, 10:38
Viimane postitus: Sethy

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat