Para-web'i kokkutulek 30. august - 1. september 2019

Postita vastus 

Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Para-web:i füüsikanurk
Autor Sõnum
kurk
Vana kala

22-12-2007 20:38
Postitus: #51

Ma teadsin lihtasalt, et siin oled sa, ja et sa oled nii tark ja kindlalt oskad vastata.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Alfar
Vana kala

06-03-2008 23:36
Postitus: #52

Ja tõstatame teemat jällegi probleemiga tavaelust.

Kui nüüd võtta piits ja sellega õhus lüüa, käib plaks. Miks?
(mitte jäik nagu kärbsepiits.. vaid vaadake näiteks oma sekslelude karpi..)

Näidis

Muudetud: 6-3-08 kell 23:37:57 Alfar
andoorium
Uustulnukas

07-03-2008 01:22
Postitus: #53

Tsitaat:Algselt postitas: Alfar

Osa piitsast ületab heli kiiruse ja tekitab heli löögi. Wiki

Oleks tore kui keegi suudaks mulle seletada miks püstises vask torus magnet aeglasemalt langeb?
Nimelt mul on umbes 30cm vasktoru ja magnet. Kui magnet läbi vasktoru kukutada, ilma et ta kordagi vasktoru seini puudutaks läheb aega kuni 7 sekundit enne kui ta selle läbib?

Muudetud: 7-3-08 kell 01:43:14 andoorium

Life's too short! Stand and watch, or get involved. Your choice....
levis
Veteran

07-03-2008 01:55
Postitus: #54

Tsitaat:Algselt postitas: andoorium
Tsitaat:Algselt postitas: Alfar

Osa piitsast ületab heli kiiruse ja tekitab heli löögi. Wiki

Oleks tore kui keegi suudaks mulle seletada miks püstises vask torus magnet aeglasemalt langeb?
Nimelt mul on umbes 30cm vasktoru ja magnet. Kui magnet läbi vasktoru kukutada, ilma et ta kordagi vasktoru seini puudutaks läheb aega kuni 7 sekundit enne kui ta selle läbib?

Muudetud: 7-3-08 kell 01:43:14 andoorium

Kui heli kiirus on ületatud, siis miks see pauk tuleb? Ehk siis mina vähemalt ootaks täpsemat seletust asjale Smile

Aga vastame siis kah lühidalt sinu küsimusel. Vastus on, et magnet kukub aeglasemalt, sest tekivad pöörisvoolud.

Kes ei joo ega suitseta, sureb tervena.
andoorium
Uustulnukas

07-03-2008 02:23
Postitus: #55

Tsitaat:Algselt postitas: levis

Kui heli kiirus on ületatud, siis miks see pauk tuleb? Ehk siis mina vähemalt ootaks täpsemat seletust asjale Smile

Aga vastame siis kah lühidalt sinu küsimusel. Vastus on, et magnet kukub aeglasemalt, sest tekivad pöörisvoolud.

Täpsemat seletust ei andnud, kuna ma ei ole ise päris kindel selles ja wikist ka kiirkorras välja ei lugenud. Ise arvan et selle laksu peaks tegema järsk seiskumine.

Kuid tekivad pöörisvoolud? Mis moodi need tekivad/ mis neid tekitab? Ja mis moodi need täpselt magneti liikumist mõjutavad? Või on mõni hea koht kust selle kohta lugeda saaks?
Üks tähelepanek veel, et magnet eelistab laskuda lõunapoolus all pool. Kas see on selle pärast, et ta ise asun lähemal maakera põhja poolusele?

levis
Veteran

07-03-2008 02:42
Postitus: #56

Täpsemat seletust ei andnud, kuna ma ei ole ise päris kindel selles ja wikist ka kiirkorras välja ei lugenud. Ise arvan et selle laksu peaks tegema järsk seiskumine.

Kuid tekivad pöörisvoolud? Mis moodi need tekivad/ mis neid tekitab? Ja mis moodi need täpselt magneti liikumist mõjutavad? Või on mõni hea koht kust selle kohta lugeda saaks?
Üks tähelepanek veel, et magnet eelistab laskuda lõunapoolus all pool. Kas see on selle pärast, et ta ise asun lähemal maakera põhja poolusele?

Minu teada tekib vaakum ja siis sealt tuleb mingi kabooom vms.. hee, ma ka ei tea tegelt wink

Ing.keelt oskad?
http://www.youtube.com/watch?v=WZ-3pxKdT8Q

Aga kes vastab minu küsimusele, mis ma füüsika foorumis esitasin:
http://www.fyysika.ee/foorum/read.php?3,...54,quote=1

Miks magnetile meeldib laskude kindel pool ees, seda ma ei tea. Kuulen esimest korda seda. Võib-olla tõesti kui jääkaru magneti maha pillab, siis kukub see alati põhi üleval Smile

Muudetud: 7-3-08 kell 02:54:31 levis

andoorium
Uustulnukas

07-03-2008 03:22
Postitus: #57

Minu teada tekib vaakum ja siis sealt tuleb mingi kabooom vms.. hee, ma ka ei tea tegelt wink

Miks magnetile meeldib laskude kindel pool ees, seda ma ei tea. Kuulen esimest korda seda. Võib-olla tõesti kui jääkaru magneti maha pillab, siis kukub see alati põhi üleval Smile

Muudetud: 7-3-08 kell 02:54:31 levis

Kes otsib see leiab. Loodetavasti rahuldav vastus siisLaugh:
Piitsa vibutades ületab osa piitsast heli kiiruse ja tekitab heli löögi.
Kui piits/objekt liigub läbi õhu, siis ta tekita rida rõhu laineid enda ees ja enda taga. Need lained liiguvad heli kiirusega. Kui objekti kiirus suureneb, siis need laine surutakse tihedamalt kokku, ja kuna neil pole kuskile üksteise eest pääsu siis lõpuks nad moodustavad ühise löök laine. Seda siis kiirusel 1225km/h. Need lööklained ongi need paugud, mida piitsa vibutades kuuleme.

Magneti kohapealt on loogiline et põhi tõmbab lõunat, kuid alguses tundus väga kahtlane, et sedasi magnetile maakera mõjub. Samas seisab kapipeal kompass..

Aga kes vastab minu küsimusele, mis ma füüsika foorumis esitasin:

Muide seda katset kus magneti vastaspoolused on kokkusurutud, olen ma proovinud teha. Pool tundi mutsisin kahte väikest kuid tugevat magnetit kokku ja "ülisobiva" sidumisvahendina kasutasin tavalist teipiLaugh Mul kahjuks mingit erilist vahet langemis ajas ei tekkinud.Sad

Muudetud: 7-3-08 kell 03:27:20 andoorium

levis
Veteran

07-03-2008 04:12
Postitus: #58

Kes otsib see leiab. Loodetavasti rahuldav vastus siisLaugh:
Piitsa vibutades ületab osa piitsast heli kiiruse ja tekitab heli löögi.
Kui piits/objekt liigub läbi õhu, siis ta tekita rida rõhu laineid enda ees ja enda taga. Need lained liiguvad heli kiirusega. Kui objekti kiirus suureneb, siis need laine surutakse tihedamalt kokku, ja kuna neil pole kuskile üksteise eest pääsu siis lõpuks nad moodustavad ühise löök laine. Seda siis kiirusel 1225km/h. Need lööklained ongi need paugud, mida piitsa vibutades kuuleme.

http://www.aussiewhipmaker.com/WhipCracking.htm
Why Whips Crack...
Why does whip cracking create such a very loud sound? A whip generates it's speed through storing much of it's energy. So when a person 'throws' the whip, that stored energy travels from the solid handle to the tip of the whip, which moves at a rate beyond the speed of sound 343 m /sec, creating a vacuum in space. The whip cracks as a result of the air rushing back into the vacuum.

Ma siiski pakun, et lööklaine tekib selle vaakumi pärast Laugh

Muide seda katset kus magneti vastaspoolused on kokkusurutud, olen ma proovinud teha. Pool tundi mutsisin kahte väikest kuid tugevat magnetit kokku ja "ülisobiva" sidumisvahendina kasutasin tavalist teipiLaugh Mul kahjuks mingit erilist vahet langemis ajas ei tekkinud.Sad

Heheee, tegelikult ma kah üritasin midagi aretada. Kasutasin selleks "super"teipi ja pisikesi neodüümmagneteid. Aga üsna pea leidsin, et selle eksperimendi tarbeks on vaja korralik ajavõtu süsteem aretada, milleks mul küll viitsimist ei olnud. Suurte neodüümmagnetitega oleks katseid lihtam teostada. Neid muidugi teibiga kokku ei saa, vaja ikka puurida auk ja keerata poldiga kokku või leida mõni teine lahendus.

Muudetud: 7-3-08 kell 04:13:54 levis

Postita vastus 

Vali alamfoorum:

Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog