Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keravälku polegi olemas? Keravälk ja eksootilised välguvormid.
#26
Minuarust seda, et nüüd keravälku kui nähtust olemas ei ole, artiklis kajastatud teadlased küll ei väida...seda väidab artikli autor...
Pigem, et välgulöögiga tekkiv väli võib inimaju nägemiskeskusega jamada - mille tulemusel võivad inimesed keravälku näha arvavat...täitsa võimalik ju, et kui inimesel äikesetormi ajal mingid heledad ringid silme ees ujuvad, siis võidakse see kogemus keravälguks liigitada...

Keraväku on ikkagi laboritingimustes dubleeritud ning isegi on olemas üksikud ülesvõtted ja videod...


[Muudetud: 5-19-2010 Nielander]
Vasta
#27
Ilmselt see hallutsinatsioon lõi mõned aastad tagasi naabri maja seina lapiti pikali ja trepi maja eest mitme meetri kaugusele :S
Vasta
#28
Räägi lähemalt...
Kindel, et tegemist tavalise piksenoolega polnud?
Vasta
#29
Üks venekeelne põhjalik kokkuvõte keravälgu füüsikast...
http://n-t.ru/tp/mr/shm.htm
Vasta
#30
Mu vanaema kunagi rääkis, et keravälk olla ta emal sabas käinud. Ema läind ees, keravälk järel. Ilmselt siis kuidagi õhuvooluga. Kuidas see asi lõppes ei mäleta. Igatahes midagi halba ei juhtunud.
Nii et keravälk on küll olemas.
Vasta
#31
Ma olen ka väiksena keravälku näinud, mingeid suuri jälgi ei näinud peale selle ilmumist, aga noh, äike lõi maja kõrval olevasse puusse ja mina toas nägin valget sähvatust (kera kujulist), mis tekkis ma ei mäleta enam kust, kuid liikus toa keskelt korstnajala poole ja kadus ära.

[Muudetud: 5-19-2010 Savipats]
Vasta
#32
Teema näib siiski liikuvat vales suunas - justkui keegi ütleks, et keravälku polegi olemas...lugege artiklit(kuid mitte neid võhikute(ajakirjanike) poolt tehtud järeldusi)...keegi nagu ei väidaks, et keravälku kui sellist üldse olemas pole...asi on sarnases illusioonis, mida teoreetiliselt inimaju võib tugevatele magnetväljadele paljastunult kogeda...
Toon tsitaadi teema algmaterjalist:
"Peer ja Kendl väidavad, et korduvate välgulöökidega seonduvad muutuvad väljad on piisavalt võimsad, et kutsuda 200 meetri raadiuses inimestel esile sarnast nähtust."

Savipatsi lugu läheks ju täitsa sellise avastusega kokku - välku väljas peksab, keravälku nähakse toas...miks mitte ei võiks see olla ajutriktamine tugevate magnetväljade poolt?
Seda muidugi näiteks...
Skeptilise inimesena ei saa välistada/tõestada võimalust tegelikust keravälgust...

...kindlasti on see uudis kasulik ning võib seletada teatud oludes tekkinud nii mõndagi nähtust...
Kaasake see oma teadmiste pagasisse ning järgmine kord, kui keravälk silma hakkab, proovige juhtumi hilisemal analüüsil muuhulgas ka seda teooriat oma hüpoteesitesse kaasata...

Sama uudis erinevates tõlgendustes:
http://www.uibk.ac.at/public-relations/p...ex.html.en
http://news.nationalgeographic.com/news/...ic-fields/
http://www.tgdaily.com/general-sciences-...physicists
http://www.universetoday.com/2010/05/17/...ucination/

[Muudetud: 5-19-2010 Nielander]
Vasta
#33
see on see .... tõlkes kaduma läinud
Vasta
#34
Tsitaat:Algselt postitas Nielander
keegi nagu ei väidaks, et keravälku kui sellist üldse olemas pole...asi on sarnases illusioonis, mida teoreetiliselt inimaju võib tugevatele magnetväljadele paljastunult kogeda...
Toon tsitaadi teema algmaterjalist:
"Peer ja Kendl väidavad, et korduvate välgulöökidega seonduvad muutuvad väljad on piisavalt võimsad, et kutsuda 200 meetri raadiuses inimestel esile sarnast nähtust."
Ja vot sarnane asi võib olla ka kummituste, külmkingade, osade UFOnähtuste ja muu sellise taga. Kui tõesti (mina ei tea ju) keravälk on sellisel helendava kera kujul illusioon (sel juhul purustused tekitab ikkagi joonvälk), mille inimajus tekitab tugev magnetväli, siis võivad mõned muud väljad (veel tundmatud või ka mõned tuntud) põhjustada inimajus kummituste-UFOde nägemist. Ja Nielander, sinu loogika järgi siis saab ju ka väita, et kummitused jms on olemas. Vorm, milles me neid näeme, see on illusoorne.

Aga iseendast tundub see keravälgu illusoorsus siiski küsitav. Tehistingimustes on ju ka keravälku tekitatud. Või pole?
Vasta
#35
Tsitaat: Ja Nielander, sinu loogika järgi siis saab ju ka väita, et kummitused jms on olemas. Vorm, milles me neid näeme, see on illusoorne.

Aga iseendast tundub see keravälgu illusoorsus siiski küsitav. Tehistingimustes on ju ka keravälku tekitatud. Või pole?

Ma ei mõista su loogikat minu loogika tõlgendamisel...
Keravälk kui loodusnähtus on olemas!
Aga osad(või isegi enamus) väidetavatest kohtumistest sellega võivad olla illusioonid...
Tehistingimustes on tõesti seda mingil kujul ka reprodutseeritud: http://en.wikipedia.org/wiki/Ball_lightn...xperiments

[Muudetud: 5-20-2010 Nielander]
Vasta
#36
Tsitaat:Algselt postitas Nielander
Räägi lähemalt...
Kindel, et tegemist tavalise piksenoolega polnud?

Oli aasta umbes 1999 või 2000. Umbes sama kevad nagu praegu, mitte küll nii palav. Käisin siis koolis mõned kilomeetrid kodunt eemal. Peale järjekordset äiksepilve nägime suitsusammast tõusmas metsa tagant. Õnnetuseks just minu kodu poolt.
Kuna seal külas kus ma elan on suur oht välgutabamuseks, siis lükatakse majast vool välja ja juhtmed seinast juba kõuekumina peale. Naabri maja asub umm... ma ei teagi.. 200-250meetrit. Maja ümber on võsa ja suuremaid puud. Istusivad siis ema-isa köögis laua taga akna all ja ootasivad kuni äike üle läeb.
Ühtäkki nägid, kuidas "valgus taevas alla kukkus", käis pauk (litakas) ja tuleleegid lõid üle puulatvade. (nii nad ütlesid)
Isa istus oma punnvõrri otsa ja kihutas naabri juurde, ema helistas tuletõrjesse ja läks isale järgi. Naabrimemm oli üle 80 ja käis kepi najal.
Kohale jõudes leidis isa naise välisukselt. Alla ta ei saanud, sest ukseava oli umbes meetri kõrgusel ja treppi enam ukse all ei olnud. See lebas mõned meetrid eemal. Ühe majaseina oli lapiti pikali löönud. Kui paned saiaviilu lauale püsti ja siis lükkad ümber - sedasi.
Tallinn-Tartu maantee on 500m kaugusel. Ühed noored, punase siksiga, või oli see opel (vahet pole) olid samuti näinud seda hetke, kuidas "valgus langes". Igatahes memm sai majast välja ja esmaabi antud, tal oli kerge lõikehaav otsa ees.

Memm ise rääkis, et tema oli asemel pikali, kui kuulis meeletut pauku. Tahtis minna riidekapi juurde, teise tuppa, et oma rahasäästusid päästa, aga kui ukse lahti tõmbas, oli vastas tulemöll.

Minu kodus avastati ,mis need on, need karbi, kus nt ühest juhtmest saab kaks ja siis on see plast ümbris peale pandud vm? Igaljuhul neid musti kilde olid põrandad täis. Ja elutoas- diivan oli toa nurgas, diivani peal oli lambi juhe, mis õrnalt puutus vastu seina. Ja seina sees oli auk. Nagu oleks olnud väike plahvatus suunaga tuppa. Tapeediräbalad ja värki. Seda ennem ei olnud.

Hiljem kuulsime veel igasuguseid jutte, kellel mida juhtus.
Kolm maja, millest siis üks maha põles, on väikeste vahedega kõrvuti, meie maja jääb ka nendega enamvähem ühele joonele, aga vahemaa on tunduvalt pikem. Ja kõigis majades juhtus midagi - üks siis põles täitsa ära, teises (meie) oli lihtsalt nn vandaalitsetud, kolmandas oli kardinad põlema läinud, neljandas oli ka miskit põlenud aga ei mäleta, vist oli põrand.

Teiselpool tln-trt maanteed on suur lehmalaut. Tädi on seal tööl ja rääkis kuidas sõnnik sõna otseses mõttes lendas lakke, mööda rööbitsaid (kes teab ühe nõukaegse lehmalauda ehitust, see oskab ette kujutada).

Kõik see toimus ühel päeval, ühel ajal ja kummalisel kombel ühe välguga, või oli see keravälk, mis .. ma ei tea.. mööda küla trallitas. Igaljuhul paras Chicago oli. Vanemad on igaljuhul siiamaani veendunud, et tavaline äike seda ei põhjustanud.

(See maja mis ära põles- pärast kuulsin, et seda maja oli ka enne, aastaid tagasi, äike külastanud. Ka siis põles ta maani maha. Ja sõja ajal oli ta põlema pandud, ja vist isegi neljas kord oli ta kunagi maha põlenud. Nüüd võttis omanik aru pähe ja ehitas maja üles vanadest vundamentidest eemale.)


Pisike kokkuvõte siis.
Vasta
#37
Sinu jutu põhjal ei saa nüüd küll väita, et tegemist keravälguga oleks olnud, lihtsalt ühe väga tugeva piksetabamusega...muidugi need samaaegsed juhtumised teistes majades on huvitavad(kuidas see "vandaalitsemine" välja nägi?), kuid ega keravälki saa mitmes kohas korraga olla...
Või võib?
Tegelikult võib keskmine välgunool ühe "välgu" ajal mitu korda lüüa(löökide vahed on põhimõtteliselt inimsilmale märkamatud) - tähendab üks välk võib lüüa mitmesse kohta peaegu korraga, põhilahendus on tugevaim, kaaslahendused võivad aga olla nõrgemad...
Kujutan ette, et seal teie majad on omavahel mingite kaablitega ka ühendatud(elektriliinid, telefoniliinid, mingi muu torustik, jne)...kas poleks võimalik, et välk rändas neid pidi ka kaasmajadesse - seal püromaani mängides ja nalja tehes?

Aga miks teil seal selle välguga nii palju probleeme on...ehk asub see majadegrupp mingil kõrgendikul?

Leidsin ka sellise huvitava piksega seotud fenomeni, nagu sprite: http://en.wikipedia.org/wiki/Sprite_(lightning)

[Muudetud: 5-20-2010 Nielander]
Vasta
#38
Võimalik, võimalik, võimalik.
"Sprites are now well documented electrical discharges that occur high above the cumulonimbus cloud of an active thunderstorm"

Majad on ühenduses vaid elektriliinide pidi. Igal majal on oma isklik torustik (kaevust vesi majja, kanalisatsioon).
Kõrgendikul ei asu. Orus ka mitte. Tavaline lauskmaa. Tallinn-tartu 107 km järvamaa.
Selle aasta volbriöölgi lõi äike meile majja. Õnneks oli isa tulekustutiga kiirem ja sai leegid ära ajada.

Vasta
#39
Tsitaat:Algselt postitas Sauram
Selle aasta volbriöölgi lõi äike meile majja. Õnneks oli isa tulekustutiga kiirem ja sai leegid ära ajada.


Siis piksekaitse maandus puudu, kui lauskmaa ka veel ja kõrgeid puid pole, siis võimalus suurem
Vasta
#40
Nende vahest esinevate illusoorsete keravälkudega seoses tuli mulle Muhu lõkits meelde. Ainult et kas ja millest seal need kõrged pinged tekivad, mis inimese ajus sellise nägemuse põhjustavad? August, äikeserohke kuu oli vist küll lõkitsa esinemisajaks.
Sellisest lähenemisest keravälgule aga tahaks küll lugeda rohkem ja paremas tõlkes, näiteks "Horisondis" või "Tarkade klubis". Mu inglise keel ei ole just väga hea, et Nielanderi toodud linkidest kindlalt õigesti aru saada.
Vasta
#41
Siin üks artikkel keravälgu kohta, leidsin selle siitsamast foorumist. Siin on üldse päris mitmel pool keravälgust juttu.
http://www.loodusajakiri.ee/horisont/arh...n3l11.html

Vasta
#42
Ma ei teagi, kas see oli siis keravälk või mitte. Olin noor, umbes 4-5aastane. Olin vanavanematel külas Saaremaal, sugulased olid ka. Õues oli pime ning vihma ja isegi rahet sadas. Rahvas hakkas majas magama sättima, kui mina koos oma kahe vanema sugulasega läksime õue, seisime maja ees ja vahtisime niisama ringi. Vaatasin taevasse ning järsku tekkis eemal kerakujuline, värviline sähvatus. Mäletan, et läksin tuppa ja rääkisin vanaemale, et see oli värvline ja ümmargune nagu lõngakera. Seal oli punast, sinist ja kollast. Ma ei mäleta, kas siis oli mürin ka.
Vasta
#43
Tsitaat:Algselt postitas Sauram
...
Kuna seal külas kus ma elan on suur oht välgutabamuseks, siis lükatakse majast vool välja ja juhtmed seinast juba kõuekumina peale.
...
See maja mis ära põles- pärast kuulsin, et seda maja oli ka enne, aastaid tagasi, äike külastanud. Ka siis põles ta maani maha. Ja sõja ajal oli ta põlema pandud, ja vist isegi neljas kord oli ta kunagi maha põlenud. Nüüd võttis omanik aru pähe ja ehitas maja üles vanadest vundamentidest eemale.
Huvitavat välgutabamustest, allikas ilm.ee, autor Jüri Kamenik.
Tsitaat:Tänapäeval kirjeldab välgu teket striimeriteooria. Välk tekib teatavasti nii, et maa lähedalt tõusevad striimerid vastu pilvest laskuvale liidrile, mis kannab laengut allapoole. Kui need kohtuvad, tekib midagi lühiühenduse taolist ja näemegi välku. Sealjuures tuleb teada, et maapinnalt tõuseb üksikule laskuvale liidrile enamasti vastu hulgaliselt striimereid. Välk tekib vaid ühe striimeri kohtumisest liidriga, ülejäänud hajuvad. Striimer saab aga alguse sealt, kus on sobivad tingimused tugeva elektrivälja tekkeks, nendeks on eelkõige teravikud või teravikuna käituvad objektid. Sealjuures on oluline, et kogunev elektriväli ei hajuks ümbritsevasse õhku ära või ei maanduks enneaegselt.

Niisiis tulebki arvestada välguohtlikkuses mitte ainult objekti kõrguse ja laiuse suhet, materjali iseloomu jpm, vaid ka looduslikke olusid. On teada küllalt juhtumeid, kus välk on tabanud maja, kuigi kõrval oli isegi mitu palju kõrgemat puud või masti. Ilmselt oli maja küljes või vahetus läheduses mõni ese või objekt, kuhu kujunes striimeri tekkeks piisavalt tugev elektriväli, või kohtus laskuv liider juhuslikust majalt tõusnud striimeriga. Arvestada tuleb seega, et striimerid ei pruugi üldse tekkida ja tõusta tehisobjektidelt, vaid ka looduslikelt.

Välgutabamuste põhjusi uurides on selgunud, et peaosa mängivadki looduslikud olud. Ka minu vaatlused näitavad, et mõnda kõrgesse korstnasse või masti ei löö välk kuigi sageli, vaid võib märgata, et välgud tabavad maapinda kuskil masti läheduses.
Vasta
#44
Vat siis
Vasta
#45
See võib ka olla midagi kratitaolist, midagi mida inimene oma hingejõuga suudab esile kutsuda. Minu vanaema rääkis, et ta on ka ühte sellist kohanud, et ta väga ehmatas ja mõtles ühe inimese peale, ilmselt õige inimese peale, sest sedakorda midagi hullu ei juhtunud. Tulekera jäi seisma ja väljus mõne aja pärast lahtise akna kaudu, sisenenud oli uksest. Vanaema kartis, et see paneb lauda põlema. Kunagi on seal kõik muuseas maha põlenud küll.
Vasta
#46
See peaks rohkem ufoloogia alla käima. Kui on juba näiliselt intelligentse kontrolli all olev objekt, mis teeb manöövreid ja reageerib, siis on tuvastamata lendav objekt. Sugulasel lendas üks selline tuppa, naaber oli veel külas ja vaadati kuidas järsku toas kiiskav-ere kera hõljus. Kera seisis koha peal natuke ja pani lahtisest aknast välja.
Vasta
#47
Kogu seda juttu lugedes saan ma aru, et inimesed, kes pole ise nn kerevälku oma ihusilmaga näinud, loevad mingeid jutte internetist ja teevad selle baasil mingeid järeldusi.

Nn. keravälgu puhul pole tegemist ei ufode, tontide, vaimude ega ka kujutlusvõimega. Tegemist on täiesti füüsiliselt eksisteeriva nähtusega.
Vasta
#48
Ok aga pane see nähtavalt netti,kas õnnestub?
Vasta
#49
(25-11-2012, 16:08 )Dana Kirjutas: Kogu seda juttu lugedes saan ma aru, et inimesed, kes pole ise nn kerevälku oma ihusilmaga näinud, loevad mingeid jutte internetist ja teevad selle baasil mingeid järeldusi.

Nn. keravälgu puhul pole tegemist ei ufode, tontide, vaimude ega ka kujutlusvõimega. Tegemist on täiesti füüsiliselt eksisteeriva nähtusega.

Täitsa nõusSmile. Olen kahe meetri kauguselt näinud, kuidas tuleb vent.toru kaudu poiste san.sõlmeShock. Hüppab pottide vahel ringi: ühel jäi soru isegi vist õhku rippumaPh34r2. Tüki aja pärast sai kõnevõime tagasi, aga kokutas peale sedaSick.
Kõige imelikum oli lahkumine: hüppas vetsu potti, mis purunes kildudeks ja läinud ta oligiShock. Kui poleks igast põrgatusest põranda pihta jäänud kõrvetatud jälge, siis poleks vist uskunudki et ilmsi juhtus.
Lugu juhtus Tallinna 44.Keskooli esimese korruse parempoolse tiiva poiste vetsus. Kuni kooli lõpuni olid need jäljed pottide vahel täitsa olemas. wink
Vasta
#50
Huvitavalt käitunud keravälkudest saab lugeda ka teemast Intelligentsed helendavad kerad.

http://www.para-web.org/showthread.php?t...av%C3%A4lk

Ja keravälgud on intelligentsed ja käituvad kummaliselt nii nagu igasugused muud helendavad kerad!
Juhtumid, mis teemasse lisasin, ei ole võetud internetist, vaid raamatutest.
(21-04-2011, 09:20 )Müstik Kirjutas: Eriskummalisi juhtumeid seoses keravälguga on teisigi. Jääb mulje, et nende tule-ja valguskerade taga võib peituda mingi peenmateriaalne intellekt. Eriti siis, kui juhtuvad tõelised kummalised seigad. Peeglid ja muud kergesti purunevad esemed lendavad läbi õhu täieti vigastamatult, tindipotid tühjenevad, inimesed kooritakse ihualasti.

Kord lõhkes keset tuba keravälk, mis oli eelnevalt läbi kinnise ukse majja tunginud ja tappis kassipoja tüdruku süles, ilma lapsele viga tegemat.
Kuna keravälk on tunginud mitmel korral ka lennukitesse, siis need kahtlased kerad läbivad vähimagi vaevata mitte üksnes "suletud uksi", vaid ka klaasi, metalli ja ilmselt isegi kivimüüre. Peaaegu nii, nagu poleks neid asju "nende reaalsuses" üleüldse olemas.
A. 2004 nägi Denveris üks mees arvuti taga istudes korraga heledat sinakat, u. 3-5 cm läbimööduga kera lähemale hõljumas. Kera hõljus oma 10 sekundit mehe läheduses ja hakkas siis rahulikult akna poole liikuma. Mees keskendas pilgu sellele objektile ja see lähenes talle uuesti. Mees tõmbus vastu oma tooli seljatuge, kui valguskera hakkas tema ja arvutiekraani vahel hõljuma. Ja korraga see põrkas vastu ta rinda, kuhu ka kadus!
Ja seejärel tundis ta korraga rinnast välja kiirgavat suurt energat: see valgus laiali ka jalgadesse. Järgnes tugev nutukrampidega vapustus.

Teaduslikuma poole pealt.
On pakutud välja mitmeid teooriaid, sh et keravälgus varjab end mõistus, kes on võimeline avaldama toimet teda jälgiva inimese mõistusele. Samuti nähakse põhjust elektrilahendustes ja otsitakse selgitust tuumakiirguse teooria abil. Levinud arvamus väidab, et keravälk on teatud liiki atmosfääriplasma.
Ühe teooria kohaselt on keravälk plasmakera ehk siis kõrgel temperatuuridel ioonide kämp, mida hoiavad koos selle enda magnetväljad. Eksootilisema selgituse kohaselt on keravälk juba Suure Paugu ajal tekkinud must auk. Seda ideed on arendanud Ameerika plasmafüüsik Pace Van Devender. Ta liigitab umbes kümnendiku keravälkudest ekstreemsete kilda, ja kuna need läbivad seinu ning klaasi, siis peavad nende tuumad olema pisemad aatomitest.


Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Mis on HAARP ja kas kliimarelv on olemas? Müstik 81 60,714 02-02-2024, 21:11
Viimane postitus: xcad
  Sõnajalaõis - olemas või legend?? Keits 81 43,511 22-06-2014, 07:54
Viimane postitus: Elessandra
  Mis on keravälk? Mister Fyr 12 6,977 17-12-2009, 22:09
Viimane postitus: THOR-00
  Mitmepäised koletised olid olemas Tutanhamon 2 3,857 22-12-2006, 15:16
Viimane postitus: Alfar

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat