Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MTÜ Paganakoda kogub andmeid koolide kohta
#26
Tsitaat:Algselt postitas: Raul
Mis sind vaevab???

Jõulud ja lihavõtted ei ole kristlik püha. See, et kristlased on need erastnud ei tee neist veel kristlikuks.
Ja asja mõtte ei ole ju mingite tähtpäevade kaotamine. Esialgu.

Asi on lihtsalt selles, et koolides ei toimuks mingit usulist ajupesu.
Ma vist sõnastasin natuke halvasti.
Nimelt tahtsin öelda, et kui miskit ära kaotad pead ka miskit asemele tekitama.

Veel: Ma pole koolis MITTE KUNAGI täheldanud usulist ajupesu, v.a. Tartus Kunstigümnaasiumis esimeses klassis kus oli usuõpetus, ning selle käigus kleepisime tahvlile puid ja põõsaid ja saari ja värke. Sai sealt ära tuldud poole aasta jooksul, mitte küll selle pärast, ning ei tea kas see usuõpetus jäi ainult kristliku maailmapildi tutvustamiseks või tuli seal ka miskit muud.

Ärge arvake et olen kristlane, ei ole. Ma lihtsalt tahan öelda, et mõttetu nöökimine käib siin.


Muudetud: 2-3-08 kell 12:37:33 Metavo
Vasta
#27
Mida me siis tahame ära kaotada?

Kuidas ei toimu mingit usulist ajupesu? Siin teemas ma juba olen rääkinud sellest, et ma olen kuulnud nii mõnegi õpilase suust seda, et kui kirjandit kirjutades on kritiseeritud kristlust siis on saadud halvem hinne kui muidu oleks saanud. Võib olla oli kirjand tõesti halvsti tehtud aga samas ei saa välistada ka seda, et see on tõsi.

Sammuti oli mul kunagi selline juhus. Üks mu täiskasvanud tuttav rääkis, et ta luges lapse ajaloo õpikust välja seda, et need kes ei ole kristlased on pahad jne. jne.
Kui juba täiskasvanu oskab õpikust seda välja lugeda siis mis veel võivad õpilased teha?

Siis on mul juhus kui kasutütar käis lasteaias, mingi 8 - 9 aastat tagasi, siis tulid sinna mingid onud ja tädid nind jagati laste raamatuid kristlusest. Räägiti, et Jeesus on hea. Kui see ei ole ajupesu siis mis üldse on ajupesu?

Muudetud: 2-3-08 kell 13:12:31 Raul

Muudetud: 2-3-08 kell 13:13:17 Raul
Vasta
#28
Ma olen kuulnud, et PARANOIA pidi lõpuks hulluks ajama...
Vasta
#29
Ka mina olen kuulnud, et PARANOIAD võivad hulluks ajada.
Vasta
#30
Ja ka mina olen kuulnud, et PARANOIA ajavat hulluks. Nii võiks jätkata ja kõik oma lause siia kirja panna, ent see pole teemaks. Teema on siiski religioosne ajupesu koolides, täpsemalt üldhariduskoolides, aga miks mitte ka erakoolides, mille nimes pole parasjagu nimetatud religioossele suundumusele viitavaid sõnu.

Mis on asja point - asja mõte seisneb selles, et olgu paranoia või mitte, säärane tegevus on siiski põhiseaduse vastane ning lisaks ka inimese õiguste piiramine. See võib tunduda tõesti paranoiana, ent kui algkooli lõpuklasside ja põhikooli esiklasside õpilaste jaoks on kool vaikselt oma autoriteeti kasvatanud, siis võetakse ka kooli poolt tulenevat avasülilisemalt vastu kui mujalt, näiteks reklaamidest. Seega kui kool propageerib religiooni, siis on lapsel, kes kooli tolles vanuses usaldab, märksa suurem soodumus religiooni küüsi langeda, kui lastel, kel seda kooli poolset "vaikivat survet" ei ole.
Vasta
#31
Tsitaat:Algselt postitas: Raul
Mida me siis tahame ära kaotada?

Ma sain aru et tahate koolidel pühade ajal kirikus käigud ära keelata.


Tsitaat:Algselt postitas: Raul
Kuidas ei toimu mingit usulist ajupesu? Siin teemas ma juba olen rääkinud sellest, et ma olen kuulnud nii mõnegi õpilase suust seda, et kui kirjandit kirjutades on kritiseeritud kristlust siis on saadud halvem hinne kui muidu oleks saanud. Võib olla oli kirjand tõesti halvsti tehtud aga samas ei saa välistada ka seda, et see on tõsi.
Ei oska seda kommenteerida, olen alati kirjandites ajanud oma rada ja jätnud piiblid, koraanid ja pühad raamatud asjast välja.

Tsitaat:Sammuti oli mul kunagi selline juhus. Üks mu täiskasvanud tuttav rääkis, et ta luges lapse ajaloo õpikust välja seda, et need kes ei ole kristlased on pahad jne. jne.
Kui juba täiskasvanu oskab õpikust seda välja lugeda siis mis veel võivad õpilased teha?
Igasugu asju on võimalik välja lugeda, mis sa arvad, millele toetub suurelt osalt kollane ajakirjandus?

Tsitaat:Siis on mul juhus kui kasutütar käis lasteaias, mingi 8 - 9 aastat tagasi, siis tulid sinna mingid onud ja tädid nind jagati laste raamatuid kristlusest. Räägiti, et Jeesus on hea. Kui see ei ole ajupesu siis mis üldse on ajupesu?

Väga vale polegi, oleks olnud minueviku vormis asi ja oleks kõik korras ja adekvaatne olnud.
Kas tead ehk kes need olid kes seal käisid? Nendega tuleks küll rääkima minna ja küsida, kas Buddha on ka hea või ei ole.



Tsitaat:Algselt postitas: Celtic
Mis on asja point - asja mõte seisneb selles, et olgu paranoia või mitte, säärane tegevus on siiski põhiseaduse vastane ning lisaks ka inimese õiguste piiramine. See võib tunduda tõesti paranoiana, ent kui algkooli lõpuklasside ja põhikooli esiklasside õpilaste jaoks on kool vaikselt oma autoriteeti kasvatanud, siis võetakse ka kooli poolt tulenevat avasülilisemalt vastu kui mujalt, näiteks reklaamidest. Seega kui kool propageerib religiooni, siis on lapsel, kes kooli tolles vanuses usaldab, märksa suurem soodumus religiooni küüsi langeda, kui lastel, kel seda kooli poolset "vaikivat survet" ei ole.

Olgu, aga eks neilgi ole siis väike paranoia. Kristlaste osakaal Eestis on väga väike, seda siis kaasajal muidugi, ning ega ükski õpilane ei võta seda tõsiselt kui nende vanemad sellesse ükskõiksusega suhtuvad.
Toome aga ühe teise näite, võtame ette Hispaania, mis on katoliiklik maa. Suuremal osal inimestest on tegelikult sellest usust suht ükstapuha, kuid kristlus on levinud kuna annab neile hea ettekäände pidustuste korraldamiseks, lõbutsemiseks, koosolemiseks ja töölt ära saamiseks. Sealt lähebki piir, rohkem kristlus neile korda ei lähe.
Vasta
#32
Tsitaat:Algselt postitas: Metavo
Ma sain aru et tahate koolidel pühade ajal kirikus käigud ära keelata.
Aru ma ei saa, miks on vaja käia koolidel pühade ajal kirikus?
Usk on siiski liiga isiklik asi ja las igaüks ise otsustab kas ta käib või ei.

Kui on asi vabatahtlik, siis ei ole keegi selle vastu. Aga kui ei ole siis peab reageerima.
Tsitaat:Algselt postitas: MetavoVäga vale polegi, oleks olnud minueviku vormis asi ja oleks kõik korras ja adekvaatne olnud.
Mis mõttes " oleks olnud mineviku vormis"???
Kui kristlastlaste silmis suri Jeesus meie eest ja räägivad, et me peame teda selle eest austama siis nende jaoks on Jeesus elav. Siin ja praegu.
Vasta
#33
Tsitaat:Algselt postitas: RaulAru ma ei saa, miks on vaja käia koolidel pühade ajal kirikus?
Usk on siiski liiga isiklik asi ja las igaüks ise otsustab kas ta käib või ei.

Kui on asi vabatahtlik, siis ei ole keegi selle vastu. Aga kui ei ole siis peab reageerima.
Nojah, tänapäeval vast tõesti see kirikus käimine enam eriti miskit ei tähenda. Tahtsin lisada, et selline kirikuskäik annab inimestele end liigutada vähemalt. Ei minda koju arvuti taha kartulikrõpse õgima ja/või nurga taha pudelist õlut rüüpama.
Tead, mina sõdiksin pigem kommertsi vastu, väiksemate põlvkond on sellesse kakasse nii rämedalt sisse vajunud et vanemate rahakotile ei taheta anda mingit asu.
Samas, mitut väikest last olete näinud emmele ja issile kuulutamas järjepidevalt "emme, issi, lähme kirikusse...tahan tahan tahan tahan!!!" või mitut väikest last oled sa näinud evangeeliumit lugemas kodusel ajal?

Valede asjade vastu võitlete.

Tsitaat:Mis mõttes " oleks olnud mineviku vormis"???
Kui kristlastlaste silmis suri Jeesus meie eest ja räägivad, et me peame teda selle eest austama siis nende jaoks on Jeesus elav. Siin ja praegu.
Oioi, nüüd on Jeesus veel süüdi selles, et tema eest räägitakse igasugu asju.
Loe Chuck Norrisest.
Vasta
#34
Tsitaat:Algselt postitas: neoon
Kas te oma ühingu nimega natuke puusse ei pannud?
Postituse järgi sobib teile rohkem "MTÜ Ateistidekoda"

Paganlus on samuti religioon ja postituse järgi selgub, et te ise soovite endale jüngreid kasvatada. Seega ühed mustad mõlemad.


Ja ma arvan, kui vanemad ei ole nõus oma last kooliga sunniviisiliselt kirikusse viima, siis on neil ka õigus sellest keeldumiseks. Aga see, et otsustamine anda mingi 10 aastase tati kätte ei ole kah õige. Kui see tema otsustada oleks, siis ei läheks ta kooli kah. Õige vanus, mil laps peaks saama otsustamisvabaduse on vähemalt seitseteist aastat. Siis on ehk mõistus koju tuld.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Kunagi nimetati paganateks neid kes ei hakanud kristlasteks(kuigi seda tule ja mõõgaga peale suruti). PM pagan on mittekristlane. Olen ka ise pagan ja selle üle uhke.
Vasta
#35
Sa räägid ise ju, et sa pole pagan, vaid lihtsalt mittekristlane. Taarausuline, maausuline ja isegi budist on mittekristlane. Liiga palju ärme üldistagem. Paganad ei ole kristlaste poolt defineeritud. Paganad olid enne ka olemas, nad ei olnud mingid niisama tegelased, kelleni kristlus jõudnud polnud.
Vasta
#36
Suht samane loogika, et kui ma olen eestlane siis venemaal pole ma enam eestlane vaid mitte-venelane.
Vasta
#37
Pagan (ladina keeles paganus 'maamees, talupoeg' < pagus 'maapiirkond') on nimetus, mida kasutasid algkristlased nende kohta, kes keeldusid omaks võtmast ristiusku ja jäid vanade traditsiooniliste kohalike usundite juurde. Keskajal laienes pagana mõiste kõigile mittekristlastele, kuid kohati tehti erand teiste aabrahamlike religioonide esindajatele (judaism, islam). Paganateks võidakse nimetada ka mittejuute judaismi ning mittemoslemeid islami seisukohast vaadatuna.

http://et.wikipedia.org/wiki/Pagan
Vasta
#38
Tulgu asemele või judaism, judaismi ja kristluse vahe shamanistlikust vaatevinklist vaadates on see, et juudid paluvad oma hõimujumalat paremat saatust, on ajaloo vältel isegi nende kuningad oma poegi ohverdanud parema saatuse saamiseks kuid nad paluvad jumalat ja ohverdavad jumalale.
Kristlus nende seisukohalt on iidolikummardamine ja ükski juut ei tohi surma ähvardusel kristlaseks hakata, ka kõige suurem õigeusklik juut kurjategija on parem kui kristlane.
Jeesus oli juutide poolt surma mõistetud kui kurjategija ja samal ajal ka ohver nende jumalale, sest inimohriteks toodi tollal palju kurjategijaid saates oma aastapattude eest vereohvriks inimesi.
Võta Jeesus südamesse ja mine juutide pattude eest ristile kannatama, see on ristimise mõte.
Pärast kristluse teket pole juutidel vaja enam inimohvreid tuua sest selle töö teevad ära kristlastest vabatahtlikud.
Iga kuusteist kristlast teevad ühest juudist nägija, ja nõia, kasu saavad ka kirikuõpetajad ja kaplanid kui ohverdusrituaali läbiviijad, kas on ükski maausuline nõus minema ohvrikivile jäetud ande endale võtma, koos sellega tuleb ju ka andidega äraantud haigus ja mure.
Kuid just seda teeb kristlane kui Jeesuse südamesse võtab ja juutide jumalale asendusohvriks läheb.
Nii et ei maksa õiendada kui osa inimesi üritab lapsi kaitsta selle eest et nad end ilmaaasjata ei ohverdaks võõrale rahvale ja kasutaksid ise oma saatust, laskmata teistel seda kavalusega oma kasuks pöörata.
Olen seda aastaid netis usutriidides püüdnud selgitada ja ei väsi veelgi kordamast.
Vasta
#39
Kusjuurs kummaline on see, et juudid kristlasi ei salli, kuid kristlased juute kummardavad - juudid on ju ikkagi väljavalitud.
Vasta
#40
Nooh.. sel teemal toetaks Metavot. Ei ole mina oma kooliaja jooksul märganud usulist suunamist ega diskrimineerimist. Lisaks on näiteks Raplas minuteada ilus traditsioon, et kooliaasta alguses toimub miskisugune koolirahukontsert kirikus. Mõlema kohaliku gümnaasiumi õpilased/õpetajad kogunevad sinna (vabatahtlikult või kohustuslikus korras, ma ei tea..) Loomulikult peab ka kirikuõpetaja kõne ja annab oma õnnistuse. Kirik on siinkohal lihtsalt hea koht ja sõber J.C.-st kõnelemine vaid juurde kuuluv avasõna.

Kirikus käimine teeb inimesest sama palju kristlase, kui garaa¾is käimine teeb inimesest auto.
Vasta
#41
Affar, oled sa ikka kindel et tead mis sinuga tehakse kui sa asud kristlikul lüpsiplatsil, kus peategelane juutide jumal Jahve ja sind tema nimel õnnistatakse, sulle visatakse kuklasse niit mille kaudu edaspidi sinu elu juhitakse.
Sama tulemuse saab kui kristlasest õpetaja koolis klassis vaimus õpilasi ristib ja Jahvele hingi kingib, pole vaja sugugi suure häälega kisada, ainult unenägudesse ilmub koguduse õpetaja ja hakkab juhtima, enamikule ei jää need unenäod üldse meelde, ainult neile kes väga tugevasti saavad seotud hakkavad olema unenäod kirikus ja koguduses, paljudel piltlik kõnd üle kuristiku (eriti sektide misjonil), teisele kaldale kus on pääsemine ja siis puruneb sild vana maailmaga ning nüüd oled päästetud ja kristlane.
Vironshamanile on elu jooksul nii mõneski seltskonns eestpalvust loetud, et hinge päästa saada ja tõmme on olnud oi kui vägev.
Üks asi on varjatud misjoniga tegelda ja teine on seda varjatud misjonit paljastada, lapsel peab olema täiskasvanuna, targana vaikuvõimalus, seda ei tohi temalt lapsena ära võtta.
Kristlus pole mänguasi see on siduv lubadus milles lahti saada on oi kui raske.
Vasta
#42
"Maagia on lollus!" "Liiga palju Potterit lugenud!" "Nõidused on saatanast!" karjuvad osad kui ühest suust ning seavad oma sammud kiriku poole. Kui nad vaid teaks, millises kohas on maagia kõige suurema konsentratsiooniga, kui nad vaid teaks, milliste nõidustega neid sinna kirikusse veetakse...
Vasta
#43
Sellest rämpsust saab puhtaks ennast teha kui vaja.Siis tunned kohe kui kergem ja vabam sa oled.Sest ballast koormab okupeerib sinu vaba tahet.
Vasta
#44
Ühe jama asendamine teisega...
Vasta
#45
Ehk auväärt neoon seletaks oma sügavamõttelise lause lahti kah.
Vasta
#46
Kui nüüd rääkida vaimsest mõjutamisest ja "lüpsmisest", siis kirikus käimine on ikka köki-möki võrreldes sellega, kuidas kuskil mõne "eesti nõiaga" ühes ruumis/seltkonnas olles "kulbiga ajusid segatakse" ja kuidas hiljem on tunne, nagu oleks kõrrega seest tühjaks imetud.
Mina võtan küll seda otsest rünnakut enda inimõiguste pihta, kuid kuidas ma "lihtsurelikuna" ikka seda takistan.
Kirikus(enamasti küll kontsertidel käies) pole veel kordagi mingit "rünnakut" või agressiivsust tajunud, vastupidiselt näiteks EestiMuinasteadusteSeltsi kokkutulekutest.
Vasta
#47
No kirik on juba niivõrd vana ja kogenud instants, et kulbiga nad ei võta. Ikka tasa ja targu, sest vastasel juhul peletatakse võimalikud "ohvrid" kohemaid minema.
Vasta
#48
Okei, osalt ma ei mõista teie paanitsemist kogu selle kristluse ümber.

Üldiselt on nii, et enamik inimesi mõistab, mis institutsioon see kirik on ning mida seal tehakse. Hoidutakse teadlikult ja ei segata end asja. See, et vahel huvi tuntakse või kristlust uuritakse, ei tähenda veel, et ollakse kohe asjas sees või 'nüüd tuli keegi (kirikust) ja hakkas mind kusagile imema'.

Ja eks sellised usud vms olegi nendele, kes on lambad (vabandust väljenduse pärast). Lammastel on vaja juhti - kedagi, kes nende eest otsustaks - ja selle juhi leiavad nad Jeesuse, preestri võijumalteabmillekelle näol. Kui nad on sealjuures õnnelikud ja kedagi ei sega, siis.. võib-olla see ongi nende viis elada; nende eesmärk vms. Teine asi on muidugi siis, kui hakatakse mässama ja/või oma usku teistele pähe määrima. Need on juba järgmine klass lambaid, kes on muudetud oinasteks.

Mis puutub aga usuõpetusse koolides, siis minuarust polegi väga palju enam neid koole, kus usuõpetust juurutatakse. Mina käisin põhikooli II, III ja IV klassis usuõpetuse tundides, kus see oli pigem niisama jutustamine ja mitte mingi 'lapsed, võtke nüüd jumal endaomaks, saage temaga üheks'. isegi õpetaja polnud meil selline usuhull, õpetas pigem inimlikult ja moraalselt teistesse suhtuma.

Ja võib-olla olen mina ka kellegi poolt ajupestud või täispuhutud, aga leian, et see usuõpetuse asi koolides ei ole eriline probleem, millesse süveneda. See on nagu trots mingi tobeda asja vastu, mille lõhkumise tulemus ei annaks eriti midagi juurde. Ning kas sellega, et boikottida usuõpetust, ei moodustata mitte mingi uus usk/liikumine/vool, millega inimesi osaliselt allutada, näiteks nn antikristlased, -usulised, -usuõpetuslased vms.
Nii kui nii kasvab enamik selle õpetuse saanutest suureks ja võib-olla 1% neist hakkab just selle aine tõttu usklikuks, aga seda on raske uskuda. Pigem pöördutakse usu poole just siis, kui juhtub mingi õnnetus või suurem tragöödia ja ei tunta, et mujalt abi saab; või siis tuleneb uskumine perekonna traditsioonidest.
Arvata, et kolm-neli aastat usuõpetust meid kristlasteks muudab.. no halleluuja!
Vasta
#49
Lammaste jutt oli koomiline(H)

Muudetud: 15-6-08 kell 21:07:41 Biegler
Vasta
#50
Üldiselt võib olla inDemandiga nõus, kuid täpsustaksin siiski paari asja:

Esiteks ei olegi vaja otsest ajupesu teha koolis selleks, et süsteem mõjutaks. Miks kirik saadab oma esindajaid usuõpetajaiks, kaplaneiks, psühholoogideks? Kirik ei tee mitte midagi lihtsalt niisama heast südamest. Mõjutus käib alateadlikult, mitte aga teadlikult. Keegi ei tulegi sulle piibliga pähe lööma, kuid veidi aja pärast avastad, et tahaks ise kellelegi piibliga pähe lüüa.

Teiseks on meie ühiskond niikuinii niivõrd läbi imbunud kristlusest, et säärased "lisaboonused" kirikule oleks veidi liiast.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  MTÜ Paganakoda Celtic 22 13,818 21-05-2019, 19:50
Viimane postitus: Mina Olen

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat