Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miks putukad korduvalt vastu akent lendavad?
#1
Niimodi järjest mitukümmend korda, kõik on kindlasti näinud.
Mälus ei saa ju asi olla, sest ega neil see nii lühike ka pole. Ja niipidi ju kah ei ole, et nad tahvad välja saada sealt, kust nad sisse tulid, sest nad tõmblevad ka nende akende juures, mida pole väga kaua avatud.
On nad siis tõesti nii lollid?
Vasta
#2
Nad ei näe klaasi. Omaarust põrkavad nad vastu õhku.
Vasta
#3
Lollid? Imelikud järeldused. Vastu akent lendavad kuna 'midagi sunnib': olgu selleks siis Maa magnet väli, valgussignaalid, hormoonid jne (tekitavad instikti vms, nt ööliblikad võivad vastu põlevat lampi lennata nii kaua, kuniks tiivad on sodid, kuna valgus tähendab neile avarust ja ainukest suunda, kuhu liikuda saab). Egas putukad ei tea siis, et klaas ees on, nad näevad lihtsalt valgust, nagu igalpool mujal väljaspool tehis keskkonda.
Vasta
#4
Kuidas nad aru ei saa, et seal on midagi ees, kui nad korduvalt proovivad?
Vasta
#5
Instiktid ongi need - sund. Neil ei ole järelikult sellist teadvust nagu meil, et suudavad järeldusi teha. Neil on sund minna nt valguse poole ja siis ta hakkab vastu akent lendama, aknal kõndima, ja mingit avaust otsima jne. Kuigi see ei käi kõigi putukate kohta. Mõned lendavad korra vasu akent ja 'õpivad' sellest.
Vasta
#6
Kui on aknast väljaspool rohkem valgust, lendavad nad korduvalt vastu akent. Kui aga ei ole rohkem valgust, lendavad korra vastu ning lendavad minema. Järelikult neil ongi sund lennata valguse poole igal juhulLaugh
Vasta
#7
Äkki nad ei tunne valu...?
Vasta
#8
Tsitaat:Algselt postitas: Korts15
Äkki nad ei tunne valu...?

Seoses sellega, kui ma nt sääsele lennu pealt virutan, siis ta lendab ju ka edasi. Pauk on ju ikkagi tema jaoks päri suur, kuidas see teda siis ei mõjuta? Natuke kaldub kursilt kõrvale, a see on ka kõik.
Vasta
#9
Sääsel ja kärbsel on väga väike mass, seega ka väiksem inerts - ta keha suudab suunda muuta väga kiiresti ja väikse energiakuluga...kukuta sitasitikas maja otsast alla - midagi ei juhtu; kukuta elevant - surnd...
Vasta
#10
Hea,et endal nii ei juhtu,muidu mõistus oleks küll otsas juba...Karm elu ikka neilwink
Vasta
#11
Lollid nad küll pole... Pigem lihtsalt väääga kannatlikud. Aga tegalikult ma arvan, et see korduvalt vastu akent lendamise asi ei käi kõigi putukate kohta. Herilased ja muud mummid on ju üpris nutikad.
Vasta
#12
mJust selline lugu juhtus ka minu kassiga.Panin kassi autosse ja siis hakkas ta paaniliselt vastu autotuule klaasi hüppama, et nagu tahaks välja .Tükk aega mürgeldas siis väsis ja jäi armatuurile istuma, võtsin kassi välja ja rohkem ma teda sinna ei pannud.Mulle tundub, et isegi kassid ja miks mitte ka koerad ei saa alguses aru mis see klaas on ja üritavad sealt läbi minna.
Vasta
#13
Mul igal sügisel lendab igasuguseid putukaid vastu aknaid, eriti õhtusel ajal ja, kui toas (päevavalgus)lamp põleb.Minu jaoks ei ole selles küll midagi erakorralist.
Kui istuda vaiksel õhtul õues ja valgustamas ainult lamp või tuli, siis võib samuti igasuguseid mutukaid ja putukaid kohale lennata, eriti agarad on vaablased(vapsikud). Igal sügisel peavad nad pesast lahkuma ja nad on hukule määratud ja nüüd tehakse veel meeleheitlikke pingutusi valguse poole, mis on energiaallikas ehk päike nende jaoks. Samas, kui päike enam nii tihti taevas ei paista, siis kõlbab ju igasugune valgus.
Samuti on öösel lendlemas öölasi, väga ilusad liblikad, küll värvi poolest kahvatud, kuid samas suurus mõnel selline, et lausa imestama paneb, eks nemadki püüdle millegi poole, et end tihti akna külge kinnitavad ja oma suurte silmadega uudistama jäävad, vot selline on vahel maailm, mida esmapilgul märgatagi ei oska.
Vasta
#14
Tsitaat:Algselt postitas: Flash'midagi sunnib': olgu selleks siis Maa magnet väli

Magnetväli ja sunnib vastu klaasi lendama??? Ei tea, miks see neid kunagi vastu seinu lendama ei sunni? Asi on lihtsamast lihtsam, nagu ülalpoolgi öeldud: omast arust põrkavad nad vastu õhku ja ei taipa, mis toimub.


Tsitaat:Algselt postitas: Flashööliblikad võivad vastu põlevat lampi lennata nii kaua, kuniks tiivad on sodid, kuna valgus tähendab neile avarust ja ainukest suunda, kuhu liikuda saab

Ööliblikad lendavad tulle seepärast, et vabas looduses orienteeruvad nad öösiti lennates kuu ja tähtede järgi. Nende silmad suudvad eristada valguse polarisastiooni ehk siis määrata väga täpselt valguse lähtumise suuna. Nii nad siis põhimõtteliselt jätavad meelde taevakehade asukoha ja orienteeruvad nende paiknemise järgi. Kui nad aga satuvad tavakeskkonnast erineva läheallikga valguse ette, hakkab rolli mängima nende liitsilm ja valguse lähteallika kaugus (mis on tähtedega võrreldes oluliselt erinev). Mismoodi see täpselt toimib, on pikk jutt, mida ma ei jaksa siinkohal edastada. Igatahes lähevad nende oprientiirid sassi, mistõttu nad spiraalikujuliselt valgusallikasse lendavad. Kogu ooper.
Vasta
#15
Nii. Esiteks - putukad ei tunne valu, neil puuduvad selleks vajalikud rakud.
Teiseks - materjaliõpetus on neil 2, klaasist pole nad kunagi kuulnud.
Ilmselt on neil lihtsalt liiga tugev instinkt lennata otse valguse suunas,
vahet pole, kas seal on ees midagi. Ümber lendamiseks pole ka aega!
Vasta
#16
Väga viis vastus, Lenore Smile Poleks paremini osanud seda kokku võttagi!
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Miks on nii tuuline? Slinky 9 5,038 02-02-2024, 18:54
Viimane postitus: Lokster
  Linnud lendavad soojale maale..... calitry 18 10,863 25-12-2019, 16:58
Viimane postitus: isemaag
  Miks linnud vahel "sassi" lähevad? Aerling 96 40,513 26-03-2015, 13:35
Viimane postitus: Veli Joonatan

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat