Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seest Välja - Aigar Säde
Autor Sõnum
Mannu Eemal
uxake

Postitusi: 2,448
Liitunud: Aug 2010
07-07-2018 09:46
Postitus: #51
RE: Seest Välja - Aigar Säde
(07-07-2018 06:21 )Nielander Kirjutas:  Kui Universum on kõik mis oli, on ja olema saab, siis omavahel mingilgi moel kokkupuutuvad universumid ühineksid ühe Universumi nime alla. Muidu poleks ju multiversumil mõistena mõtet, kui nad omavahel seotud oleks.
Universumiga võib olla sarnane asi nagu inimese “minaga” – seda on alati üks ja veelkord alati ainult üks. Olgu inimesi maailmas kuitahes palju miljardeid. Või universumeid multiversumis.
Füüsilisel, emotsionaalsel ja mõistuse tasemel teame me, et inimesi on palju ja ei igalühel on oma “mina”. Kuid “mina” kui kontseptsioon (mõnest küljest vaadates ka illusion) on ainult üks. Erinevad on väljendusvormid. Kas see füüsiline keha, mis siin sega sõna trükib, minu kass või hoopis kogu meie Universum, mille “mina” hinduistid Atmaniks nimetavad (ja mida budistid samuti illusoorsena käsitlevad).
(selle postituse viimane muutmine: 07-07-2018 09:49 Mannu.)

Brain expedition.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Ichigo
Nõid

Postitusi: 463
Liitunud: May 2010
07-07-2018 12:10
Postitus: #52
RE: Seest Välja - Aigar Säde
(07-07-2018 06:21 )Nielander Kirjutas:  
(06-07-2018 10:00 )Ichigo Kirjutas:  
(06-07-2018 09:06 )Nielander Kirjutas:  Õnneks on aga universumid definitsiooni kohaselt üksteisest põhjuslikult eraldatud.

Missugune see definitsioon on, mis tunnistab mitmeid üksteisest eraldatud universume?
Mõiste Universum peaks tähistama "kõike, mis on", seega Multiversum tähistab sisuliselt sedasama, kuid mööndusega, et kõik, mis on, ei pruugi piirduda inimese kirjeldatava/hoomatava reaalsusega... Üksteisest põhjuslikult eraldatud mitmed universumid on mujaoks arusaamatu, ehk täpsustad.

Kui Universum on kõik mis oli, on ja olema saab, siis omavahel mingilgi moel kokkupuutuvad universumid ühineksid ühe Universumi nime alla. Muidu poleks ju multiversumil mõistena mõtet, kui nad omavahel seotud oleks.

See on justkui maailma loomine mõistetele vastavaks, et alguses oli sõna Laugh Mulle tundub mõistlikum läheneda teistpidi, et korrastame oma nimetamisi vastavalt sellele, millest teadlikuks oleme saanud. Ma kahtlen, kas universum(id) funktsioneerivad sarnaselt ühiskondlikele rühmitustele, et koonduvad nime alla, mille inimene on leiutanud Laugh
Multiversumil mõistena ehk polegi mõtet, kui universumi all mõistetaks selle algset tähwndust, paraku selle mõistega tähistatu on ajaga saanud piirid, millesse kõik ikkagi ei mahu. Võiks olla nt universum kui kõik ja universumi kirjeldatud reaalsus kui see osa, millest arvame aru saavat..
(selle postituse viimane muutmine: 07-07-2018 12:13 Ichigo.)

Härrasmees lubab daamil jääda tema veendumuse juurde. /kpt J. Sparrow/
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
lahendused
Veteran

Postitusi: 1,826
Liitunud: Apr 2011
08-07-2018 21:39
Postitus: #53
RE: Seest Välja - Aigar Säde
Universum-Multiversum analoogia ilutulestiku rakettide "kuldsete palmidega".

Üksik "kuldse palmi" sähvatus = Universum .... üksik sädemeke-täpike "kuldse palmi" sees on Galaktika ... üksik magneesiumi aatom sädemekse sees on Päikesesüsteem.

Paljud erinevad "kuldse palmi" sähvatused = Multiversum .... olles vaatlejana ühe konkreetse "kuldse palmi" sees, näeme me vaid "enda" kuldset palmi ... kuid mingi mõõtmisega ei saa me teadlikuks teistest (varem ära sähvatanud ja hiljem lisanduvatest) "kuldse palmi" sähvatustest (kuldne palm põleb ära = universum põleb ära: ehk vaatleja sureb vahepeal ära röögatute ajaskaalade tõttu, ning ei saa teisi kuldseid palme vaadelda).

------

Seega pole Universum nö "kogu võimalik" aeg & ruum ... vaid mingi piiratud osa ajast & ruumist (aja kestvus on määratud universumis põlevate tähtede kestvusega ... mõõdetava universumi ulatuvus on määratud valguse kiiruse ja universumi kestvuse korrutisega).

Need kes suudavad ette kujutada Igaviku, suudavad kergelt näha Igavikus asuvaid paljusid aegruume-universumeid (vt eelnev analoogia paljudest rakettidest koosneva ilutulestikuga).
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog