Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Usk üleloomulikku - kas jumalasse uskumise asendaja?
#1
Usk üleloomulikku - kas jumalasse uskumise asendaja või raskete aegade leevendaja?

Mõtlesin siin, et inimesesse on ikka sisse kodeeritud, et ta peab omale elus leidma miski pidepunkti millest kinni hoida ja millesse uskuda.
Miks?

Siin veel üks huvitav artikkel, mis ka mõtlema paneb, et tõenäoliselt see mingil määral ongi nii, et teatud aegadel tõuseb huvi üleloomuliku vastu.

http://www.sirvilauad.ee/?q=node/173

Kuigi teooriat... :

Douglas Kellneri järgi muutub ühiskondlike ja majanduslike kriiside aegu, kui inimestel on raske ümbritseva reaalsusega hakkama saada, üleloomulik tõhusaks ideoloogiliseks abivahendiks, mis aitab selgitada raskeid tingimusi ja arusaamatuid juhtumeid müstiliste või religioossete mütoloogiate abil.

...oma uskumuste alustalaks ei paneks. Mõtlemisainet aga pakub.

Vasta
#2
Tegelikult ongi tulemas tehniline keskaeg,oma atribuutikaga ja muuga,mis sinna juurde kuulub.....
Vasta
#3
Tsitaat:...kui inimestel on raske ümbritseva reaalsusega hakkama saada
See on selliste väidete juures üpriski tavaline ettekujutus.
Mina mingit seost siin ei leia.
Tegelikult on nii, et kui inimesed ei suuda oma sisemise reaalsusega hakkama saada, siis hakatakse nö materialistlikeks ratsionalistideks ja siis saab enda olemuse teha 95% tühisemaks ning ei ole mitte mingeid probleeme näiliselt.

[Muudetud: 28-7-09 Thorondor]
Vasta
#4
Püha Augustinus on märkinud, et igas inimeses on uskumine Jumalasse kaasasündinud, aga ühel areneb see välja rohkem, teisel vähem.
Lihtsalt a`la mingisse üleloomulikku uskumine,mis ei omanda kindlat väljendit-kujundit on Jumalat otsiva inimese tunnus. Edaspidine oleneb inimesest endast, kuivõrd ta viitsib end vaimselt arendada ja oma Jumalale/jumalatele lähemale jõuda.
Vasta
#5




http://www.postimees.ee/?id=208739
Vasta
#6
Ma nõustuks küll teema pealkirjaga...
Jumalausu põhjustena olen kuulnud ka üsna veenvat teooriat, et kuna inimene oma mõistuses üksi(me saame küll üksteisega rääkida ja läbi selle oma mõtteid jagada, aga täielik üksteise mõistmine on võimatu), siis idee kõigeteadvast Jumalast, kellega uskuja on siis justkui üks on enamusele oma üksilduse leevendamiseks väga meelitav...
...muidugi võib veel arutleda sellest, et maailmas kus kõikjal valitseb tegelikult "kurjus" ja "halb", "vägivald" ja "ebaõiglus"- on reaalne mõte jumalikust plaanist ja kõikseheast/vägevast/teadjast jumalast vastupandamatuks lohutuseks...

Tsitaat:Püha Augustinus on märkinud, et igas inimeses on uskumine Jumalasse kaasasündinud, aga ühel areneb see välja rohkem, teisel vähem.

See väide võib vabalt olla aegadest, kus ateismi peeti tegelikult võimatuks ja neid, kes väitsid ennast olevat ateist, peeti inimesteks, kes on lihtsalt eituses kinni (selle nimi on teistlik innatism)...

1772. aastal, ütles Baron d'Holbach: „Kõik lapsed sünnivad ateistidena - neil ei ole aimugi jumalast.“ Sarnaselt pakkus George H. Smith, et „Inimene, kes ei ole tutvunud teismiga on ateist, kuna ta ei usu jumalat. Taoline liigitus hõlmab ka last, kellel on küll kontseptuaalne võime hoomata ideede kaasatust, kuid kes pole veel ideedest endist teadlik. Fakt, et taoline laps ei usu jumalat, kvalifitseerib ta ateistide hulka.“

Mis aga puutub üleloomulikkusesse, siis ühe võimalusena tooksin välja ikkagi selle vana hea rumaluse teooria...enamikul inimestest pole aimugi kuidas maailm nende ümber töötab - see mida teadlased ajavad on tihtipeale raskestimõistetav ja nende mõistusele arusaamatu/tajumatu - seepärast osad kalduvadki maailma seletamisel esoteerikasse ja üleloomulikkusesse, kuna see on ikkagi epistemoloogiliselt lihtsam ja kergemini mõistetav...

Eestis, kus selline reaalse jumala olemasollu uskumine on harv nähtus ja mõnes mõttes ka tabu, ei ole midagi imestada, kui inimesed pöörduvad oma eksisteerimise õigustamisel üleloomulikkuse poole - näidatakse ju taolist stuffi telekast ja kajastatakse pidevalt ajalehtedes - jumalausu kergema ja vastuvõetavama vormina väga ahvatlev...

http://et.wikipedia.org/wiki/Ateism
http://en.wikipedia.org/wiki/Supernatural - kavatsen ka lähiaegadel teksti tõlgituna ja täiustatuna eesti keelsesse vikisse panna...
Vasta
#7
Minu arusaamise järgi on põhjuseks miks üleloomulikku sedavõrd palju usutakse (pean siinkohal silmas isehakanud sensitiividesse uskujaid, mitte tõeliste võimetega sensitiive, kes üldjuhul ennast ei reklaami!) see, et filosoofia ajaloos uuemal ajal toimunut, nimelt materialistliku maailmavaate võidulepääsu, ei saa mitte kuidagi pidada tunnetuslikuks edukäiguks.
Tegemist pole ka taandarenguga, vaid juhtunud on midagi hoopis hullemat - on langetud sügavasse maailmatajumuslikku vaimupimedusse.

On olemas ka kvaliteetiderikkad psüühilised maailmad. Kuid materialistlik filosoofia peab neid maailmu vaid füüsikalise reaalsusega kaasaskäivateks passiivseteks "sümboliteks".

Totaalse materialistliku propaganda ohvritena usuvad inimesed lausa nürimeelsusse kalduva upsaka enesekindlusega, et maailma põhiolemusest on võimalik aru saada, seejuures ilma eriliste pingutusteta. Sellise intellektuaalse mandumise iseloomulikuks ilminguks on suhtumine filosoofiasse kui tühipaljasse targutamisse, mis niigi selget asja nagunii selgemaks ei suuda teha.

Tänapäeva inimesed on vaid suutelised analüüsima ja sünteesima struktuure, arendades täppisteadusi ning konstrueerides üha komplitseeritumat tehnikat, kuid on täiesti võimetud aru saama eksistentsi olemust puudutavatest küsimustest, veelgi enam, võimetud isegi nägema selliste endi kui subjektide jaoks esmatähtsate probleemide olemasolu.

Selle eespool toodud "Postimehe" artikli kohta tõin kommentaarid teemas Küsimus ensekaitsest:
http://para-web.org/viewthread.php?tid=5...#pid103526


[Muudetud: 13-1-2010 Müstik]
Vasta
#8
Kokkusattumuslikult leidsin skeptik.ee'st ka selle teemaga haakuva värske artikli, mis peaks mõtteid tekitama: http://www.skeptik.ee/index.php/2010/01/...#more-2020
Vasta
#9
Haljand Udam on kunagi kirjutanud selle kohta miks usk üleloomulikku on kaasajal nii hõlmav, järgmist:
NewAge on eksisteerinud euroopas juba sajandeid: sellega tegeles põhjalikult juba inkvisitsioon, valgustusajastu oli suurejooneliste müstiliste õpetuste aeg. Eestis vennastekoguduste aeg.
19.saj. vaimustuti spiritismist ja teosoofiast.
Julius Evola 1932.a. ilmunud raamat "Tänapäeva spiritualismi maskid ja näod" on ikka veel ainuke tõsine ja süvitsi minev käsitlus praeguste uusvaimsete liikumiste kohta.
Postateism ja new age on teinud senise kindlalt püsinud maailma äärmiselt ebakindlaks ja hajuvaks, kuid andnud ka võimalused uute tunnetusvormide kujunemiseks.
Eliade jaoks oluliseks raamatuks on olnud "Bhagavadgita."
Traditsioonilised õpetused kinnitavad, et nüüdisaega valdab "pimeduse" loomujoon, praegu on kosmilise "suure aasta" sügis, seetõttu valitseb inimestes ja nende mõtlemises "pimedus."
Inimesed ei peaks end identifitseerima ajastu ja tema asjadega, milles valdab aktiivselt toimiv "pimedus."
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Kas meil on vaba tahe? Balzzar 243 69,352 24-09-2022, 21:38
Viimane postitus: kalldunn
  LGBT - kas satanistide salaprogramm? pimedus 72 22,988 28-12-2019, 12:19
Viimane postitus: vasamasa
  Kas kujutan või näen ette? Carmel 2 2,929 30-12-2015, 18:43
Viimane postitus: Black Goat
  Kas sina tead, kes juhib sinu elu? kalldunn 1 2,989 23-10-2014, 17:02
Viimane postitus: Veli Joonatan
  Kas kõik inimesed on võrdsed? fallenboy 109 51,187 07-03-2014, 13:54
Viimane postitus: Krt
  Kas eestis on kusagil võimalik õppida nõiaks/shamaaniks ? ÜksikHing 7 5,187 14-02-2013, 16:37
Viimane postitus: Tehnoloog
  Kuhu jääb OMA usk? Celtic 0 2,457 24-08-2008, 11:12
Viimane postitus: Celtic

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat