Postita vastus 

Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Tont"
Autor Sõnum
lendorav
Uustulnukas

07-02-2008 22:07
Postitus: #1
"Tont"
Mis on "Tont" ?

Väga erinevaid teooriaid on.

Aga mis on teie teooria?

Muudetud: 15-4-08 kell 16:03:05 Tom
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
coolymarxy
Vana kala

08-02-2008 19:58
Postitus: #2

Tondiks võid ju kutsuda ükskõik keda Smile Kui soov on võivad näiteks olla tondid lehmad karjamaal, koer kes on süsimust võib olla tont, ok nali naljaks. Arvan ,et tont on suht ühise nimetaja all vaimudega aga tondi all kindlasti mõeldakse koledat, inetut vaimu.
Andromeda
Vana kala

08-02-2008 20:11
Postitus: #3

Tsitaat:Algselt postitas: coolymarxy
Tondiks võid ju kutsuda ükskõik keda Smile Kui soov on võivad näiteks olla tondid lehmad karjamaal, koer kes on süsimust võib olla tont, ok nali naljaks. Arvan ,et tont on suht ühise nimetaja all vaimudega aga tondi all kindlasti mõeldakse koledat, inetut vaimu.

Kindlasti ei mõelda tondi all just inetut või koledat vaimu. Enamuste jaoks võib vaimu ja tondi vahele tõmmata võrduskriipsu. Kui midagigi, siis võib öelda, et tont on kuri vaim.

Me kõik teame, et me pole siin üksi.
coolymarxy
Vana kala

08-02-2008 23:15
Postitus: #4

Täiesti vaidlen vastu , kas siis tondid on ilusad ? Ei , loomulikult ei ole, kui inimene näeb ilusat vaimu siis loomulikult ta kohe ütleb et nägi inglit on meeletult filme tehtud jne.. ja igal pool on tondid väga koledad ja hirmsad. Ja loomulikult võib õelda , et tont on kuri vaim tont ongi vaim. Aga koletis või siis koll(sookoll) Smile kas üldse on olemas selliseid tegelasi ? Väga kahtlen !
troodon Eemal
ilge reptiloid

09-02-2008 12:50
Postitus: #5

meiekandis Virumaal nimetati tondiks inimesetehtud tegelast, kes vara kokku kandis - kratt siis teise sõnaga.

EDIT: kui järgi mõelda, siis küll inimesetehtud tegelast, kes eelkõige tööd aitas teha, aga võõrast varast ka ära ei ütelnud. Hinge pidi vanakuradi käest talle välja kauplema.

Muudetud: 11-2-08 kell 16:57:42 troodon
WizardInWinter
Tavaliige

10-02-2008 13:24
Postitus: #6

No kuulge. Kas teile siis tõesti ei meenu lapsepõlvest, kuidas teile onud ja vanaisad rääkisid mitmetest kodukäijatest? "Tonte" ehk elukaid, kes teie kappides ja voodialustes pesitsevad, kutsutakse praegu vaimudeks või kummitusteks. Tont on väikese lapse kujutus astraalsetest olevustest. Noh, nii arvan vähemalt mina... -.-'
Adrasthea
Tavaliige

11-02-2008 13:14
Postitus: #7

vanad eestlased(ma ei mäleta ainult,kuskohas Eestis see komme oli) tegid vanaastaõhtul vanadest riideräbalatest ja muust prahist inimeselaadse nuku ja viisid siis salaja kellegi naabri vms ukse taha.
WizardInWinter
Tavaliige

11-02-2008 19:39
Postitus: #8

Tsitaat:Algselt postitas: Adrasthea
vanad eestlased(ma ei mäleta ainult,kuskohas Eestis see komme oli) tegid vanaastaõhtul vanadest riideräbalatest ja muust prahist inimeselaadse nuku ja viisid siis salaja kellegi naabri vms ukse taha.

Mh, Tuhajuhan (kaltsunukk)? Tuhajuhaniga seisnes trikk selles, et mis püha see iganes ei olnud, tuli peita samune nukk naabrite kodu kõige vähemkasutavamasse nurka või kuhu iganes. Sel päeval koristati hoolega tuba ja kui perenaine polnud kaltsunukku leidnud, oli tal suur häbi, et ta polnud korralikult koristanud. Aga kui leidis, põletati tuhajuku või viidi metsa.
Andromeda
Vana kala

11-02-2008 22:28
Postitus: #9

Tsitaat:Algselt postitas: coolymarxy
Täiesti vaidlen vastu , kas siis tondid on ilusad ? Ei , loomulikult ei ole, kui inimene näeb ilusat vaimu siis loomulikult ta kohe ütleb et nägi inglit on meeletult filme tehtud jne.. ja igal pool on tondid väga koledad ja hirmsad. Ja loomulikult võib õelda , et tont on kuri vaim tont ongi vaim. Aga koletis või siis koll(sookoll) Smile kas üldse on olemas selliseid tegelasi ? Väga kahtlen !

Ilu on vaataja silmades. Võib-olla minu jaoks on tondid ilusad. Pealegi Tont/vaim üldiselt siiski inimesesarnane "hõre" moodustis, mille ilu on väga raske määrata. Ja kohe kindlasti ei peeta ilusat tonti ingliks. Tavaline inimene kujutab inglit ette kui piltilusat valges kleidis tiibadega naist. Lihtsast vaimust on see kaugel.

Me kõik teame, et me pole siin üksi.
Adrasthea
Tavaliige

22-02-2008 16:33
Postitus: #10

to WizardInWinter:
aga kas sellega (tuhajuhan)ei olnud ka nii,et kui selline nukk leiti,siis võis selle ka mõnele teisele naabrile edasi toimetada?mina nagu olen kuulnud,et nii tehti ka.
seda ma ei teadnud,et seda tuhajuhaniks nimetati-sain jälle targemakswink
Gulja
Tavaliige

10-04-2008 17:45
Postitus: #11

Tsitaat:Algselt postitas: Cherrycat
No jah .

Mis postitus/vastus???

Kui teate/mäletate filmi `` Viimne Reliikvia`` .. seal oli lõik -

``Oled sa tont või inimene``.

Tont seega siis surnust ülestõusnu vanaaja järgi.

Muudetud: 10-4-08 kell 17:46:10 Gulja
Anzie
Nägija

15-04-2008 15:10
Postitus: #12

Tont ehk kummitus on uuemas Eesti rahvausundis ka vaim.
-j-
Uustulnukas

15-04-2008 16:20
Postitus: #13

Tsitaat:Algselt postitas: WizardInWinter
Tsitaat:Algselt postitas: Adrasthea
to WizardInWinter:
aga kas sellega (tuhajuhan)ei olnud ka nii,et kui selline nukk leiti,siis võis selle ka mõnele teisele naabrile edasi toimetada?mina nagu olen kuulnud,et nii tehti ka.
seda ma ei teadnud,et seda tuhajuhaniks nimetati-sain jälle targemakswink

Noh, ega ma kai tea täpsemini, ma lugesin seda ühest ajaloo õpikust... ja, vabandust, seda kaltsunukku nimetati tegelt tuhapoisiks.

Järvamaal on seda tegelast ikka Tahma-Toomaks kutsutud (ka Tahma-Toomas).
Gulja
Tavaliige

16-04-2008 13:07
Postitus: #14

tahma toomas minu teadmiste järgi ei ole see ``TONT`` kellest juttu.

tont on surnust ärganuSmile
Celtic
ja sina pead kandma maailma

16-04-2008 14:19
Postitus: #15

Julgen vastu vaielda tolle surnuist ülesärganu kohta.

Nood ikka kodukäijad olid. Tont aga tuleneb hoopistükkis Saaremaalt, kus selle nimega kutsuti vanapaganat ennast. Mandri peale levinuna hakati tontideks kutsuma aga üldse kõiksugu "põrguelanikke," tondid elasid juttude järgi metsas ja üritasid inimesi oma lõksudesse meelitada. Lapsi hirmutati tontidega, sest tondid pidavat inimesi sööma.

Saarlaste tont oli küll tot, ent sellestsamast nimetusest meie tont pärinebki.

Kõrgeim äratundmine on teada saamine, et tegelikkuses olid pidevalt selle kõrgeima äratundmise sees.
Iga hetk ja iga kogemus, mis sa saavutad on ideaalne, täiuslik, kordumatu
Gulja
Tavaliige

17-04-2008 07:29
Postitus: #16

nuhh ja too sama tont ongi surnust ärganu või selline vahepealne elukas. Võibka mingil viisil vaim olend olla. Ja lapsi hirmutati sellega küll. Ise ka saaremaalt ja vNinimeste käest hirmutada saanud.
-j-
Uustulnukas

17-04-2008 10:28
Postitus: #17

Abiks google. Tsiteerin:
Algsest majahaldjast enesest aga on saanud "tont". See nimetus ei tähendanud halba olendit, vaid lihtsalt majas asuvat haldjat. Arvatakse, et tont elab tühjas majas, on lühike ja hüpleb ühel jalal, on must ning tal on üks silm otsaees. Tont on saanud üldnimetuseks kõigile harvanähtavaile olendeile, ta võibolla tulihänd, kodukäija, kurat ise... Tondile ohverdatakse lakka mõnes kohas. Talle viiakse putru, piima ja muid roogi.
http://wiki.zzz.ee/index.php/%C3%9Crgusund
*
Väike deemonite ja vaimolendite leksikon/ Petzoldt, L
Tartu: Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond, 2003
ütleb aga nii:
Tont > koobold, kukk, Lutsifer

Ja et ennetada järgmisi küsimusi, sealtsamast:
koobold > drak, heinzelmännchen, härjapõlvlane, Hütchen, imp, kasermanndl, kotermann, kurat, majavaim, mäendusdeemonid, ork, Paan, poltergeist, Poppele, Pumphut, schab, schratt, varitsejavaim.

Et nüüd kohe tükiks ajaks uurimist-puurimist teile Laugh

Muudetud: 17-4-08 kell 11:28:52 -j-
Kummitus
Uustulnukas

23-12-2008 18:23
Postitus: #18

Minu arust on ''Tont'' lihtsalt üks ninnu-nännu nimi, mis on pandud kummitustele hellitusnimeks LaughLaughLaugh

[Muudetud: 12-23-2008 Kummitus]

Jõulud on tulekul! Päkanõiad kõbistavad akna taga, mustas rüüs Inglid lendavad taevas ja oigavad ning verises kuues Jõuluvana kingib lastele ämblikke, küpsetatud vürtsiseid nahkhiire tiibu ja hõbedasi madokujukesi.
-SiQ-
Uustulnukas

23-12-2008 21:59
Postitus: #19

Minu jaoks tont on sama mis kummitus vb natsi kurjem on tont,aga põhimõtteliselt on nad enavähem samad!

ja Tont on ka minu jaoks mingi võõras inimene või mõni küla tüüp,keda ei sallita ja vähe teataxe see on ka Tont! =) wink

The Dead Are Talking...And I Am Listening ! Laugh
ValusTont
Uustulnukas

06-01-2009 16:57
Postitus: #20

Tont tähendab väga palju asju
vaim
solvang
inglismaal ja ameerikas niiöelda ''Boogeyman,,
vms
JoJo
Tavaliige

10-03-2009 18:53
Postitus: #21

Tsitaat:Algselt postitas Kummitus
Minu arust on ''Tont'' lihtsalt üks ninnu-nännu nimi, mis on pandud kummitustele hellitusnimeks LaughLaughLaugh

[Muudetud: 12-23-2008 Kummitus]

Mhmh Laugh
Postita vastus 

Vali alamfoorum:

Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog