Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sool
#1
Palju te kasutate soola ja kui palju teate selle keemilise ühendi
tervistavatest ning maagilistest omadustest?
Vasta
#2
Sool peaks olema see kõige parema sidumisvõimega kristall üldse. Kõigest, mida enam vaja ei ole, mis segab ja mida enam ei taha, lahtisaamiseks kõige võimsam asi, mida tean.

Visualiseerid selle millegi, mida vaja pole ja seod soola kristalliga. Sool, millega on puhastatud, tuleb ära visata, ja seejuures võimalikult kaugele, kohta, kuhu harva satud. Viskad tagasi vaatamata selja taha.

Soolalambid on enamasti üsna viletsad, nad on oma teekonnal tootjast kasutajani puhastanud juba nii palju, et neist erilist tolku pole. Otsi kusagilt parem võimalikult jämedat meresoola - sellel on veel korralik kristall...

Loitsusid saab ka soolakristalliga siduda... paned peotäie nt. ukseläve alla Smile
Vasta
#3
Kui mõelda, mida sool ehk element NaCl endast kujutab, siis enamik kudesid sisaldab meie organismis seda. Soola kasutatakse maitseainena ja säilitusainena. Uuringutes on leitud, et kui näiteks rottide menüüs vähendati oluliselt soola kogust või jäeti üldse ära, muutusid nad väga depressiivseks. Meditsiinis kasutatakse ravimite lahustamiseks seda ainet, aga ka lihtsalt vedeliku kompenseerimiseks. Soolaga liialdamise kohta väidetakse, et võib olla soodumuseks erinevate haiguste tekkimisel. Samas ilma soolata me elada ei saaks, sest see vajalik meie elutegevuseks (närviimpulsside edastamisel näiteks). Ka soolavaba vesi näiteks ei juhi elektrit. Sellest võib järeldada, et eks ta mingi energia kandja on.
Eelpool WW kirjeldusele küsiks isegi juurde, et huvitav mida ravieesmärgil kasutatavad soolakambrid sellisel juhul endast kujutada võivad, kui sealt hulgim inimesi läbi käib?
Vasta
#4
Tsitaat:Algselt postitas PiziIngliito
Eelpool WW kirjeldusele küsiks isegi juurde, et huvitav mida ravieesmärgil kasutatavad soolakambrid sellisel juhul endast kujutada võivad, kui sealt hulgim inimesi läbi käib?

:o Loogiliselt võttes on see midagi õudset... sest millega ja kuidas sa soolakristalli puhastad... ise pole nende kambritega kokku puutunud. Aga noh, hea kui inimene ise ikka usub. See ka parem kui must masendus.
Vasta
#5
Keskmiselt pidavat inimene (tänapäeva kontekstis) saama oma päevase soola
vajaduse vabalt kätte ja seda nii, et lisa soola poleks üldse vaja kasutada. Kuna
soolal hea sidumisvõime siis on tal kombeks kaasa haarata ka neid asju ilma
milleta organismil on vägagi rakse hakkama saada. Näiteks - keetes kartuleid
ei tohiks sinna vette soola lisada - see "haarab kaasa" kartulis olevat ja inimesele
VÄGA vajalikke teisi metalle mis kartul kasvades oleks nagu inimese jaoks valmis
"küpsetanud" ja loodusest välja sõelunud - üks oli kaalium kui ma õieti mäletan.

Kuna minu töökohas on soola kamber olemas siis üritan seletada selle toimet.
Juba ammu märgati, et soola kaevandustes töötavatel inimestel hingamisteede
haigused kas puuduvad üldse või mööduvad kergelt ja kiirelt või siis paranevad
kui isik läks sinna tööle.
1800 lõpus sooritatud uuringud näitasid, et sool seob ja tapab "pisilasi" kes neid
haigusi tekitavad ja viib neid organismist välja. Edasi oli juba ajalugu.
Vasta
#6
Keskmine kaasaegne inimene toitub suures osas kõikvõimalikest poolfabrikaatidest - neis on nii palju soola, et sealt saab lausa kahe- või isegi kolmekordse soolavajaduse kätte.

(Kartulite) keetmise osas on excubitorisel õigus.
Vasta
#7
Paar aastat tagasi, sattusin loengule himaalaja soola kasulikkusest, tema toimest, saadavusest jne.Oman kokkupuudet toitlustusega üle kahekümne aasta ja tean telgitagust väga hästi, ka selle kohta kuidas ja milliseid maitseaineid ning soolasid kasutatakse, tänapäeva toitlustusasutustes.Loeng oli huvitav,kuid sinna see kõik tookord jäigi.
Aasta tagasi, rändasin ringi mööda Taimaad ja sattusin otsaga, Birma piiri äärde, kus elavad laagrites elavad Kareenid.
Olles Kareenide juures, tutkides nende kultuuri ja kõike nendega seonduvat,tutvusin ühe arstiga.Arstina oli ta tubli mees aga tal oli üks viga-ta jõi iga päev. mind pani imestama asjaolu et tal polnud kunagi pohmakat ja oli pidevalt heas tujus.
Minu küsimusele, tõi ta lagedale ta himaalaja kristallsoola paki ja kaks liitrist veepudelit.
Ta jõi iga päev ära oma neli liitrit seda soolavett. Ise hooples et liiter soolavett ja pohmakas läinud nagu niuhti.
Hiljem panin tähele et ta soovitas paljudele,seda sama soola ,erinevate haiguste raviks.
Mul tekkis asja vastu huvi,hakkasin uurima ja avastasin nii mõndagi.
Tänaseks kasutan ise ka seda soolavett igapäevaselt(mitte pohmaka raviks)ja pean tõdema et minu organismis on toimunud muutused. ma olen kaalust alla võtnud 11 kg. mu liigesed ei valuta enam ega ragise niipalju.
Mingit imet juhtunud pole, küll aga on mu enesetunne väga hea. Võibolla on see mu enda ajus kinni aga füüsilised muutused on tõesti olemas.
Hetkel tarbin päevas ca kolm liitrit vett,vahest viskan mõne soolatera keelele ja kasutan toidus ka himaalaja soola.
Soovitan proovida!
Kopeerisin siia ka ühe kirjutise ja ise usun sellesse.

Eluks hädavajalik
Sool ei ole ainult elu alalhoidja, vaid ka hea tervise allikas. Peame kätte saama oma igapäevase soolaannuse, sest soolal on meie organismis täita mitmesuguseid elutähtsaid ülesandeid. Naatriumi on vaja närviimpulsside edastamiseks, lihaste tööks, samuti organismi vedelikutasakaalu ja osmootse rõhu reguleerimiseks. Kloor on vajalik seedimiseks ja hingamiseks. Soola elektrijuhtivuse tõttu suudame mõelda ja tegutseda. Soola leidub koevedelikus ja luudes. Meie veri on mereveega sarnane elektrit juhtiv soolalahus, ja ka õnnetusjuhtumite puhul süstitakse kannatanule kõigepealt veeni soolalahust, et säiliks elektrivool.
Tugeva füüsilise pingutuse või soolavaba toiduvaliku korral kaotab organism soola ja vett. Soolavaeguse tulemusel võib häiruda või aeglustuda rakkude talitus, ka võib organism kuivada ja oksüdeeruda. Tasakaalus soolasisaldus on eelduseks korras ainevahetusele, seedimisele, ensüümide toimimisele ja üldisele heaolutundele.
Suurema osa soolast saame toidust. Kala, muna, pähklid, vähid ja koorikloomad sisaldavad juba ise soola (ja joodi). Ka selleris, lillkapsas, ananassis ja värskes lehmapiimas leidub pisut soola. Kõige tähtsam on siiski pöörata tähelepanu sellele, millist soola me oma toidule lisame: kas kunstlikult toodetud soola või looduslikku soola.

Erinevad soolad
Meresoolas on 84 elementi, mineraalained ja mikroelemendid on selles inimorganismile täpselt sobivas õiges tasakaalus. Lauasoola valmistades eraldatakse meresoolast ülejäänud 83 elementi ja järele jääb naatrium. Kuna on leitud, et puhas naatrium tekitab terviseprobleeme, siis lisati juba eraldatud ained (kloor, jood) tagasi, kuid lõpptulemus on elusolenditele siiski kahjulik. Naatrium ajab jooma ja tekitab turseid, sest puhtal kujul ja suurel määral mõjub ta organismile mürgina. Organism kaitseb ennast kahjuliku aine vastu, lahustades seda vedelikes. Seepärast tekitabki tavaline lauasool ehk naatrium(kloriid) janu ja turseid. Kogu see naatrium, mida organismil ei õnnestu lahustada, koguneb kristallidena luudesse ja lihastesse.
Seega tasuks naatriumi vältida, kuid tuleks tagada organismi varustatus mere- või mäesoolaga, kasutades neid toiduvalmistamisel või pistes mõne tera jahvatamata soola suhu sulama. Mineraalainete vaegus tekitab muu hulgas vererõhu- ja ajutegevushäireid ning soodustab krampide teket. Inimene, kes tarvitab vererõhku alandavaid ravimeid ja kasutab mineraalainete saamiseks mere- või mäesoola, peaks ravimiannust vähendama, et vererõhk ei langeks ülemäära palju. Looduslik magneesium aitab ära hoida ka lihas- ja soonekrampe. Samuti suurendavad mere- või mäesool organismi aluselisust.
Ka tasuks soola tarbida kas jahvatamata kujul või jahvatada seda vahetult enne tarvitamist. Naatriumi ja meresoola maitsed on erinevad. Kui hakkad kasutama mere- või mäesoola, tunned naatriumimaitse toidus paegi ära. Mere- või mäesool on tunduvalt meeldivama maitsega. Prantsusmaal näiteks kasutavad gurmaanid eri piirkondadest pärit soolasid erinevate roogade maitsestamiseks, kuna soolade aroomid erinevad üksteisest. Üldiselt käivad gurmaanide maitsenaudingud ja tervislik toit käsikäes. Valmistoit on maitsetu ja ka rasva vältimiseks ei ole ühtegi põhjust, mis tugineks teaduslikule uurimusele.
On tõestatud, et kahest elemendist koosnev söögisool naatriumkloriid tõstab vererõhku. Sellele teadmisele tuginedes keelavad mõned arstid kõrge vererõhu alla kannatavatel patsientidel igasuguse soola tarbimise (veider küll – kui inimene on piisavalt tõsiselt haige, pannakse ta haiglas soolalahuse tilguti alla). Ent vererõhk ei tõuse, kui kasutada meresoola, sest see sisaldab ka vererõhku mõjutavaid magneesium- ja kaaliumsoolasid. Doktor Jacques De Langre (avaldanud raamatu „Seasalts Hidden Powers”, 1987) näiteks avastas, et meresool normaliseerib vererõhku, olgu see siis liiga kõrge või liiga madal. Ta uuris meresoola 30 aasta vältel ja avastas, et meresool vabastab ka organismi sellesse kogunenud üleliigsest vedelikust, võib aidata kõhukinnisuse puhul ja hoiab ära soone- ning lihaskrampe ja südame rütmihäireid.
Kunstliku tootmise tembud
Kunstlikult toodetud soolal pole midagi ühist looduslike sooladega. Looduslik sool pärineb kas kuivatatuna merest või on see kaevandatud iidsete sisemaiste merede põhjast, nagu näiteks Himaalaja sool. Mõlemal juhul kujutab sool endast looduslikku ühendit naatriumkloriidist, mitmetest mineraalainetest, nagu kaltsium ja magneesium, ning elutähtsatest mikroelementidest. Just sellist soola ongi organism loodud tarbima: looduslik sool imendub organismi vaid sel määral nagu vaja, samas kui kunstliku söögisoola eemaldamiseks peab organism mõnikord kasutama koguni tähtsat rakuvedelikku. Pealegi vastavad looduslikus soolas sisalduvad mineraalid koostiselt täpselt organismi vajadustele, nii et organism saab nendest kasu lõigata.
Kunstlikku soola valmistatakse mehaaniliselt vaakummenetluse abil. Soolas looduslikult sisalduvad mineraalid raskendavad soola mehaanilist töötlemist, seepärast need eemaldatakse ja müüakse ravimitööstusele toidulisandite tooraineks. Soola kasutatakse tänapäeval ligi 14 000 eri valdkonnas, kusjuures 93% läheb tööstuslikuks tarbimiseks. Näiteks plastmassi- ja keemiatööstused kasutavad tohutul hulgal kunstlikku soola. Osa soolast kasutatakse toiduainete säilitamiseks ja ülejäänud 0,3% jõuab puhastatud naatriumkloriidina meie köökidesse. Üldtuntud laua- ehk söögisool on seega tööstuse kõrvaltoode – 99,9-protsendiline naatriumkloriid, millele esteetilistel ja kaubanduslikel põhjustel lisatakse nüüdisajal muu seas paakumisvastast ainet ja muid kemikaale. Joodi hakati soolale lisama eelmise sajandi keskpaiku, kuna täheldati, et eriti just sisemaal elavad inimesed saavad toidust liiga vähe joodi.
Rafineerimis- ehk tootmisprotsessi käigus kuumutatakse soola suurel kuumusel, mistõttu muutub ka soola ainulaadne, elektrijuhtivusega seotud molekulaarne struktuur. Puhas naatriumkloriid koos lisaainetega mõjub meie organismile mürgina, mida organism ei võta omaks, vaid püüab sellest kiiresti vabaneda. Võib koguni öelda, et leidub kahesugust soola: üks on ohuks tervisele, teine on tervise andja ja toetaja.
Sama tembu viskab toiduainetööstus siiski ka nisujahule: tootmise käigus eemaldatakse tervislikud kiud ja õlid, kuna need muudavad jahu pruunikaks ja kiiremini riknevaks. Pole vist raske mõista, et mis tahes toiduaine on pärast puhastamist, valgendamist, kuumutamist ja muid protsesse ning lisaainetega „vürtsitatult” organismile võõras.
Veel sada aastat tagasi kasutati soola üldlevinud ravimina kõikvõimalike hädade korral. Nüüdisaja tarbija on soola ümber käivatest vaidlustest segaduses. Ühed hirmutavad, teised soovitavad. Soola tarbimiseks on antud kõikvõimalikke soovitusi. Ent üksikisiku soolavajadus on suuresti individuaalne, sõltudes inimese geneetikast ja eluviisist. Mõned inimesed kasutavad soola isegi rohkem kui soovitatud, kuid terve inimese neerud suudavad ülemäärase naatriumi tõhusalt välja sõeluda. Siiski tuleks meeles pidada mõõdukust kõiges: sool, nagu vesi või hapnikki, on liiga suurtes kogustes organismile mürgine.
NB!Tasub juba ennetavalt pöörata tähelepanu nii soola kvaliteedile kui ka päritolule.
Vasta
#8
Joomine viib kehadt välja soolasi - pohmakas on tugeva soolavaeguse sümptom aga mitte ainult. Kui see kareen jõi soolavett siis ta kompenseeris soolavaegust ja kui tema "viin" oli puhas siis peamiseks pohmakaks on soolade puudus. Lisaks, et mitte vaid "lauasool" aga ka muud soolad. Seega on reatud loogika olemas selles kareeni soola lahuse joomises.
Vasta
#9
Soola tervistavatest omadustest. Kui teil on nohu, siis soovitan kasutada meresoolalahust, see meresool lahjendada soojas vees, vesi olgu soe, mitte külm ega tuline, mitte teha väga soolane, pigem kergelt soolane vedelik, ja tõmmake ninna.
Ka meresoolalahusega kuristada haiget kurku.
Veel-kui olete külmetunud, hõõruge jalataldasid soolaga, tõmmake soojad sokid jalga ja minge voodisse teki alla end higistama. Sobib enne magamaminekut.
Vasta
#10
Ei leidnud kuskilt selle kareeni arsti soolalahuse kanguse kohta märget . Mitme protsendiline see lahus olema peab ?

Vasta
#11
(29-12-2013, 17:54 )corporis Kirjutas: Soola tervistavatest omadustest. Kui teil on nohu, siis soovitan kasutada meresoolalahust, see meresool lahjendada soojas vees, vesi olgu soe, mitte külm ega tuline, mitte teha väga soolane, pigem kergelt soolane vedelik, ja tõmmake ninna.
Ka meresoolalahusega kuristada haiget kurku.
Veel-kui olete külmetunud, hõõruge jalataldasid soolaga, tõmmake soojad sokid jalga ja minge voodisse teki alla end higistama. Sobib enne magamaminekut.
Kui on nohu pressida küüslauku ja lahust tilgutada ninna. Lastel määritakse jalataldasi hanerasvaga. Seda olen nüüd poes näinud. Igal juhul targem kui keemiat sisse ajada.
Häid nõuandeid saate kindlasti siit - http://doctorjaan5.wordpress.com/

Siia peaks tegema muidugi ühe uue teema - tervise nõuanded või midagi sellist. Muidugi ega see midagi paranormaalset vist ei ole. Teema "sool" ju ka. Või võiks selle üle arutleda?
Kes viitsis minu eelmises postituses antud Jaani nõuanded läbi lugeda siis nendele veel teadmiseks - http://www.sojapood.ee/et/magneesium/magneesiumkloriid
Vasta
#12
Raputan soola haavadele, kui endale sisse lõikan vms juhtub. Valus on, aga veri hüübib haavas kiirelt ja sool peaks haava sattunud pisikud kah hävitama.

Soolaga ravitakse külmakahjustusi: http://herba.folklore.ee/?menu=haiguse&hid=73
Kunagi lugesin mingit uudist, kus keegi oli soolalahusega enda külmunud käelaba terveks ravinud. Arstid vist lootust ei andnud. Tegelane tegi soolalahuse ja leotas iga päev jäset selles.

Huvitav, kas poes saadaolev meresool on ikka meresool?
Vasta
#13
(31-12-2013, 14:14 )paadikapten Kirjutas: Raputan soola haavadele, kui endale sisse lõikan vms juhtub. Valus on, aga veri hüübib haavas kiirelt ja sool peaks haava sattunud pisikud kah hävitama.
....
Huvitav, sea tapmisel segati võetav veri kiirelt soolaga et klimpi ei läheks. Miks ta haavas hüübimist kiirendab?

Müüdavast meresoolast ei tea, tundub kuidagi kahtlane (liiga puhas, ei jäta lahustades setet, mineraalset sadet). Olen veidi skeptiline ja igat läänes üles haibitud asja omaks ei võta. Ise kasutan jämedat ukraina lauasoola. On ju seegi kunagisest merest pärit ja mina küll teda kehvaks ei pea. Arvan, et kui sool liha soolamiseks kõlbab (iga sool ei kõlba), siis sünnib ka endal süüa.

Vasta
#14
See meresool mis on ette nähtud vanni panna - selle hind on põhjendamatult kõrge. Sobib tavaline kristalliline toidupoes müüdav meresool. See on täpselt sama ja ehk paremgi. Ilma lisaaineteta.

olematu!
Soolalahuse kanguse kohta ei ole võimalik protsente anda. Ikka maitse järgi - õige õige nõrgalt soolakas. Nagu veidi soolasem mineraalvesi.
Kasutada ikkagi seda kristalset mere- või mäesoola.
Vasta
#15
Minu küsimus oli mõeldud Heikiman1-le . Kuna tal endal kogemused olemas. Pealegi on maitseretseptorid inimestel erinevalt toimivad. Sestap tahtsingi teada soola täpset kogust , Veli Joonatan.
Vasta
#16
(01-01-2014, 15:26 )olematu Kirjutas: Minu küsimus oli mõeldud Heikiman1-le . Kuna tal endal kogemused olemas. Pealegi on maitseretseptorid inimestel erinevalt toimivad. Sestap tahtsingi teada soola täpset kogust , Veli Joonatan.
Kas said siis koguse teada?wink
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat