Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ACTA
#1
Siin foorumis on küll veidi mainitud seda huvitavat lepingut kuid eraldi teemat ei ole veel tehtud. Seega need kes sellest veel ei tea, võtke teadmiseks, et kui see leping ülemaailmselt vastu võetakse, hakkab see väga oluliselt mõjutama vaba interneti kasutamist.

ACTA (inglise keeles The Anti-Counterfeiting Trade Agreement ehk võltsimisvastane kaubandusleping) on mitmepoolne riikidevaheline kokkulepe, mis püüab määratleda rahvusvahelisi norme intellektuaalomandi õiguste jõustamiseks. Eestikeelne allikas

Viimastel päevadel on kõlanud järgmine üleskutse:

1. oktoobril allkirjastasid Tokios kaheksa riiki (s.h. Ameerika Ühendriigid, Austraalia, Kanada, Jaapan) saladuskatte all läbiräägitud ning koostatud võltsimisvastast võitlust käsitleva kaubanduslepingu (ACTA). Kolm läbirääkimistel osalejat (Euroopa Liit, Mehhiko ja Šveits) pole veel lepingule alla kirjutanud, kuid on esitanud ühisavalduse kinnitades oma kavatsustest allkirjastada leping “niipea kui võimalik.” ACTA jääb avatuks liitumistele kuni 2013 maini. 16.12.2011 allkirjastas ACTA ka Euroopa Nõukogu salajaselt põllumajandus ja kalandus kohtumisel. Järgmiseks hääletab ACTA poolt või vastu Euroopa Parlament ning viimasena on võimalus enda sõna öelda Eesti riigil.

Nõustuda tuleb, et intellektuaalomand on ühiskonnas oluline ja vajab kaitset, kui samas ei tohiks seda seada ülemaks isiku põhiõigustest eraelu puutumatusele, väljendusvabadusele ja andmekaitsele ning muudest õigustest, nagu süütuse presumptsioon ja tõhus kohtulik kaitse.

Paraku asetab ACTA õigusteomajate (s.o. autoriõiguste ja tööstusomandi omajate) huvid ülemaks kõigist teistest õigustest, s.h. põhiõigustest. See ei ole kooskõlas Euroopa ega Eesti konstitutsiooniõigusega.

Heaks näiteks on siinkohal ACTA artikkel 27(2) allmärkus, mille kohaselt internetiteenuse osutaja vastutuse piirangud (mille eesmärgiks on eemaldada stiimul jälgimaks isikute internetiliiklust, Eesti õiguses sätestatud infoühiskonna seaduses) on lubatud vaid juhul, kui õigusteomajate huvid on tagatud. See tähendab, et kui õiguste omaja huvi ei ole täielikult tagatud, kohustub nt ettevõttele serveriruumi pakkuja kontrollima ettevõtte internetiliiklust. See on vastuolus nii Eesti põhiseaduse, infoühiskonna seaduse kui EL e-kaubanduse direktiiviga (artikkel 11 – keeld kohustada internetiteenuse osutajaid aktiivselt ebaseaduslikku teavet otsima ning kontrollima).

Sarnased ebaselged normid sisalduvad ACTA-s ka mitte-digitaalse maailma osas. Näiteks on ei ole selge, kas ACTA jõustumisel ei kriminaliseerita täna Euroopa ühisturu alustalaks olevat paralleelimporti jne.

Seega leiame, et demokraatlikult ühiskonnale ebaomaselt läbiräägitud ACTA ei saa olla tänasel kujul, sobiv meie õiguskorda, mistõttu palume kõigil anda enda hääl ACTA vastu ning koos võime suuta mõjutada ka Eesti riiki enda sõna ütlemisel.
Anna oma hääl: http://petitsioon.ee/ei-acta-le

Kõige viimane uudis Eesti valitsuse tegevuse kohta:

Nii USAs arutluse all olev meelelahutustööstuste huve kaitsev seaduseelnõu ehk nn SOPA kui ka Euroopa samalaadne leping ACTA viivad MTÜ Eesti Interneti Kogukonna juhatuse liikme Jaagup Irve sõnul meid Hiina- ja Iraani-sarnasesse maailma.
Päev pärast failijagamiskeskkonna Megaupload sulgemist ja selle juhtide kinnipanemist murdusid täna internetiaktivistide kogukonna Anonymous küberrünnakute all USA justiitsministeeriumi, föderaalse juurdlusbüroo ja mitmete filmistuudiote kodulehed, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Megauploadsi mahajooksmine sai viimaseks piisaks, mis vallandas ulatuslikud küberrünnakud Ühendriikide valitsusasutuste vastu.

Jaagup Irve sõnul on SOPA vastaste hulgas kindlasti neid, kes pooldavad piraatlust, kui ka tavalisi internetikasutajaid.

"Kindlasti on nende hulgas ka ohjeldamatu piraatimise pooldajaid, aga seal on ka kodanikuaktiviste või inimesi, kes internetti kasutavad, keda häirib selline kohtuotsuseta jõudemonstratsioon, kus otsustatakse veebilehe aadress konfiskeerida," ütles Irve.

Karikas oli aga pea täis juba enne eilset FBI jõudemonstratsiooni Megauploadsi kallal. Päev varem olid mitmed interneti alustalad eesotsas Wikipediaga oma lehekülje päevaks sulgenud, et protesteerida Ühendriikide võimukoridorides valmiva meelelahutustööstuste huve kaitsva seaduseelnõu, nn SOPA vastu.

Euroopas on jõusutmas samalaadne leping ACTA ehk piraatluse vastu suunatud riikidevaheline leping, mis tegelikkuses kaotab internetist sõnumisaladuse, kohustab teenusepakkujaid kasutajate internetiliikluse järel nuhkima, kriminaliseerib kõige pisemad rikkumised ning lubab karistusaktsioone korraldada kohtu asemel valitud eraettevõtteil.

"Praegu on meie internet vaba, saame edastada sõnumeid ja keegi ei jälgi, mis selle sees toimub. Pärast ACTA vastuvõtmist muudetakse teenusepakkujatele kohustuslikuks jälgida, mis toimub, võimalusel sekkuda või jagada infot õiguste omanikuga. Mõnes mõttes kogu sellise infrastruktuuri ülesloomine viib meid autoriõiguste kaitse nime all sisuliselt maailma, mis ei erine Hiina ega Iraani internetist," rääkis Irve.

Ühendriikide SOPA lubab näiteks Michael Jacksoni muusikavideo Youtube'i laadinud inimese trellide taha saata kuni viieks aastaks - seda on üks aasta rohkem, kui Michael Jacksoni surmanud arstil.


Euroopa samale leppele, mis muuseas võeti vastu Euroopa Nõukogu kalandusnõukogul, on oma heakskiidu andnud ka Eesti valitsus.

Allikas: Ekspert: interneti-eelnõud viivad meid Hiina-sarnasesse maailma
Vasta
#2
Hiina-sarnasesse? Just. Aga siin on vaja täpsustada - sotsialismi, mis vaikselt oma inimnäolisust
kaotades, muutub kommunistlikuks. Ei usu mina seda, et ettevõtjad-kapitalistid nii väga sellest
intellektuaalse omandi kaitsest huvitatud oleksid. Meenutan, et esimesed intellektuaalse omandi
suur-piraadid tegutsesid-möllasid just Hiina RV`s, oma valisuse "väga karmil ja kontrollival"
mahitamisel!

Egas ei saa, ilma põhjuseta, lihtsalt piirata ja keelata. Mõistagi sobib ettekäändeks eelkõige see
oks mille peal me kõik istuma - kapitalistliku omandi kaitse. See tähendab, et asjad ning mõisted
pööratakse pea peale, ja igaks juhuks veel keeratakse ümber 180 kraadi!

See on KALA vabale mõttele ja vabadustele üldse! Mingi ime siis, et mingi EN Kalandusnõukogu kiitis
südamest ja siis oma veretilgaga kinnitas.
Vasta
#3
Päris jõhker seadus jah, huvitav, et siin polegi sellest palju räägitud.
Kuigi noh.. selline seadus oleks kahjulik kõigile minu meelest..

http://www.youtube.com/watch?v=T1hPSpzlyTQ - ACTA tutvustusvideo vms
Vasta
#4
Esiteks: mingit Eesti valitsust pole olemas, on vaid õigete peremeeste käsutäitjad
Teiseks: mingi Interneti Kogukonna juhatuse liikme seisukoht ei huvita kedagi(vt. eelmist lauset)
Kolmandaks: seadus võetakse vastu niikuinii, sest selle tegelik eesmärk on kõigi alternatiivsete ehk valitsusvastaste ideoloogiate hävitamine.
Hiinaga pole mõtet siin võrdlusi tuua, sest hiinlased pole nii lollid et mitte taibata interneti "vabaduse" teglikku eesmärki- Hiina hävitamist
Vasta
#5
Eesti poolt allkirjastas ACTA lepingu EU Kalandusnõukogul Gert Antsu.

Eestikeelne voldik ACTA kohta
Vasta
#6
Hea ülevaade kõigist neist ACTAdest, PIPAdest ja SOPAdest, eesti keeles ja peavoolu meedias. Et viimane midagi sellist trükib, on pisut üllatav, sest asi ju minemas vastuollu "liitlase tahtega". Aga ilmselt ohutunne on ka Postimehe kontorites kasvanud...

http://arvamus.postimees.ee/710438/raul-...nternetis/
Vasta
#7
ACTA-t üritati juba 24.11.2010 Europarlamendis vastu võtta, kuid siis ei läinud see läbi. 306 liiget oli poolt ja 322 vastu. Eesti liikmed andsid oma hääled vastavalt:

Poolt:
Ivari Padar
Siiri Oviir
Vilja Savisaar-Toomast
Indrek Tarand

Vastu:
Tunne Kelam

Ei hääletanud:
Kristiina Ojuland

Hääletustulemused
Vasta
#8
Justiitsministeerium teeb ACTA kohta järeldusi pooliku ja veel salajase analüüsi pealt

Loe edasi siit
Vasta
#9
http://www.e24.ee/714252/eesti-interneti...-puudulik/

....Ei loetudki midagi läbi ja kirjutati pimesi alla. Töö tehtud, palk jookseb. Pohhui.

Vasta
#10
(23-01-2012, 11:00 )kukoc Kirjutas: ACTA-t üritati juba 24.11.2010 Europarlamendis vastu võtta, kuid siis ei läinud see läbi. 306 liiget oli poolt ja 322 vastu. Eesti liikmed andsid oma hääled vastavalt:

Poolt:
Ivari Padar
Siiri Oviir
Vilja Savisaar-Toomast
Indrek Tarand

Vastu:
Tunne Kelam

Ei hääletanud:
Kristiina Ojuland

Hääletustulemused

Sellest hääletusest on natuke valesti aru saadud. "Selle 2010. aasta resolutisooni poolt hääletas neli Eesti saadikut, üks vastu ja üks ei osalenud. Resolutsiooni mõte oli see, et selle komisjonis kulgevad vaidlused tuleks avalikustada - see oli üks roheliste nõue ja teine nõue oli see, et tollastele läbirääkijatele anda parlamendi poolt teatud mandaatraamistik või suunised, millest võib läbi rääkida ja mis on kindlasti asjad, mis ei tohi lepingusse minna. Aga suured fraktsioonid otsustasid, et on parem, kui komisjon saab ilma nende piirajateta läbi rääkida ja nõnda neid asju ka ei avalikustatud ja neid mandaate ei pandud," -- Tarand
http://uudised.err.ee/index.php?06244153&print=1

Vasta
#11
mina aga ootan sellist komsosest tulevat looduskatastroofi, mis võtaks õige pikaks ajaks elektri kasutamise. Ootan põnevusega globaalse majanduse kokkuvarisemist, see põhineb ju infotehnoloogilistel alustel. Kogu see internetikupatus langeb kokku ja hakkab tühikargajate väljasuremine. Ise lähen elutsema kõrvalisse kohta ja saan viljeleda armastatud vanaaja stiili.
Vasta
#12
Tänases ETV Foorumi saates tuleb ACTA'st juttu. Kell 21.40.
http://www.facebook.com/EestiInternetiKo...4025424786
Vasta
#13
Juhtusin vaatama. Mis mind häirima jäi, oli see täiesti avalik ülestunnistus, et selle maailma vägevad -
suurkorporatsioonid - mõjuvõimsad ning rikkad, on vägagi aldid oma huve meile peale suruma. Enam
ei näi, vaid see on puhas paratamatus, et selles sotsiaalmajanduslikus ruumis, ei ole meil enam kohta
oma huvide, unistuste ja tahtmiste teostamisel. Vägevama sunnil, tugevama jõul, painutatakse meid
võõra tahte alla. Ja mis kõige vastikum - kohe ka leidub meie endi hulgas, neid kole innukaid ametnikke,
kes viivitamatult tunnistavad Vaevaja tahet ning alustavad okseleajava püüdlikusega seda siin ka levitama.
Neil silm ei pilgu, sest tunnevad ennast nii paganama kindlalt selles Vaevaja turbes.

Kahju, aga meie kallite oponentide vastuargumendid jäid... jäid... IT-lillelapsikult lahjaks. Näis, nagu nad
oleksid küberruumist äkki ja ootamatult pärismaailma sattunud! Kalandusametnikud traalivad... ptüi! - ruulivad!
Vasta
#14
Kes pole ise viitsinud ACTA teksti lugeda, neile on tehtud väike ülevaatlik kokkuvõte... võite võtta alusdokumendi kõrvale ja näpuga järge ajada.

http://www.facebook.com/martin.gryner/po...1029200826
Vasta
#15
Mind ei šokeeri mitte niivõrd ACTA vaid (Eesti) euroametnike ülipüüdlikkus ja ülinaiivsus.
Vasta
#16
(27-01-2012, 18:13 )euroruubel Kirjutas: Mind ei šokeeri mitte niivõrd ACTA vaid (Eesti) euroametnike ülipüüdlikkus ja ülinaiivsus.

Ülipüüdlikus - JAH (oma isandate teenimises)
Ülinaiivsus - EI (need s..p.. teavad täpselt mida nad teevad).

Nagu olen vahest rõhutanud - enne ei muutu midagi kui oleme õppinud vikatitega valima.
Olgu need vikatid siis reaalsed või vaimsed.
Seda seltskonda ümber EI õpeta.
Vasta
#17
(27-01-2012, 18:48 )excubitoris Kirjutas:
(27-01-2012, 18:13 )euroruubel Kirjutas: Mind ei šokeeri mitte niivõrd ACTA vaid (Eesti) euroametnike ülipüüdlikkus ja ülinaiivsus.

Ülipüüdlikus - JAH (oma isandate teenimises)
Ülinaiivsus - EI (need s..p.. teavad täpselt mida nad teevad).

Nagu olen vahest rõhutanud - enne ei muutu midagi kui oleme õppinud vikatitega valima.
Olgu need vikatid siis reaalsed või vaimsed.
Seda seltskonda ümber EI õpeta.


Ei ole selle väitega üldse nõus. Enamus neist on lihtsalt mõnusa ameti pääl, mis lubab ka ignorantsusest hoolimata palgal joosta. Pigem kasutatakse selliseid lihtsalt ära. Ja lihtsameelsed, kes usuvad, et selline euroopa projekt on tõesti tehtud siirast heast tahtest, mitte kurjast vandenõust. Või siis kui kuskil keegi näebki midagi kahtlast" mul on naised ja lapsed, ma ei saa millegagi riskida". Või rahustatakse end muul moel nagu üks eesti euroametnik ACTA puhul stiilis, et mis te põete, ei hakka teid keegi jälgima, mis siis, et seadus seda lubaks. Samas ei saa neid lihteuroametnikke eriti süüdistada, nemad tegutsevad etteantud ruumis ja tegelt midagi ei otsusta.

Mõnel viskab ka üle: http://www.e24.ee/719202/com/europarlame...us-tagasi/

Aga selliseid on erandid ja kaovad kiirelt minevikku. Leitakse protestija asemele uus ja kuulekas tegija.

Vasta
#18
Vaatamata massimeeleavaldustele, kirjutas Poola ACTA-le alla.
Vasta
#19
http://www.facebook.com/pages/Anonymous-...9108549446

Liituge, on võimalus midagi endal ära teha.
Vasta
#20
RUUBEN SAAL: Infosõja algus või lõpp?

Delfis aga ei väsi üks euroametnik-neokommunist ACTA-le takka kiitmast: Eurokomisjoni kaubandusdirektoraat: ACTA on „hea eeskuju”
.

ACTA is worse than SOPA, here’s what you need to know
Vasta
#21
JOKK hakkab vaikselt paljastuma:
http://kogukond.org/2012/01/anonymous-pa...acta-taga/

"Anonymous juhib tähelepanu faktile, et ACTAt, samuti nagu kõiki rahvusvahelisi leppeid, tuleb tõlgendada Viini Konventsiooni reeglite järgi. ACTA on äärmiselt segane ja ka juriidika ekspertide arvates väga mitmetimõistetav.

Segaste punktide osas näeb Viini Konventsiooni artikkel 32 ette, et tõlgendamisel kasutatakse juhistena lepingu varasemaid mustandeid ning läbirääkimisdokumente, kuid pretsedenditult on ACTA puhul sellised dokumendid salastatud."
Vasta
#22
Avaaz'i kampaania ACTA vastu

Kuidas USA kaubanduskoda avaldas Eestile survet ACTA-ga nõustuma
Vasta
#23
http://www.postimees.ee/727862/poola-kul...seerimise/

midagi positiivset kah
Vasta
#24
Ise pole ühtegi filmi tõmmanud ega midagi, niiet pole hullu nüüd saabki rohkem päevavalgust, kui internet põhja läheb.
Vasta
#25
(04-02-2012, 14:26 )Põhjavalgus Kirjutas: Ise pole ühtegi filmi tõmmanud ega midagi, niiet pole hullu nüüd saabki rohkem päevavalgust, kui internet põhja läheb.

ACTA läheb kõvasti kaugemale kui tühipaljas internet ja selles toimuv piraatlus.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat