Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aja algus??
#51
Aegruumi kohta ei tea aga kolmemõõtmeline ruum on kindlasti tinglikult (tühja) kerakujuline. Ümber telje pöörlemisest on siin vist juba räägitud... vaakum ehk meie mõistes tühjus võib pöörelda aga meie füüsikaseaduste järgi ei saa sellest midagi midagi järeldada....näiteks kui panna suvaline keha vaakumis sfääri sisse, siis pööra sfääri kuidas iganes, seal olev keha jääb ikka paigale.
Btw, pöörlemisel ei teki mitte gravitatsioon vaid kesktõmbekiirendus.
Vasta
#52
Tsitaat:Esialgne postitaja napoleon
Aegruumi kohta ei tea aga kolmemõõtmeline ruum on kindlasti tinglikult (tühja) kerakujuline. Ümber telje pöörlemisest on siin vist juba räägitud... vaakum ehk meie mõistes tühjus võib pöörelda aga meie füüsikaseaduste järgi ei saa sellest midagi midagi järeldada....näiteks kui panna suvaline keha vaakumis sfääri sisse, siis pööra sfääri kuidas iganes, seal olev keha jääb ikka paigale.
Btw, pöörlemisel ei teki mitte gravitatsioon vaid kesktõmbekiirendus.
olgu, aga selle teooria järgi ei sa olla yhelgi mõõtmel ei algpunkti ega lõpppunkti. aeg peaks seljuhul olema samasugune, osa sellest ringist, muidu poleks see teooria täiuslik, kuna need kolm mõõdet ei saa eksisteerida ilma neljandata.
Vasta
#53
Ma ei üritanudki teooriat pakkuda. Siiski, asi ei pruugi sugugi nii lihtne olla. Sündmuse määramiseks on vaja nelja koordinaati aga ära ürita neljamõõtmelist ruumi visuaalselt ette kujutada. Mina ei näe mingit probleemi vaadata muude koordinaatide sõltuvust ajast ka siis kui aeg ise kõver ei ole.
Vasta
#54
Tsitaat:Esialgne postitaja napoleon
Ma ei üritanudki teooriat pakkuda. Siiski, asi ei pruugi sugugi nii lihtne olla. Sündmuse määramiseks on vaja nelja koordinaati aga ära ürita neljamõõtmelist ruumi visuaalselt ette kujutada. Mina ei näe mingit probleemi vaadata muude koordinaatide sõltuvust ajast ka siis kui aeg ise kõver ei ole.
miks ma ei või seda visuaalselt ette kujutada? seal pole tegelikult mingit probleemi. aeg on ka lihsalt telg, aga see telg näitab tervet kujutist liikuvana. aga sama on ka teiste telgedega. oletame, et pole kõrgust, sa ei saaks millestki aru.
Vasta
#55
Selles vea teedki, et üritad aega näiteks kõrguse asemel ette kujutada. Lihtsalt teljed on kõik mõõtmed matemaatikas, kus ei arvestata erirelatiivsusteooriaga, tegelikult on isegi kolme mõõtmega pilt suht huvitav. Nelja mõõdet peaks vaatama numbrilise maatriksina kuna visuaalselt ei saa neljamõõtmelist ruumi kirjeldada.
Vasta
#56
neljas mõõde pole ruumimõõde..
kui mõelda et neljas mõõda on aeg mis sümboliseerib asjade kestvust siis see 4 mõõtmeline kujutis peaks liigutama (seega esimest 3 mõõdet muutma) .. motion picture Laugh

[Teadet on muutnud 8-7-2004 postitaja fyb]
Vasta
#57
Aegruumi mõistes on neljas mõõde samuti ruumiline mõõe kuigi inimene tajub kolmemõõtmelist ruumi. Selles mu mõte oligi, et neljamõõtmelist ruumi ei saa visuaalselt ette kujutada kuid mingis mõttes tajume seda ja numbritega saab seda kirjeldada.
Vasta
#58
kord joonistasin pildi sellest kuidas toru sees liigub tropp.
tropp on kolmmõõde ja toru on ajavoog Laugh
Vasta
#59
Toru sees liikuv tropp ise on kolmemõõtmeline seega läheb samasse kategooriasse sellega, et mingit mõõdet kujutatakse ajana. Ikka ei saa aega visuaalselt ruumilise mõõtmena ette kujutada... seda vähemalt siin füüsilises kestas olles.
Vasta
#60
see ei olegi ju reaalne kujutis ega peagi olema.. see torus liikuv tropp on hea kujutus muidu Bleh .. midagi nii raskesti defineeritavat kui aeg saabki ainult kujutada virtuaalselt nii et tema mõjud väljenduksid selles kujutuses.. neljas mõõde ei ole ruumimõõde mitte mingis mõttes.. aegruumiks ei kutsuta mingit erilist liiki ruumi.. see termin oleks võinud olla ka ruumaeg.. see väljendab lihtsalt nelja dimensiooni mis sõltuvad üksteisest.. aega tajuvad ju inimesed.. me ju saame aru et hetk tuli ja läks.. ega aja liikumist ei saakski tajuda kuna nagu ütlesin.. aeg ei ole ruumimõõde.. see on ajamõõde ja seda tajume lihtsalt teisiti
Vasta
#61
aga kust me teame ja tajume et aeg tuli ja läks?
tegelt me ju ei taju... me ainult oleme kokku leppinud et näe... hetk on selline... tajuge nüüd kõik.
Vasta
#62
Lepime kokku, et selles teemas teame, et aeg tuli/läks, muidu jõuame taas küsimuseni, mis üldse reaalne on ja kas me ikka oleme olemasLaugh Nõus, et aegruumiks ei kutsuta erilist liiki ruumi, see muudab lihtsalt mõne arvutuse lihtsamaks kui vaatame sündmusi neljamõõtmelises ruumis mitte kolmes mõõtmes ja ajaswink Tegelikult kaldus teema natuke kõrvale. Väitsin, et kui kolm ruumimõõdet on kõverad, ei pruugi aeg seda siiski olla ehk pidevalt ajas edasi liikudes ei pruugi alguspiunkti kunagi tagasi jõuda. Samuti on aeg natuke teistmoodi mõõde selle poolest, et kui õnnestuks ajas tagasi liikuda, juhtuks nii mõndagi huvitavat teiste mõõtmete ja mateeriaga(kel vajadus visuaalselt ette kujutada vaadaku http://home.cyber.ee/arne/tagurpidi/ (ei sisalda midagi teaduslikku ega paranormaalset)Laugh)wink
Vasta
#63
Kas aeg üldse eksisteerib? Äkki on ainult liikumine? Või liikumist võetakse tervikuna ja defineeritakse ajana?
Vasta
#64
See on definitsiooni küsimus.. kui me oleme aja defineerinud millegina mis tagab asjade kestvuse ja pideva uuenemise/vananemise ja tagab asjade liikumise siis aeg ju peab olemas olema.
Vasta
#65
kui on aeg olemas siis kas ta juba ära olnuna kaob... või jääb kuhugi alles?
Vasta
#66
Sellele leiame vastuse siis kui keegi suudab kas tõestada, et ajas tagasi liikumine on võimalik või siis tõestada, et see kohe kindlasti võimalik ei olewink Ajas tagasi liikumisega seotud dilemmad olid siin kuskil juba teemaks, neid ei ole mõtet uuesti lahkama hakata kui kellelgi just midagi uut pole lisada.
Vasta
#67
ei... otse vastupidi. kui me teaksime et aeg on jääv nähtus siis saaksime ka väita et minevik eksisteerib.

kuid ma eriti ei usu seda.
arvan hoopis et kuskil on mingi universaalne mälu mis salvestab iga raku erinevaid arenguetappe. ajas rändamine tagasi on vaid mälu kasutamine ja uue tasandi genereerimine nende andmete põhjal.
Vasta
#68
mul tekkis huvitav kysimus. oletame, et jälgime nt. laiuse yhte kindlat punkti, vaadake kui palju selles kohas muutub aja jooksul. aga oletame, et me jälgime aega samamoodi, et kas see ka muutub, et kas on yldse võimalik ajas tagasi minna mingisse kindlasse omapoolt valitud punkti, nii, et seal oleks kõik sama? või on siis ka keegi, kes elab ajateljel liikudes teistpidi, kuid me ei kohtu kunagi. nende jaoks on see ypris sarnane, nagu meilegi. või siis mingist kindlast universumi punktist hakkab ajatelg tagasi liikuma. miskipärast tuli meelde yks suure pauguteooria, et universum suureneb peale seda tohutu kiirusega, ning siis tõmbub tagasi kokku, nagu oleks see mingisugune lõõts. äkki me ei taju seda, aga äkki siis me pöörame endid ajateljel ymber, ning hakkame tagasi liikuma? valime lihtsalt teise raja. vaadake, siin te kõik teete minuarust yhe vea. nimelt te jälgite aega ainult yhte telge pidi. kõrgusel, pikkusel ja laiusel on mitu telge, et ajapuhul ongi need äkki paralleeluniversumid, pole midagi paranormaalset, vaid see kõik on ainult ajaruum, mis läbib meile tunnetavat kolme dimensiooni. st. kui vaadata kusagilt kaugemalt aega, siis meie asume ainult yhel teljel paljudest, ning kõikidel telgedel juhtub kõik mingilmääral järjest, ainult et igal teljel natuke teistmoodi. see ongi aeg, telg, mis yhendab meie kolme dimensiooni. aga see tähendaks, et see valdab meie kolme dimensiooni, s.t. see on midagi suuremat. seljuhul peaks olema veel midagi aja kõrval, midagi samaväärset, mida valdab veel mõni suurem telg, või midagi taolist.

[Teadet on muutnud 9-7-2004 postitaja metavo]
Vasta
#69
Hmm... igal dimensioonil on siiski vaid üks telg ja aeg on üks telgedest. Paralleeluniversumid jms. tähendab, et muudame suhtumist aega ja ruumi ja klassikalisi telgesid enam ei oleks st. nende abil ei saaks ka midagi seletada
Vasta
#70
liiga njuutonlikuks läheb füüsika siin. miks üldse eeldatakse et ajavool peab telg olema?
miks ei võiks olla meie kolmemõõtmeline ilm kokku see aeg. me ise nagu olekski aeg, või õigemini osake sellest.
neljandat mõõdet siis eraldi ei eksisteeri, vaid see on kolme mõõtme ühisväärtus.



ps. njuutoni füüsikaseadused töötavad vaid maa taustsüsteemides.
Vasta
#71
ma yritan teha sulle siin yhedimensioonilise pildi.
__________________
__________________
__________________


need siin on laiuse teljed, on nii? või ma eksin? et miks ei või ajal samamoodi olla?
et ajatelg näeks välja umbes selline siis, mis koosneb ylejäänud kolmest teljest
++++++++++++++++
++++++++++++++++
++++++++++++++++
oletame, et me liigume neil koguaeg yhes suunas, ning vahepeal põrkame kokku mõne teisega.
Vasta
#72
Ei saa joonistest aru. Laiuse teljest ülejäänud kolm telge oles siis pikkus ja kõrgus ja mis asi veel:S
Sa mõtled eksole, et ajal endal on näiteks kolmmõõdet, aga mis suunas see aeg kulgeb siis, või mis juhtub liikudes erinevate telgede sihis. Ja vahepeal vist ei saa niisama kokkupõrgata mingi teljega, see toimub nagu siis kogu aeg. Kui ma liigun kõrguse suunas, siis ma läbin pidevalt kauguse telge ju. Eks saage aru Bleh
Vasta
#73
Kas ma sain aru õigesti et aeg ei ole nüüd mitte neljas dimensioon vaid mingi nelja, viies ja kuues dimensioon? Smile
Vasta
#74
vist kyll, ma ise ka ei tea mis ma joonistasin, vahel tekivad lihtsalt mõtted, millest ma pärastpoole aru ei saa, pealegi olin siis nati uimane. aga uurige seda, need +märgid peaksid yksteisega tistuma vist...pealegi olen alati arvanud, et peaks olema veel mingisugune dimensioon.ei ole võimalik, et sellega asi piirdub.
Vasta
#75
selle üle võibki vist vaidlema jääda, AJA algus...hmm....raske ette kujutada:/
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat