Postita vastus 

Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lepase reega
Autor Sõnum
Hallucigenia
Veteran

25-05-2008 21:58
Postitus: #1
Lepase reega
Keel on kummaline asi ... või pigem fluidum, eeter, ürgaine, mis ise pea kirjeldamatu, mille abil aga ometi pea kõike asju (ja mitte ainult asju) kirjeldada annab. Elab seegi foorum siin ju keeles ... eesti keeles. Kuigi puhuti võib selles kahtlema hakata - aga mitte sellest ei taha ma rääkida. Keeles elab väljendeid, mille kunagine tähendus ammu ununud või suisa vastupidiseks saanud. Nagu näiteks "lepase reega". Sest, Taara appi, kes siis lepast rege teeb!? Ja eks vanarahval "lepane (lepne) regi" ühte s***a asja tähendaski. Rege tehti ikka paremast puust! Aga ühel hetkel - ühes kohas (mis meile ilmselt igveseks saladuseks jääb) sai lepane regi aru, et nii kaugele ei sõida. Ja muutis oma tähenduse - kes teab küll, kuidas - vastupidiseks. Ja vaata imet: regesid ei tehta pea üldse enam ... ja varsti pole ehk lundki enam, mille peal reetada. Ja siis, kui ammu kadunud kõik muistsed reed, reelised ja reemestrid (ehk lepadki) laseb lepane regi ikka oma uhket sõitu.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nazz
Veteran

26-05-2008 07:25
Postitus: #2

Nii palju kui mina tean väljendidt "Lepase reega"... Siis tähendab see millegi libedalt (hästi, hõlbsalt) minekut. Seda siis rääkis mul ema ja vanaema. Et kui vanaema söök läks hästi peale ja kiiresti otsa sai, siis alati ta ütles, et läks alla nagu lepase reega.
Ja lepast sellest asjandust nagu regi ehitada ei ole ju kõige lollem mõte. Lepp on hästi elastne, mis on ideaalne ree alla minevate "suuskade" tegemiseks. See siis selline vanaaegne amortisatsioon.
Ei kujutaks ette teha seda kuusest näiteks. Kuusk on vägagi vastupidav, kui välja arvata juhul, kui seda painutada. Ja just ree suusad peavadki ju kannatama painutamist.
Samuti, kui ma nüüd ei eksi, siis lepp on struktuurilt väiksema hõõrdumisega (see siis füüsikaline termin). Mänd muidgi on ka vägagi hea pehme, väiksema hõõrdumisega ja kvaliteetne puit, kuid see ka ei talu painutamist nii hästi kui lepp.
Kõik kes on natuke rohkemal määral kokku puutunud pudutöötlusega, teavad seda omalt käelt, et kui võrrelda mändi, leppa, kuuske ja muid puite. Siis tuleb neil kindlalt meelde, et kui kuusest midagi teha ja siledaks lihvida, siis ei jää see kunagi nii sile, kui mänd või lepp.

Paljud teavad mis tähendab lepasõit onju. Aga kas keegi on mõelnud, et miks just lepp? No ikka selle pärast, et maanduda ohutult, mitte tulla ladva tükiga alla.
EDIT: mõne mõtte lisamine

Muudetud: 26-5-08 kell 08:34:32 Nazz

Muudetud: 26-5-08 kell 08:36:25 Nazz
Teloslane
Tavaliige

01-10-2017 18:40
Postitus: #3
RE: Lepase reega
Postitas Hallucigenia:
Keeles elab väljendeid, mille kunagine tähendus ammu ununud või suisa vastupidiseks saanud. Nagu näiteks "lepase reega". Sest, Taara appi, kes siis lepast rege teeb!?

Teemaalgataja teksti lugedes meenus, et üks minu pedagoog väitis hallil ajal: "Juhanil läheb kõik ladusalt, nagu lepase reega..."
Olenemata seda, et õpetaja oli meile, kui prioriteet ja tema igat sõna peeti kullaks ei teadnud kahjuks ka tema siis, mis see ütlus õigupoolest tähendas ja mina veelgi vähem.
Ütlus - "Nagu lepase reega" - tähendab olukorra pidurdamist; soikumist.
Nüüdseks on asendunud seegi väljend, kas tropiks või тормоз (vk. pidur).
Ükski teadlik puusepp ei tee iialgi rege lepast, sest lepp ei libise, olenemata tema teistest kobedatest omadustest.

Ja nii see kõik märkamatult kuhtub.
Vahetan loodushääled televiisori karjumise vastu. Usaldan seda, mida reklaam kinnitab. Arvan seda, mida naaber etemaks pidas. Armastan seda, mida trend lahedaks peab. Vahetan kõik välja metalli, plastiku ja klaasi vastu. Sõidan autoga viiekümne meetri kaugusele toidukauplusse, nagu teisedki...
Ja oma kindlat arvamust polegi, pole enam enda sisetunde intuitsioonigi, sest soovin sarnaneda, muidu ei kuulu ma karja ja olengi kõige kõigematest hüljatud. Pärandist pole midagi alles jäänud, kui ainult võistluste võitlus ja siis imestan, miks ma haige olen.

...ja nii unistame omas tarbimises ja võitlemises teisest parem olla, sest tänapäev nõuab seda. Unustame aastast aastasse tasahilju selle, millised teadmised oma vaarisalt ja esivanematelt kunagi saanud oleme - isegi selle lepa asja. Oleme unustanud sellegi, mille me juba unustanud oleme.

Antud raamatus kirjeldatakse, kuidas sõnad omavahel kokku sobivad, mida nad teatud kontekstides tähendavad ja analüüsitakse võimlikke "sõna" ütlusi:
https://www.apollo.ee/elu-ja-kuidas-sell...tulla.html

Igaühe hinges on peidus teemant, mille üks tahk vajab veel lihvimist, et sellest kujuneks kirgas briljant.
Nofretete
Veteran

02-10-2017 09:04
Postitus: #4
RE: Lepase reega
(01-10-2017 18:40 )Teloslane Kirjutas:  Unustame aastast aastasse tasahilju selle, millised teadmised oma vaarisalt ja esivanematelt kunagi saanud oleme - isegi selle lepa asja. Oleme unustanud sellegi, mille me juba unustanud oleme.
Siin ka juttu unustamisest ja valede väljendite kasutamisest.

Katkend Raudsepa näidendist “MIKUMÄRDI”:

MAIE: Oled mul ikka na elde ja ea!

ANTS: See… ma olen! Neoke õrnus on kohe veres. Nii kui ütlesid, et Juhan saab Mareti ja talu… Siis kohe nagu… kreissaega lõikas hingest läbi!

MAIE: Ära nuta Antsuke, küll ma su valud võtan! Kiirmus-kaarmus, varesele valu, arakale aigus, kiitsarakale kibeäda, mustalinnule muu tõbi, rongale roigas sappa! Meie Antsuke saab varssi terveks!

http://objektiiv.ee/hairivad-pinnud-teiste-silmades/
Postita vastus 

Vali alamfoorum:

Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog