Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inimriis
#1
"Tohoh, kas see siis ongi see vennaarm ja eestirahva kokkuhoidmine?" küsis malts, kui perenaine käe tema poole porgandipeenrasse sirutas. "Näh, mine kiku neid tiblanõgeseid, kui Sa just kikkumata olla ei saa. Igavesed ***, aina trügivad võõrasse aeda!"

Olgu siis peale siin teemas. Sest ikkagi tehnika. Või tehnoloogia. Geenitehnoloogia. Muidugi mitte veel eelnev lugu. Aga järgnev küll juba.

Ventria Bioscience on väike USA (bio)farmakoloogiakompanii, kes on asunud tootma ravimit diarröa vastu. Nakkuslik diarröa elik kõhulahtisus on maailmas teisel kohal surmapõhjusena ja peamine imikusurmade põhjus arengumaades. Ravimitootjate eesmärk seega igati õilis ... Pahandust on tekitanud vaid tehnoloogia, millega ravimit toodetakse - selleks on riisi genoomi sisse viidud inimgeene. Mitte et nüüd väga kardetaks, et taoline riis endale vähemalt hiinlastega võrdseid õigus hakkab nõudama, aga riisitootjad on ärevil, et seetõttu võivad tarbijad suvalist riisi kahtlustama hakata ja riisisöömisest ehk hoopis loobuda. Link
Vasta
#2
Vat siis, mida kõike ravimite tootmiseks ei kasutata, isegi inimgeene.
Vasta
#3
Jah, see oleks koletu põnts riisitootjatele, kui "riisi-inimesed" (hiinlased ja kogu sealse kandi elanikkond) nende ürituse tagant ära kukuksid. Samas on see väheusutav, traditsioonid ei võimalda juba seda ning mida siis ikka nii väga karta kui see veel ravitoimega on? Saavad oma kõhud korda ja nagunii GMO ruulib taimekasvatuses!
Vasta
#4
Huvitav on see, et üldine suhtumine GMO suunas on negatiivne, olgu siis tegemist hiiglaslike tomatite või ravitoimega riisiga. Samas söövad inimesed päevast päeva peavalutablette ja muid keemilise välimuse ja koostisega olluseid, go figure!

Mul on mitmed tuttavad, kes on väga geneetiliselt muundatud toidu vastased, samas lasevad oma tuttavatel Eestis keelatud peavalutablette näiteks Venemaalt importida. See ehk annab pigem märku sellest, et geneetiliselt muundatud toidu suhtes on suunised tulnud kõrgemalt ja inimeste suhtumine on propaganda tulemus. Ja ega väga pikalt otsima ei peagi.. Kui penitsilliini avastamine jättis omal ajal tööst ilma nii mõnegi posija, siis geneetiliselt muundatud toit jätab Euroopa Liidus väga tähtsal kohal olevatele põllumeestele üsna väikse ni¹i.. Igavesti me aga geenitehnoloogia pealetungi takistada ei saa! Kord tuleb üks sõltumatu rahvusvaheline instituut, kes 99%-lise tõenäosusega garanteerib GMO ohutuse ja nii me keedamegi edaspidi inimriisi.
Vasta
#5
võiks aretada hoopis kanamaitselise riisi..saaks mõnusalt woki süüa
ilma suurema rahakuluta
tudengi kõht oleks täis kanad õnnelikud ja odavad pakimakaronid kaoks lettidelt
Vasta
#6
Seni kuni kehtid seadus, et pakil peab kirjas olema, kas on GMO või mitte, ei ole vast seda riisisöömise vähenemist karta. Näiteks too kuldne riis, millele on A vitamiini lisatud, ei ole üldse sellist populaarsust saavutanud, kui loodeti, sest see on kollast värvi. Enamus riisitarbijatest on siiski harjunud valge, tavalise riisi väljanägemisega riisiga, ning ei kipu eriti kollast endale suhu pistma.
Ja GMO ohtlikkuse kasuks räägib hetkel veel rohkem fakte kui kahjutuse kohta.
Vasta
#7
Ehk sobiks siis "inimriisist" keedetud putru süüa sellise kitse piimaga, kelle genoomi on sisse viidud ühte teist inimgeeni - sellist, mille mõjul organism sünteesib vere hüübimise vastast ainet. USA farmaatsiakompanii GTC Biotherapeutics on sellisel teel asunud tootma vastavat ravimit, ekstrahheerides seda taoliste geneetiliselt manipuleeritud kitsede piimast. BBC uudis.

Aga see "geeniuudis" ja (mew) kaunilt tätoveeritud õlg tekitasid minu sihukese küsimuse-mõtte, et ehk jõuab geenitehnoloogia varsti nii kaugele, et vanemad saavad juba oma alles kavandatavatele lapsukestele mingeid tekste või mustreid selga tellida - et viid teksti või pildifaili geenitehnoloogile, see õiendab pisut teie seemnerakkude kallal ja palun - veidi aja pärast ongi ta käes - ilus priske poisslaps, "Punk on lahe!" kiri otsaees. Selle võiks isegi pimeduses helendava teha.
Vasta
#8
Natuke uudiseid GMOdest.

Prantslased andsid välja filmi, milles hoiatavad GMOde eest, ennekõike suurkorporatsioonide eest, kes on GMOde levitamise taga.

Tsitaat: On March 11 a new documentary was aired on French television. It is a documentary most Americans will never see, explaining how the gigantic biotech corporation Monsanto is threatening to destroy the agricultural biodiversity which has served mankind for thousands of years.

For millennia, farmers have saved seeds from season to season. But when Monsanto developed GM seeds that would resist its own herbicide, Roundup, Monsanto patented the seeds. For nearly all of its history the United States Patent and Trademark Office refused to grant patents on seeds, viewing them as life-forms with too many variables to be patented. But in 1980 the U.S. Supreme Court allowed for seed patents in a five-to-four decision, laying the groundwork for a handful of corporations to begin taking control of the world's food supply.

Since the 1980s, Monsanto has become the world leader in genetic modification of seeds and has won 674 biotechnology patents, more than any other company. Farmers who buy Monsanto's Roundup Ready seeds are required to sign an agreement promising not to save the seed produced after each harvest for re-planting, or to sell the seed to other farmers. This means that farmers must buy new seed every year.

Monsanto puts pressure on farmers, farmers' co-ops, seed dealers, and anyone else it suspects may have infringed its patents of genetically modified seeds. To do this, Monsanto relies on a shadowy army of private investigators and agents. They secretly videotape and photograph farmers, store owners, and co-ops. They infiltrate community meetings. They gather information from informants about farming activities.

Some Monsanto agents pretend to be surveyors. Others confront farmers on their land and try to pressure them to sign papers giving Monsanto access to their private records. Farmers call them the "seed police" and use words such as "Gestapo" and "Mafia" to describe their tactics.


Artiklit saab sellest lugeda siin: Monsanto's Harvest of Fear

Kes tahab viimasel ajal GMOdega seonduvast lähemalt lugeda, saab seda teha siin: GMO Infoleht, asjast huvitatumad võivad seda endale regulaarselt postkasti ka tellida.
Vasta
#9
Kuna elu alus on vaimne ja peenmateriaalne, siis ei tohi erinevate liikide geene segada.

Tulemus on niikuinii eluvorm, mis sureb paarikümne põlvkonna jooksul välja.

Selline tehnoloogia aga sobib suurepäraselt põllumajanduse hävitamiseks ja nälja esilekutsumiseks. Toiduainete hinnad tõusevad, monopolid rikastuvad.

Selliste arengute mõju on juba tunda sel aastal.
Vasta
#10
Ameeriklastel ei ole selle Monsantoga ikka kuidagi vedanud. Viimase aja Monsanto tegevuse kokkuvõtte võiks teha järgnevalt:

Tsitaat:Text
Some say that if farmers don’t want problems from Monsanto, they simply shouldn’t buy Monsanto’s GMO seeds. But it isn’t quite that simple. Monsanto contaminates the fields, trespasses onto the land taking samples, and then sues, saying they own the crop.
Meanwhile, Monsanto is taking many other steps to keep farmers and everyone else from having any access at all to buying, collecting, and saving of normal seeds:
1. They’ve bought up the seed companies across the Midwest.
2. They’ve written Monsanto seed laws and gotten legislators to put them through, that make cleaning, collecting and storing of seeds so onerous in terms of fees and paperwork that having normal seed becomes almost impossible.
3. Monsanto is pushing laws that ensure farmers and citizens can’t block the planting of GMO crops even if they can contaminate other crops.
4. There are Monsanto regulations buried in the FDA rules that make a farmer’s seed cleaning equipment illegal because it’s now considered a “source of seed contamination.”

Monsanto has sued more than 1,500 farmers whose fields had simply been contaminated by GM crops.

Eshk siis lühidalt eesti keelde panduna: Monsantost ei saa hoiduda lihtsalt nii, et ei osta nende seemneid. Rääkimata sellest, et nende GMOd levivad kontrollimatult, reostades mitte-GMO-põlde, nad tungivad inimeste kinnistutele, võtavad proovid ning vilja saastudes kaebavad talunikud kohtusse, kuna nood kasvatavad nende GMOd ebaseaduslikult. Praeguseks on Monsanto USAs kohtusse kaevanud üle 1500 taluniku.
Esiteks, nad ostavad kokku seemneid müüvaid firmasid. Teiseks, nad muudavad seemnetega seostuvaid seadusi, lasevad need kinnitada ning talunikele muutub oma seemnete kogumine ja säilitamine nii meeletuks bürokraatiaks, et see on peaaegu võimatu. Kolmandaks, Monsanto üritab läbi suruda seadusi, mis ei laseks inimestel nende GMOsid takistada, isegi kui need saastavad teisi kultuure. Ja neljandaks, tänu Monsantole on FDA võtnud vastu seaduse, mis sätestab, et talunike seemnete puhastamise masinad on tegelikult GMO-saaste allikaks ning need on seetõttu illegaalsed.
Kas pole mitte tore. Praeguste asjakäikude kohaselt on Monsanto kohe varsti ka meie ukse taga. Järjekordne võte, et teha inimesed ikka eriti abituks ise hakkama saamise koha pealt.
Allikas: The Multiple Ways Monsanto is Putting Normal Seeds Out of Reach (kommentaare tasub ka lugeda)
Näiteks see on väga meeldivalt asja kokku võttev:
Tsitaat: The devil himself couldn’t have come up with a more fiendish scam. Having poisoned the food chain with DDT, PCB and Roundup, Monsanto now has its sights set on a monopoly of produce. May the executives of this ruthless outfit rot in hell forever.

Kes tahab veel rohkem tutvuda, et kui kehvad tegelikult asjad GMOde vallas on, tutvugu Eestimaa Looduse Fondi GMO infolehtedega, mis võtavad kvartaliste tsüklitena kokku selles vallas toimuva. (Link siin). Viimases infokirjas kajastatakse näiteks ka neid uuringuid, mis üritasid kindlaks teha, kas GMOd on oma lubatud eesmärke täitnud.
PS. Muidugi, selle infokirja rahastamine lõppes 2008.a-ga ära, niiet eks näis, kas nad saavad seda vajalikku infojagamist jätkata. Valitsuse rahastamise prioriteetide hulka selline asi kindlasti ei mahuks.
Vasta
#11
Teemakohaselt mainin ära, et Monsanto-teema (mis puudutab GMO-sid, FDA-d ja talunike kohtussekaebamist) leiab käsitlust ka filmis Food, Inc. Kes paraveeblastest pole veel jõudnud, soovitan vaadata - esiteks saab maavanaema juures juurikate kasvatamine kohe suurema tähenduse ja mõtte ning teiseks tekib ikka väga hea tunne, et Ameerikamaal oma elupäevi veetma ei pea Smile .
Vasta
#12
Kulla morgana - see on ainult aja küsimus kui sellised protsessid ka Eestisse jõuavad. Monsanto on juba siin.
Vasta
#13
Ah, tead, nii hull see asi ikka ei ole, enda tarbeks saab ikka mahetoitu kasvatada ning seemne hankimine ei ole kohe kindlasti probleem. Samas on mahetoidust arusaamine ikka veel kahe otsaga asi - mu naaber kasvatab oma perele kartuleid stiilis kartulid mulda + kunstväetis + ohtralt keemiat umbrohu vastu + keemiat haiguste vastu + mardikatõrje-tabletid. Ja ise käib ja kiidab, kui ilusad kartulid tal on ning kui tervislik on ikka ise mahetoitu kasvatada. Muidu kõrgesti haritud inimene, aga vot kohati paneb küll kukalt kratsima.

Lisaks on meil seadusandlus vähemalt selles osas ikka natuke mõistlikum, siinmail ilmselt ei teki kellelgi niipea ideid a'la julgeda tarbija kohtusse kaevata, kui ta avalikult ütleb, et su toiduained on ühel või teisel põhjusel kahjulikud või ebatervislikud, rääkimata mõttest GMO-de sildile märkimine keelustada põhjendusel, et ei ole mõtet tarbijates asjatut hirmu külvata. EL-i õigusaktid võivad kohati küll kummastust tekitada, kuid selles valdkonnas oleme minu arvates selgelt USA-st inimsõbralikumad.
Vasta
#14
Üsna põhjalik ja objektiivne artikkel GMO- toidust ja sellega seonduvatest võimalikest mõjudest: http://www.csa.com/discoveryguides/gmfood/overview.php

Isiklikult kipun arvama, et GMO-toidu üldine põlu on põhjustatud enam inimeste paranoiast ja hirmust uudsete asjade ees, kuivõrd tegelikest terviseriskidest...
Vasta
#15
GMOde tervisele ohtliku mõju kohta ei oska ma midagi öelda, ise eelistan siiski vanal viisil kasvatatud toitu.

Kuid põhiline GMOde ohtlikkus on majanduslik. GMOd ise looduslikult ei anna idanevat seemet. Seemnete tootjail ja teistele riikidele müüjail (mingi tehnoloogia abil neid idanevaid seemneid toodetakse) on võimalus senisest veel tõhusamalt panna neid riike endast majanduslikult, sõjaliselt, millestiganes sõltuma. Võimalus seemneid mitte müüa kui ostja riik mingit x nõudmist ei täida. Kui oma looduslik seeme on otsas, siis on nälg majas.
Vasta
#16
Tsitaat:Algselt postitas troodon
GMOde tervisele ohtliku mõju kohta ei oska ma midagi öelda, ise eelistan siiski vanal viisil kasvatatud toitu.
võid lugeda nt seda: http://www.para-web.org/viewthread.php?t...#pid113316
Vasta
#17
(02-05-2008, 13:56 )HadziOgloe Kirjutas: Kuna elu alus on vaimne ja peenmateriaalne, siis ei tohi erinevate liikide geene segada.
Kuidas on lood aga muundatud lastega? Hiina teadlane Jiankui andis nimelt eelmisel nädalal intervjuus AP-le teada, et on ilmale toonud esimesed CRISPR-Cas9 süsteemi abil muundatud inimlapsed, Lulu ja Nana.

Teadlased olid eksperimendi peale loomulikult marus - katsed viidi läbi ilma mingisuguse kooskõlastuseta ning üldine kokkulepe on olnud, et inimeste geene ei muundata. Teadlaste hinnangul peidab eksperiment palju riske ning selline eksperiment oli täiesti ebavajalik. Peale selle viidi eksperiment läbi nii, et Lulu ja Nana järglased pärivad samuti muundatud geenid.

Hiina võimud on samuti eksperimendi vastu ning on öelnud, et tegemist on Hiina seaduste rikkumisega. Samuti on end He Jiankuist distantseerinud Shenzheni Ülikool, mille esindajate sõnul on tegemist tõsise akadeemiliste normide ja eetika rikkumisega.

Mees on nii Ülikooli kui Hiina ametivõimude uurimise all. Jiankui kolleeg Michael Deemi tegude kohta on juurdlus käimas USA ametivõimudel.

He Jiankui on praegu teadmata kadunud.

http://forte.delfi.ee/news/teadus/esimes...d=84648405





Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat