Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Harry Potteri seriaalide tähendus
#1
Millised on kõige huvitavamad mõtted mis Sul Harry Potteriga seoses pähe tulevad?

See, mille vastu võitleme, on osa meist, on üks esimesi mõtteid, mis mul pähe tuleb peale viimase osa üle vaatamist.



Vasta
#2
Seal tahaks elada ja Sigatüüka koolis õppida. Milline arhidektuur, millised vaated... milline maailm!
Ilus! Kõrgeid mägesid meil siin Eestis pole, aga need keskaegsed lossid, hubased maamajad võiksid küll
olla! Loomulikult, sisuks on meie kangelaste seiklused, mille läbi nad püüdlevad selle lihtsa armastuse poole,
mis tagab olemisele ja elamisel mõtte. Ja mille nimel tasub alati võidelda. Ajab unistama...

PS: olen ainult filme vaadanud, raamatut pole kahjuks lugenud.
Vasta
#3
Minul turgatab pähe mõte, et kuidas ikkagi ühele lihtsale töötule üksikemale rongisõidu ajal terve selle saaga tervikkontseptsioon pähe tuli?
Ma ei näe siin paraku muud võimalust, et kui pidi toimuma info kanaldus, sest nii detailitäpset ja faktirohket (pea ülemaailmne mütoloogia ja kõigi aegade alkeemikute nimistu) lugu lihtsalt lambist välja ei mõtle.
Vasta
#4
Minul turgatab pähe küsimus, miks üks teos, mis on täis copy-pastet fantaasiakirjanduse kullavarast, korraga nii populaarseks saab.
Kanaldamisest on antud juhul vist asi kaugel. Siin on tegu lihtsalt teiste autorite mõtete oma mõteteks modifitseerimisega. Kanaldajaks ma loeksin pigem J.R.R. Tolkieni, kes säärasele fantaasiakirjandusele praktiliselt aluse panigi.

Aga eks üksikemal oli ka ikka päris korralik PR ja rahamasin kogu süsteemi taga jooksmas.
Vasta
#5
(04-10-2011, 07:52 )jooshik Kirjutas: Minul turgatab pähe küsimus, miks üks teos, mis on täis copy-pastet fantaasiakirjanduse kullavarast, korraga nii populaarseks saab.

Aga selle pärast saigi ju. Läbiproovitud kontseptsioonid, ideed, tegelaskujud (kergelt küll modifitseeritud) jne jne.
Imelik oleks olnud pigem kui ei oleks saanud see asi populaarseks - müütiline Hea ja Kurja vaheline võitlus on ikka
publikumi kohale toonud. Olid siis need gladiaatorid areenil või miskit muud - rahvas tahab ikka tsirkust ja leiba.
Vasta
#6
Potteri müügiedu taga seisab tegelikult hoopis lihtsam asi. Kogu teos koosneb lihtlausetest, mida on kerge lugeda. Kontrollige ise järele. Sama lihtne lugeda nagu odavat sopalehte. Sedapalju müügiedust ja selle ühest põhjusest.

PR-masin ja raha tulid Rowlingule taha alles pärast esimese osa peadpööritavat bestsellerlust, kuid selleks ajaks oli tal kogu saaga peaaegu valmis. Ma ei väida seda umbropsu vaid ma tunnen väga lähedalt eestindamisega töötanud inimesi ja tean nende suhtest Rowlingu enesega. Eestindamine sai alguse enne WB omandiõiguste äraostmist ja sel ajal oli Rowling väga aus ja avameelne ning eestindamisega tegelev tiim sai veel rahast rikkumata infot otse autorilt eneselt.

Copy/pastest platravad enamasti need, kes Potteri-raamatut ja teisi fantaasiateoseid ise eriti põhjalikult lugenud pole. Rowlingu Potteri-saagas on nn originaalsust küll ja rohkemgi veel ja see puudutab just Euroopa mütoloogilise ajaloo ja faktipõhise alkeemia ajaloo tundmist ning selle ladusat sidumist meie nö tavareaalsusega ehk kui me võtame teiste autorite fantaasiaromaanid, siis need kirjeldavad midagi täiesti iseseisvat, aga Rowling on suutnud kirjeldada paralleelmaailma, millega seob selle "meie" maailma, kus üks ei välista teise olemasolu vaid vastupidi.

Tolkieni puhul on samuti päevselge tema põhjala mütoloogia tundmine, kuid tema on oma teostes loonud täiesti iseseisva maailma, milles on kõik eraldiseisev paralleel, kuid kus kohvimasinast ja Ford Angliast ei tea keegi mitte midagi.

Mina lugesin Potteri esimese osa läbi enne kui keegi üldse midagi meedias vahutama oli jõudnud hakata ja seda originaalis. Ostsin selle raamatu täiesti juhuslikult Tublinist raamatupoest oma ingliskeele-huvilisele tütrele. Paari õhtuga lugesin selle raamatu ise läbi ja tekkis selline wow-tunne ja tungiv soov teada saada, mis edasi saab. Alles aasta hiljem ilmus see raamat siis Varrakul.

Filmid on tegelikult küll head, kuid nende alusel kirjandusteosele hinnangut anda pole kohane.

Hiljuti lugesin taas üle O. Lutsu Kevade. Kui paljud teist teavad, et ühes peatükis jõi Arno ennast koos Liblega täis ja jäi kase alla magama?
Vasta
#7
Müügiedu? Olen aus... ma tahan sinna maailma põgeneda, sest see on elamisväärsem!
See "ostan-müün-vahetan, sigalatüüpi hallis maailmas" ajab mind iiveldama. Värviline keskaeg,
see leevendab, ravib ja rahustab. Kõik mis selles keskonnas liigub, suhtleb v. elab, pakub
mulle huvi ja meelelahutust. Sest see on... ilusam!
Vasta
#8
Üsna offtopic, aga mina teadin, et Arno ennast Liblega täis jõi ja võssa magama läks Smile

Muidu on Harry Potter üks mu lemmikuid raamatusarju.. Parem kui mõned teised ja tõeliselt kerge lugeda(Ma alustasin sarja lugemist kümne aastaselt).
Kuigi viimane osa tundus ülejänud sarjas pisut erinev.. Aga see ongi vist mõjutatud selliseks...
Vasta
#9
(04-10-2011, 12:27 )Matrix Kirjutas: Potteri müügiedu taga seisab tegelikult hoopis lihtsam asi. Kogu teos koosneb lihtlausetest, mida on kerge lugeda. Kontrollige ise järele. Sama lihtne lugeda nagu odavat sopalehte. Sedapalju müügiedust ja selle ühest põhjusest.

Mis lühilausetel viga on? Pealegi, kirjanduse mõte on ikka see, et teos oleks kergesti loetav, paeluv ja arusaadav võimalikult paljudele. Keerukad lausekonstruktsioonid ei näita kellegi haridust või haritust. Öeldakse, et kunst on moodustada ladusaid lühi-, mitte keerulisi rind- või põimlauseid.

Potterisse ise pole oluliselt süvenenud. Olen filme näinud ja esimesed kaks raamatut läbi lugend. Pärast seda kuidagi ei huvitunud enam. Aga üldiselt - eks üheks selle populaarsuse põhjuseks on see, et lapsed (ja täiskasvanud) tahavad põgeneda kuskile maailmasse, kus pole argiseid probleeme. Seda Potter ka pakub. Praeguses muutuvas maailmas täidavad Potterid selle niši vägagi sobivalt.

Mida ma ise olen filme vaadates täheldanud, on see, kui kergesti kõik see maailm sulle mõju avaldab: ühest küljest inimlik, teisalt nii kauge. Lihtsatele asjadele on raamatus (ja filmis) antud suured tähendused, tegevusi annab vajadusel kergesti argieluga samastada jne.

Ja ausalt, pigem Potter kui see Videviku-värk.

Lisan siia ühe teema, mis foorumis Potteri kohta olnud: Harry Potter & Deathly Hallows
Vasta
#10
Suvel, kui käisin Shotimaal ja ka Edinburgis sain aru, miks Harry Potteri raamat on selline , nagu ta on...
Vasta
#11
(04-10-2011, 16:56 )insomnia Kirjutas: Suvel, kui käisin Shotimaal ja ka Edinburgis sain aru, miks Harry Potteri raamat on selline , nagu ta on...

Äkki jagad ka meiega?
Vasta
#12
Raamatu 1.osa valmis Edinburgis ühes tänavakohvikus.Linn ise on selline "heas mõttes kriipi" , et kui ära võtta linna tänavatelt kõik autod, inimesed ja värvilised reklaamid , siis jääb järgi selline suurte tornide-katedraalide ja võimsate ehitistega kummituslinn, kus on kõik nagu teisest ajast.See hõng on nii tajutav .Seal lihtsalt peab ise ära käimaSmile
Vasta
#13
Tänud vastuste eest siiani, väga huvitav lugeda erinevaid arvamusi

(04-10-2011, 12:27 )Matrix Kirjutas: Copy/pastest platravad enamasti need, kes Potteri-raamatut ja teisi fantaasiateoseid ise eriti põhjalikult lugenud pole. Rowlingu Potteri-saagas on nn originaalsust küll ja rohkemgi veel ja see puudutab just Euroopa mütoloogilise ajaloo ja faktipõhise alkeemia ajaloo tundmist ning selle ladusat sidumist meie nö tavareaalsusega ehk kui me võtame teiste autorite fantaasiaromaanid, siis need kirjeldavad midagi täiesti iseseisvat, aga Rowling on suutnud kirjeldada paralleelmaailma, millega seob selle "meie" maailma, kus üks ei välista teise olemasolu vaid vastupidi.

Päris huvitav. Kas on midagi asjakohast võimalik ka eraldi välja tuua sellega seoses? Mingid kindlamad seigad/sümbolid millele võiks tähelepanu pöörata, paraleele tuua tõestamaks, et tegu pole tava fantaasiaga kergete fakti segamistega? Abiks kõigile

Mis sa viimasest osast arvad, see kus potteril enda kohta päris suuri avastusi ja tõdemusi tuli teha. Mis selle sümboolika tähendus võiks olla?
Vasta
#14
(03-10-2011, 23:21 )Matrix Kirjutas: Minul turgatab pähe mõte, et kuidas ikkagi ühele lihtsale töötule üksikemale rongisõidu ajal terve selle saaga tervikkontseptsioon pähe tuli?
Ma ei näe siin paraku muud võimalust, et kui pidi toimuma info kanaldus, sest nii detailitäpset ja faktirohket (pea ülemaailmne mütoloogia ja kõigi aegade alkeemikute nimistu) lugu lihtsalt lambist välja ei mõtle.

Jutu järgi tuli tal rongisõidu ajal pähe põhi- mitte tervikkonseptsioon ning siis hiljem korralikult maha istudes ja kirjutama asudes täideti lüngad ära...
http://www.jkrowling.com/textonly/en/biography.cfm
Ega ju kirjutamine ometigi selline välktöö ei ole, et kohe alguses kõik viited ja seosed olemas peavad olema - eks need tulevad kirjutamise käigus, seejärel kirjutatu uuesti läbilugemisel, parandamisel, lihvimisel, jne...

Ise olen kõik osad läbi lugenud. Esimesed kolm raamatut lugesin juba siis, kui ma polnud mingisugusest populaarsusest selle raamatuga seoses kuulnudki...

Eks see edu tegelikult ole selles jah, et raamatud on kergesti mõistetavad, pinge kruvitakse sujuvalt lõpulehtedeni ja tegelased on antud keskkonnas ainuõigsed...
Ja kogu loo tegelik tumedus ja allpõimuv tõsidus on teiste "lasteraamatute" jaoks küllaltki ainulaadne - justkui oleks noorematele lugejatele, aga samas probleemid on omased ka täiskasvanutele. Päris paljud lapsed tahavad ju olla suured ja omakorda paljud täiskasvanud tahavad tagasi lapseks...
Vasta
#15
Lugesin laste kõrvalt kah kõik osad läbi. Loetav ja haarav see on, tõsi. Mis ei meeldinud, selgus mõtteis alles hiljem. Nimelt see, et reaalsuse muutmine(ehk võlumine) oli kuidagi..teisejärguline; selline protsess, milledeni jõuavad vaid üksikud valitud. Ma ei tea küll täpselt, mida mõtleb keskmine 12-aaastane lugeja, kuid..mu jaoks kuidagi balansist väljas oli see inimsuhete/ebaharilike oskuste olemuse selgitamise tasakaal. Või midagi sellist. Peategelane Harry ei arene sisemiselt, võlumaailma toimimise lõpliku mõistmise osas.
Selline tunne.
Vasta
#16
Kui siin juba Potter - ja isiklik perspektiiv jutuks tuli, siis minu jaoks tegigi selle asja vaadatavaks just see pidevalt tagaplaanil kõmisev ähvardav kuma, tegid, mis sa igapäevaselt tegid, aga oli selge, et ühel päeval sa pead sa saatusele vastu astuma.

Samas jäi potentsiaalselt kasutamata üks võimalik mõtteliin - Voldemorti pidev ähvardus kui võimalus testida ja kontrollida ja arendada omi võimeid. Et ta võib halb olla, aga kasuta see võimalus enese arenguks .

Olgem ausad, kui Voldemorti poleks o'ld, siis filmilinal oleks suht keeruline välja tuua antud stsenaariumi raames kogu suhete ja võimete täispakett.

Vasta
#17
Tean vaid seda, et Joanne Rowlingul oli pikalt deprekas. Ju siis põgenes oma fantaasiatesse.
Hiljem tuli mõttele, panna oma unelmad-fantaasiad raamatukaante vahele. Raamatu edu on
seletatav ehk sellega, et lugejad olid valmis raamatut vastu võtma. Hirmus argi otsib ikka puhkust.
Kui argivärk ajab oksele, siis ikka hakkad mõtlema kuidas paremini, kuidas ilusam. Puhas poliitika.
Inimesed loevad, ja kuidagi vaikselt programmeeruvad ümber. Et areneda ja töötada siiski millegi
elamisväärsema suunas.
Vasta
#18
Ohh.. Kõik need võlutrikid ja nipid, mida nad teevad on kuidagi paeluvad. Eriti meenub just see ajaleht, kus pildid liiguvad.
Terve see Sigatüüka kool on väga ligitõmbav. Ega ei tüüta ka need filmid ära.. alati vaatan huviga.
Vasta
#19
Vaatasin läbi kõik filmid ning üks fakt pani mind mõtlema. Nimelt miks ei kasutanud keegi "mugude" relvi? Mõtlen et viimases osas oleks võinud lossi äärsed 50 kaliibrilisi gatling gunne täis laduda ja heal juhul oleks loss paari kriimuga pääsend. samuti oleks voldemorti ühe kuuliga saanud maha võtta. Ilma et peaks mingeid magic esemeid otsima hakkama.
Vasta
#20
star scream, mugude tehnika ei töödanud ju sigatüükas?
Ja Voldy oleks saanud protego loitsuga kuuli tagasilennutada, pealegi oled sa mõelnud, et tal võis olla kuulikindel rüü?
Vasta
#21
(04-07-2012, 13:55 )star scream Kirjutas: ...miks ei kasutanud keegi "mugude" relvi?...
Vaatasin hiljuti üht filmi Legasy (1978) kus tädi t6stis käe ja tulistaja kaheraudne kasvas kinni ning lajatas tulistajale endale silme vahele.
Vasta
#22
Äh Potteri avantüüri mõju on huvitavam kui tema pärituolu.
Vasta
#23
Alustasin ka Potteri lugemist kuskil 10-aastaselt. Sain sünnipäevaks juhuslikult selle raamatu ja paelus mind tohutult. Tänaseks on mul terve Harry Potteri seeria nii raamatute kui filmide näol. Pisipõnnina isegi salamisi lootsin, et äkki toob mullegi ööküll kirja aknast sisse ja kutsub sinna maagilisse kooli. Mis sest, et ma ise ikka aru sain, et see on raamat ja kellegi väljamõeldis. Tore oli ikka uskuda. Smile
Pettumuseks osutus mulle aasta-kaks tagasi see, et juhtusin kuskil lugema artiklit, kus tuli välja, et Sigatüügas pole mitte vaid ühes kohas filmitud. Klasside/kabinetidena on kasutatud paljude erinevate ehitiste ruume. Ka väline Sigatüügas on vähemalt kahe-kolme ehitise ''ristsugutis''. Tiba kurb, sest unistasin koguaeg sinna sõita ja ise seda ''Sigatüügast'' vaadata (ehk siis Edinburghi lossi).
Rääkides raamatute sisust, turgatas mulle pähe esimesena Severus Snape, kes ikkagi lõppude lõpuks oli hea, kuigi kõikus pidevalt kahevahel, olles Harry Potteriga eriti karm. Smile
Vasta
#24
Mul on selline kahtlus et Harry Pottery värk on varjatud multikultuuri propaganda, sest kogu tegevus seisneb ju võitluses kurja Lord Voldemortiga, kes võitleb puhtavereliste eest.
Vasta
#25
Keegi seda originaaldokumenti ka lugenud on või pannakse taas kollektiive hüsteeria kannul...
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Harry Potter & Deathly Hallows WizardInWinter 71 34,282 13-11-2011, 22:43
Viimane postitus: Thorondor

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat