Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keravälku polegi olemas? Keravälk ja eksootilised välguvormid.
#1
Ema kolis paar aastat tagasi uude majja uue mehega elama. Nende maja oli kunagi pikk talumaja, aga äike lõi sisse ja maja põles maha. Nemad elavad järelejäänud kivist osas, aga nende majast paar meetrit eemal on varemed. Peaaegu iga kord kui äikest lööb, siis lööb ka see varemetesse.
Nemad pole seda kunagi näinud, aga siis kui ma see suvi seal olin, olin ma köögis ja vannitoa uks oli lahti. Nägin aknast punast valgust ja läksin jooksuga vannituppa vaatama - keravälk hõljus õuest mu poole. Mina ei aimanud sellest midagi halba. Kutsusin ema ja ta mehe ka, aga keravälk kustus ära.
Hiljem sattus kätte seletamatute nähtuste etsüklopeedia ja lugesin sealt, et keravälk läbib kergesti seinu, ning kui olen täiskasvanutelt küsinud keravälgu kohta, siis nad räägivad, et see võib kallale tulla või nii. Seal raamatus oli kirjutatud ka, et keravälku näeb üliharva, ning selle nägemist on võimatu unustada. Tõsi ta on LaughLaugh

Aga kas see kallale tuleku värk ja seinte läbimise värk on tõsi? Kui teate midagi, siis rääkige keravälgust lähemalt ka Bleh

--------
Lisasin pealkirjale "keravälk".

[Muudetud: 30-12-2008 Tom]
Vasta
#2
http://et.wikipedia.org/wiki/Kerav%C3%A4lk
Vasta
#3
Vanaema teadis rääkida, et kui ta noor oli, siis tuli haiglas keravälk sisse ja hakkas teda mööda koridori taga ajama.
Ühel hetkel lihtsalt kadus ära ja kõik.
Vasta
#4
Raamatust "Eesti ilma riskid", ilmunud 2008:

Tsitaat:Keravälk on mõnekümne sentimeetrise läbimõõduga mitmesuguse värvusega helenduv kera. Õhus aeglaselt liikudes armastab ta libiseda piki esemeid, eriti piki elektrijuhtmeid. Ta võib tungida ka ruumidesse. Keravälgud lõhkevad mõnikord väga tugeva plahvatusega ja tekitavad suuri purustusi


Nüüd midagi vanemat. V. Mezentsev "Imed looduses", 1972.
Lk 312:
Tsitaat:Teadus ei tunnistanud seda ebaharilikku nähtust kaua aega. Keravälgust räägiti, et see pole midagi muud kui optiline pete. Prantsuse füüsik Mascart nimetas keravälku "erutatud fantaasia viljaks". Ühes saksa õpikus väideti veel möödunud sajandi lõpul (1800ndate lõpp seega), et keravälku ei ole olemas, sest "nähtus ei ole kooskõlas loodusseadustega".
Kõlas kuidagi tuttavalt? wink

Lk 313:
Tsitaat:... W.Brand, kes töötas läbi mitme sajandi jooksul kirjapandud andmed keravälgu kohta ... liigitas keravälgud kahte rühma - hõljuvad ja liibuvad.
Hõljuvad keravälgud on kõige sagedamini punase värvusega, läbimõõduga 10-20 cm. Tavaliselt kaovad need vaikselt, ilma plahvatuseta. Mõnda aega võivad nad püsida ka paigal.
Liibuvad keravälgud on erevalged. Nad laskuvad mõnele esemele või veerevad mööda seda. Kui selline välk laskub inimesele, tekivad rasked põletushaavad. Liibuv välk kaob hirmsa mürinaga, purustades ümbritsevaid esemeid.
...
Tavaliselt liigub hõljuv keravälk õhus küllalt aeglaselt, jooksva inimese kiirusega. Seda on kerge jälgida silmadega. Välgu liikumissuund ühtib sageli tuule suunaga. Mõnikord jääb selline kera täiesti seisma. Kui ta liigub õhus, on kuulda tasast vilet või sisinat.
Keravälke on mitmesuguse värvusega - punaseid , pimestavvalgeid ja siniseid. Mõõtmed ei ületa tavaliselt 20 cm, kuid on esinenud ka mitme- ja isegi mitmekümnemeetrise läbimõõduga keravälke.
Ka tänapäeval minu teada pole keravälgule ühtset seletust leitud, ka antud Wikipedia link midagi uut ei lisa.
Kuna ta tuulega pidi edasi liikuma mõnikord, siis võib ju kiiresti jooksva inimese taga tuulekeerises välk teda ju taga ka ajada, aga eks ilmselt pisut liialdatakse ka wink Väga põnev asi igatahes.

Vasta
#5
Aga keegi seda oskab seletada, miks välk varemetesse pidevalt lööb?
Kui ma õigesti aru sain, siis põles maja teine osa maha välgulöögi järel, aga ma pole üldse kindel.
Kui ma omale lõpuks msni uuesti tõmban arvutisse, siis küsin ema käest.
Vasta
#6
Kas piksekaitse on?
Välk pidi sagedamini lööma elektrit hästijuhtivasse (niiske savikas) pinnasesse. Seda ka sel juhul, kui see niiske koht on veidi madalam kõrvalasuvast kuivast liivakünkast näiteks. Muidu eelistab ikka kõrgemaid kohti, et lahendus lühimat teed pidi pilvest maani jõuaks.

Lehtpuudesse pidi sagedamini lööma kui okaspuudesse. Kuid tean omakandist juhtumit, kus mees männi all välgulöögist surma sai.

Minu emakodu lähedal (paarsada meetrit) on ka üks maja, kuhu välk on mitu korda sisse löönud ja kaks korda on maha põlenud. See maja asub mäe all, minu ema maja mäe peal. Meile otsetabamust pole seni tulnud. Küllap seal nüüd miskid veesooned või muud võrgustikud võivad ka rolli mängida välgu ligi tõmbamisel. Piksekaitse ikka ka wink

Kodu lähedal sooservas tean üht kõrgemat liivast kohta, kus kasvavatel kõrgetel mändidel on ilmselt välgutabamuse jäljed 5-6-l männil. See on vist põhiliselt küll puude kõrgusest põhjustatud, teised puud ümberringi on madalamal ja madalamad. Kuid mine sa tea, on selline "elektriline" koht ka.

Eks seda välgu asja oskavad füüsikud paremini seletada, mul on see va para-kiiks küljes Smile

[Muudetud: 12-30-2008 troodon]
Vasta
#7
See lööb jah sinna varemete keskele, mitte müüri. Maja on paar meetrit eemal, kahe korruseline, suured puud kõrval, aga sinna pole kordagi löönud. Veel on neil ait ja kuur, aga sinna pole ka löönud. Just varemetesse.
Vasta
#8
Miks sa arvad, et iga kord kui äike on ka see sinna varememetesse lööb - nad ise pole seda ju sinu sõnul näinud...?
Vasta
#9
Ka minu kadunud vanaemal on olnud üks kogemus keravälguga. Tema mäletamistjärgi toimus see 1954. aastal kui ta puupliidi alla tuld tegi ning välk majja lõi. Äkki tulnud pliidi ukseavast keravälk välja. Särisend ja paukund kõvasti. Jube asi... Vanaema ise ütles, et see ei lähe kunagi meelest.
Vasta
#10
Tsitaat:Algselt postitas Nielander
Miks sa arvad, et iga kord kui äike on ka see sinna varememetesse lööb - nad ise pole seda ju sinu sõnul näinud...?

Nemad on näinud. Omg, ma ütlesin, et ma ei tea, kas see maja osa põles välgulöögi järel.
Kui ma seal olin, siis ma ütlesin, et välk lõi sinna, ning nad ütlesid, et see on mitu korda sinna löönud juba.
Vasta
#11
Tsitaat:Algselt postitas troodon


Lk 313:
Tsitaat:... W.Brand, kes töötas läbi mitme sajandi jooksul kirjapandud andmed keravälgu kohta ... liigitas keravälgud kahte rühma - hõljuvad ja liibuvad.
Hõljuvad keravälgud on kõige sagedamini punase värvusega, läbimõõduga 10-20 cm. Tavaliselt kaovad need vaikselt, ilma plahvatuseta. Mõnda aega võivad nad püsida ka paigal.

See sama hõljuv keravälk oligi. Seal varemete pool õues hõljus, oli punane ja ei plahvatanud, vaid kustus vaikselt.

[Muudetud: 18-1-2009 Tom]
Vasta
#12
Ma võin eksida, kuid aasta oli vist 97 kui lõi Kesk-Eestis, nimelt Paides suvise tormiajal taevas kokku kakskeravälku.
Vasta
#13
Minu sugulaste juures on 2 korda äikesetormi ajal tulnud keravälk aknast sisse. See olla ka üht minu sugulast seal köögis taga ajanud, aga ma ei mäleta kuhu see keravälk lõpuks kadus. Igal juhul keegi viga saanud pole, sest kõik jooksid selle eest ära...
Vasta
#14
Ma alles küsisin füüsika õpetajalt selle kohta ja ta seletas et see on põhimõtteliselt sama mis tavaline välk. Et ta tuleb majja sisse selleks, et otsib maandust ja kui keravälk tuleeb tuppa siis ei tohi liigutada ega hingata ja kui sul on mingid ehted nt küljes siis võib sulle sisse lüüa vms.
Minu vanavanaisal oli keravälk voodivedrudest läbi käinud magamise ajal.
Vasta
#15
Ema rääkis mulle, vanaema mul on kokkupuutunud keravälguga, tormi ajal oli tulnud ukse võtmeaugust sisse ning teinud köögile tiiru peale ja siis oli ukselinki "rünnanud". Link oli ära kõrvetatud.
Vasta
#16
Mul vanaema rääkis et neil oli maal talus keravälk olnud mingi paar aastat tagasi. Oli tulnud elektrikapi kaudu sisse ja siis oli üks tuba seestpoolt ära kõrbend. Ühel hetkel oli see välk siis akna kõrvalt seina puruks löönd ja järgmisel hetkel kadunud.

ma olen veel kuulnud ühte juttu mis aga on lihtsalt haige fantaasia vili. Nimelt oli keravälk mingi vana mehe majja sisse löönud. Siis oli too mees hirmunult põrandale pikali viskund aga siis äkki aevastand ja selle peale oli keravälk talt (mingil imelikul kombel) jalad alt löönd ja ta ära tapnud.
See väga segane jutt ma ei mälta kuidas teda täpselt jutustati aga mina seda küll ei uskund. Eks mõni arvas et äge õuduka saab ja võibolla mõni koguni usubki seda.
Ühesõnaga ma tean kedagi kes arvavad et keravälk kuuleb või tunnetab kuidagi kui keegi liigub kuskil vms.
Ma ei oska midagi arvata sellest, see ei tundu loogiline.

[Muudetud: 3-11-2009 Marax]
Vasta
#17
Ka minagi olen midagi taolist näinud, aga ma ei ole päris 100% kindel, et see just keravälk oli - tatikana vanaema juures olles oli väljas mingi hullem maru äikesetorm ja siis, kui läksin akna peale vaatama (3. korrus), siis ilmus taevast mingisugune kummaline tulekera, mis plahvatas veidi enne akent, suuruse koha pealt võis see olla umbes veidi üle poole meetrise läbimõõduga, eriti ei oska täpselt öelda, kuna need pidavat olema rohkem vist rohelist ja sinakat värvi, mitte oranž... Aga täpselt ei ole kindel muidugi...
Vasta
#18
valged ja punased on ühed tuntuimad......
Vasta
#19
Vanaema rääkis, et oli ka äkest tulnud ja nad olid õega uksepeal ,siis keravälk lõi nende kahe vahelt läbi ja otse pliiti sisse(pliit lagunes laiali)- suht hull. Smile
Vasta
#20
Vanaema rääkis, et tema isal olevat keravälk tuppa tulnud kuskilt, teinud toale tiiru peale läks aknast läbi. Aknasse jäi ilus auk. Vanaema ei mäleta enam kus see sisse tuli, aga olevat olnud päikese sugune, ainult väiksem.
Vasta
#21
Ka minu ema vanaema r''kis et keravälk tuli hääletult selja tagant ja nagu mingi energia lükkas ta eemale et keravälk saaks läbi minna.:S
Vasta
#22
Tsitaat:Algselt postitas Zeera
Tsitaat:Algselt postitas Nielander
Miks sa arvad, et iga kord kui äike on ka see sinna varememetesse lööb - nad ise pole seda ju sinu sõnul näinud...?

Nemad on näinud. Omg, ma ütlesin, et ma ei tea, kas see maja osa põles välgulöögi järel.
Kui ma seal olin, siis ma ütlesin, et välk lõi sinna, ning nad ütlesid, et see on mitu korda sinna löönud juba.

Maailmate sõdaLaugh.Välk lõi 26 korda samasse kohta.Laugh
Vasta
#23
Haha, viskasid rämeda killu maha
Seda et sellel maa alal, kus mu ema mehe maja ja ta maa on, lööb pidevalt välk. Vist on mingi suur energia värk siin et tõmbab välku ligi või nii Bleh
Äkki keegi targem tuletab mulle selle meelde kuidas selle kohta öeldakse? Laugh
Veel eelmine aasta oli mul see meeles.
Präegu ma olengi ema ja ta mehe juures. Nüüd on siin palju äikest löönud, ning see on pidevalt siia maja juurde löönud. Ma nägin paarr korda aknast, kui välk vastu maad lõi ja ma istusin suures toas, kui välk lõi kuskile elektri värki sisse ja räige pauk käis lambi juures ja lamp sähvatas. Teleka ja arvuti pildilt käis ka jõnks läbi. Bleh Aga katki õnneks eiläinud midagi, elekter lõi selle pea-lüliti välja mis elektrikapis on Laugh
Aga elektri mõõtja värgi lõi see sodiks. Eitööta enam.
Nüüd saime tasuta elektrit natuke Laugh
Aga ema mees hellas eesti energiasse, muidu võib veel jama tulla, et varastab elektrit või nii.
Kui ma läksin tšekkama kas vaarikaid on, siis lõi välk minust paari meetri kaugusele. Ma ehmusin ära ja panin jooksu. Maitea miks, ma oleks võind edasi korjata ju. Bleh

[Muudetud: 7-25-2009 Zeera]
Vasta
#24
Olen kuulnud, et keravälk võib ka mööda elektrijuhtmeid liikuda majja sisse, seal pistikupesast välja lennata.
Vasta
#25
Hallutsinatsioon nagu muud tondid ja vaimud

http://forte.delfi.ee/news/teadus/kerava...d=31109197


[Muudetud: 5-19-2010 Cassiopeia]
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Mis on HAARP ja kas kliimarelv on olemas? Müstik 81 60,715 02-02-2024, 21:11
Viimane postitus: xcad
  Sõnajalaõis - olemas või legend?? Keits 81 43,511 22-06-2014, 07:54
Viimane postitus: Elessandra
  Mis on keravälk? Mister Fyr 12 6,977 17-12-2009, 22:09
Viimane postitus: THOR-00
  Mitmepäised koletised olid olemas Tutanhamon 2 3,857 22-12-2006, 15:16
Viimane postitus: Alfar

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat