• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • Järgmine 
Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeesuse surilinast
#1
Tegelikult panen siia praegu lingi, pole hetkel aega tõlkida, aga hiljem katsun ka tõlkida:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/3624753.stm
Teatavasti hoitakse Torinos surilina, mida arvatakse kuuluvat Jeesus Kristusele. Olen seda oma silmaga näinud ning tegemist on tõepoolest usklike püha reliikviaga. Kas see on pettus või mitte? Lugege artiklit Bleh
Vasta
#2
Ma seda lingi alust juttu kõike läbi ei lugenud. Aga mind väga huvitaks teada, kuidas tehakse vahet mingi suvalise pässi surilinal kes käis ka kuskil ristil ja piitsutati jne. ja kristuse surilina vahel. Piibel kirjutas, et sinna torgati teda, ja lina peal on ka seal plekk vms. See ei ole nagu mingi tõend minu jaoks.

PS. võin ise ka tõlkida kui vaja, aga siis õhtapoole.
Vasta
#3
Ise ka kahtlesin selle ehtsuses.. Miks arvatakse, et tegemist on Kristuse linaga? Ega mingeid tõsiseid tõendeid tõepoolest pole.. Lihtsalt mõned teadlased on oma kahtlaste meetoditega tuvastanud, et selle vanuseks on umbes sobiv aeg, et ta võis kuuluda Kristusele. Teatavasti pandi Kristusele ainukesena see kroon pähe ning ka selle jäljed on surilinal näha.. Mine sa tea, kellel õigus on.

Mingil ajal oli see lina kuskil põlengus ning seetõttu on moonutatud ka radioaktiivse süsiniku meetodi baasil vanuse andmine.
Vasta
#4
Kui aus olla siis ei usu eriti et see lina just Kristusele kuulus. Sellest nati liiga kaua aega möödas.
Vasta
#5
Tsitaat:Esialgne postitaja z3r0 c001
Kui aus olla siis ei usu eriti et see lina just Kristusele kuulus. Sellest nati liiga kaua aega möödas.

Lgp. härra lahe null. Ma ei näe põhjendust. Ma näen postitust, aga ma ei näe sisu. Põhjenda oma argumenti, mitte ära lahmi. Mida tähendab "sellest on nati liiga kaua aega möödas?" Kui väitled, väitle faktidega. Mind võib nüüd vabalt hinnata vastavalt hetke-tujule. Ometi pole mu eesmärk kellegi autoriteeti kahtluse alla seada. Ma lihtsalt ei salli madalalaubalisust.

Mis puudutab Jeesuse surilina, siis artiklis mainitud skeptikute argumendid viitavad valdavalt taustsüsteemi faktuaalse absoluudi puudumisele. Kuidas Jeesus ikkagi risti löödi, kas naelad läksid läbi rannete või läbi käte? Miks oleks ajendanud keskaegset võltsijat midagi sellist looma? Süsinikmeetodi paikapidavus? Liiga palju on lahtisi otsi, et midagi konkreetset väita.

Minu meelest on osaliselt tegu religioosse reliikviaga, mille puhul selle autentsust ei seata kahtluse alla. See on a priori JEESUSE surilina. Fanaatikute jaoks teist valikuvõimalust ei olegi. Teisalt võib olla tegu turismiatraktsiooniga. Kultuurilise artefakti puhul oleks väga ebasoovitatav, kui selguks, et tegu on võltsinguga. Kes on huvitatud keskaegsest võltsingust? Oluline on sakraalsuse ja saladuslikkuse oreool selle surilina kohal. Kuna olen ka piibli läbi lugenud ja võtan tavaliselt skeptilise seisukoha, siis ei ole ka käesolev postitus erinev. Pean kõnealust surilina võltsinguks, millele võltsingu staatust ei tohi määrata.

[Teadet on muutnud 15-4-2004 postitaja m]
Vasta
#6
Kusjuures keskajal olid võltsingud vägagi moes. Inimesed, kel vähegi mõistust peas oli, rikastusid selle arvelt, et müüsid rumalatele inimestele religioosse (näiteks) sisuga esemeid. Jeesuse surilina võis olla midagi sellist, mida iga suurem preester oma valdusesse tahaks ning kuna mingi kindla ajani polnud seda välja ilmunud, siis miks mitte seda luua näiteks? Bleh

Ristilöömise suhtes tõestati ära, et läbi käelabade ei saa lüüa, lina peal on minu teada läbi rannete need jäljed. Seal artiklis oli kirjas, et süsinikumeetodiga dateeritakse see lina 13-sse sajandisse, kuid nagu ma juba väitsin, võidi tehti viga, kuna see lina väidetavalt põlengus oli, mine sa ikkagi tea, millega tegu..
Vasta
#7
Artikkel EPL Onlinest. Tundub, et teadlastel pole tõesti midagi muud teha kui arutada asju, millele nagunii nad tõestust või seletust ei leia. Olen seda teistes samalaadsetes teemades öelnud - ei hakka kordama.







Kristuse surilina näitab teist nägu

Kuulsa Torino surilina – kristlaste ühe uhkeima reliikvia või ajaloo ühe suurima võltsingu – uued uuringud on lisanud salapära riidetükile, millesse olevat mässitud Jeesus Kristuse surnukeha pärast ristilt maha võtmist ja enne ülestõusmist.

Nimelt on surilina tagumiselt küljelt avastatud veel üks mehenäo kujutis lisaks sadu aastaid näha olnud esipoolel ilmnevale, mis uskujate veendumuse järgi on Jeesusest jäänud jälg. Nüüd leitud kujutis erinevat pisut varemtuntust ning uurijate sõnul on igal juhul välistatud, et tegu on võltsinguga.

Nähtav kujutis ajastu kohta liiga pikka kasvu

Teised uurijad on juba aastakümneid Torino katedraalis hoitavat surilina täielikuks võltsinguks pidanud ning tegelikult on selle ehtsuses kaheldud sajandeid, juba sestsaadik, kui surilina Prantsusmaal välja ilmus.

Londoni füüsikainstituudi uus uuring õhutab seega uuesti vaidlusi, kuigi uurijad ise väidavad, et just veel ühe kujutise avastamine lisab kinnitust surilina tõepärale.

Kristuse viimase kehakatte, 4,4 meetri pikkuse ja veidi üle meetrilaiuse kanga tagumine pool oli sajandeid kaetud, sest 1534. aastal sai see tulekahjus kannatada ning nunnad õmblesid hapraks jäänud linale tugevduseks ühe riidetüki külge. Kahe aasta eest, restaureerimise ajal aga tekkis võimalus ka surilina kaetud kohti uurida.

Tollal tehtud fotod sattusid Itaalia Padova ülikooli professori Giulio Fanti kätte, kellele paistis, et fotodel on näha mingi ähmane kujutis. Ta otsustas asja uurida ning jõudis koos kaasosalistega nüüdsele tulemusele.

“Kuigi kujutis on väga nõrk, on siiski selgelt näha sellised kohad nagu nina, silmad, juuksed, habe ja vuntsid,” väitis Fanti. “Varem teada oleva näokujutisega võrreldes on sel mõningad kerged erinevused. Näiteks tagumisel poolel on näha mõlemad ninasõõrmed, seda erinevalt esiküljest, millel parem ninasõõre ilmneb vähem.”

Professor Fanti sõnul ei tähenda kujutise leidmine surilinal sugugi veel seda, nagu oleks veelgi kindlamalt tegu võltsinguga. Võimalik väide, et värvaine, millega kujutis linasele riidele imekergelt ja ähmaselt maaliti, imbus lihtsalt riidest läbi, on Fanti sõnul välistatud. “Mõlemal küljel on kujutis pindmine, haarates vaid kõige pinnapealsemaid riidekiude. Keskel ei ole aga mitte midagi. Niisuguse võltsingu tegemine oleks erakordselt raske,” usub professor.

Uskuda on võimalik nii üht kui teist, mida ütleb aga teadus? Lähenetud on kahte moodi – ühelt poolt surilina ja selle kiududest leitut analüüsides ning seniseid ajalooteadmisi appi võttes.

Viimaseid arvestades on kriitikud ja võltsinguteooria pooldajad leidnud, et linal nähtav kujutis olevat paari tuhande aasta taguse mehe kohta liiga pikk – hädaga sobiks ta ristisõdade aegseks rüütliks. Teiseks on näha liiga pikad juuksed, mida tollal kandsid vaid mõnda kindlasse hõimu kuulunud mehed, Jeesus Kristus kindlasti mitte. Käed on aga ristatud alakõhul ja mitte rinnal, nagu Kristuse ajal Pühal maal kombeks oli.

Süsinikanalüüs: surilina pärit 13.–14. sajandist

Kõige kindlamaks ja samas ka ümber lükatud – nagu ühele salapärasele asjale ikka kombeks – võltsingutõendiks on aastail 1979 ja 1988 tehtud süsinikanalüüsid. Nende tulemusel tõdesid teadlased, et surilina on pärit ajavahemikust 1260–1390 pärast Kristust. Kuid teised, kelle hulgas on samuti teadlasi, seadsid süsinikanalüüsi kahtluse alla – näiteks olevat võimalik, et uurimiseks võeti riidekiude, mis on pärit keskajal parandamiseks kasutatud materjalist, mitte aga surilinalt endalt.

Süsinikanalüüsist saadud ajale viitavad aga siiski ka esimesed dokumentaalsed märkmed surilinast, ulatudes tagasi aastasse 1355, kui Prantsuse Lirey piiskop kirjutas paavstile ja kaebas, et aina enam palverändureid käib vaatamas surilina, mis tema arust on häbitu võltsing. Piiskopi suu topiti küll kiiresti kinni, surilina võeti aga kiriku reliikviate hulka.

Kuid siis, veidi enam kui sada aastat tagasi võtsid asja uurida teadlased. 1898. aastal surilina pildistati ning ülesvõtteil, täpsemini küll negatiividel, on näha originaalist hoopis selgem kujutis.

Riide mikroorganisme leidub vaid Iisraelis

Edasi asuti surilina uurima juba muudegi kui fotograafiliste meetoditega. Nagu öeldud, andis süsinikanalüüs sobimatu vanuse, teine uuring aga näitas, et riides on tõesti mikroorganisme, mida leidub vaid Iisraeli kandis. Vereplekkide analüüs andis hoopis huvitava tulemuse – tegemist on AB-grupi verega, kuid pigem mõnelt kõrgemalt primaadilt kui kindla peale inimeselt, nagu leidis üks rühm teadlasi.

Isegi USA kosmoseagentuuri NASA tarkpead on püüdnud selgeks saada, kuidas kujutis riidele tekkis, kuid tulemuseta. Midagi pole välja tulnud ka DNA-analüüsidest. Raskused tulevad sellestki asjaolust, et aegade jooksul on surilina käperdanud nii paljud inimesed, et originaalset ollust DNA-analüüsideks ei saada kätte.

Artikli autor on Kaivo Kopli.

[Teadet on muutnud 18-4-2004 postitaja henzukaz]
Vasta
#8
Kas pole üleüldiselt naljakas.. Jeesuse surilina puhul peetakse süsinikmeetodit ekslikuks, isegi kui on hinnatud lähima 2000 aasta vanust ajalugu, samas aga ollakse tõsiveendunud, et dinosaurused surid välja 65 miljonit aastat tagasi, mis on samuti tõestatud süsinikmeetodiga.

Lisaks on veel tohutult hinnatud esemeid vanusega üle 2000 aasta. Mu point siis siin, et miks on vaja valikuliselt valida, millal usaldada ühte meetodit ja millal mitte, kas siin tulevad isiklikud veendumused teele ette vms?
Vasta
#9
Torino surilinal on hoopiski templirüütlite (kes on väga tihedalt seotud 100 000 aasta vanuse müsteeriumiga) ühe suurmeistriga. Templiordu oli üldse üks kahtlane värk ja seal on ka vabamüürluse juured osaliselt. See isik, kelle kujutis surilinal on, on Jacques de Molay keda piinati Templirüütlite Pariisi peakorteris. Piinamine toimus ukse külge ristilöömise näol. Piinajateks olid inkvisiitorid. Kui Molay oli piinamise tagajärjel kõik vajaliku üles tunnistanud, pandi ta linade vahele. Ta oli higine ja verine. Naelad olid pandud läbi randmete. Nõretav veri oli kõrge piimhappesisaldusega loomulikult. Effekt jäi sama nagu herbaariumi tehes jääb taime jälg raamatu vahele. Seda lina tuntaksegi nüüd Torino surilinana.
Seda on ka radioaktiivse süsiniku meetodil uuritud ja on leitud, et see pärineb kuskil 1260-1390 aastate vahemikust mille vahele sobib hästi Molay piinamine.
Üks piiskop nimega Poitiers Henri kes uskus nagu kõik teised ristiusklikudgi, et surilina pärineb Jeesus Kristuse ajast, tunnistas selle võltsinguks, sest sellele hakati liiga suurt avalikku tähelepanu pöörama. Hiljem tuli see aga jälle päevavalgele, olles vahepeal peidetud ja unustatud.
Üks fotograaf pildistas seda lina kunagi ja ilmutamisel ilmus lina peale kujutis. Tuli välja, et lina ise on üks negatiiv mis fotol positiiviks muutus. negatiivil on mingisugune nägu mis ei ole selge.
vahepeal arvati, et lina autoriks on hoopis ´Da Vinci kes tekitas negatiivi oma leiutisega aga ajastud ei klapi.
Tegelikult võis negatiivi põhjustada tohutu füüsilise pinge tagajärjel hapnikuvaeste radikaalide kehast vabanemine linasse. Nägu on arvatavasti Molay oma järelikult.

tegelikult tasub tähelepanu võibolla pöörata ka sellele, et see oli vahepeal tulekahjus ja sellele tilkus sulatina mis sinna augud põletas. Nunnad parandasid aga tükk aega hiljem ära selle.

[Teadet on muutnud 8-6-2004 postitaja kal]
Vasta
#10
Mu jutt kisub nati teise teemasse
Molay tapeto aastal 1314 18. märts
Vabamüürlastele on see nüüd väga tähtis päev. Mingi jama toimus sel kuupäeval Nõukogude liiduga seoses. Samuti ka paljusid teisi asju. Nagu ühe aegsed ülestõusud Berliinis Stockholmis jne. kuskil 19. sajandi lõpu 18. märtsil.
USA kuulutas sõja Iraagile 18. märtsil.

PS. Ma püüan seda posti korrigeerida natuke, kui ma millalgi faktid üle vaatan.
Vasta
#11
Lugege läbi C. Knight'i ja R. Lomas'i "Hiirami võti" ja "Teine messias". Saate ehk pisut selgust teemasse.
Vasta
#12
Thorondor , väga hea tähelepanek -18. märts
.....seda kuupäeva tuleks lahata keeleliselt ja semantiliselt . Arvan et vahepeal on kalendrit kohendatud ja need kuupäevad,,, nihkunud .....

[Teadet on muutnud 23-9-2004 postitaja truude]
Vasta
#13
Tsitaat:Esialgne postitaja DaamValges
Lugege läbi C. Knight'i ja R. Lomas'i "Hiirami võti" ja "Teine messias". Saate ehk pisut selgust teemasse.
Lugesin ka äsja need raamatud läbi. Avastasin sealt palju uut ja põnevat. Nii mõneski asjas tuli selgus majja. Soovitan igaljuhul.
Vasta
#14
mina siiski kahtlen Jeesuse surmas ristil....
Liiga palju keerutamist selle ümber ....
Hiljaaegu õnnestus lugeda raamatut " Jeesuse elu enne ja pärast ristilöömist"Kui leian selle raamatu riiulist üles ,siis panen täpsemad viited .
Liikudes aegruumis meenus et :
väävliks oli valuvaigistav oopium
äädikas oli - haavudesinfitseeriv ja parandav õunaäädikas
:hy: tol ajal ju muud äädikat ei olnud.....kui kääritatud puuviljadest ...

[Teadet on muutnud 24-9-2004 postitaja truude]
Vasta
#15
Tsitaat:Esialgne postitaja truude
Thorondor , väga hea tähelepanek -18. märts
.....seda kuupäeva tuleks lahata keeleliselt ja semantiliselt . Arvan et vahepeal on kalendrit kohendatud ja need kuupäevad,,, nihkunud .....
Kui kellegi sünni päev on sadu aastaid tagasi nt. 12. jaanuaril. Siis me uut kalendrit kasutusele võttes ju ei hakka seda tähistama 15. jaanuaril. Muidugi kui keegi teine kasutab erinevat kalendrit, siis kui meie võime olla oma numbritega kogu aeg natukene ees või taga.

Astroloogilisest ja astronoomilisest aspektist vaadatuna ei asu Maa Päikese suhtes samas punktis, mil järgmine aasta, vaid umbes 6 varem. Umbes nii peaks asi käima, kui meil on iga nelja aasta tagant liigaasta.
Vasta
#16
Nõustun .Oleneb ju vatamise aspektist.Ja numeroloogiliselt on nagu asjad paigas .
Vasta
#17
Jeesuse surmast ristil.
Nagu ma mingi teema all mainisin, oli Jeesus pärit Kumrani kogukonnast, mida ta juhtis koos oma venna Jaakobusega. Jeesust kutsuti kuninga pojaks ja Jaakobust Jumala pojaks ehk nad kahekesi moodustasid samba, milledele sai Jumal e. võlvkaar toetuda. Tegelikult taheti neid mõlemaid ristil hukata, kuid roomlased said aru, et kahe kumraanlaste juhi tapmine tooks kaasa laialdased rahutused. Niisiis anti rahvale valida, kumba nad tahavad ristilöömisest päästa (Piiblis on kirjas, et pühade puhul lasti rahval ühele kurjategijale armu anda, kuid sellist kommet enne antud juhtumit olemas ei olnud). Rahvas valis, et ristilt pääseb Jumala poeg. Mäletate, Piibli järgi vabastati Jeesuse asemel kurjategija Barabas. Barabas otsetõlkes aga tähendab Jumala Poega.
Vasta
#18
Torino surilina vanem kui arvati

Tuleb välja, et surilina dateerimine süsinikmeetodil 1980-ndatel ei olegi kõige korrektsem olnud. Uued termokeemilised meetodid paigutavad surilina vanuse ajavahemikku 1300 kuni 3000 aastat vana. Raymond Rogers, uurimuse autor, väidab et süsinikmeetodil tehtud uurimus sooritati ühe riidetüki abil, mis küll lõigati välja surilinast, kuid see riidetükk oli lisatud surilinale hiljem, et seda parandada, seega oli süsinikmeetod küll täpne, kuid tehtud valele linatükile..

Väidetavalt on seda ajaloo jooksul nunnad pidevalt parandanud, lina ilmus esmakordselt lagedale 1357 aastal prantsusmaal.

Nüüd loodetakse, et Torino surilina küljest antakse täiendavateks uuringuteks jupikesi..

Allikas: BBC News, täpsemalt http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4210369.stm

Mõned pildid:
[Pilt: _40764615_turin_nasa_203.jpg]

[Pilt: _40764723_shroud2_bbc_203.jpg]

edit: tegin pildid piltideks

[Muudetud: 29-1-2005 Tutanhamon]
Vasta
#19
kuna surnutel verd ei jookse siis ei saa olla see jeesuse surilina kuna ta oli juba surnud ristil. Surilinal on aga selged jäljed verest higist jne. Nn Surilina sai olla ainult elusa keha peal.

[Muudetud: 10-2-2005 alri]
Vasta
#20
"Postimehe" artikkel Torino surilina uusimatest uuringutest.
Kõige huvitavamad on kommentaarid sellele artiklile. Lugege ja te ei kahetse. Eriti, mis puudutab Jeesus Kristust, kas selline isik üldse eksisteeris jne.
http://uus.www.postimees.ee/010104/komme...664&PAGE=2
Vasta
#21
samas soovitan lugeda ikka raamatut "Tutanhamoni pettus"
Seal mõni peatükk jälle paneb mõtlema
Vasta
#22
Tänases Postimehes uus artikkel Torino surilina uusimatest uurimustest:

http://www.postimees.ee/270305/online_uu...161207.php
Vasta
#23
Tsitaat:Algselt postitas: DaamValges
Lugege läbi C. Knight'i ja R. Lomas'i "Hiirami võti" ja "Teine messias". Saate ehk pisut selgust teemasse.
Pigem kaldun minagi arvama, et linal on kujutatud templirüütlite suurmeister.
Vasta
#24
Lugesin neid raamatuid ja uskusin siiani, et linale on jäädvustunud Jaques de Molay kujutis, aga selle uue artikli järgi kipun taas arvama, et äkki on ikkagi Jeesuse kujutis, kuna analüüsiti lina paikasid, mitte lina ennast.
Igatahes see teema ei vanane kunagi.
Vasta
#25
Kas mitte riie ei mädane?
Vasta
  
  • 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • Järgmine 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Reetis Juudas Jeesuse viimase palvel? Tutanhamon 3 3,848 23-12-2006, 03:12
Viimane postitus: drows

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat