Postita vastus 

Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tulge appi lugu analüüsima!
Autor Sõnum
rebasenahk
Uustulnukas

31-10-2011 21:57
Postitus: #1
Tulge appi lugu analüüsima!
Eelmise sajandi algupooles juhtunud konkreetne lugu:

--- Jaani lugu.
Mulgimaal --- talu õuele astub ühel õhtul mustlasest rändkaupmees. Tegemist on jõukama perega ja külarahval on kombeks saanud öömaja küsijaid just sinna juhatada.

Harjusk tervitab peremeest ja viib jutu peremehe valutavale hambale. Üllatunud peremees tunnistabki oma häda ja võõras küsib tükikese leiba, mudib selle kuulikeseks ja ulatab peremehele käskides see valutavale hambale vajutada. Valu taandub.

Edasi küsib mustlane pere loomade käekäigu järele ja siit koorub suurem mure. Nimelt on pere hobune, tubli tööloom, juba mõnda aega kurnatud olemisega. Miski segab tema öörahu nii, et tihtipeale leiab peremees hommikul tallist üleni vahus hobuse, kes oleks otsekui öö läbi nelja jooksnud.

Mustlane õpetab peremeest: Jää õhtul talli, hobuse juurde, käeulatusse sea mõni terariist - kirves või hang. Pane tattnina põlema ja oota. Kui hobune muutub rahutuks, jälgi hoolega varje seinal. Kui vari ilmub, torka seda hanguga või heida kirves, siis saab hobune vaevajast lahti. Peale seda korja oma majapidamisest luku taha kõik terariistad nii, et võõrad neid kätte ei saaks. Kui külast keegi tuleb mõnda terariista küsima, ei tohi anda. Asi selles, et inimene, kellest vaevaja lähtub, saab vigastatud ja vigastust on võimalik ravida ainult sinu perest pärit terariistaga vigastust puudutades, olgu see siis laenatud või varastatud.

Peremees talitabki nii ja peab mitmel ööl valvet. Ühel ööl muutubki hobune rahutuks ja peremees näeb seinal liikuvat inimese varju. Sõnnikuhark lendab varju suunas ja tabab varju jalga. Vari kaob ja hobune rahuneb. Majapidamises olevad terariistad on varjule pandud nagu öömajaline käskis.

Mõne päeva pärast tullakse küla kaugemast nurgast, --- perest, sõnnikuharki laenama, väidetavalt tahab peremees sõnnikuveo talguid korraldada, aga riistu napib. Leitakse asjakohane vabandus ja küsija saadetakse tühja käega tagasi. Läheb veel päevi ja külarahvas märkab, et --- peremees Jaan on lonkama hakanud. Tema jalas on haav, mis kuidagi paraneda ei taha. Jaan on oma vigastuse kohapealt napisõnaline. Vigastus jääb teda vaevama elu lõpuni.

Selle loo panin kirja oma hea sõbra suust, kes pärit Mulgimaalt ja pärinud selle oma emapoolselt vanaisalt.

Olen folkloorivõhik, julgen tunnistada. Ometi on mul soov seda lugu uurida ja kirjutada sellest töö, millega loodan ühe arvestuse ära õiendada.

Kui keegi Teist on kuulnud analoogset lugu, olen tänulik viidete eest paralleellugude kohta.

Abi vajan ka terminoloogias, kas selle loo nö "vaevaja" oli kummitus, libahundi teisend või midagi muud...?

Teie lahkel loal kasutan teie võimalikke kommentaare ka oma töös, eelnevalt selleks privas eraldi nõusolekut küsides.

Ette tänades teie rebasenahk, värske kaasfoorumlane.

Arumaisaa sellest maailmast, nomitte kuidagi...
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
rain44
Uustulnukas

31-10-2011 22:42
Postitus: #2
RE: Tulge appi lugu analüüsima!
see võis küll mõni paranähtus või needus sellel majal ja tallil ku hobune on või oli aga oleneb sellest kui vana see maja on ja mis seal ennem oli
Belial
Uustulnukas

01-11-2011 10:22
Postitus: #3
Mul on vähe pikem lugu unenäokohta mis mind siiani vaevab, kuid kuulsin samuti vanema inimese suust et kui see olend mu unenäost jälle painama tuleb, siis viskaksin talle padja alt võinoa järgi, järgmine päev pidavat inimene kes mulle seda kaela mässis lonkama.

Siiani pole mul see õnnestunud, seega ei oska rohkem kaasa rääkida.
mida rohkem ma asjakohta uurin, seda rohkem ma paranormaalseid asju/needuseid uskuma hakkan.

Minu loo leiad unenägude alt ja korduvad unenäod. 2-3 lehekülg

''Kui mul on pool kruusi kohvi, kas siis kruus on pool täis või pool tühi ?''
Mannu Eemal
uxake

01-11-2011 12:06
Postitus: #4
See hobuse vaevaja oli luupinaja. Ta käib ka (ja vast rohkemgi, vt Beliali lugu) inimeste kallal. Eesti pärimuses loomade kallal liigub ta ka mingi väikse looma kujul, nirgi, kärbi, kassina. Tema vastu võitlemise üks meetod ongi just tema viskamine või löömine mingi terava esemega (varju viskamisest loen esmakordselt, kuid see on vägagi "loogiline", et vaimolendist muud näha ei ole kui vari). Siis saab painajaks käiv inimene haavata ja ravi saab ainult terariista omaniku käest midagi laenates. Sellest aga olen kahjuks lugenud ainult netist, omal sellelaadset pärimust ette pole sattunud. Otsi netist "luupainaja", hästi palju folkloorset materjali tuleb.

Samuti soovitan raamatut "Väike deemonite ja vaimolendite leksikon" Leander Petzoldt ja Reet Hiiemäe. Enamik sealt on Kesk-Euroopa rahvapärimus, kuid Mall Hiiemäe on toonud välja paralleelid meie pärimuses, ja selline luupainaja-rõhuja on seal ka täiesti olemas.

Hambavalu äravõtmise kohta tean jällegi kahjuks ainult kirjandusest ühte väga toredat lugu. "Ungelo tare" Yrjo Kokko, sari "Maailm ja mõnda", ilmumisaasta 1973. Lapi nõid paneb hambavalu haavapuu tüve sisse puuritud auku ja punn peale. Kui seda lugu oleks sul vaja, võin panna ta siia kirja. Anna teada.

Aga puht oma arvamuse põhjalt tahan lisada tähelepaneku, et selles möödundsajandi alguse loos oli mustlane veel positiivne kuju nagu teadja ja aitaja. Ei olnud mustlased siis vee oma mainet täis teinud. Sellest ajast on pärit ka mitmeid muid positiivseid kuvandeid mustlaste kohta, kuid paraku on see rahvakild ilmselgelt alla käinud.

Brain expedition.
gothgirl
Uustulnukas

09-02-2012 18:09
Postitus: #5
Tundub tore muinasjutt olevat. Ehk tead veel mõnda sellist?

Inimene ütleb, et ta valetab.
Kas ta valetab või räägib tõtt?
Kui ta valetab, siis räägib ta tõtt,
kui ta räägib tõtt, siis ta valetab.
(Sokrates)
zen faran
veteran madu

09-02-2012 19:11
Postitus: #6
Kindel et tegu pole lihtsalt "külalegendiga" (a la linnalegend)?
Ma olen sarnast lugu varem kuulnud, kas peategelaseks just mustlane oli, ei mäleta, aga harjusk- rändkaupmees (ka sant/kerjus) on selles motiivis tüüpiline. Ning ka see, et ta vabastab lahke pererahva mingi üleloomuliku häda käest, mille põhjustajaks tavaliselt kuri/kade naaber... Teises variandis toob too müstiline võõras ihnsale pererahvale hoopis häda kaela.

Usk on nagu ämblik, kes koob su pähe võrgu, kuhu jäävad pidama vaid tema toiduks sobivad mõtted. Ebasobivad kuid kaalukad rebivad aeg-ajalt ta võrku auke, mille agar ämblik siis kiiresti uue ja tugevama niidistikuga parandab. Ja et sa teda ei hävitaks, esitleb ta end sinuna.
lahendused
Veteran

11-02-2012 22:04
Postitus: #7
Vana-Egiptuse mütoloogias on mõiste "Sheut", ehk "varjukeha", mis saadab kogu aeg inimest.

Sarnaselt on ka eesti keeles olemas mõiste "varjukeha" - ilmselt on tegu mingi eeterkehaga, või energiakehaga, mis jätab endast mingisuguse varju seinale (näiteks kui astraalses maailmas lennates minna läbi reaalse maailma vihmasaju, siis vihm sajab läbi astraalkeha nagu poleks astraalkeha olemas).

Kui inimene viib oma teadvuse astraalsesse maailma, ning hakkab astraalse maailma kaudu meie reaalset maailma vaatama, siis liigub ilmselt koos teadvusega kaasas ka varjukeha.

Kuna füüsilise keha muutused on tingitud eeterkeha muutustest (tervenenud eeterkeha teeb ka füüsilise keha terveks - haige eeterkeha teeb ka füüsilise keha haigeks), siis tundub et sajandi vanuses loos oli tegu öösel astraalsesse maailma läinud naabrimehega, kelle eeterkeha/varjukeha sai astraalrännaku ajal sõnnikuhargiga vigastada ja see eeterkeha vigastus jala juurest kandus üle füüsilise keha vigastuseks jala juures.
Postita vastus 

Vali alamfoorum:

Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog