Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eesti müstikud.
#26
Aerling, väga, väga huvitav teave! Ja kogu teema on väga huvitav! Tänud Sulle!Smile

Vasta
#27
Nii tore on näha,et on veel siirast lapselikku vaimustust mõnes inimeses-vaadata kaleidoskoopi ja kilgata iga uue kombinatsiooni üle.Klaasikildude sära on ennegi miljoneid pärismaalasi üle maakera hulluks ajanud.
Vahel tahaks ka näha igas teises asjas orbi,vaimu,UFot.......Bleh
Vasta
#28
Tsitaat:Algselt postitas Aerling
[Pilt: T.SoidlabyV.Kylaviir.JPG]

Akadeemiline müstik

Autor: Meelis A. Piller

Artikkel 1998 aasta Eesti Ekspressis.

Möödunud nädalal viibis väikesel Eesti-turneel naaberlinnas Piiteris elutsev kahekordse doktorikraadiga geneetik Tõnu Soidla (59). Sünnimaale tõi teda aga hoopis tavatu eriala – transpersonaalne psühholoogia ehk transpersonalism.

"Teadlaste katse luua akadeemilist müstikat," defineerib Soidla transpersonalismi. Kuigi transpersonalismi rajajateks on mitmed maailma tuntuimad psühholoogid, nagu näiteks James, Bucke, Jung, Maslow, Assagioli, ei ole transpersonaalne psühholoogia muude psühholoogide hulgas eriti tunnustatud. Peamiseks etteheiteks on transpersonalismis uuritavate alade mittemõõdetavus. Estabilishment üldiselt suhtub transpersonalismi mitte eriti heakskiitvalt.

Erinevalt parapsühholoogidest kuuluvad transpersonalistid siiski Ameerika Psühholoogia Assotsatsiooni – humanistliku psühholoogia allharuna. On huvitav, et humanistid ise on kõige teravamalt transpersonalismi vastu sõna võtnud.

"Parapsühholoogia püüab tõestada parapsühholoogilisi nähtusi teaduslike meetoditega. Niisugust pretensiooni transpersonalismil ei ole – ta võib kirjeldada midagi, mis parapsühholoogide jaoks on paranormaalne, püüdmata tõestada või vastu vaielda, kuna tema jaoks on tähtsam isiksuse kasv üle ego piiride," kommenteerib Soidla.

Vello, kui sulle lapsemeelsus ja parapsühholoogia ei meeldi, siis tutvu transpersonaalse psühholoogiaga!
Pikk artikkel ju eespool.
Või õpi geneetikat! Eespool toodud Tõnu Soidlal on kahekordne doktorikraad geneetikas.
Igas teises teemas ongi paraku vaim, UFO ja orbid. Kas need on aisad sõnad, mis oled endale siin foorumis juba selgeks saanud?
Õnnitlen!:Bleh
Vasta
#29
Lapselik vaimustus on väga tervitatav nähtus sest tänapäeval kipuvad inimesed zombielikult tuimad olema....Tänud Müstik!

Tuli kohe meelde, et mul järgmine müstik välja otsitud - siin ta on.

[Pilt: august.jpg]

Spiritist Kilk propageerib armastuses elamist

Võsu vaimse keskuse AMO juhti August Kilki peetakse pehmelt öeldes imelikuks ning tema tegemistele vaadatakse viltu. Kuid mees ise ei hooli sellest, sest on veendunud, et just spiritismis peitub siia ilma paradiisi loomise võti.

August Kilk on oma elu jooksul töötanud paljudes kohtades: ministeeriumis ja kommivabrikus, kultuurimajas ja turismifirmas ning mujalgi. Tasapisi on mees jõudnud arusaamiseni sellest, kuidas tuleb elada. Spiritismini ja esperantoni. Usuni jumalasse, vaimudesse ja armastusse.

Sellest kõigest räägitaksegi kord kuus MTÜ Võsu Vaimse Keskuse AMO liikmetega. Filosofeeritakse siinse ja teispoolse elu nähtuste üle ja õpitakse esperanto keelt.

Viimati kõneldi surma teemal. “Surm ei ole midagi muud kui füüsilise elukooli lõpuaktus. See on lihtsalt üks elu osa, mitte lõppfaas, vaid üleminek, millele järgneb tagasitulek sünni näol. Me oleme mitu korda siin maailmas elanud,” selgitab mees, kelle arvates pole eriti oluline, kes me eelmises elus olime ning kellena tagasi tuleme.

Ei viitsi mõelda

Kuigi vaimse keskuse uksed on avatud kõigile, käib sealsetel koosolekutel vaid viis inimest. August Kilk leiab, et põhjus, miks teised ei huvitu tema arust elu tähtsamatest teemadest, peitub inimeste teadvuse arengus.

“Mõttekaaslaste leidmine on raske, kõik oleme ju erinevad, meil on õigus privaatsusele ja omaette olemisele. Alguses mõtled, et inimest on võimalik muuta, viia teise mätta peale, aga paraku ei ole. Paljud lihtsalt ei taha teada saada, kes nad tegelikult on,” räägib mees ja lisab, et temal on kaasasündinud tung jõuda selguseni, kuidas tuleb elada.

“Juba väikese poisina vahtisin pilvi ja mõtlesin,” alustab Kilk juttu sellest, kuidas temast sai veendunud spiritist. “Mäletan, et siis, kui õppisin IV klassis, läksime nagu alati jõulude ajal kirikusse. Koju naasnud, otsustas üks sugulane meid üllatada, näidates enda võimet taldrikut keerutada ja vaime välja kutsuda. Üks tuligi ja mul on siiamaani meeles need küsimused, mida mina, kaheteistaastane poiss, temale esitasin.” August küsis, kes temast saab, kui ta suureks kasvab. “Elektriinsener,” vastas vaim. Ning tõepoolest, aastaid hiljem töötaski Kilk elektri alal - inspektorina.

Teine küsimus oli kommunismi kohta. “Olin nagu ka kõik minu tuttavad-sugulased kommunismi vastu, kuid nähtus iseenesest – kui üksteise abistamine ja kõikide heaolu – oli mulle meelt mööda. Ning ma küsisingi, millal heas mõttes kommunism tuleb.” Selle vastuse tõesus saab selgeks 45 aasta pärast, mil vaimu (või taldriku keerutaja) ütlusil pidavat täituma väikese Augusti unistus heast kommunismist Leedus.

Sellest päevast hakkas Augusti peas kummitama küsimus sellest, miks taldrik liikus. Püüdes poega tagasi õigele teele juhtida, andis ema, kes Kilgi sõnul oli väga usklik, talle lugeda vana testamenti. Kuid soovitud resultaati see ei andnud, sest poisi meelest oli pühas raamatus liiga palju kurjust ja tapmist, ning ta otsustas, et enam ta kristlikke raamatuid ei loe.

August hakkas otsima hoopiski inimesi ja raamatuid, mis annaksid vastuse küsimusele, milline jõud oli taldriku liikuma pannud.

Praegu Kilk juba teab, et tema sugulane oli mõnes mõttes meedium ning meedium olla on üpris ohtlik. “Nende hulgas on ka selliseid, kes on jäänud madalamate vaimude mõjusfääri. Ega see asi nii lihtne ei ole,” hoiatab Kilk tundmatu ja müstilise vaimu väljakutsumise eest.

Ka August ise proovis mõned aastad tagasi vaimu välja kutsuda, kuid asjatult. “Leidsin, et ei saanud seda pühendumist ja meile tuli meiega võrdne madal vaim. Tema käest ei olnud mul midagi küsida, seda enam, et polnud kindel, kas ta valetab või mitte,” meenutab ta ühtainsat taldriku keerutamise kogemust ja lisab, et see on spiritismi juures lihtsalt väike nüanss. “See ei selgita midagi ära. Vaimu väljakutsumine on rohkem hirmutav kui kosutav.”

Samm edasi

August Kilgi otsimised ei andnud aastaid mingit tulemust. Esimesi tõsiseid samme spiritismi suunas hakkas ta tegema 1966. aastal, mil põllumajandus-, põllumajandustehnika– ja metsaministeeriumis töötanud Kilk nägi töökaaslase laual imeilusat postkaarti, millele oli mehele tundmatus keeles kirjutatud paar rida. Kilgi küsimusele, mis keeles tekst on, vastas kolleeg, et esperanto keeles.

“Ta selgitas mulle, et see on rahvusvaheline neutraalne keel. Ma olen hinges kogu aeg kandnud kindlust, et selline keel on olemas, samuti nagu ka reinkarnatsioon ja spiritism. Sest mõelda vaid, kui meil oleks neutraalne keel, oleks maailmas kõik teistmoodi – kaoksid ära silmakirjalikkus, hirmutamisvahendid ...” mõtiskleb ta.

Saanud esperanto keele õpetaja nõusse, hakkas August Kilk suures ministeeriumis otsima neutraalse keele õpingutest huvitatud inimesi.

“Jooksin seal ringi, aga huvitaval kombel kedagi kursustele ei saanud. Mind pani imestama, miks teised pole huvitatud sellest, mis minule on nii mõistetav ja vajalik,” räägib Kilk, kes ikkagi sai rühma kokku - pedagoogilise instituudi üliõpilastest - ning esperanto keele õpingud algasid.

Hiljem korraldas mees üleliidulisi esperanto keele laagreid, kus tänulikud Leedust pärit osavõtjad kinkisid talle esperanto keele looja (Poola silmaarst L. L. Zamenhof, kes 1887. aastal avaldas esperanto keele alase raamatu “Unua Libro” (“Esimene raamat”) pseudonüümi Doktoro Esperanto (Doktor Lootja) all, ning see jäigi keele nimeks. - Toim.) portree, mis kaunistab Võsu vaimse keskuse seina.

Just tänu esperanto keelele leidis Kilk võimaluse lugeda spiritismist, sest soov saada rohkem teada inimesest – kust ta on tulnud ning mis ülesandega, kuidas tuleb elada ning kuhu ta elu lõpus läheb – ei jätnud teda rahule. “Ma sattusin kuidagi esperanto keeles lugema Allan Kardeci “Vaimude raamatut”. Sellest sai minu aabits, mis andis paljudele küsimustele vastuse, jättes samas mõned vastamata.”

Sellal kutsus üks sõber Kilgi Kalevi kommivabrikusse, ka sealne esperanto klubi vajas juhti. Kuid hoolimata Kilgi energiast ja entusiasmist jäi klubi tegevus paari aasta pärast soiku.

Kalevist võttis August end lahti ja läks dispetšeriks. Ka sellesse ametisse ei jäänud mees kauaks. “Mul oli vend siin Võsul metsavaht ja mulle siinne atmosfäär väga meeldis – ilus rahulik looduslähedane koht. Parasjagu oli kultuurimajas vaja kunstilist juhti, kandideerisin, osutusin valituks, vahetasin ära Tallinna-korteri ja tulin siia,” räägib August Kilk Võsule kolimisest ja lisab, et paralleelselt kohaliku kultuurielu edendamisega tegi ta giiditööd. “Sain väga palju reisida. Ainuüksi Peterburis olen lastega üle saja korra käinud.”

Võsul tekkis August Kilgil mõttekaaslane, kellega filosofeeriti reinkarnatsioonist ja vaimsusest, elust ja surmast.

“Üks päev hakkasime temaga tõsiselt rääkima sellest, et peab olema koht, peale kõrtside, kus inimesed saaksid vabalt vestelda sellest, mida nad tegelikult mõtlevad. Et ei oleks piiranguid mitte mingisuguses suunas – ei religioosseid ega muid. Et inimene võiks kõike, mida tema teadvus võimaldab, välja öelda.”

Ligi tosin aastaid tagasi leidsid mehed ruumi, kus unistus ellu viia, ning asutasid MTÜ Võsu Vaimne Keskus AMO. Uudne asi pakkus kohalikele elanikele huvi ning Kilk meenutab, et näiteks esperanto keele kursused olid algusaastatel üsna populaarsed.

August Kilgil on kaks tütart ning neidki on mees oma ideedega nakatada püüdnud. Vanem tütar polnud eriti huvitatud ning isa arvestas sellega. “Noorem õppis esperanto keele ära ja temaga on meil arusaamine paljudest asjadest ühesugune. Kuid vahepeal viis ema ta teisele liinile – hoopiski mormooniks. Käisin uurisin nende raamatuid ja ütlesin, et ole, kes sa oled, aga pea meeles, et sa ei tohi südametunnistuse vastu minna,” räägib August, kuid tundub, et tütre sektandiks saamise omaksvõtmine on olnud talle raske. “Sektid sobivad inimestele, kes oma mõistusega enam asju ei jaga ning seepärast vajavad ettekirjutusi või käske. Seal viiakse inimene järjest rohkem müsteeriumi ja okultismi sisse, energia hakkab mõjutama ja inimene ei suuda enam vabalt ja iseseisvalt mõelda, tal on kogu aeg hirm, sest peab kellegi ees vastutama,” arutleb ta sektide olemuse üle ja lisab, et tema arvates ei pea inimene mitte kellegi ees peale jumala vastutama. “Kui tead seda, siis ei tee lollusi.”

Elu mõte on armastus

August Kilk on päri sellega, et inimesed vaatavad tema tegevusele viltu. “Nad ei saa minu mõtetest aru, arvavad, et olen maruusklik. Kuid mul on ükspuha, mis arvamus kellelgi on, minu jaoks on kõik armastuse lapsed.”

Alates tema elu edasise käigu otsustanud päevast, mil pärast kirikus käimist sugulane taldrikut keerutas, ei osale August Kilk jumalateenistustel. “Seal ei osata inimesele lahti seletada tema olemust ja ülesandeid. Jeesus on mulle ikkagi armastuse tuletorn, sest oma eluga näitas ta teistele eeskuju, aga see vaht, mis kirik jumala ümber tekitab, mind ei köida,” seletab mees, kes näeb elu mõtet armastuses.

“Minu abikaasa ütles kord, et kuule, sa räägid palju armastusest, aga mis asi see armastus siis on. Ausalt öeldes ei osanud ma talle vastata. Suu oli lahti ja ... Mõtlesin kaua ja leidsin, et kõikides usundites on öeldud, et ära tee teisele seda, mida sa ei soovi, et sulle tehakse. Selles ju siis peabki armastus olema,” räägib mees ja näitab kaheks jagatud paberilehte, mille ühele poolele on kirjutatud niinimetatud armastuse mõtted, mis kellelegi haiget ei tee, luues seega paradiisi, ja teisele igapäevased mõtted.

“Hakkasin harjutama, et saada nendest madalatest mõtetest lahti, aga selgus, et sellest ei tule midagi välja – neid on liiga palju ja need kipuvad kiiresti tagasi tulema. Minu ainuke unistus on, et keegi tuleks sealt teispoolsusest ja õpetaks, kuidas me siin armastuses ja harmoonias elada saaksime.”

August Kilk

• Sündinud 16. augustil 1935.

• Töötanud elektriku, elektriinseneri, geoloogi, valvuri, giidi, kultuurijuhi ja Käsmu rahvamaja direktorina.

• 1908. aastal asutatud ülemaailmse esperantoliidu liige.

• Veendunud spiritist, asutas 1995. aastal MTÜ Võsu Vaimne Keskus AMO.

• Elumõte: Mi Kredas je Amo (ma usun armastusse – esperanto k).

Allikas: http://www.virumaateataja.ee/011207/esil...042760.php

http://www.spiritism.ee/

Vasta
#30
[Pilt: 1607254867e546d604b_3.jpg]

Täna ( 30.06.2008 ) 60. sünnipäeva tähistav Vilen Künnapu on üks mõjukamaid Eesti arhitekte ja arhitektuuriteoreetikuid.

Alates 1970ndatest on ta tegelenud kõige erinevamate arhitektuuri- ja ruumiprobleemidega, olles osa rühmitusest, mida on hakatud kutsuma Tallinna Kooliks.

Koos Leonhard Lapini, Jüri Okase, Ain Padriku jt otsiti võimalust uuteks arhitektuurseteks väljendusviisideks, üritati ruumi ja maailma tajumisele tervikuna aina uusi teoreetilisi aluseid leida.

Palju projekteerinud, kirjutanud ja loonud arhitekt on alati olnud avatud meelega. Nii nagu ta võttis omal ajal õhinal ette postmodernistliku arhitektuuri probleemide mängumaailma, et see ka meie tingimustes elujõuliseks muutuks, on ta praeguseks jõudnud kosmiliste probleemideni.

Moodne maa-arhitektuur

Keerulise ja mitmekihilise arhitektuuri loojana on Künnapule pakkunud väljakutset oma tegevuse põhjendamine, seda pisimate detailideni välja. Tallinna Kooli kuuluva arhitektina projekteeritud ehitiste rida algas kolhoosikeskuste, sanatooriumide jt maapiirkonna suurehitistega.

Künnapu oli üks neist noortest arhitektidest, kes olid ühelt poolt sunnitud liituma linnadest väljapoole projekteeriva bürooga, kuna linnades võimutses veel eelmine põlvkond.

Teisalt sai aga Künnapu nii tänu kolhooside soovile pretensioonikama arhitektuuri järele võimaluse parajasti läbi elatavaid arhitektuuriteoreetilisi mõttekobaraid otse materjali viia.

Kolhoosiarhitektuur valmis küll tihtipeale äärmiselt aeglaselt, ent nüüd on maa-Eesti täis erakordseid ehitisi, mis meenutavad arhitektoone, on juba iseenesest monumendid moodsale arhitektuurile.

Praeguseks on Künnapu koos kolleeg Ain Padrikuga toonud oma filosoofilise arhitektuuripildi ka linnadesse. Sihvaka Radisson SASi hotelli ja lõpmatuseni vastakaid arvamusi genereeriva Viru keskuse kõrval jätkab Tartusse kerkinud Tigutorn oma vormiga Künnapu pretensioonikate suurehitiste rida.

Lisaks on Künnapu projekteerinud ka mitmeid eramuid ja väikevorme. Enamik tema töödest on leidnud võõrandamatu koha Eesti arhitektuuriajaloos.

Viimastel aastatel on Künnapule pakkunud huvi kosmilised vaimsed probleemid. Tema projektidesse on siginenud tsentraalse plaaniga elemendid, mis meenutavad sakraalset arhitektuuri.

Tallinnas Narva maanteel Triumph Plazaks rekonstrueeritud hoone katusel paiknevad kolm silindrit meenutavad väikeseid rahutempleid. Igaühel neist on üks aken ühe geomeetrilise algelemendi kujuline – kolmnurk, ruut ja ring.

Sisemise rahu radadel

Noorusaja uljusest ja energilisest uue ning mitmekülgsema arhitektuuri edendamisest on nüüdseks saanud sisemise rahu radadel käimine. Praegune Vilen Künnapu sarnaneb juba rohkem õpetlase või Suure Õpetajaga, kes ei jäta kunagi kasutamata sõbralikku võimalust visandada vestluskaaslasele maailma kõiksuslikku olemust, rääkides seda koos hoidvast energiast ja kujundeist.

Äsja avati arhitektuurimuuseumis näitus Tallinna Koolist. Tihedal väljapanekul saab aimu ka Künnapu arhitektuursest kujunemisest. Näitus lõpeb 1980ndate keskpaigaga, kuid sellest pole midagi, kuna Künnapu loominguga tänapäeva jõudmiseks tuleb teha lihtsalt väike tiir Tallinna kesklinnas.

60 on arhitekti jaoks sageli magusamaid loome- ja mõtteperioode. Künnapu on selleks ajaks Eestis kahtlemata tippu jõudnud. Tema töö ja tegemised võivad meeldida või mitte, ent temaga on alati huvitav ja kasulik kaasa mõelda, tuulutada oma tajukoridore, et jõuda uutele arusaamadele.

Künnapu projekte

• Tartu Tigutorn (2008), koos Ain Padrikuga
• Triumph Plaza (2006, Narva mnt 7, Tallinn), koos Ain Padrikuga
• Tallinna Viru keskus (2004), koos Ain Padrikuga
• Radisson SASi hotell (2001, Rävala pst 3, Tallinn), koos Ain Padrikuga
• Tallinna metodisti kirik (2000, Narva mnt 51), koos Ain Padrikuga
• Endine EVEA panga hoone (1998, Pronksi 19, Tallinn), koos Ain Padrikuga
• Hansapanga Tallinna peahoone (1995), koos Ain Padrikuga
• Hukkunud politseinike mälestusmärk (1995, Mäo teerist)
• Pärnu sanatooriumi Tervis 2. järk (1978–1988)
• Endine arvutuskeskuse hoone (1973–1983, Tartu mnt 13,
Tallinn)
• Lillepood (1983, Väike-Karja 6,
Tallinn)
• Endine Laekvere kolhoosi kontor-klubi (1984–1990)
• Endine Kehra sovhoosi kontor-klubi (1984–1990)
• Endine Valgu sovhoosi kontor-klubi (1981–1987)
• Endine Põlva kolhoosi keskus ja klubi (1970–1973, Mammaste)

Allikas: http://www.postimees.ee/300608/esileht/k...338896.php

Vilen Künnapu templitest ja tornidest

28. veebruaril 2007 esitles Tartu ülikooli kunstimuuseumis arhitekt Vilen Künnapu oma kogumikraamatut “Templid ja tornid”. Raamatu esitlusüritus oli ühtlasi autori Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna vabade kunstide professorina peetud loengusarja lõpetus ja kokkuvõte.

Kutsututest võtsid sõna filosoofiateaduskonna dekaan Valter Lang, ülikooli kunstimuuseumi direktriss Inge Kukk, kunstide osakonna maalikunsti õppetooli professor Jaan Elken. Seejärel andis Vilen Künnapu esinemise järje Andrus Elbingule. Lõpetava sõna sai arhitekt Toivo Tammik. Ürituse muusikavaliku eest kandis hoolt August Künnapu.

Raamatut tuleks ennekõike vaadata kui arhitektuuri vaimsuse ja inimlikkuse kvaliteedi olulist suhestajat. See tekstide, kavandite ja muude ülesvõtete ning kollaažide kogumik toimib manifestina. Autori sissejuhatus ja tagakaane Tamkangi ülikooli professori Marco Casagrande saatesõna raamistavad ja ühtlasi annavad lugejale, kellel pole olnud võimalust Vilen Künnapuga isiklikult vestelda või tema arusaamu auditooriumis kuulata, vajaliku mõistestiku ning eeldused taustsüsteemi tajumiseks. Raamat mitte ainult ei räägi templitest ja tornidest, vaid sel on eesti erialakirjanduse literatuursel maastikul nende roll kanda.

Paljudele avamisele tulnutest on selle trükise peamine ülesanne jääda struktureeritud vormis meenutama Künnapu loenguid ja mõtteavaldusi. Üliõpilaste jaoks on see olulisim. Nad on näinud-kuulnud, kuidas arutleb enda ja teiste loomingu üle kahtlematult väljapaistev ja eriline looja. Kuidas ühes ehitises, olgu selleks ärikeskus, elumaja, tempel või mälestusmärk, liituvad matemaatika ja poeesia, maalikunst ja metafüüsika, ulme ning visionäärlus reaalse eluga. Ainult Vilen Künnapu saab ja võibki endale lubada sellist avameelsust ja otsekohesust, rääkides Giorgio de Chiricost, Lemuuria preestritest, Louis Kahnist, Andrus Elbingust, konstruktivismist, Epifanio Ramirezest, Andrea Palladiost, siiriuslastest. See oli nii mõnelgi juhul katsumuseks poststrukturalismist läbiimbunud kuulajaile, kes avastasid, et nende intellektuaalne mässumeelsus on aegunud, et nad tunnevad piinlikkust, kuna postmodernistlik skepsis ei luba sisse astuda nende tornide ja templite ustest, millest räägib Vilen Künnapu. Postmodernistlik arusaam ei aktsepteeri absoluutseid väärtusi ja energiaid, postmodernismile on tähtis konkreetsete valikute küsimus, see on ideoloogia XX sajandi tähenduses. Vilen Künnapu süsteem on ehitatud sügavamal tasandil üles just eeldusele, et me mõistame, et inimene olla tähendab täita konkreetset ülesannet, mille puhul kibestunud ja vihane iroonia peab asenduma enese usaldamisega Looja hoolde.

Vilen Künnapu ei varja, et tema arvates on arhitektuuril okultne ülesanne, temal endal aga kosmilise energia kanali vaimne roll kanda. Väiklane oleks seda siinkohal küsimuse alla seada. See on Vilen Künnapu, arhitekt, kunstnik, loovisik, inimene, mees. See on tema au ja õigus võtta sõna Messiana, kes restruktureerib materiaalset keskkonda, linnaruumi ehitiste läbi, et soodustada kõrgsagedusega kosmilise energia levikut.

Vilen Künnapu geomeetria filosoofia toetub lihtsale printsiibile: kogu nähtavat maailma, kuni subatomaarse tasandini, iseloomustavad geomeetrilised mustrid, intervallid ja seosed-suhted. Füüsiline reaalsus on determineeritud nähtamatu a-mateerialise maailma kaudu, neid ühendavad geomeetrilised struktuurid ja rütmikad. “Meie elu ja aeg koosnevad vormidest ja nende energeetikast ning kogu selle koosluse vastasmõjust, millesse oleme haaratud ka meie,” kirjutab Vilen Künnapu raamatu eessõnas teadjanaine Ursula Liblikas. Ehk teisisõnu, meie kõigi meeleorganite tajusüsteem allub mingil viisil geomeetrilistele või proportsionaalsetele eristuste skeemidele, mille läbi me konstrueerime ehk tuletame erinevaid tõlgendeid. Kui tunneme roosi lõhna, siis ei reageeri me selle aroomi keemilisele substantsile, vaid selle eripärasele molekulaarskeemi ehitusele. Helitööd kuuldes ei püüa meie tähelepanu helilainete kvantitatiivsed erinevused, vaid pigem sageduste logaritmilised, proportsionaalsed eristused ehk intervallid. Niisamuti on käsitletav probleemistik ehitistega, ruumidega, kus me elame ja töötame. Vastavalt ruumi korraldavatele proportsioonidele ehk geomeetriale mõjutab see ka meie intentsioone ja elukvaliteeti.

Andrus Elbing luges oma luuletuse, vaigistades raamatuesitlusel kohalolijaid sel määral, et tundus, nagu oleksid kõik lakanud hingamast. Kui mõni kohalolija võis vaadata võõristavalt raamatus trükitud stuupasid ja templite pilte, siis isegi nemad ei saanud eitada seda inimlikku traagilist sügavust, mis kiirgas Elbingu esinemisest. Peegeldades Vilen Künnapu isiksust, oli Elbingu tagasihoidlik esinemine ja kohalolek tegelikuks, paljudele tajutavaks märgiks, kuivõrd abstraktsed on sotsiaalsed määratlused, kuivõrd olulised on absoluutsed väärtused ja nende märkamine, hindamine. Seda eriti XXI sajandi loojale. Kuidas need väärtused kodeerivad kultuurilisi märke, sest omavahel lihtsalt struktureeritud märgid tekitavad erinevaid tõlgendusi, teadlikke semiootilisi manipulatsioone ja toidavad väärkujutelmade deemoneid. Vaimse ruumi nihestamisena ei mõjunud Elbingu lugemine mitte ainult kuulajatele, vaid ettelugejale endalegi. Noorel loojal võeti käerauad ära vaid kõnede ja luuletuste ettelugemise ajaks, keelatud oli juua, süüa, võtta kaasa esitletud raamatut. Samas ei võtnud vangi saatnud meeskond midagi ette, kui üks kohalviibijatest kasutas olukorda luuletaja parastamiseks ja mõnitamiseks.

Kuid inimesele, kes on loodud Jumala palge järgi, pole väärikas roomata omaenda varjukujuna. Vilen Künnapu ja Andrus Elbing tuletasid sellel õhtul meelde inimlikkuse väärtust ja pühadust ning vajadust vaimselt areneda. Seda sama ideed ja mõtet kannab raamat “Templid ja tornid”.

Allikas: Sirp 09.03.2007
Vasta
#31
Lõi pähe mõte, et teeks teema, kus on Eesti tuntumad tegijad välja toodud. Lisan algatuseks enda poolt mõned nimed ja ka antud nime kohta mõne(d) tutvustava lingi..


Helle Anniko ehk Kirna nõid-

http://tinyurl.com/2g79yzq

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=247294


------------------------------------------------------------------------

Erik Arro-

http://www.hot.ee/dharmakirjastus/toimetaja.html

------------------------------------------------------------------------

Vormsi Enn-

http://www.kodutohter.ee/arhiiv/jaan02/main1.htm

------------------------------------------------------------------------

Tatjana Gorbunova-

http://www.hot.ee/travnik/glav.html

------------------------------------------------------------------------

Ants Gross-

http://www.in.ee/inimesed_item.php?uid=677

------------------------------------------------------------------------

Heldur Haldre-

http://www.micrim.eu/aurafoto.html

------------------------------------------------------------------------

Epp Halliku-

http://www.aroomteraapia.ee/

------------------------------------------------------------------------

Jüri Henno-

http://kultuuriaken.tartu.ee/?form=kuulu...1208852826

------------------------------------------------------------------------

Irma Ilisson-

http://www.hot.ee/irmailisson/

------------------------------------------------------------------------

Hele Jaagu-

http://www.hiiumaa.ee/?idc=1011128100083111000

------------------------------------------------------------------------

Aleks Jairus-

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=8626

------------------------------------------------------------------------

Veeliks Jalakas-

http://www.maaleht.ee/news/tarbija/tervi...d=23962257

------------------------------------------------------------------------

Urve Kaaristu-

http://www.naistemaailm.ee/artikkel.php?id=30295




Enno Kalde-

http://www.virumaateataja.ee/180505/esil...024327.php

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ilo Kinksaar-

http://www.parnupostimees.ee/200805/esil...058170.php

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Andres Klemet-

http://www.hot.ee/klemet/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heiki Krimm-

http://arhiiv.elukiri.ee/index.php?main=...2df011b239

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lembit Kuhlberg-

http://www.estpak.ee/~ok003a/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ursula Liblik-

http://www.epifanio.eu/nr2/est/liblik.html

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Peeter Liiv-

http://peeterliiv.blogspot.com/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lille Lindmäe-

http://tinyurl.com/36qcj58

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ingvar Luhaäär-

http://et.wikipedia.org/wiki/Ingvar_Luha%C3%A4%C3%A4r

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vasta
#32
Tänud päikeseinsener. Arvan, et Eesti vaimuilma tegijad = Eesti müstikud. Ehk keegi adminnidest tõstab selle postituse sinna teema alla, või siis tõstab Eesti müstiku teema alt postitused siia teema alla.
Vasta
#33
Ka mina üritasin midagi sellist teha aga seal pöördus tänu mõnedele jutt lobaks.
Vasta
#34
Kaljo Mandre-

http://www.terviseleht.ee/200116/16_raamat1.php
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Igor Mang-

http://www.maaleht.ee/news/horoskoop/man...d=37087575
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mercedes Merimaa-

http://www.naistemaailm.ee/artiklid/9675...rt_magaz=8
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Holger Oidjärv-

http://holger.imelaps.ee/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aili Paju-

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=370235
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mart Parmas-

http://marthiina.blogspot.com/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edda Paukson-

http://www.naistemaailm.ee/?id=15592
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tõnu Peets-

http://www.epl.ee/artikkel/415571
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Andres Pinka-

http://www.iseseisvuspartei.ee/376.html
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


(02-01-2011, 09:35 )Aerling Kirjutas: Tänud päikeseinsener. Arvan, et Eesti vaimuilma tegijad = Eesti müstikud. Ehk keegi adminnidest tõstab selle postituse sinna teema alla, või siis tõstab Eesti müstiku teema alt postitused siia teema alla.


Kui aus olla, siis nägin küll seda teemat siin, aga mu esialgne mõte oli panna kirja nimed, kes on inimesed kelle käest võiks "abi" saada, kui mingitel põhjustel seda vajatakse. Aga pole mingit probleemi, sobib siia ka ju. Üritan nimekirja lõppu ka hetke Eesti "nõidade" nimekirja lisada. Mõningate nimede puhul on muidugi raske mingitki linki lisada, kuna lihtsalt need puuduvad. Eks kui kellegil mõne nime vastu suurem huvi, siis kasutage ise nt. googlet.

Vasta
#35
Kena oleks olnud, kui oleksid need nimed lahterdanud vastavalt elualadele.
Üldse paljud sobiksid teemasse EESTI ASTROLOOGID, millist teemat meil veel ei olegi.

Muidu hea, et keegi need lingid üles otsis. Aga nii nagu Exu paneb inglisekeelsete uudiste järgi väikese lühikokkuvõtte, võiksid ka sina teha paranduse ja lisada iga inimese järgi, kes ta on ja millega täpselt tegeleb.
Seejuures ravitsejad võiks lisada siiski Nõidade teemasse, kus paljud nimed juba varemgi figureerivad:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...3%B5iad%22

Kirna kohta on meil ka eraldi teema. Tore oleks, kui otsiksid ka iga vaimuinimese juurde para-teema, kus teda on varem käsitletud. Mina olen alati nii teinud.
Mis Ursula Liblikasse puutub, siis hästi sobib see link lisamiseks kas Kailase teemasse, kus somadhiseisundis inimestest nüüd üksikasjalikult juttu või siis Lemuuria teemasse, sest seal on ka pilt hilisest lemuuria inimesest, mis võetud Muldaševi raamatust.
Aga minul oli igatahes nende linkide lisamisest kasu ja osa olen juba ka läbi vaadanud ja
ehkki Irma Illisonist on meil foorumis varemgi juttu olnud ühes ilmselt para-kunsti või aura teemas, sain alles nüüd teada, et ta elab Haapsalus.
Nii, et tänud!!!Smile
Vasta
#36
Reet Priiman-

http://www.bioneer.ee/eluviis/ilu/aid-27...jundamisel-
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arvo Purga-

http://mahekeskus.emu.ee/uudised/mahepol...onverents/
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sirje Purga-

http://kultuur.elu.ee/ke485_kalevipoeg.htm
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Valdek Põld-

http://www.hot.ee/esi/valdekpold.html
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Villu Põldma-

http://www.naistemaailm.ee/artiklid/3243...rt_magaz=2
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hans Raudsik-

http://naistemaailm.ee/index.php?module=article&id=8208
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anto Raukas-

http://www.postimees.ee/?id=352474
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aapo Reinet-

http://www.maakodu.ee/index.php?page=301...ikkel=1118
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Laine Roht ehk Kaika Laine-

http://naistemaailm.ee/?art_magaz=2&id=9372
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Svea Salumäe-

http://www.hot.ee/esi/svea.html
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vigala Sass-

http://tinyurl.com/392p73u
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ilmar Soomere-

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=154231
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Albert Stepanjan-

http://www.stepanjan.com/
Peep Sõber-

http://www.nyingma-buddhism.com/index.ph...7&Itemid=2
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Peeter Tammela-

http://www.horoskoop.net/teenused.htm
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tiit Teras-

http://www.naistemaailm.ee/artiklid/3233...hteid.html
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heino Tiik-
Toomas Tiik-

http://www.epl.ee/artikkel/159926
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Maria Tilk-

http://www.tlu.ee/?LangID=1&action=ShowE...468&Latest=
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heie Tuli-

http://seekandhide.blogspot.com/2010_04_01_archive.html ( Ülevalt teine postitus! )
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taimi Uuesoo-

http://www.vikerkaaresild.org/node/6119
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hannes Vanaküla-

http://www.elu24.ee/?id=255916
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rein Weber-

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=106893
Tiina Viilop-

http://www.naistemaailm.ee/artiklid/3321...ml?saada=1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Viljo Viljasoo-

http://www.helisevsonum.ee/index.php?sis...b0yzrs1BUc (antud lingilt leiate veel "nimesid" )
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ingvar Villido-

http://et.wikipedia.org/wiki/Ingvar_Villido
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivar Vinkel-

http://www.teraapia.com/?topic=89&pr=35
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tõnis Vint-

http://www.postimees.ee/011107/esileht/a...galaktikad
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Igor Volke-

http://et.para-web.wikia.com/wiki/Igor_Volke
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tiiu Väinsaar-

http://www.universus.ee/index.php?id=81
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mai Väljataga-

http://www.helisevsonum.ee/index.php?sis...i1lWf5Cko6
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anne-Liis Õigus- (paraku meie seast lahkunud)

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=185312

Vasta
#37
Leidsin ühte teemat otsides juhuslikult sellise lingi..

http://naistekas.delfi.ee/foorum/read.ph...620,page=1

Naised räägivad meie nõidadest ja kes kust abi on saanud.
Vasta
#38
Leidsin kah midagi.
"Patsientide tagasisidel põhinev
tervishoiutöötajate kataloog" Seal mõni eelpool mainitud inimene kah olemas.
http://www.tervisetrend.ee/

PS. Tundub, et see sait on alles oma "Raja alguses", aga algus tundub paljutõotav.

Päikeseinsenerile tänud nn. Eesti Müstikute, Ravitsejate ja lihtsalt Vaimueliidi hulka kuuluvate inimeste nimekirja eest- Suur Töö on sellise nimekirja koostamine.
Lisan hetkel veidi andmeid nende inimeste kohta
http://www.directorie.eu/news-Eesti_vaim...egijad.php
Vasta
#39
Very good loetelu ja teave, Halo! Tänud juhatamast sellele teabele!
Pildid, informatsioon iga inimese tegevusvaldkonna kohta, ühesõnaga kõik, mis tarvis!Smile
Soovitan kõigil see teave omale arvutisse võtta, siis hea orienteeruda, kui mõnest vaimuinimesest pikemalt mõnes teemas juttu tuleb!
Vasta
#40
Anna Merkulova ehk Paide ANNA-

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=245386

http://www.naistemaailm.ee/?id=10117
Vasta
#41
(02-01-2011, 03:45 )Päikeseinsener Kirjutas: Ursula Liblik-
http://www.epifanio.eu/nr2/est/liblik.html

Kuna see on ilmselt ainus tema, kus Ursula Liblikast juttu, siis mainin siin ka ära, et ta sai paar aastat tagasi autoõnnetuses surma.

Erinevalt Hannes Vanakülast, Kaika Lainest, Vormsi Ennust ja teistest tuntud teadjatest-tarkadest on Ursulast meedias vähe kirjutisi ilmunud. Ometi oli ta esoteerikasse ja alternatiivravisse uskujate ringkonnas nii tuntud, et teade Ursula hukkumisest põhjustas asjahuviliste netifoorumites suurt segadust ja kurbust.

http://www.ohtuleht.ee/361381

http://www.ohtuleht.ee/361383
Vasta
#42
kas keegi oskaks anda kellegi asjaliku inimese kontakti, kes võtab maha needusi jne...
Vasta
#43
Tohoo imet, iga lingi all tohutu hulk nimesid, paljudel ka kontaktid olemas või koduleheküljed. Mis veel arusaamatuks jäi?
Vasta
#44
Meedia pajatab, et Veeliks Jalakas lahkus meie seast.
Vasta
#45
Tänud ütlemast.
Kahju, et taas üks vanameister lahkunud.
http://publik.delfi.ee/news/inimesed/lah...d=67400152

Veeliks oskas määratleda ka vähihaiguse kolde ja anda abi. Tegeles peale Estonia katastroofi seal hukkunute hingedega, aidates neil omaste palvel rahupaika leida. Oma võimeid kasutas ka Hiinas ja Ameerikas Los Angeleses. Ravis inimesi ka Tuneesias ja Pariisis. Paljusid oma kliente oli suuteline aitama ka telefoni teel.
"Selgeltnägijate tuleproovist" on meelde jäänud kui südamlik ja tore inimene.
Vasta
#46
(02-01-2011, 03:45 )Päikeseinsener Kirjutas: Lõi pähe mõte, et teeks teema, kus on Eesti tuntumad tegijad välja toodud. Lisan algatuseks enda poolt mõned nimed ja ka antud nime kohta mõne(d) tutvustava lingi..


Helle Anniko ehk Kirna nõid-

http://tinyurl.com/2g79yzq

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=247294


------------------------------------------------------------------------

Erik Arro-

http://www.hot.ee/dharmakirjastus/toimetaja.html

------------------------------------------------------------------------

Vormsi Enn-

http://www.kodutohter.ee/arhiiv/jaan02/main1.htm

------------------------------------------------------------------------

Tatjana Gorbunova-

http://www.hot.ee/travnik/glav.html

------------------------------------------------------------------------

Ants Gross-

http://www.in.ee/inimesed_item.php?uid=677

------------------------------------------------------------------------

Heldur Haldre-

http://www.micrim.eu/aurafoto.html

------------------------------------------------------------------------

Epp Halliku-

http://www.aroomteraapia.ee/

------------------------------------------------------------------------

Jüri Henno-

http://kultuuriaken.tartu.ee/?form=kuulu...1208852826

------------------------------------------------------------------------

Irma Ilisson-

http://www.hot.ee/irmailisson/

------------------------------------------------------------------------

Hele Jaagu-

http://www.hiiumaa.ee/?idc=1011128100083111000

------------------------------------------------------------------------

Aleks Jairus-

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=8626

------------------------------------------------------------------------

Veeliks Jalakas-

http://www.maaleht.ee/news/tarbija/tervi...d=23962257

------------------------------------------------------------------------

Urve Kaaristu-

http://www.naistemaailm.ee/artikkel.php?id=30295




Enno Kalde-

http://www.virumaateataja.ee/180505/esil...024327.php

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ilo Kinksaar-

http://www.parnupostimees.ee/200805/esil...058170.php

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Andres Klemet-

http://www.hot.ee/klemet/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heiki Krimm-

http://arhiiv.elukiri.ee/index.php?main=...2df011b239

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lembit Kuhlberg-

http://www.estpak.ee/~ok003a/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ursula Liblik-

http://www.epifanio.eu/nr2/est/liblik.html

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Peeter Liiv-

http://peeterliiv.blogspot.com/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lille Lindmäe-

http://tinyurl.com/36qcj58

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ingvar Luhaäär-

http://et.wikipedia.org/wiki/Ingvar_Luha%C3%A4%C3%A4r

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Veeliks Jalakas maeti täna 14.12.13 Viru-Jaagupisse. Ma olin matusel.
Vasta
#47
Tore, et ka paralaste hulgast keegi Veeliksit ära saatmas käis.
Vasta
#48
Vello Väärtnõu (sündinud 17. juulil 1951 Kuressaares) - Eesti ajaloos legendaarne persoon, Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei (ERSP) looja, dissident- vabadusvõitleja, kunstnik, maailmas tuntud, tunnustatud budist- filosoof, müstik, budismi praktiseerija. Uurinud põhjalikult Roman Ungern von Sternbergi, Agvan Doržijevi, vend Vahindra, Dža-laama elulugusid. Pärast ERSP loomist 1987. aastal ja 1988. aasta 2. veebuaril korraldatud väljaastumist Tartus saadeti Väärtnõu Nõukogude Liidust välja. Ta elas 14 aastat Rootsis, 2007. aastal asus taastama oma talu Läänemaal Lihula külje all, kuhu hakkas rajama budistlikku templit. Tänaseks on Väärtnõu, Eestit valitsevate võimurite poolt, kuulutatud riigile ebasoovitavaks isikuks. Vello Väärtnõu elab Austraalias, kellele Austraalia riik omistas kodakondsuse, kui silmapaistvalt andekale isikule (Distinguished Talented Visa) 2010ndal aastal.

Aga nüüd veidike põhjalikumalt: Väärtnõu emapoolse vanaema (V. Tänav) ühe venna keetsid tšekistid 1940. aastal ära ja viskasid ta koos teiste ohvritega Kuressaare lossikaevu. Sealt võeti ta välja Saksa sõjaväe saabudes. Ka emapoolne vanaisa L. Tänav kaotas kaks lähedast. Kõik see kujundas Väärtnõu suhtumist kommunistidesse ja KGB-lastesse juba lapsepõlves. Jaanuaris 1969 uppus öösel Veere sadamas Vello Väärtnõu isa Arsenti Väärtnõu. Rahva hulgas liikusid jutud, et tema surmas on süüdi KGB.
Väärtnõu õppis Kingissepa 1. Keskkoolis. Ta tegeles aktiivselt spordiga ning oli Eesti spordi edetabelites aastaid 10 parema hulgas. Jüri Pihl oli Väärtnõu koolivend.
Koolis seadis noormees kahtluse alla fakti, et punavägi kaitses Bresti kindluse ala, sest Brest oli endine Poola ala. Karistuseks pöeti tal direktor Boris Kivi eestvedamisel pea paljaks.

Juunis 1969 jäi Vello Väärtnõu Karjalas piiririkkumisega vahele. Selle eest kandis ta 1969–1972 karistust vangilaagris Komi ANSV-s.
KGB polkovnik Movtšan süüdistas Väärtnõud ja tema suguvõsa selles, et nad on alati olnud tšekistidele pinnuks silmas ja võidelnud nõukogude võimu vastu, väites, et geenid mõjuvad efektiivsemalt kui Nõukogude propaganda. Polkovnik Movtšani kirjalik sõnavõtt sel teemal on olemas Vello Väärtnõu süüdistusprotokollis, kus mainitakse ka koolis toimunut. Vestluses Tarmo Urbiga selgitas sama uurija hiljem, et Väärtnõu on arenematu inimene ja paadunud nõukogude võimu vastane ning et inimesed, kes ei tunnista kommunistliku ideoloogia õigsust ja väärtust, on vaimuhaiged.

Aastatel 1978–1986 õppis Väärtnõu vanema põlvkonna laamade juures Ivolga kloostris, Burjaatias, mis oli ainuke budistlikku haridust pakkuv asutus tol ajal.
KGB jälitas teda aastaid ning tundis tema elu ja tegevuse vastu aktiivselt huvi. Tema juures tehti korduvalt läbiotsimisi. Võeti ära suur kollektsioon slaide, raamatuid, märkmeid, konspekte, tõlkeid ja vanu tekste.
Aastal 1982 heideti Väärtnõu KGB käsul Kunstnike Liidu noortekoondisest välja põhjendusega, et ta ei ole maksnud ära autoinspektsiooni trahve kiiruse ületamise eest. Veel märgiti ära, et Väärtnõu käitumine ei ole vastavuses nõukogude kunstniku arusaamadega. Pärast seda ei võimaldatud tal enam näitustel Eestis esineda.
1982. aastal istus Väärtnõu Tallinnas Patarei vanglas ning luges kambrikaaslastele loenguid budismist, filosoofiast ja astroloogiast. Ta on ainuke inimene Patarei vangla ajaloos, kes keeldus kambrist väljumast, kui KGB konvoi talle järele tuli. Samuti keeldus ta suhtlemast uurija Pääsukesega.
Vanglas kirjutas ta Nõukogude kodakondusest loobumise avalduse. KGB kutsus kohale professor Jüri Saarma (omaaegne tuntud KGB kaastöötaja) Tartu Ülikoolist, kes tunnistas ta vaimuhaigeks, tuues põhjenduseks kodakondsusest loobumise ning luulud rajada Eestisse budistlik traditsioon ja esimene klooster.

VÄÄRTNÕU, Vello, Arsenti, s. 17.07.51 Kingissepa, eluk. Tallinn, Õle 43-9, keskh., kunstnik, arr. 1971, 2a., vab. Piiriületuskatse. 2.arr. 05.11.82, §81, psühhiaatriahaiglasse. 03.05.83 kriminaalasi lõpetati. Määrati ravile Tallinna vangla psühhoneuroloogiahaiglasse. Vab. 6 kuu pärast. Tahtis minna Soome. [6833-E, V.Niitsoo] http://okupatsioon.ee/et/memento-2005/88-v2005
KGB polkovnik Roos teatas 1988, et vaimuhaiguse diagnoos on maha võetud, sest see oli ekslik.

1970. aastatel köitis budistlik filosoofia Väärtnõu tervenisti, 1975. aastal lisandus huvi astroloogia vastu ning Väärtnõu pidas huvilistele aastatel 1980–1981 Tallinnas loenguid astroloogiast ja budismist, sh. Jüri Arraku ateljees.

1982. aastal asutas Vello Väärtnõu Eesti Budistliku Vennaskonna ning rajas praktilise budismi traditsiooni Eestis. Tema juhtimisel ehitati 1982. aastal Eesti esimene budistlik stuupa Panga-Rehele ning toimusid esimesed budistlikud rituaalid, seda küll kitsale ringkonnale, kuna religiooni propageerimine oli tol ajal ametlikult keelatud.

1980. aastatel viibisid Eestimaa Budistliku Vennaskonna liikmed korduvalt Burjaatias. Väärtnõu ise külastas Burjaatiat paljude aastate jooksul ja viibis pikalt Ivolga kloostris, õppides Hambo laamade S. Erdineevi ning Munko Tsõbikovi juures.

Väärtnõu juhtimisel ehitati 1984–1985 Läänemaale Tuuru külla järgmised kolm stuupat, tõlgiti budismialaseid raamatuid, anti välja esimene Tiibeti keele õpik, valmistati budakujusid ning budistlikke pühapilte, thankasid.

Väärtnõu tegevuse mõistis hukka, tollaste võimude soovil, Linnart Mäll. Nii Jaan Isotamm, kui Viktor Niitsoo on hilisemalt väitnud, et Väärtnõul võisid olla ka kontaktid tollase KGBga ja, et sellekohase informatsiooni said nad Eesti babtistide käest.
http://www.sirp.ee/archive/2003/21.02.03...nd1-3.html Arvestades Väärtnõu tollast tegevust, on ilmselgelt tegemist absurdimaigulise väljamõeldisega.

21. jaanuaril 1988, mõjus pommiplahvatusena teade, et 14 isikut on avalikult välja tulnud ettepanekuga moodustada Eestis opositsiooniline sõltumatu poliitiline partei. Pakutud nimi - Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei - ei jätnud mingit kahtlust loodava partei eesmärkides. Ettepanekule alla kirjutanud 14 rahvuslase - Vello Väärtnõu, Eke-Pärt Nõmme, Ärvi Orula, Eve Pärnaste, Heiki Ahoneni, Erik Udami, Urmas Inno, Karin Inno, Endel Ratase, Mati Kiirendi, Kalju Mätliku, Rein Arjukese, Mati Vilu, Arvo Pesti - võetud risk osutus õigeaegseks. Võimatuna ja üle mõistuse ohtlikuna tundunud idee muutus poole aasta jooksul mõeldavaks, õige varsti aga ainuvõimalikuks: 20. augustil 1988 asutati rahvusliku sõltumatuse taastamist oma põhieesmärgina taotlev ERSP, täpselt kolm aastat hiljem, 20. augustil 1991 muutus see utoopiline eesmärk reaalsuseks.

Tollastest tegemistest läbi tänase ametliku ajaloo käsitluse: http://kultuur.elu.ee/ke495_ersp.htm http://www.kasutatudraamat.ee/ajalugu-el...i-ersp-aeg

Ja kuidas asjad tegelikult olid:
https://www.youtube.com/watch?v=XqfhuVaT_nQ
https://www.youtube.com/watch?v=akrihHXFBJc
https://www.youtube.com/watch?v=cMVUaVS62rE
https://www.youtube.com/watch?v=-qtpnD1R-9Q
https://www.youtube.com/watch?v=TLsqCwj-lKQ
https://www.youtube.com/watch?v=yr_xcaNd2XM
https://www.youtube.com/watch?v=N5Aak0EVkB8
https://www.youtube.com/watch?v=myI99Oy93UU
https://www.youtube.com/watch?v=rAZ7zsW5NbU

ERSP aastapäeval võtsid sõna tähtsad ninad, nende seas Tunne Kelam ja Urmas Reinsalu, aga mitte kusagil polnud näha partei asutajat Vello Väärtnõud, meest, kes Eesti iseseisvumise nimel tegelikult kannatas ja keda õilsa eesmärgi nimel töötamise eest taga kiusati. Nüüd ei mainitud isegi mitte tema nime. Kuigi mees on täiesti elus ja terve ning võiks partei asutamisest põnevaid lugusid pajatada.
Kuidagi väga haledaks kisub see asi siin Eestis. USAs teab iga laps peast, kes riigile vabaduse tõid. Eestis on nii Tiit Madisson, kui ka Vello Väärtnõu pagenduses ja riiki juhivad need, kes Eesti iseseisvumisele vastu töötasid. Mis edasi? http://www.postimees.ee/1353560/ersp-tah...aastapaeva

Seoses ERSP asutamise ettepanekuga ja Moskvas korraldatud pressikonverentsiga saatis KGB Vello Väärtnõu Mihhail Gorbatšovi allkirjaga Nõukogude Liidust välja. Väärtnõu pilt oli tollal New York Times'i artikli esikaanel. Ta sai Moskvas Rootsi viisa 5 minutiga, taskus oli mehel vaid hambahari. http://www.nytimes.com/1988/02/10/world/...gewanted=1

1990. aastate lõpul alustas Väärtnõu budistlike pühapiltide (thankade) loomist arvutigraafikas. Tänaseks on tema arvutigraafikas loodud thankad jõudnud Thai kuningaperekonda, Stockholmi Etnograafiamuuseumisse ning 2012. aastal ka Taiwani budistliku kunsti eliitajakirja, mis avaldas Väärtnõu tegevustest mahuka ülevaate.

2005. aastal alustas Vello Väärtnõu esimese eestikeelse budismialase entsüklopeediaga, mis sisaldab terminoloogiat, teadusartikleid, reisikirju jm. informatiivset materjali budismi ning idamaade kultuuride kohta. Entsüklopeedia on Väärtnõu ainuisikuline tasuta töö eesti budismi ja idahuvilistele.
2007. aastal asutati MTÜ Eesti Njingma, mille tegevus kestis 2011. aasta sügiseni.
Väärtnõu algatusel ja juhtimisele korraldas Eesti Njingma aastatel 2007–2011 viis rahvusvahelist konverentsi "Budism ja Põhjala" Tallinna ülikoolis. http://www.parnupostimees.ee/314337/parn...onverentsi Konverents on esimene ja seni ainuke põhjamaade budismi rahvusvahelisel tasandil uuriv konverents Euroopas ning konverentside materjalid ilmusid Cambridge Scholars kirjastuse initsiatiivil 2013. aasta teisel poolel.
2008. aastal ehitas Väärtnõu uut budistlikku arhitektuuri Läänemaal, Veltsa metsatalus – valmisid 10 m kõrgune stuupa, mis pühendatud "Kõigi olendite kaitseks ja heaoluks", palveveski ja tuletempel, mis esimene omataoline Eestis.

2007. aasta 20. augustil korraldati tema kodus ulatuslik politseireid, mille käigus kogu elamine läbi otsiti ja pahupidi pöörati, kõik tuttavad mitmeks päevaks vahi alla võeti ja siis lahti lasti, kuna mitte midagi ei leitud. Pärast ei vabandatud ja kästi vait olla. Vastavalt nn. riiklikule käsule, ei tohtinud ka ükski lugupeetud advokaadifirma Väärtnõud esindada. Samas soovitati politsei poolt, Väärtnõul Eestist lahkuda, kui ei meeldi. Kas pole suurepärane vastuvõtt ühele Eestisse naasnud eestlasele? Tema videod on hea vaatamine neile, kes plaanivad välismaalt Eestisse kolida. https://www.youtube.com/watch?v=kiJjA3OMvX4
https://www.youtube.com/watch?v=J9UzU8lcNQ4

Mihkel Kärmas oli kirjutanud oma artiklis, et tema talus “redutasid” ohtlikud kurjategijad. “Mis mõttes redutasid?”, küsib Vello, “Viktor Kingissepp redutas, kui ta kinni võeti, meie lihtsalt istusime trepi peal ja ajasime juttu”.
Vello räägib, kuidas politseinikud hüppasid talle ja poistele jalgadega selga, panid neil käed raudu ja lasid tunde talu õuel põletava päikese käes praadida. Kui ERSP asutaja julges vett paluda, siis virutas üks politseinikest talle püssipäraga ja käskis vagusi olla.
Komissar Siniväli, kes kogu aktsiooni juhtis, käskis seejärel Vello Väärtnõul relvad välja anda. Teenekas vabadusvõitleja ei mõistnud, millistest relvadest käib jutt. Ta on ometigi budist ning tema ainsaks sooviks oli ehitada oma koduõuele stuupa!
Aga kui auväärt politseinikud tahtsid relvi, siis miks neile neid keelata. Väärtnõu ütles, et relvad on köögi kapis, otsigu politsei sealt. Politseinikud tormasid seepeale, keel vestil, kööki, ning tõmbasid kapid lahti. Mõne aja pärast kõlas röögatus: “Aga siin on ju ainult noad ja kahvlid!”. Aga mingeid muid relvi mul polegi, ütles Väärtnõu seepeale.
Vello Väärtnõu ütleb, et tema arust näitab inimese IQ-d see, kas tal on huumorimeelt või mitte. Politseinikel eesotsas komissar Sinimeriga seda igatahes olevat ei paistnud, sest iga kord, kui Vello neile midagi teravmeelset ütles, kärkis keegi: “Naljad jätta!”. Tegu oli niisiis äärmiselt tõsise asjaga ning Väärtnõud peeti hirmus ohtlikuks kurjategijaks, kuna üks politseinikest ütles talle, et kui ta “rääkima ei hakka”, siis saab viis aastat. Selle numbri võttis ametimees ühest tähtsast seaduseraamatust, mille ta Vello nina alla tähtsalt lahti lõi.
Iga natukese aja tagant kõlas nõudlik hüüatus “Kas näitad?”, millele Väärtnõu vastas: “Ei näita!”. Sest tal lihtsalt polnud mitte kui midagi näidata.
Väsinud politseiametnikke tabas hetkeline eufooria, kui nad avastasid enda arust “lõhkeaine”, milleks osutus punane indigo värv.
Sellegipoolest ei leitud midagi märkimisväärset. Mitte midagi, mille alusel võiks esitada süüdistust. Kui välja arvata see õnnetu kanepikotike, aga selle tunnistas üks Vello külalistest enda omaks. Vello ise arvab, et selle võis talu õuele sokutada ka mõni politseinik. See näib väga võimalik, sest mõelge, kui naeruväärsed nad oleks paistnud, kui nad poleks vaatamata kahele äärmiselt pingelisele läbiotsimisele mitte kui midagi leidnud.
Lõpetuseks leidis aset üks naljakas sõnavahetus.
Politseinikud, kelle saagiks oli vaid üks õnnetu kanepikotike: “Mis plaanis oli?”
Väärtnõu: “Võsa võtta.”
Politseinikud: “Aga miks sa ei öelnud?”
http://www.estoniannyingmaencyclopedia.c...Itemid=108

http://ekspress.delfi.ee/news/paevauudis...d=69129865

https://www.youtube.com/watch?v=914JoaVgx_U Vabadusvõitleja Vello Väärtnõu avab Ekspressi ja riigitelevisiooni ajakirjaniku Mihkel Kärmase tegevuse taustu.

https://www.youtube.com/watch?v=1Q84vq9n_y4 Vello Väärtnõu kommenteerib Mihkel Kärmase reaktsiooni

Hoiatame kõiki Vello Väärtnõu ja teiste temataoliste pseudobudistide mõju alla sattumise eest. Riigitruu ja alandliku Budismi Instituudi avaldus.
http://www.estoniannyingmaencyclopedia.c...598&Itemid=

http://innojairja.blogspot.fi/2009/07/po...vello.html

Lõpptulem: http://epl.delfi.ee/news/eesti/politsei-...d=51098223
Hale tsirkus, vilepuhumine jätkub: http://www.ohtuleht.ee/496173/eesti-budi...ustraalias


2010. aastal alustas Väärtnõu Austraalia budismiajaloo uurimisega,luues online "Australian Buddhist History", mille eesmärgiks on salvestada ja säilitada Austraalia budismi materjale.

2011. aastal alustas Vello Väärtnõu Austraalias rahvusvaheliste konverentside saraja "Buddhism & Australia", millest esimene toimus 2–4 veebruaril 2012 Murdochi ülikoolis, Perthis ning tõi kokku teadlasi ning budiste 16 riigist.

2012. aastal alustas Vello Väärtnõu Austraalias kolmanda mahuka teadusprojektiga, online Hiina Budismi Entsüklopeediaga, mida ta esitles esmakordselt 7–9 detsembril 2012 PNC tippkonverentsil Berkeley Ülikoolis, USA-s, mis on pühendunud digiuuringute ning Vaikse ookeani regiooni teadlaste ja professionaalide rahvusvahelise koostöö arendamisele.
http://www.telegram.ee/vaimsus/hiina-bud...Pee1uGVGYI
http://www.chinabuddhismencyclopedia.com...a_Articles
http://epl.delfi.ee/news/eesti/vello-vaa...d=65585262

23.–24. jaanuaril 2013 korraldas Väärtnõu Perthis 2. rahvusvahelise konverentsi "Buddhism & Australia", mis toimus Lääne-Austraalia Ülikoolis (University of Western Australia), kus ta juhtis avatud diskussiooni ja workshoppi budismi tulevastest suundadest Austraalia regioonis.

Välislingid on kättesaadavad: http://et.wikipedia.org/wiki/Vello_V%C3%...4lislingid

Vanemat videomaterjali: https://www.youtube.com/watch?v=LycAViTCJKU Vabadusvõitleja ja budist Vello Väärtnõu räägib olukorrast riigis, kus siis praegune valitsus varem või hiljem kukub.

https://www.youtube.com/watch?v=Zrulz3mVjSQ
https://www.youtube.com/watch?v=lEnxYsBVMFo
https://www.youtube.com/watch?v=87tYrcQ1pM8

Niisiis, tegemist on maailmanimega, keda kodumaine, igapäevast keskvoolu massimeediat tarbiv kodanik tunneb- teab, kui kohalikku pätti ja narkotalu põlualust peremeest! Ja seda tänu kohalikele, juhtivrollis olevatele kollaborantidele!






Vasta
#49
(31-12-2010, 11:19 )Aerling Kirjutas: [Pilt: 1607254867e546d604b_3.jpg]

Vilen Künnapu templitest ja tornidest

Raamat mitte ainult ei räägi templitest ja tornidest, vaid sel on eesti erialakirjanduse literatuursel maastikul nende roll kanda.

Paljudele avamisele tulnutest on selle trükise peamine ülesanne jääda struktureeritud vormis meenutama Künnapu loenguid ja mõtteavaldusi. Üliõpilaste jaoks on see olulisim. Nad on näinud-kuulnud, kuidas arutleb enda ja teiste loomingu üle kahtlematult väljapaistev ja eriline looja. Kuidas ühes ehitises, olgu selleks ärikeskus, elumaja, tempel või mälestusmärk, liituvad matemaatika ja poeesia, maalikunst ja metafüüsika, ulme ning visionäärlus reaalse eluga. Ainult Vilen Künnapu saab ja võibki endale lubada sellist avameelsust ja otsekohesust, rääkides Giorgio de Chiricost, Lemuuria preestritest, Louis Kahnist, Andrus Elbingust, konstruktivismist, Epifanio Ramirezest, Andrea Palladiost, siiriuslastest. See oli nii mõnelgi juhul katsumuseks poststrukturalismist läbiimbunud kuulajaile, kes avastasid, et nende intellektuaalne mässumeelsus on aegunud, et nad tunnevad piinlikkust, kuna postmodernistlik skepsis ei luba sisse astuda nende tornide ja templite ustest, millest räägib Vilen Künnapu. Postmodernistlik arusaam ei aktsepteeri absoluutseid väärtusi ja energiaid, postmodernismile on tähtis konkreetsete valikute küsimus, see on ideoloogia XX sajandi tähenduses. Vilen Künnapu süsteem on ehitatud sügavamal tasandil üles just eeldusele, et me mõistame, et inimene olla tähendab täita konkreetset ülesannet, mille puhul kibestunud ja vihane iroonia peab asenduma enese usaldamisega Looja hoolde.

Vilen Künnapu ei varja, et tema arvates on arhitektuuril okultne ülesanne, temal endal aga kosmilise energia kanali vaimne roll kanda. Väiklane oleks seda siinkohal küsimuse alla seada. See on Vilen Künnapu, arhitekt, kunstnik, loovisik, inimene, mees. See on tema au ja õigus võtta sõna Messiana, kes restruktureerib materiaalset keskkonda, linnaruumi ehitiste läbi, et soodustada kõrgsagedusega kosmilise energia levikut.

Kuid inimesele, kes on loodud Jumala palge järgi, pole väärikas roomata omaenda varjukujuna. Vilen Künnapu ja Andrus Elbing tuletasid sellel õhtul meelde inimlikkuse väärtust ja pühadust ning vajadust vaimselt areneda. Seda sama ideed ja mõtet kannab raamat “Templid ja tornid”.

Allikas: Sirp 09.03.2007

Raamatu lühitutvustus:
https://www.rahvaraamat.ee/p/templid-ja-...9949150717

Ja lisan ka selle aasta "Sirbi" artikli.
Vilen Künnapu – võlurpreester

http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/...rpreester/

Kahtlemata kuulub Künnapu vaimselt ärganute hulka.


Vasta
#50
Täna kordab Kanal2 saadet "Kuum jälg." Saateteemaga "Pirita ennustaja." Nime seal ei öelda, aga tegelikult on seal näitleja kaudu kehastatud Edgar Egiptet. Saates on talle pandud nimeks Pirita Samuel.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Eesti keel, kust tuled, milline oled, kuhu lähed? Punahabe 58 14,125 08-05-2023, 15:09
Viimane postitus: Eithea

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat