Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dinosaurused ja nende väljasuremise põhjused...
#1
Mis oleksid dinonasuruste väljasuremise põhjused. Mina isiklikult arvan, et dinosaurused surid välja pärast jääaja tekkimist.
Vasta
#2
Massilised liikide välja suremised on toimunud keskmiselt iga 26. miljoni aasta tagant. Kaks onkelit mõtlesid välja teooria:
Päikesel on kaaslaseks teine täht( arvatakse, et 90% tähtedest on kaksiktähed) mille nimi on Nemesis(Kreeka karistusjumalanna järgi). Sellel tähel on väga piklik pöörlemistrajektoor, tiiru teeb ta ära 26. miljoni aastaga. Enamus ajast viibib ta asteroidide vöös (Kuiperi vöös). Seal teeb ta suurt laastamistööd ning rikub asteroidide tasakaalu ning need hakkavad suurel kiirusel päikese poole tulema.
::: Kui Nemesis teeb tiiru 26. miljoni aastaga, siis peaks ta olema Päikese ja meie naabertähe vahelises ruumis. Naabertäht on meist ligi kolm korda suurem kolmiktäht. Vastuväited: See ei ole võimalik, et Nemesis on miljard aastat ümber päikese tiirutanud, sest naabertähed segaksid ta trajektoori.
Selle teaooria järgi peaks meie naabertäht tekitama meeletu asteroidide saju, millest paljud põrkuksid maaga. Selle tagajärjel sureks umbes 75% olemasolevatest liikidest.

Kui see teooria peab paika, siis võtke teadmiseks, et viimane massiline liikide hävimine toimus ligi 11-12 miljonit aastat tagasi.

*Postitust muutsin sellepärast, et ennem kirjutasin: Nemesis teeb tiiru 26.aastaga{stu, tegelt teeb 26 miljoni aastaga (teooria kohaselt)


[Teadet on muutnud 24-4-2004 postitaja Wolfgirl]
Vasta
#3
Ühe versiooni kohaselt tabas maad suur asteroid või isegi mitu, mis tingis toidupuuduse, temperatuuri languse jne.

Teise versiooni kohaselt tingis väljasuremise naissoost dinosauruste selge vähemus. Täpsem artikkel siin:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/3647115.stm
Vasta
#4
Tõlge eelmises postis olevale artiklile :hy:

------------Emasloomade vähesus pühkis maalt dinosaurused------------

Isasloomade arvukus võis olla põhjuseks, miks dinosaurused 65 aastat tagasi välja surid, ütlevad Leedsi ülikooli teadlased.

Nad usuvad, et dinosaurused olid tänapäeva roomajate sarnased, nagu krokodillid, kellel sünnieelsest temperatuurist sõltub sugu.

Idee on selline, et asteroid, mis Maaga kokku põrkas, muutis maakera kliimat, põhjustades keskonna jahenemise, ja viis ülemäärasele isaste sünnile.

-----Varjatud päike-----

Kuigi mõned teadlased mõtlevad, et dinosaurused olid välja suremas, enne kui kosmosekivi Maaga kohtus, nii või teisiti , enamus eksperte usuvad, et üks või rokem asteroidi kokkupõrget päästsid valla globaalsete muutuste seeria, mis tappis kõik suured kiskjad ja ka paljud teised eluvormid.

Kokkupõrked tõstsid ilmselt üles tolmu, mis jahutas õhku. Kui ka vulkaaniline aktiivsus oli kaasatud, siis lendas veel rohkem pinnast atmosfääri laiali, ja varjas Päikese.

Sel juhul olid need kõik asjaolud dinosauruste kahjuks, kuna me teame väga hästi, et nemad seal toiduahela tipus, on eriti tundlikud kliima muutuste suhtes.

Isegi elukad, kes elasid üle selle suure õnnetuse ja jäid kuidagi ellu nendes kasinates tingimustes, oleks pidand kõvasti vaeva nägema, et endale kaaslast leida, ütleb Leedsi teooria .

-----Erinevad asjaolud-----

Keegi ei tea täpselt, kas dinosaurused oli rohkem nagu roomajad , või mõnes suhtes sarnanesid imetajatega.

Roomajatel on teist tüüpi metabolism (ainevahetus ja selline värk - Thor) ja erinevad asjaolud, mis määravad järeltulijate soo.

Imetajate seas, kui vastsündinul on X ja Y kromosoom, siis on ta isane; ja kui ta saab kaks X kromosoomi, siis ta on emane, peaaegu eranditult. Sarnane mehhanism töötab lindude, madude ja mõne roomajaliigi, näiteks sisalike puhul.

Aga krokodillide, kilpkonnade ja mõne kalaliigi hulgas võib munade temperatuur mõjutada järglaste sugu.

David Miller, Leedsi ülikoolist, ja tema kolleegid juhtisid uurimust, mis näitas, et temperatuuri muutus on viinud isaste enamuseni dinosauruste seas.

Teised uurimused on näidanud, et kui on liiga vähe emaseid, siis lõpuks surrakse välja.

-----Tohutud kaotused-----

Maa ei muutunud nii mürgiseks, et elu oleks 65 miljonit aastat tagasi kadunud; temperatuur lihtsalt muutus, ja nendel suurtel elukatel ei olnud vastavat geneetliist mehhanismi ( nagu meie Y kromosoom), et muutusega toime tulla, ütles Dr Sherman Silber, viljatuse ekspert St. Louisest, kes töötas selle probleemi kallal.

Aga krokodillid ja kilpkonnad oli selleks ajaks juba välja arenenenud, kui toimus suur välja suremine kriidiajastul. Kuidas nemad ellu jäid ?

Need loomad elavad mandrilise ja merelise keskonna kokkupuutepunktis, jõgede suudmealades ja jõesängides, mis tagas kaitse suuremate keskonnamuutuste vastu, andes neile aega kohastumiseks, ütlevad uurijad.

Aga teisi teadlasi ei veena see idee.

Rohkem kui 50% kõikidest liikidest, kes elasid enne massilist väljasuremisperioodi, pühiti minema. Täpsemalt, dinosaurused ei olnud kõige suuremad ohvrid ? kõige rohkem olid mõjutatud elu ookeanides, ütles Benny Pieser, Liverpooli John Moore'i nimelisest ülikoolist.

Lisaks ütles ta veel, et tema arvates tõenäoliselt pole soolisevalikumehhanism põhjuseks dinosauruste ajastu lõppemisele.
---------------------------------------------------

Minu arvates lähevad need teooriad aina hullemaks. On mingi mustmiljon teooriat, mis kõik ''äkki'' on tõsi.
Küll on asteroid, siis on metaan merepõhjas jne.

Edit: Kustutasin kahtlased küsimärgid ära

[Teadet on muutnud 25-4-2004 postitaja Thorondor]

[Teadet on muutnud 25-4-2004 postitaja Thorondor]
Vasta
#5
"Darwini eksituse" järgi ülemaailmse veeuputuse tagajärjel. A krt seda teab, kuidas see tegelikult ikkagi oli.
Vasta
#6
aga muidu nüüd, juhul kui kõik see ajalugu on ikka selline, nagu ta on meile praegu teada.....ja et ükskõik kuidas nad hukkusid, nendest on järele jäänud skeletid, aga samas ma nüüd hakkasin mõtlema selle jutu järgi, et veest pühiti palju rohkem liike ära või midagi, et sellisel juhul, kas võib ookeani põhjast leida ka selliseid skelette kivimite või põhjakihtide all, äkki võib leida veel selliseid avastusi, et....+ siis veel need elukad kes seal praegu veel pesitsevad ookeani põhjas....see sobiks nessie kui ka ookeani vallutamisega, aga kuna see tekst oli siin, siis panin selle siia.....

aga nüüd selle teema koha pealt, et dinosaurused surid välja, kuna läks liigivahelisteks sõdadeks....Bleh.....praegu käivad riikide vahel sõjad ja kui tuumapomm peaks käiku minema, siis midagi head see ei tõota, samas aga sellised väiksemad madistamised tervet maailma hukatusele ei vii, sellega ma nüüd tahan öelda, et dinosaurused sõid väiksemaid ja need sõid taimi jne.....noh see bioloogiline evolutsioon või mis pidas paika, aga siis äkki läks see tasakaalust ära näiteks selle põhjal, et hakkati liiga palju paljunema, nagu praegu on inimestega....ja siis enam ei jätkunud taimi või midagi, hakkas otsa lõppema hapnik, samuti lihasööjad sõid kõik väiksemad enamus ära ning ise nad lõpuks nälgisid sunuks või midagi....:o, et otseses mõttes toimus liikide vahel sõda ellujäämise puhul, aga siis sõditi toidu üle või midagi.....
Vasta
#7
Mina pooldan pigem seda teooriat, et Maad tabas hiigelasteroid (läbimõõduga ca 10km) ja taoline kokkupõrge hävitas väga suure osa elusloodusest.
Vasta
#8
Mina arvan, et lihtsalt kliiima muutus. Võibolla oli dinosaurustel samasugune süsteem nagu krokotillidelgi. Et ühel välistemperatuuril koorub munast emane ja teisel temperatuuril isane. Kusjuures sellel piisab ka väga väikesest temperatuuri erinevusest. Niiet ei pidanud just mingisugune suur katastroof olema.
Vasta
#9
Nagu me kõik teame oli ka teisi inimeste sarnaseid liike, ka nemad surid välja. Kõik see kliima jahenemine, jääajad jms. Aga mis võis jääaja tekitada. Näideks paar hiiglaslikku asteroidi rikkusid maa tasakaalu, mille tagajärjeks oli kliima jahenemine. See muna värk, dinosaurised ja teised suured elukad surid maha, ainult tibatillukesed imetajad jäid ellu ja linnud ka, kes olid siis päris suured. Kliima muutus pidi ikkagi toimuma, et munadest koorusid ainult isased
Vasta
#10
Muide, kas dinosaurused on üldse välja surnud..?

Siin on seda arutatud..
http://www.para-web.org/foorum/viewthread.php?tid=46
Vasta
#11
Sellest teisest teemast:
Ei tea, tänapäeval ei tõesta pilt ega video enab midagi. Ma võin oma hobuse ka paljaks nüsada ja oksa külge riputada ja siis pilti teha, tegelt nii hull ma ei ole ja hobust mul ka pole. Kui ma oleks dinoka korjuse leidnud, siis oleksin ikka kaldale viinud ja kuulsaks saanud vb. Kahtlasel kombel see onkel viskas korjuse vette tagasi( ta ütles, et haises hirmsasti, keda see huvitab kui on just dinoka leidnud)
Vasta
#12
Su jutus on tegelikult hea iva sees wink Loomulikult on kahtlane, et kui kalamehed leiavad mõne korjuse ning saavad aru, et tegemist võib olla näiteks mõne dino korjusega, siis nad viiksid selle kaldale ja kogu moos.

Kui me nüüd aga vaatame kalurite vaatenurgast, kes on arvatavasti vähemalt mõnda aega koolis käinud, kellele on pähe taotud teadmine, et dinosaurused surid juba 65 miljonit aastat tagasi välja, siis on äärmiselt kahtlane, et mõni neist võiks hakata mõtlema, et tegemist võiks olla dinosauruse korjusega. Enne tulevad ikka pähe mõtted, et äkki mõni suvaline vaal või haikala või mõni väärastunud kaheksajalg.

Oli sel päeval mis oli, me ei saa seda kunagi teada, mille japsid just merest püüdsid. Tahtsin viidata lihtsalt sellele faktile, et tegelikult ei ole ju ookean kaugeltki mitte läbi uuritud ning kui dinosaurused surid välja näiteks asteroidi tõttu, mis varjas päikese, suretas taimed jne, siis meres käis ju elu edasi, päike väga palju veealust elu ei mõjuta, eriti kui me räägime kilomeetrite sügavusest ookeanist.. Ei või iial teada, kas ka veealune elu ühes dinosaurustega välja suri..
Vasta
#13
Seda jah. Varsti peaks mingi alveepolitseid tegema hakkama vist, kui õhk väga mürgiseks muutub.
Ookean on päris suur ja igalpool ei jõua põhja vaatama minna. See on kahtlane, et dinokaid ei ole vees tavaliselt näha, kui nad just väga sügaval ei ela
Vasta
#14
Kui Tyrannosaurus rex teile kallale tulnuks, poleks ta teie karjeid kuulnud. Saksamaa Regensburgi ülikooli teadlane Otto Gleich kasutas andmeid dinosauruste lähisugulastelt lindudelt, et arvutada, milliseid sagedusi dinode kõrvad kuulsid, kirjutab www.teadus.ee, vahendades väljaannet New Scientist.

Mida suurem on lind, seda kitsamat helilainete ala ta kuuleb. Sisekõrva sisestruktuuri võtmeelemendi pikenedes kuuleb lind madalamaid sagedusi.

Gleich väidab, et archaeopteryx kuulis nagu nüüdsed linnud. Kuid 1,4 tonni raskune allosaurus kuulis kõige paremini 1,1 kilohertsiseid sagedusi ja ei kuulnud üle 3 kHz helisid. 75 tonnine brachiosaurus aga oli üle 2,4 kHz helide jaoks kurt. Nii et ooperisse poleks tal olnud mõtet minna.
Teadus.ee 13/01/2006



Raudselt on 10a pärast kooli õpikutes see sees. Selliseid uuringuid ja tulemusi ei saa siiski tõsiselt võtta ju. Tol ajal olid teised tingimused. Selle tänapäevase linnu DNAs võis jah olla midagi sarnast dinosauruste omaga aga seda ei saa aluseks võtta ju: tänapäevane lind ei kuule hästi, järelikult ei kuulnud dinosaurused ka. No krt, tol ajal olid hoopis teised tingimused, teadlased ei tea isegi ju täpselt. Nad ei tea isegi millised dinosaurused välja nägid, aint oletavad jällegi tänapäevaste 'järeltulijate' järgi nt krokotillide. Varsti hakatakse seda dinosauruste kurtuse teooriat edasi arendama ja jõutakse punkti et dinosaurused hoopis lendasid, jalad taeva poole.

Muudetud: 14-1-06 kell 09:24:55 Flash
Vasta
#15
Tsitaat:Algselt postitas: Flash
Selliseid uuringuid ja tulemusi ei saa siiski tõsiselt võtta ju.
Üldjuhul tuleb muidugi olla ettevaatlik, kui hakata midagi arvama sadu miljoneid aastaid tagasi elutsenud loomade kohta. Õnneks on just see konkreetne probleem (häälitsemine-kuulmine), see kus võib olla palju kindlam kui näiteks küsimustes, mis seotud teiste meeltega (nägemine, maitsmine, haistmine). Sest nii heli tekitamine kui ka selle vastuvõtmine on väga otseselt ja lihtsalt seotud vastavate "instrumentide" suurusega (mida suurem pasun, seda madalam hääl). Väljasurnud loomade suurust on aga võimalik fossiilide järgi vägagi hästi määrata.

Tsitaat:[i] Selle tänapäevase linnu DNAs võis jah olla midagi sarnast dinosauruste omaga aga seda ei saa aluseks võtta ju: tänapäevane lind ei kuule hästi, järelikult ei kuulnud dinosaurused ka.
Oletan, et neid võrdlusi ei tehtud mitte DNA võrdluse alusel, sest dinosauruste DNA-d pole tänapäeval enam kusagilt võtta, leitud (kivistunud) säilmetes on see ammu lagunenud.

Tsitaat:[i] No krt, tol ajal olid hoopis teised tingimused, teadlased ei tea isegi ju täpselt.
Jah, eks keskkonnatingimused muutu ju pidevalt aga jällegi tuleb küsida konkreetselt: millised tingimused on antud probleemi (helide tekitamine-kuulmine) juures olulised ja kui palju on need muutuda võinud. Kui heli tekitamine käib nt hingekõris võnkuvate häälepaelte abil, siis ainsaks oluliseks keskkonnaparameetriks on atmosfääri tihedus (küllap on kõik kuulnud peenikest "heeliumihäält"), see aga pole saanud olulisel määral muutuda sauruse aegadest tänaseni.

Tsitaat:[i] Nad ei tea isegi millised dinosaurused välja nägid
Oleneb jälle, mida silmas pidada. Nt seda, mis värvi mingi konkreetne saurus oli, on küll raske praegu kindlaks teha. Samal ajal tema suurus ja kehakuju on leitud fossiilide alusel vägagi hästi taastav.
Vasta
#16
Tsitaat:Väljasurnud loomade suurust on aga võimalik fossiilide järgi vägagi hästi määrata.

kusjuures ei saa ju. kes ütleb mis seal fosiili peal veel oli. midagi sellist suht kiiresti laguneb ja kivistisse ei 'salvestu'. teadlased ei saa väita seda et sellist ainet pole olemas, sest et nad ei tea ju...


Tsitaat:Oletan, et neid võrdlusi ei tehtud mitte DNA võrdluse alusel, sest dinosauruste DNA-d pole tänapäeval enam kusagilt võtta, leitud (kivistunud) säilmetes on see ammu lagunenud.

see muna mis leiti? sealt seest. suht hästi säilinud luudest peaks ka saama. vähemalt on tänapäevane geenitehnoloogia piisavalt kaugele arenenud et neid tükke uuesti kokku lappida
Vasta
#17
Mida saab ja mida ei saa teada minevikus elanud loomadest:
(1) Suurus ja kuju: muidugi on raskem luustikku ümbritsevate pehmete kudede taastamine ja pea lootusetu võib olla naha faktuuri või karvkatte (või soomuste vms) ja nende värvuse taastamine. Aga teisalt on vaevalt võimalik, et mingi elukas, kelle skelett on hiire skeleti suurune, oli "lihas" elevandisuurune. Ja inimeste pealuude järgi on ju taastatud ka lausa individuaalseid nägusid (muidugi, need on inimesed ja ise küsimus, kui täpselt siis ikka).
(2) DNAst pole dinoauruste (ega ka nende munade) kivististes enam miskit sälinud, need säilmed on täielikult mineraliseerunud, st esialgsed orgaanilised ühendid (sh DNA) on asendunud keemiliselt erinevate (anorgaaniliste) ühenditega, mis enam midagi ei ütle nii peene asja kohta kui DNA järjestus. On suht kindlaid andmeid, et DNA (st mingid fragmendid sellest) võivad soodsates tingimustes säiluda maksimaalselt mõnikümmend tuhat aastat (need mammutid seal igikeltsas) ja vägagi vaieldavad andmed selle kohta, et mingites erakordsetes tingimustes (merevaik, tugevad soolalahused) võib mõnede pisilaste (putukad, bakterid) DNA isegi miljoneid (või kümneid või sadu) vastu panna. Aga saurused on lootusetu juhtum.

Flash - ma pole bioloog, seega ei pea Sa neid minu väiteid uskuma - võid neile ise kinnitust või ümberlükkamist otsida aga see, mis mina tean või netist leidsin räägib just sellist juttu. Fossiilse DNA kohta on mõned viited siin: link, link, link.
Vasta
#18
Krokodill, mitte krokotillBleh
Vasta
#19
Siin veel midagi:
Teadlased on leidnud asteroididevööst tõendeid taevakeha kohta mis võis põhjustada dinosauruste väljasuremise ja seda palju varem kui 65milj. aastat tagasi.
Mine tea milline see tõde tegelikult on.
Allikas (link)

Muudetud: 11-9-07 kell 23:15:59 Halo
Vasta
#20
Tsitaat:Algselt postitas: Green_Day
"Darwini eksituse" järgi ülemaailmse veeuputuse tagajärjel. A krt seda teab, kuidas see tegelikult ikkagi oli.

Viimasel ajal ilmub ühe rohkem uurimusi selle kohta, et kogu meie planeedi ajaloo skaala võib olla totaalselt paigast ära ja kogu Maa ajalugu palju lühem kui arvatud. Tõendeid tuleb iga päevaga ühe massilisemalt päevavalgele.

Tundub, et need dinosaurused elasid veel mingi 10 000 aastat tagasi ja enne viimast uputust päris kindlasti.

Huvitav on veel see, et dinosaurused olid erinevalt lasteraamatu piltidele peamiselt vee ja sooloomad, nagu tänapäeva krokotillid, kilpkonnad jne. Kuna nende selgrooga erinevalt jällegi Hollywoodi raamatutele ei paindunud nii järsu nurga all, et püsti käia vaid oli pigem sirge , et vees ja soos liikuda.

Seega tuleb välja, et polnudki nn dinosauruste ja imetajate aega eraldi vaid nad elasid koos nagu tänapäeva imetajad ja krokotillid - lihtsalt erinevas keskkonnas.
Vasta
#21
Väljasuremine oli märksa pikem protsess kui sageli arvatakse. Juba enne meteoriiditabamust käis väljasuremine aktiivselt. Kliimamuutused ilmselt peamiseks põhjuseks, üheks põhjuseks kõrgenenud vulkaaniline aktiivsus. Meteoriiditabamus pani ilmselt lihtsalt viimase põntsu.

Tsitaat:Algselt postitas: TonViimasel ajal ilmub ühe rohkem uurimusi selle kohta, et kogu meie planeedi ajaloo skaala võib olla totaalselt paigast ära ja kogu Maa ajalugu palju lühem kui arvatud. Tõendeid tuleb iga päevaga ühe massilisemalt päevavalgele.

Milliseid uurimusi? Ehk annad mõne viite TEADUSLIKULE allikale (mitte igasuguste "Darwini eksituste" taolistele mukikakadele)?

Teaduses küll mingeid selliseid tuuli ei puhu, et Maa ajalugu võiks olla seniarvatust oluliselt lühem olla.

Tsitaat:Tundub, et need dinosaurused elasid veel mingi 10 000 aastat tagasi ja enne viimast uputust päris kindlasti.

65 miljonist aastast hilisemate dinosauruste kohta puuduvad igasugused andmed (peale lindude).

Tsitaat:Huvitav on veel see, et dinosaurused olid erinevalt lasteraamatu piltidele peamiselt vee ja sooloomad, nagu tänapäeva krokotillid, kilpkonnad jne.

Ei vasta päriselt tõele. Dinosaurusi oli igasuguses suuruses ja nii maismaal kõrbes, metsas, savannis kui ka vees. Loomulikult olid dinosauruste ajal ka primitiivsed imetajad olemas, sest vastav liin eraldus roomajate liinist juba varakult. Aga alles pärast dinode kadumist said imetajad hoo sisse oma arenguga ja täitsid tühjaksjäänud ni¹id.
Vasta
#22
Tsitaat:Algselt postitas: Green_Day
"Darwini eksituse" järgi ülemaailmse veeuputuse tagajärjel. A krt seda teab, kuidas see tegelikult ikkagi oli.

hämmastav! Piibli järgi surid nad kah veeuputuse tagajärjel!
Vasta
#23
Jason, mis teadusliku järelduse sa nüüd teed sellest võrdlusest piibliga.

Ma näiteks ei mäleta piiblis olevaid dinosauruseid. Aa, sa ju loed mingit teist piiblit.
Vasta
#24
Tsitaat:Algselt postitas: Thorondor
Jason, mis teadusliku järelduse sa nüüd teed sellest võrdlusest piibliga.

Ma näiteks ei mäleta piiblis olevaid dinosauruseid. Aa, sa ju loed mingit teist piiblit.

Ta ei teegi teaduslikku järeldust. Ta vihjab sellele, et "Darwini eksituse" autor on piiblifanaatik, kes on nõus musta valgeks valetama, et aga saaks piiblilugusid "tõestada".
Vasta
#25
Tsitaat:Algselt postitas: Thorondor
Jason, mis teadusliku järelduse sa nüüd teed sellest võrdlusest piibliga.

Ma näiteks ei mäleta piiblis olevaid dinosauruseid. Aa, sa ju loed mingit teist piiblit.

kui keegi hakkad "darwini eksituse" põhjal mingeid teaduslikke või mistahes järeldusi tegema, siis tulebki piibel lagedale otsida sest piibel on selle vanem vend
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Inimkonna olemasolemise ajal alles välja surnud dinosaurused mar3k 10 8,993 30-04-2018, 19:06
Viimane postitus: Müstik
  Teadlased: maailm on kuuenda väljasuremise serval InDemand 5 5,179 30-01-2011, 17:27
Viimane postitus: Päikeseinsener

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat