Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vana-Egiptuse hauakambrid ja muumiad
#1
Kuna pidevalt avastatakse Egiptusest uusi hauakambreid, aga püramiidide teemasse ei taha neid uudiseid panna, siis teen uue teema Vana-Egiptuse matmiskommetest.

Varem arvasin, et egiptlased olidki esimesed muumiameistrid, aga tuleb välja, et juba 2000 aastat enne seda kui egiptlased surnuid kunstlikult säilitama hakkasid, valmistati muumiaid Lõuna-Ameerikas. Neid ei valmistanud aga näiteks inkad, vaid Peruu ja Tšiili piiri lähedal asuvad kiviaegsete kalurikülade elanikud.

Egiptuses hakkas mumifitseerimise tava levima III a. tuhandel eKr.
Alguses olid surnukehad enamasti asetatud puhkama madalamatesse haudadesse, kus kuumus ja kuivus nad loomulikul teel palsameerisid.
Vaaraode ja hiljem ka mõjukate õukondlaste jaoks ehitati keerukaid hauakambreid ja kuna seal niisuguseid tingimusi ei olnud, hakati varasema loomuliku palsameerimise asemel surnukehi mumifitseerima.

Mumifitseerimise viise oli erinevaid.
Egiptlased uskusid, et igal inimesel on ka spirituaalne teisik - nimetusega Ka. See Ka jäi pärast inimese surma tema hauakambrisse, laskis hauda kaasa pandud toidul hea maitsta ja nautis hauakambri mugavusi.
Mõnede hauatagust elu kirjeldavate versioonide kohaselt muutus kadunu üheks paljudeks "igavesti säravatest tähtedest" või siirdus päikesejumal Ra juurde. Aga muidugi oli 3000 aasta jooksul käibel erinevaid uskumusi.

Mumifitseeriti ka loomi. Muitsel ajal arvati, et muumiapulbril (tegelikult pigi)on ravitoime ja kuna nõudlus selle järgi oli suur, siis paljud mumifitseeritud loomad ja inimesed langesid hiljem varaste saagiks ja jahvatati pulbriks.
Teema mumifitseeritud loomade kohta:
http://www.para-web.org/showthread.php?tid=568

Hauarüüstjatest.
Juba Vana riigi ajal (u.2625-2130ekr) langesid paljud kuninglikud hauad rüüstamise ohvriks. Kõik märgid näitavad, et hauarüüstajateks olid paljudel juhtudel isegi püramiidide ehitamisel (silmas peetakse siis ikka neid väiksemaid püramiide) osalenud töömehed. Uue riigi ajaks (u.1539-1075 ekr) oli probleem nii muret tekitav, et 15.saj. keskel eKr. loobusid valitsejad üldse püramiidide ehitamisest, sest nende ehitiste osaks oli jäänud üksnes matmispaikadele võimalikult suure tähelepanu tõmbamine.

Matma hakati Kuningate orgu, mis asus Teeba lähedal. Seal peideti hauad varjatud maa-alustesse kambritesse. Aga paraku jätkusid ka seal rüüstamised.
Praegu rohkem pole aega raamatust välja kirjutada, aga põnevad on need Egiptuse hauakambrite leiud kõik olnud. On leitud isegi üks elusalt maetud mumifitseerimata mehekeha.
Keda Tutanhamoni muumia huvitab, siis üks teema temast siin:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...Tutanhamon

Siin aga pilt ühest Egiptuse muumiast Vatikani muuseumis:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...Tutanhamon

Muumiate needuse kohta on meil see teema:
http://www.para-web.org/showthread.php?t...ate+needus
ja selles on juttu ka vaaraode needusest.
Vasta
#2
Suure püramiidi ümber, peamiselt lääneküljel asuvaisse haudadesse olid maetud õukondlased,
kes lootsid surmavallas oma isandat edasi teenida. Idaküljel on kolm väikest satelliitpüramiidi Hufu kuningannade jaoks.
Üks oli Hufu õest naisele, teised kaks ilmselt tema poolõdedele.
1925 leiti püramiidi idaküljel tee ligidalt Hufu ema Hetepheresi haudehitis.
Salasissepääsu šahti avastas juhuslikult üks fotograaf, tehes Giza ümbruses ülevaadet. Šahti põhjas oli väike kamber, mis blokeeringu järgi arvati olevat puutumatuna seisnud sestpeale, kui see Vana riigi ajal suleti.
Seal asus suur alabastersarkofaag, kanooplaegas ja hulk mööblit, sh lahtivõetud baldahiinvoodi raam, kaks tugitooli, voodi ning kandetool.
Kõik need puitehitised olid saanud aastatuhandete vältel kannatada, kuid ettevaatlikult koheldes suudeti need täielikult taastada.
Seal leidus ka mitmesuguseid kuld-vask-ja alabasteranumaid ning muid, isiklikke tarbeesemeid, nagu kullast maniküürikomplekt ja 20 inkrustreeritud kiilikujutisega hõbekäevõru.
Sarkofaag oli avamisel tühi, kuid ilmselt oli kuninganna surnukeha seal siiski kunagi olnud, sest kanooplaegast oli kasutatud.
Arvatakse, et algul oli kuninganna tõenäoliselt maetud oma mehe, Snofru Põhja-Püramiidi ligidale Dahsuri, kuid haud rüüstati. Rööv osaliselt nurjus, kuid ilmselt jõudsid rüüstajad hävitada kuninganna muumia enne, kui valvurid ülejäänud hauapanused päästsid.
Pildid Hetepheresi hauakambrist:
http://ib205.tripod.com/hetepheres.html
Pildid tema hauakambrist leitud esmetest:
http://ib205.tripod.com/hetepheres.html

Vasta
#3
Soome arheoloog leidis Egiptusest hauakambri ja muumia.
07.02.2012


Soome arheoloogi Elina Pauli-Grothe juhitud arheoloogiderühm leidis Egiptuse Kuningate orus uue hauakambri koos muumiaga.

Juhuslikult leitud hauas oli hästi säilinud muumia, mis pärineb umbes 850. aastatest eKr, edastab mtv3.fi.

Hauakambri ja muuma leidmist on kajastatud mitmel pool maailmas, kuna sarnane hauakamber leiti ka 90 aastat tagasi. Briti arheoloog Howard Carter avastas 1922. aastal vaarao Tutanhamoni hauakambri.

Pauli-Grothe sõnul ei ole muumiat veel uuritud, kuid esmaste andmete kohaselt on tegemist Vana-Egiptuse kõrgklassi kuulunud naisega, kes oli jumal Amunile pühendatud templis lauljanna.

Ilmselt elas ja laulis see naine Karnaki templis.

Arheoloogid uurivad leitud muumiat röntgeni ja laseri abil. Linasest riideribasid muumia ümber ära ei võeta nagu varem, sest tänapäeva tehnika võimaldab inimjäänust uurida ka läbi nende.

Arheoloog Elina Pauli-Grothe on Egiptuses Kuningate orus toimuvate rahvusvaheliste väljakaevamiste projektijuht. Projekti algatas Šveitsi Baseli ülikool.

http://www.postimees.ee/730390/soome-arh...ja-muumia/
Soomekeelne veebruarikuu uudis koos pildiga:
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtm...02/1490450

Vasta
#4
Selle aasta juunis oli Tartu Ülikooli kunstimuuseumis võimalik uudistada kahte Egiptuse poisslapse muumiat ning ühte koera muumiat.

Egiptusest pärit esemete kogu, sealhulgas muumiad kingiti Tartu Ülikoolile 1819.aastal. Kinkijaks oli Liivimaa maanõunik ja Väimela mõisnik Otto Magnus von Richter, kelle eesmärk oli ärgitada järeltulevaid põlvi teaduslikule ettevõtlikkusele,

Muumiate vanus määrati 1981. aastal ning hinnanguliselt on need inimesed elanud umbes 2000 aastat eKr, lisas Anderson. Luuarheoloog Martin Malve määras hammaste järgi laste vanuseks surma hetkel 2-4 aastat ja 9-14 aastat.

http://www.tartupostimees.ee/1273268/uli...pist-valja

Lisaks veel üks 5.sept. selle aasta muumia uudis.
Saksamaal leidis 10-aastane poiss oma vanaisa pööningut uurides kasti, mille sees oli muumia.

Poiss tegi avastuse kuu aega tagasi ning praeguseks on kriminaaluurijad seisukohal, et muumia vanuseks on ligikaudu 2000 aastat, kirjutab thelocal.de. Kast oli lükatud pööningu pimedasse nurka.

Poisi isa Lutz Wolfgang Kettler kutsus välja korrakaitsjad.

Alam-Saksimaa Verdeni prokuratuuri kõneisik Lutz Gaebel ütles, et kindla dateeringu saavad nad anda kuue nädala pärast.
http://www.ohtuleht.ee/540576


Vasta
#5
Pole küll otse siia teemasse aga ikkagi. Saksa kutid lammutasid veidi püramiide, õigemini siis maalinguid püramiidi kambrites, et tõestada suurt vanusevahet püramiidide enda vanuse ja püramiidides olevate joonistuste vahel.

http://elu24.postimees.ee/2702572/saksla...outeooriat
Vasta
#6
See asi on ju ammu juba teada. On ka foorumis juba kajastust leidnud.
Imelik sõnastus sellel Elu24 uudisel.
"Egiptuse võimude sõnul võtsid mehed hauakambritest kaasa seinajooniste osi. Eriti sai kahjustada vaarao Khufu püramiid, mis on suurim."

Millistest hauakambritest? Kus asuvad Suures püramiidis ehk Khufu püramiidis hauakambrid?
2008 a. leidis üks Belgia uurimisrühm Suure püramiidi alt maa-alused labürindid. Seal need sakslased ju ometi ei käinud.

Peab vist selgitama, mis Egiptuse hauakambrid üldse on.
Vana riigi ajal.
Kõige varasemad Egiptuse hauakambrid olid maa-alused ehitised mastabad, mis kujutasid endast maa-alust kividest vooderdatud hauakambrit, mille kohal paiknes kastitaoline, nelinurkne kaldus külgseintega kiviehitis.

Püramiidide ehitamisel jäeti neisse sissekäigud hauakambrini, mis tavaliselt asus maapinnast madalamal, käigud suleti ja peideti pärast matust.

Keskmise riigi ajal.
Siis olid vaaraode peamisteks matmispaikadeks looduslikult hästi varjatud kaljuhauad, mis ruumijaotuselt sarnanevad mastabadega. Peamine kaljuhaudade asukoht asub Teeba lähedal Kuningate Orus, seal on üle kümne kaljuhaua.

Uue riigi ajal.
Ka Uuele riigile iseloomulikud hauaehitised olid kaljuhauad. Need koosnesid pikkadest labürinte moodustavatest käikudest, mis viisid sügavale maa-all asuvasse hauakambrisse. Nii nagu templeid, nii kaunistavad kaljuhaua seinu kaunid maalid ja reljeefid.
Haudade juurde kuulusid ka templid, need asetsevad väljas, haua sissekäigu vahetus läheduses, aga kaljuseina sees.

Nat.geo lühike video Vana-Egiptuse haudadest.
http://video.nationalgeographic.com/vide...ent-egypt/

Vasta
#7
Ühest varasemast leiust - Egiptusest leitud tüdrukmuumiast.
Nimelt aastal 2010 tegid Egiptuse arheoloogid noortekeskuse rajamise paigas väljakaevamisi ja avastasid sealt 14 matusekohta, mis pärinesid kolmandast sajandist eKr.

Ühes hauas oli sarkofaag tüdrukumuumiaga. Leid tehti Kairost 300 kilomeetri kaugusel edelas Bahariyas. Varasemad maapinnauuringud näitasid, et seal võib olla nekropol
97-sentimeetrise muumia keha ja silmad olid kaetud vääriskividega. Sarkofaag oli tüdrukukujuline ja võib näidata, milline ta välja nägi.

Lisaks muumiale leiti haudadest ka hauapanustena kaasa pandud esemeid.

Haudadest avastati kolm inimnäolist kivimaski, kullast ehte fragment, kus oli kujutatud peajumala Horuse nelja poega, suures koguses münte ning savi- ja klaasnõusid.
Bahariyat tuntakse ka kui Egiptuse kuldsete muumiate oruna, sest 1996. aastal avastati sealt 17 hauda, kus oli kokku 254 muumiat.

http://www.postimees.ee/249095/egiptuses...rukumuumia
Vasta
#8
Kuna juttu on Egiptuse hauakambrite ehitajatest, siis ilmselt sobib see uudis siia teemasse.
Nimelt mõned Egiptuse Uue Kuningriigi perioodi aegsed, umbes 3100–3600 aasta vanused ülestähendused annavad mõista, et kuningate hauakambrite juures töötanud vilunud käsitöölistele võimaldati palgalist haiguspuhkust ja tasuta arstiabi.

Uue Kuningriigi ajal maeti kuningliku perekonna liikmeid mitmetesse kivist tahutud hauakambritesse, mitte suurtesse püramiididesse nagu varem. Toonased egiptlased rajasid hauapaikadele piisavalt lähedale küla, praeguse araabiakeelse nimega Deir el-Medina, tagamaks, et meistrimehed saaksid igal nädalal sealt jala tööle tulla, vahendab Red Orbit.

Noile kõrgelt hinnatud oskustöölistele võimaldati mitmesuguseid mugavusi, mis olid kättesaadavad ainult neile, kelle vilumus ja tööoskused olid piisavad töötamiseks millegi nii vastutusrikka juures nagu kuninglik hauakamber.

Ürikud näitavad, et mõned hauakambrite juures töötanud meistrid jäid aeg-ajalt haigeks. Ülestähendustest nähtub, et palka neil haiguse tõttu töölt puudumise eest ei kahandatud.


Samuti mainitakse ürikutes ära, et riik määras haigeid töölisi külastama palgalise arsti. Tõenäoliselt ravisid arst ja tema assistent tööliseid toonaste raviviiside ja loitsudega, mis olid kirja pandud arstide erialastesse papüürusrullidesse. Mõlemale tervishoiutöötajale määrati patsientide ravitsemise eest ka vabu päevi.

http://forte.delfi.ee/news/maa/palgaline...d=70863037

Kahtlen küll, et üldse kunagi suurtesse püramiididesse maeti, aga see selleks.


Vasta
#9
Arheoloogid leidsid Egiptusest juba teise matusepaiga, milles on hästi säilinud ja erksavärvilised maalingud.
Viimati leitud T-kujuline matmispaik asub Kesk-Egiptuses Niiluse äärses Luxoris. Tegemist on Sa-Muti nimelise isiku matmispaigaga. Asjatundjate sõnul elas see isik millalgi ajavahemikul 1543 – 1292 eKr ehk 18. dünastia valitsemise ajal.

Hauakambri seinal on kujutatud stseene Sa-Muti ja ta naise Ta Khaeeti elust. Matmispaigas on suur eesruum ning lõpetamata kõrvalkambreid ja käike.

http://elu24.postimees.ee/3118731/piltuu...-maalingud
Vasta
#10
"National Geographic" kirjutab.
Minevikuvargad hävitavad hindamatuid väärtusi.
Haudade rüüstamine Egiptuses on sama vana nähtus kui vaaraod. Ramses V ja Ramses VI haud Kuningate orus Luxori lähedal rüüstati umbes 3000 aastat tagasi.

Egiptuse aadlisoost naisterahvas on olnud surnud ligikaudu 2600 aastat. Birminghami Alabama ülikooli egüptoloog Sarah Parcak uurib tema sisemist sarkofaagi, üht kolmest puitkastist, mis matrjoška kombel üksteise sisse asetatuna ümbritsesid tema mumifitseeritud keha, mille hõngu on veel praegugi kirstus tunda. Rüüstajad saagisid sarkofaagi neljaks ja saatsid lennupostiga USA-sse, kus antiigirestauraator selle uuesti kokku pani. Mitu kuud hiljem leidsid tolliametnikud kirstu peidetuna Brooklyni antiigikaupmehe kodust. Praegu on see New Yorgi salajases laos, kus föderaalvõimud hoiavad maailma eri paigust pärit konfiskeeritud muistiseid.

http://www.nationalgeographic.ee/uudised...vikuvargad
Vasta
#11
Leidsin lingi Vana-Egiptuse mumifitseerimisest. Juures kolm videot.
https://discoveringegypt.com/egyptian-mummification/

Vasta
#12
Saksa teadlased puhastasid 93 muumialt saadud DNA ning võrdlesid seda tänapäeval Egiptuse ümber elavate ja minevikus sealkandis elanud rahvaste DNAga.

Suure koguse puhastatud DNA analüüsimise käigus selgus, et vanaaja egiptlased põlvnesid Lähis-Ida lääneosast ning isegi Euroo­past. Kõige tihedamas suguluses olid nad kiviaja inimestega, kes elasid tänapäeva Türgi, Liibanoni, Jordaania ja Palestiina aladel.

Geneetilisi sarnasusi leidus ka kiviajal Euroopas isegi nii kaugel nagu Põhja-Itaalias elanud inimesega. DNA-analüüs näitas sedagi, et egiptlased polnud sisserännanud rahvastega tihedates veresidemetes, vaid nende geeniprofiil jäi üldjoontes samaks kuni umbes 350. aastani pKr.

Kuidas teadlastel õnnestus muumiatelt DNAd eraldada ja mida nad sellest veel välja lugesid, saab lugeda veebruarikuu Imelisest Teadusest!

http://forte.delfi.ee/news/ajalugu/seda-...d=81032975


Vasta
#13
Egiptuse arheoloogid on teinud põneva avastuse: rohkem kui 2000 aasta vanune nekropol umbes 40 kivisarkofaagiga.

Hauakambrid leiti eelmisel aastal ja arheoloogid on viimased kuud veetnud põhjalikult neid uurides ja seal väljakaevetöid tehes.

Kõige suurejoonelisem sarkofaag arvatakse kuuluvat kuu- ja tarkusejumala Thoti ülempreestrile, kes maeti üheskoos 1000 kujukesega ja uhkete ehetega tema surnukeha ümber.

Fotod
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/egipt-a...ch/79rdnqw
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  330 000 aastat vana Kaimanawa müür Uus-Meremaal xawa 36 9,056 07-08-2018, 17:31
Viimane postitus: Eithea
  Cuzco- Inkade riigi vana pealinn Päikeseinsener 4 4,379 29-05-2018, 19:15
Viimane postitus: Müstik
  Inkade ja egiptuse kultuuri sarnasused Müstik 16 8,988 25-06-2017, 19:21
Viimane postitus: Müstik
  Kui vana on egiptlaste kultuur? mr-applecake 67 35,984 15-02-2015, 15:32
Viimane postitus: Müstik
  Tarimi muumiad Lääne-Hiinas. Müstik 14 8,999 31-03-2013, 15:17
Viimane postitus: Müstik
  Üle 2000 aasta vana seade hämmastab teadlasi Thorondor 9 7,007 04-01-2011, 21:13
Viimane postitus: Leena
  Egiptuse poos glaurung 9 8,541 29-03-2007, 08:57
Viimane postitus: elis

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat