Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jamaloogia
Autor Sõnum
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,401
Liitunud: Sep 2007
04-03-2009 12:16
Postitus: #1
Jamaloogia
http://www.skeptik.ee/index.php/2009/02/...loogiasse/

Jama on oluline mõiste, mida postmodernse ideede võrdsustamise ja new-age‘liku sundrõõmsameelse võltssallivuse varjus ja poliitkorrektsuse toel vältima kiputakse.

Ometigi pole «jama» niisama sõna, mida viisakad inimesed oma jutus vältima peaks, vaid sisutihe kontsentraat iseloomustamaks asja, nähtust, tegevust, arvamust, uskumust, mis paremal juhul on meelelahutus, kuid pahatihti paraku hoopis uks meeletusse, mõttetusse kannatusse ja hukku.

Akadeemik Endel Lippmaa defineeris jama järgmiselt: «Kõik, mis on olulises vastuolus tuntud loodusseadustega, on kas ülisuure avastuse võimalus või vastasel korral tõesti jama. Keskteed ei ole.»

Loodusseadustega arvestamine on üksikisiku tasandil tihtipeale keeruline. Meile on koolis neid seadusi küll õpetatud, heal juhul oleme isegi katseid teinud või mingil muul moel neid omal nahal tunda saanud, aga aju on meil sedamoodi ehitatud, et eri teadmised istuvad eri kohtades ja juhtub, et need eri piirkonnad omavahel ei suhtle ja õpitud loodusseadused ei rakendu igapäevaelus. Seda nimetatakse kompartmentalisatsiooniks ja selle abil saab seletada, kuidas ühte inimesse mahuvad vastandlikud ja üksteist loogiliselt välistavad uskumused.

Mind ennast on alati pannud imestama, kuidas targad inimesed võivad mingil hetkel täielikku jama ajada. Näiteks võtab akadeemik pendli või nõiavitsa ja räägib innustunult selle võimest kasulik olla. Või arst, kelle teadmised keemiast, füsioloogiast ja farmakoloogiast peaksid olema tunduvalt üle keskmise, hakkab kuulutama homöopaatia võimest haigusi ravida. Või olukord igapäevaelust, kus loodusseadused kehtivad küll kõigile teistele, aga mitte mulle, elu kuningale, kuni end kummuli autoga kraavist leian. Seda muidugi heal juhul, sest kehvemate juhtumite kohta saame lehest kahetsusväärselt tihti lugeda. Mitte et ma ise sellest üldinimlikust kalduvusest vaba oleksin, aga iseenda uskumusi on väga tervislik aeg-ajalt julgelt proovile panna.

Kuidas saada teada, mis on jama? Akadeemiku definitsiooni kohaselt tuleb mingit väidet võrrelda loodusseadustega. Igapäevaste asjade puhul peaks neist enamikul juhtudel täiesti piisama, et teha mõistlikke järeldusi ja osa asju üsna suure usaldusvaruga jamaks liigitada. Näiteks peaaegu kõikides väljaannetes figureeriv astroloogia, mis lisaks niinimetatud kollasele meediale on tugevalt sisse imbunud ka niinimetatud kvaliteetlehtedesse. Ja majanduslanguse tingimustes antakse udumeistritele millegipärast hea meelega ruumi oma unenägusid uskumisväärse tõe pähe serveerida. Võib ju öelda, et kes neid ikka tõsiselt võtab, aga asi on tõsine – Eurobaromeetri andmete järgi peab Eestis astroloogiat teaduslikuks 54 protsenti vastanutest, mis on tunduvalt üle Euroopa keskmise (41 protsenti). Ometigi piisaks põhikooli- ja gümnaasiumiharidusest, et mõista astroloogia jamasust, kui viitsitaks või osataks oma teadmisi rakendada. Iseküsimus on muidugi see, et füüsika võis tunduda raske, igav, reaalse eluga mitte haakuv. Rääkimata siis veel matemaatikast, mida füüsika arvutustes vaja läheb.

Võib ju arvata, et las usuvad, kui tahavad, meil ju usuvabadus. Küsimus on mõtteviisis, mida astroloogiline mõtlemine endaga kaasas veab. Kus jama ees istub, seal pole mittejamal enam eriti kohta. Enamgi veel – osa astrolooge üritab kangesti jätta muljet, et nende tegevus on lausa teaduslik. Sellega kaunistatakse end loorberitega, mille kasvatamisel ise pole vaeva nähtud. Ja inimene, kel teadus aukartusvärinaid tekitab, saab taas kord petta valeprohvetitelt, kellele isegi niinimetatud kvaliteetväljaanded aupaklikult sõna annavad. Ja keegi autoriteetne inimene ei ütle ka, et astroloogia jama on. Mitte et autoriteete põhimõtteliselt alati tõsiselt peaks võtma, aga olukorras, kus autoriteetideks on astroloogid ja pendlikeerutajad, puudub hetkel tasakaalu pakkuv kõva sõna. Kus on meie Carl Sagan – keegi, kes tolle Ameerika astronoomi eeskujul võtaks paljastada mõttetuse ja ebateaduse ulatuslikkuse meie igapäevastes otsustes?

Keemiast mäletame Avogadro arvu. Või oleme vähemalt kuulnud. Veidi kaalutledes ja arvutades kümne astmetega, jõuaksime järeldusele, et üks homöopaatia postulaatidest – lahjendamine võimendab ravimit – on absurdne ehk vastuolus loodusseadustega ehk jama.

Ometigi leiame registreeritud tervishoiutöötajaid, kes end ka homöopaatideks nimetavad. Ja pange tähele – Eesti riik tunnustab ebateaduslikke homöopaate sellega, et Kutsekojas on võimalik oma usukuuluvus ametina registreerida. On see meie kohalike homöopaatide tunnustamist väärt leidlikkus ja pealehakkamine, meie riigi rumalusest tulenev lühinägelikkus, inimeste teadusliku kirjaoskuse lünklikkus või nende ohtlik kombinatsioon, aga pakkuda sektantlikule tervisekäsitlusele autasu riigi tunnustuse näol on skandaalne.

Seesama riik peab hiljem nende posijate tekitatu ära koristama ja võimaluse korral heastama. Traditsiooniliselt tugeva homöopaatiat toetava riigina tuntud Suurbritannia on võtnud suuna see irratsionaalne ebausk riikliku rahastamise alt välja jätta, sest viimasel ajal avaldatud põhjalikud uurimised homöopaatia mõju kohta tõestavad hüpoteesi, et homöopaatia on rituaalne platseebo.

Ei, homöopaatilised ravimid ei ole iseenesest ohtlikud, sest need koosnevad ju ainult veest või inertsest pulbrist. Ohtlik on see, kui tõsise haigusega inimene viivitab adekvaatse diagnoosi ja raviga või muudab homöopaadi soovituse kohaselt päris arsti määratud ravikuuri. Näiteks vähendab suhkruhaigusega lapsel eluks vajaliku manustatava insuliini kogust või jätab vähihaige ravimid võtmata, kuna homöopaadi meelest on need mürk – näited tegelikust elust Eestis.

Ajaleht elust enesest – Õhtuleht – edastas meile mõni päev tagasi teate, et majandussurutise ja tööta jäämise toel on järjekorrad kaardimooride (-taatide) ja tervendajate uste taga filmis «Keskea rõõmud» nähtud mastaapideni veninud. Selge see, et uppuja haarab ka õlekõrrest ja pimeduses kobaja reageerib iga valgusallika peale.

Telesaatest «Selgeltnägijate tuleproov» tuttav pendlimees Veeliks kostab: «See on kurb, et nii palju inimesi on hädas ja vajavad abi.» Kuldsed sõnad. Aga kurb on selle juures veel see, et seda abi otsitakse pendlimeeste (-naiste), kaardimooride (-taatide), ravitsejate ja muude selliste käest, kellel puudub kvalifikatsioon majanduskonsultatsioonide, tervishoiuteenuste, psühholoogilise nõu andmise osas ning kelle ainus oskus tundub olevat kaastundlikult ja veenvalt silma vaadata, sest olgem reaalsed – mis põhjusel peaks arvama, et pendel, mängukaart, kristallkuul, kätega vibutamine, trummipõrin teile olevikku seletab ja tuleviku osas õigeid juhiseid peaks vahendama.

Meie teadlased paistavad olevat viisakad inimesed, kui mõned vanema põlvkonna lobasuud välja arvata, ja nende suust ei kuule me avalikult kahjuks just sagedasti, et mingi asi on vastuolus loodusseadustega ehk jama. Sellest on kahju, sest kiires infotulvas pole paljudel tihti aega süveneda keerukana tunduvasse mõistujuttu kehtivatest loodusseadustest, mida vaevu mäletatakse ja kus peab ise jõudma järeldusele, kas mingi raviviis või väide on reaalsusega kooskõlas või mitte. Pigem lastakse meie kohalikel posijatel umbrohtu levitada, sest see pakub lohutust hallis argipäevas. Teadus, raibe, nõuab tõsist intellektuaalset pingutust ja enese alandamist selleni, et põhikooli füüsikaraamat taas kätte võtta. Posijad aga pakuvad oma sõnul uut eesrindlikku teadust, kus kvantfüüsika olla Newtoni kummutanud ja teised dimensioonid resoneerivad vaimselt ärganute vibratsioonidega. Ja kuidas peaks üks humanitaarkallakuga ajakirjanik suutma teri sõkaldest eraldada? Talle on vaja meediakangelast, kes ütleks kõva sõna, milles intriig. Teadlased on kahtlejateks õpetatud ja eriti hoolega tuleb kahelda iseenda tõekspidamistes, ja sedasi võibki jääda petlik mulje, et mida need teadlased üldse teavad.

Enesekindlus ja sõnamaagia on tänapäeva posijatel ja ussiõlimüüjatel kenasti selgeks õpitud. Kes valitseb sõnu, see valitseb meeli. Selles plaanis on sõnad «energia», «vibratsioon», «kvant», «Einstein», «teadvusetasand» päris poisikesed ja nende taha peitunud libateadjaid õpib suhteliselt kiiresti tuvastama. Paljudele on keerukam näha sõnade «alternatiivmeditsiin», «täiendmeditsiin», «integratiivne meditsiin» taha peitunud samu ussiõlimüüjaid. Nad on õppinud selgeks lahke naeratuse, meeldiva suhtlemise, mõni teab isegi p-value (tõenäosusväärtuse) maagilist väärtust. Lisaks toetab neid kultuuriline postmodernism, mis võrdsustab eri vaatesuunad ja taandab loodusteadused üheks võimaluseks paljude seas ja mille varjus nõutakse respekti, mida pole välja teenitud. Osa ootab paradigmavahetust, mis toimub hiljemalt aastal 2012, ja siis need teadusdogmaatikud alles näevad, kuidas selgeltnägijad ja leviteerijad maailma üle võtavad.

Arvata on, et seda teksti loevad mõistlikud inimesed, kes astroloogiast eriti ei pea, homöopaatiat ei usu ja minister Padari pendliseiklust piinlikuks vahejuhtumiks peavad, aga kui üle poole Eesti inimestest peab astroloogiat teaduslikuks ja 70 protsenti usub jumala või «mingisuguse vaimu» olemasolusse, on põld, kust jama juurida, suur. Kui populaarmeedia ekspluateerib selgeltnägijaid, astrolooge ja posijaid kasutades ja enese huvides inimeste loomulikku kalduvust maagiliselt mõelda, siis loodusteadusele toetuv maailmapilt on tõrjutud kurioosumiks imelike teadusuudiste veerus. Muidugi on palju teha koolisüsteemil, ja ausalt – religiooniõpetus algklassidest alates seda olukorda paremaks ei tee. Tunduvalt piinlikum on asjaolu, et täiskasvanud inimene ei tea, miks aastaajad või Kuu faasid vahelduvad, kui et ei teata, kas evangelist Johannest sümboliseerib kotkas või madu.

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
― Aristoteles
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Celtic
ja sina pead kandma maailma

Postitusi: 5,898
Liitunud: May 2004
04-03-2009 14:15
Postitus: #2
 
See artikkel on suurepärane näide jamast...

Kõrgeim äratundmine on teada saamine, et tegelikkuses olid pidevalt selle kõrgeima äratundmise sees.
Iga hetk ja iga kogemus, mis sa saavutad on ideaalne, täiuslik, kordumatu
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 9,557
Liitunud: Oct 2004
04-03-2009 19:08
Postitus: #3
 
Täpselt minu mõte!wink)
Näiteks astroloogia ongi ju teadus. Vanim teadus, millele inimkond end pühendas. Astroloogiaga tegeldi Vana-Egiptuses, Babüloonias, Kreekas, Indias, Hiinas, moslemite ja maiade juures. Sellega on tegeldud kõigil ajastutel ja igal pool ja see on teadus ka tänapäeval.
Jamaloogia autorit võib ju kõik siin maailmas imestama panna, aga see ei tähenda et need asjad ei toimiks ja neid ei oleks olemas.
Mind paneb hoopis imestama miks tänapäeval nii vaimust vaesed ollakse, et ravimisel ei kasutata meditsiinilist astroloogiat nii nagu vanade tarkade arstide ajastutel. Hoopis rohkem patsiente suudetaks päästa.
Ja miks siis pendel, taro kaardid ja muud ennustamisvahendid ei peaks andma tulevikuks juhiseid? Minule küll annavad, iga päev. Nii nagu horoskoobidki. Kui inimesel natukegi aimu on, mis algav päev või järgnevad päevad toovad, on tal sellest ju ainult kasu. Ja ma arvan, et iga inimene on võimeline šarlatanid ära tundma. Kes ikka nende juurde tagasi läheb, kes neile valet on kokku luisanud!?
Ja kui üks taibukas "taat" oskab inimesele paremat nõu anda, kui diplomeeritud psühholoog, kelle jutuvadinast miskit tolku pole, siis miks mitte taibuka "taadi"juures käia?
Ja üldse siin nimetatakse väga koledasti "posijateks" kõiki ilma vahet tegemata, kes on kes.
Imeravitsejaid on olnud iidsetest aegadest peale ja mida lähemale jõuab aasta 2012, seda rohkem inimestel võimed avalduvad.
Muuseas, ministrid ja võimuesindajad võiksidki pendlit kasutada, siis ei oleks see meie riik nii suures kriisis, kui ta nüüd on.

Maailm on täis lahendamata mõistatusi ja mõned neist on veel saladuslikumad, kui üldse osatakse ette kujutada.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,401
Liitunud: Sep 2007
04-03-2009 21:47
Postitus: #4
 
Tsitaat:Näiteks astroloogia ongi ju teadus. Vanim teadus, millele inimkond end pühendas. Astroloogiaga tegeldi Vana-Egiptuses, Babüloonias, Kreekas, Indias, Hiinas, moslemite ja maiade juures. Sellega on tegeldud kõigil ajastutel ja igal pool ja see on teadus ka tänapäeval.

Vat siin peaks enne kokku lepppima, kuidas defineerida teadust ning kellel on õigus valdkondi teaduse hulka arvata...teadlased on üksmeelel, et astroloogia ei ole teadus, enamus astrolooge aga arvamusel, et on...
Ma pole kumbki - aga astroloogiat pean astronoomia havaks karikatuuriks...

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
― Aristoteles
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Celtic
ja sina pead kandma maailma

Postitusi: 5,898
Liitunud: May 2004
04-03-2009 22:24
Postitus: #5
 
Seleta palun lahti halb karikatuur antud kontekstis? Minu teada ei ole astroloogial otseslt astronoomiaga selliseid suhteid.

Kõrgeim äratundmine on teada saamine, et tegelikkuses olid pidevalt selle kõrgeima äratundmise sees.
Iga hetk ja iga kogemus, mis sa saavutad on ideaalne, täiuslik, kordumatu
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,401
Liitunud: Sep 2007
04-03-2009 22:34
Postitus: #6
 
Natukene väänatud, rõhutatud ja isegi naljakas teisend tõelisest teadusest...

Samale suhtes võib tuua välja - homöopaatia, kui farmaatsia karikatuur - akupunktuur, kui füsioteraapia karikatuur - metafüüsika, kui füüsika...jne

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
― Aristoteles
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Celtic
ja sina pead kandma maailma

Postitusi: 5,898
Liitunud: May 2004
04-03-2009 22:38
Postitus: #7
 
Nielander, kas teadmatus millestki annab sulle naeruvääristada seda, mida sa ei mõista?

Kõrgeim äratundmine on teada saamine, et tegelikkuses olid pidevalt selle kõrgeima äratundmise sees.
Iga hetk ja iga kogemus, mis sa saavutad on ideaalne, täiuslik, kordumatu
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,401
Liitunud: Sep 2007
04-03-2009 23:11
Postitus: #8
 
Ma ei üritanud midagi, ega kedagi naeruvääristada...kahju, kui nii välja kukkus...

Kuid näib, et kui üks põhineb objektiivsetele(vähemasti ideaalis võimalikult) faktidele, vaatlustele, katsetele ja mõõtmistele; siis teine näib suuresti põhinevat indiviidi usule - usk, aga oma definitsiooni järgi, omakorda ei põhine faktidele, vaatlustele, katsetele ega mõõtmistele...

See ongi ju teaduse ja ebateaduse vahe...

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
― Aristoteles
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Thorondor
Administraator

Postitusi: 4,836
Liitunud: Nov 2003
05-03-2009 00:09
Postitus: #9
 
Astroloogia tugineb ka ju kontrollitavale kogemusele ja faktidele jne, see ei tähenda et iga lehehoroskoop peab täppi minema vms, et kõik tegelevad sellega pädevalt.

Teaduseks nimetavad need nn teadlased ka seda, mida nad tegelikult võltsinud ja valetanud on.
Eks see keeruline värk ole, et mis tagamaad millelgi kuskil peidus on. Teoorias on asi lihtsam.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Celtic
ja sina pead kandma maailma

Postitusi: 5,898
Liitunud: May 2004
05-03-2009 00:12
Postitus: #10
 
Nielander. Siin ma vaidleks vastu - minu, kui tavainimese jaoks põhineksid ju mõlemad siiski usul. Astronoomias pean ma uskuma, mida astronoomid räägivad, pean uskuma, mida teleskoobist näen ja pean uskuma, mida seletatkse paljalt kiirgusmõõdikute pealt.
Sama lugu on astroloogiaga, liiatigi on seal võimalik ise (jah, subjektiivselt küll, ent siiski) tunda omal nahal ja kogeda seda usku, et astroloogia tõesti töötab.

Homoöpaatia toimib, meditsiin toimib, akupunktuur toimib jne jne. See, mis mõne inimese sõnutsi on fakt, on tegelikult minu, kui tavainimese jaoks täielikult kontrollimatu asi, nii et minu arusaamine maailmast põhineb siiski vaid usul. Nagu ka sinul. Tüüpiline skeptiku väide on, et näiteks on sul võimalik iga kell järgi teha mingeid ülikeerulisi katseid kodus ja see eristavat teadust libateadusest. Aga kas sa teed? Senikaua, kuni sa neid katseid ISE pole teinu, on ju tegemist puhtalt usuga...

Mitte jälgegi faktidest...

Kõrgeim äratundmine on teada saamine, et tegelikkuses olid pidevalt selle kõrgeima äratundmise sees.
Iga hetk ja iga kogemus, mis sa saavutad on ideaalne, täiuslik, kordumatu
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Thorondor
Administraator

Postitusi: 4,836
Liitunud: Nov 2003
05-03-2009 00:31
Postitus: #11
 
Muideks, antud artikkel avaldati ka Postimehes. Kommentaare oli huvitav lugeda. Polnud nii kallutatud kui skeptik.ee kommentaariumis.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
elis
roheline

Postitusi: 938
Liitunud: Jul 2004
05-03-2009 13:55
Postitus: #12
 
Rääkimata sellest pisikesest faktist, et mitte kõik nähtused ei ole teaduslikult lõputult reprodutseeritavate katsetega tõestatavad ehk siis empiiriliselt tõestatavad, samas "päris"teadus aktsepteerib neid aga kinnisilmi....

http://spaceweather.com/
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,401
Liitunud: Sep 2007
05-03-2009 14:19
Postitus: #13
 
Tsitaat:Nagu ka sinul. Tüüpiline skeptiku väide on, et näiteks on sul võimalik iga kell järgi teha mingeid ülikeerulisi katseid kodus ja see eristavat teadust libateadusest. Aga kas sa teed? Senikaua, kuni sa neid katseid ISE pole teinu, on ju tegemist puhtalt usuga...

Isegi kui ma neid katseid teen - peaks ma uskuma sellesse, mida näen...ma pean igapäev uskuma sellesse, et maailm mu ümber eksiteerib, mina eksiteerin jne...
Ma ei vaidle sellele vastu...mingis mõttes põhineb kõik usul...aga see asi kaldub juba filosoofiasse

Räägiks siiski reaalsuse tasemel - ehk siis sellise reaalsuse, mida iga inimene oma igapäevaelus kogeb...

Kutsuge mind imelikuks, aga mul on lihtsalt natukene raske seostada mingi planeedi asukohta näiteks mu homse tuju, lotoõnne, liiklusohutusega vms...
Tean üht meest, kes näiteks paneb kevadel kartuleid teatud päeval(mille ta leiab mingisugusest astroloogiaraamatust)...olles veendunud, et kui ta näiteks kartuleid paneks järgmisel päeval, tuleb saak sügisel halb...

Teadlastel on näiteks idanemismehhanismid, idanemiseks vajalikud mineraalisisaldused, niiskushulgad jne. kartuli puhul suht teada...Kuhu peaks teadlane vaatama, et kindlaks teha millist mõju planeedi seis külvamise hetkel taime edasisele saagikusele omab? Võis siis tõesti astronoomilised elutud taevakehad mõjutavad kartulit(või mõnd muud küllaltki keerukat keha) intelligentselt ja süstemaatiliselt?

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
― Aristoteles
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Thorondor
Administraator

Postitusi: 4,836
Liitunud: Nov 2003
05-03-2009 15:54
Postitus: #14
 
Vanasti ehitati palkmaju ka ainult puudest, mis olid maha võetud veebruari lõpus noore kuu ajal kui tuul puhus idast (midagi analoogset) ja kui idapoolt tuult ei puhunud, jäi maja ehitamata, sest polnud mõtet ehitada maja paarikümneks aastaks. Oodati järgmist aastat ja ehitati 100 aastat vastu pidav maja. Praktiline kogemus ütles seda ja piisavalt suure suure reeglipärasuse juures on see statistiliselt vägagi teaduslik.

Selleks, et planeetida järgi midagi seletada ei pea tähendama, et planeet ise midagi mõjutab. Planeet võib olla lihtsalt indikaator, mida mõjutab sama asi, mis seletatavat asja määrab.

Taevakeha ei pea olema elutu (räägitakse ka seda, et ei ole elutu) ja ei pea ka mõjutama intelligentselt ega ka süstemaatiliselt.

Iga inimene kogeb reaalsust erinevalt. Paljuski kogetakse seda, mida neile räägitakse, et nad kogema peavad.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,401
Liitunud: Sep 2007
05-03-2009 16:48
Postitus: #15
 
Tsitaat:Selleks, et planeetida järgi midagi seletada ei pea tähendama, et planeet ise midagi mõjutab. Planeet võib olla lihtsalt indikaator, mida mõjutab sama asi, mis seletatavat asja määrab

No aga planeedid on liikunud ja liiguvad ka veel kauges tulevikus üsna lihtsate Newtoni seaduste järgi...neid mõjuta märgatavalt miski peale gravitatsiooni...
Kui astroloog soovib, võib ta näiteks vabalt tuhat aastat ette ja taha oma asju teha...
Kusjuures olekski huvitav, kas astroloog suudaks tagantjärgi ajalugu uuesti ennustada...

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
― Aristoteles
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
sala
Tavaliige

Postitusi: 106
Liitunud: Dec 2008
05-03-2009 16:54
Postitus: #16
 
Tsitaat:Algselt postitas Nielander

Kusjuures olekski huvitav, kas astroloog suudaks tagantjärgi ajalugu uuesti ennustada...

Aga miks see huvitav on kui sa niikuinii ei usu?
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,401
Liitunud: Sep 2007
05-03-2009 16:57
Postitus: #17
 
Usk võib ju vahetuda...kuigi usu asemel ma kasutasin sõna teadmine...

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
― Aristoteles
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Thorondor
Administraator

Postitusi: 4,836
Liitunud: Nov 2003
05-03-2009 22:30
Postitus: #18
 
Nad ju teevad tagantjärele graafikuid, kus mingi laine jookseb üles alla, mis kujutab nt Saturni asendit ja siis igasse haripunkti või madalseisu pannakse mingi tähtis sündmus. Tagantjärgi asi ju lihtsam.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,401
Liitunud: Sep 2007
06-03-2009 11:02
Postitus: #19
 
Nojah...eks edaspidigi saab mingeid tähtsaid sündmuseid "ennustuste" pähe ära märkida...kuna alati toimub maailmas midagi, siis ennustus stiilis: "Poliitilised konfliktid lähis-idas mõjutavad sellel suvel maailma majandust märkimisväärselt..." - on peaaegu lollikindel ennustus...

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
― Aristoteles
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
T11ger
Veteran

Postitusi: 817
Liitunud: Feb 2009
06-06-2009 20:04
Postitus: #20
 
Kääbusgalaktika paneb kahtlema füüsikaseadustes
http://forte.delfi.ee/news/teadus/articl...d=23763165
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Müstik
Shambalas

Postitusi: 9,557
Liitunud: Oct 2004
06-06-2009 20:26
Postitus: #21
 
Tsiteerin Nielanderit:
Akadeemik Endel Lippmaa defineeris jama järgmiselt: «Kõik, mis on olulises vastuolus tuntud loodusseadustega, on kas ülisuure avastuse võimalus või vastasel korral tõesti jama. Keskteed ei ole.»

Nii, et nüüd küsimus: kuna kääbusgalaktika ei vasta sinu esipostituses ülistatud füüsikaseadustele, siis millega nüüd tegu on?


[Muudetud: 18-12-2009 Müstik]

Maailm on täis lahendamata mõistatusi ja mõned neist on veel saladuslikumad, kui üldse osatakse ette kujutada.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
MorganLaFey
Vana kala

Postitusi: 537
Liitunud: Mar 2008
06-06-2009 23:27
Postitus: #22
 
Ülisuure avastusega tõenäoliselt. Või mida sa lootsid?

Ignore: Celtic, Thorondor, Vironshaman.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Flash
Veteran

Postitusi: 1,664
Liitunud: May 2005
07-06-2009 08:12
Postitus: #23
 
Aga ülisuuri avastusi ei tule. Sest kui midagi on vastu 'mainstream' teadusele, siis otsitakse mingeid muid seletusi, a'la tume aine peab olema asja segatud jne. Ja kui hiljem selgub, et ikkagi midagi on mäda, siis hakatakse vaikselt asju ümber tegema. Või siis ignoreerima. Üleöö suuri avastusi ei tule. See oleks nagu üle enda varju hüppamine.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
MorganLaFey
Vana kala

Postitusi: 537
Liitunud: Mar 2008
07-06-2009 09:13
Postitus: #24
 
Mainstream-teadus on teadusvaenulike paariate väljamõeldis.

Ignore: Celtic, Thorondor, Vironshaman.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Flash
Veteran

Postitusi: 1,664
Liitunud: May 2005
07-06-2009 09:28
Postitus: #25
 
Map tea ühtki teadusvastast inimest. Küll aga neid, kes väidavad, et teadus ei saa esindada absoluutset tõde.

Maintream teadus nt väidab, et kliima soojenemine on inimtekkeline. Mitte-mainstream aga ei väida. Ja mingit konsesust pole, nagu nii mõnedki siin foorumis on väitnud. Mitte-mainstream klimatoloog võib mõnes teises valdkonnas olla mainstream jne. Mainstream on suht otseselt seotud poliitikaga.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog