Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Etruskid
#1
Etruskid olid võimas hõim Appenniini poolsaare põhja ja keskosas. Nad tegelesid kunstiga ja nende kultuur oli üsna kõrgelt arenenud. Järsku nad kadusid. Väidetakse, et tänu roomlastele, kuid kust tulid nemad? Barbarid? roomlased vihkasid barbareid. Omade hulgast? ei tea. Küsimus ongi, miks etruskid hävisid?
Vasta
#2
kust sa selle hõimu kohta inffi said netist? äkki viskad lingi?
raamatust? ütle plz raamatu nimi.

tundub päris huvitav hõim olevat :dj:
Vasta
#3
Kõigepealt - rahvusraamatukogu ajaloo ja kunstide osakond on huvitav koht.

national geographic on huvitav. Nad on mitu korda käsitlenud etruskisid ja nende kultuuri.

ENE, etruskid on seal olemas, ilusti seletatud jne.

Sinu enda ajalooõpik. Mina õppisin omal ajal etruskisi 6-ndas klassis. Sina varem või hiljem, ei tea.

Netis on materjale etruskidest. Kasuta otsingumootoreid.

http://my.tele2.ee/uno/Kunstiajalugu/0001/etruskid.htm
Vasta
#4
Üks lihtne võimalik seletus etruskide kadumisele: Roomlased lihtsalt alistasid nad. Etruskid võeti orjadeks, nad tasapisi segunesid rahvaga ning sinna nad kadusid, kahju muidugi, kuid samas võiks rääkida veel keltidest, kelle järeltulijad on waleslased, iirlased ning kes on loonud suuri linnu nagu Toulon ja miks mitte ka slaavlased ja germaanlased. Kõik need hõimud kadusid "jäljetult", segunesid mõne muu rahvaga ning sinna nad kadusidki, arvan ma.
Vasta
#5
Tsitaat:Esialgne postitaja Tutanhamon
Üks lihtne võimalik seletus etruskide kadumisele: Roomlased lihtsalt alistasid nad. Etruskid võeti orjadeks, nad tasapisi segunesid rahvaga ning sinna nad kadusid, kahju muidugi, kuid samas võiks rääkida veel keltidest, kelle järeltulijad on waleslased, iirlased ning kes on loonud suuri linnu nagu Toulon ja miks mitte ka slaavlased ja germaanlased. Kõik need hõimud kadusid "jäljetult", segunesid mõne muu rahvaga ning sinna nad kadusidki, arvan ma.
ma arvan sama, seda on juhtunud paljude rahvastega
Vasta
#6
Tsitaat:Esialgne postitaja z3r0 c001
kust sa selle hõimu kohta inffi said netist? äkki viskad lingi?
raamatust? ütle plz raamatu nimi.

tundub päris huvitav hõim olevat :dj:

infi on 6 ja 11 klassi ajaloo õpikutes
Vasta
#7
Üldiselt võib jah kõikide iidsete rahvaste ja isegi tsivilisatsioonide kadumise peamiseks põhjuseks pidada võõra võimu poolt anastamist. Etruskidega oleks kah nii, kui minu arvates ei esineks teatud vastuolusid:

1) Roomlased pidasid oma esiisadeks ja Rooma linna rajajateks Romulust ja Remulust - tuntud kuju neid imetavast emahundist. Olemas ajalooõpikutes ja igalpool. Teatavasti on see kuju pärit etruskide ajajärgust.Siis miks oli see kuju Roomlastele nii tähtis kui nad etruskid ise olevat alistanud. Vaenalse kunsti ja loomingut üldjuhul vihati.

2)Kogu kirjalik info neist meieni on jõudnud läbi kreeklaste. Olete kuulnud telefonimängust, kus info jõuab kohale moonutatult - siin võis sama lugu olla.

3)Kust tekkisid üleüldse roomlased. Üldiselt peetakse neid etruskide järeldulijateks - kuid miks peaks oma esiisasi vallutama? Vanal ajal peeti väga lugu sellest, kust pärit oldi. Üks lahendus oleks hõimu lagunemine kaheks, nagu see juhtus Rooma riigiga 395 aastal. Roomlased vihkasid barbareid - järelikult nad ei saanud mujalt tulla. Nad pidid olema seotud kuidagiviisi etruskidega. Kusjuures tõesti - ajalugu räägib ülestõusust etruskide vastu, kuid rooma linnas said ülestõusnuteks olla etruskid ise

Siit järeldades võiks arvata, et kogu Rooma riik koosneski etruskidest ja tegemist on räige ajaloomoonutamisega. Et etruskid ei hävinudki tegelikult üldse.

Siin on aga vastuolu puht kultuurilise külje pealt - etruskide looming ja roomlaste looming on paljuski erinev. Pealegi olid etruskid müstikud, erinevalt roomlastest, kes olid joodikud ja laaberdajad. Arvatakse, et Rooma riigi languse põhjustaski meeletu joomine.

Kahtlane lugu igatahes.
Vasta
#8
11. klassi õpiku algeliste andmete põhjal ma küll välja ei lugenud et nad roomlste esivanemad oleks olnud. Seal oli kirjas et nad pole isegi indoeurooplased, arvatakse et nad on itaalia põliselanikud.

Nende andmete põhjal ei leia ma midagi kummalist selles, et nad roomlastega segunesid.
Vasta
#9
mingite teooriate järgi olid etruskid hoopis põgenenud rahvas Troojast...
Vasta
#10
Tsitaat:Esialgne postitaja rha
11. klassi õpiku algeliste andmete põhjal ma küll välja ei lugenud et nad roomlste esivanemad oleks olnud. Seal oli kirjas et nad pole isegi indoeurooplased, arvatakse et nad on itaalia põliselanikud.

Nende andmete põhjal ei leia ma midagi kummalist selles, et nad roomlastega segunesid.

Üldiselt ajalooõpikud on sellised, mis selgitavad asju üpriski pealiskaudselt.

Järgnev info pärineb raamatust "Etruskide kuulsus ja langus", 1979 autorid J. Burian, B. Mouchova:

"Enne aastat 1000 e. m. a. oli Itaalia hõredalt asustatud mägine ja metsane maa, mille olid val­­lutanud aaria keelt kõnelevad suguharud, kes olid asutanud seal väiksemaid ja suure­maid linnu; poosaare lõunaosas oli palju Kreeka asundusi. Poolsaare keskosas asus mitte­aaria rahvas etruskid, kes alistasid mitmed naabersuguharud. Ajaloo areenile astudes oli Rooma väike kaubalinn Tiberi koolmekohas, 25 kilomeetrit selle suudmest, mille ladina keelt kõnelevat elanikkonda valitsesid etruski kuningad. Vanad kronoloogiad annavad Rooma asutamise aastaks 753 e. m. a., 50 aastat hiljem kui Kartaago ning 23 aastat peale esimesi olümpiamänge, kuid väljakaevamistel on leitud etruski haudu, mis on kindlasti pärit varasemast ajast kui 753 e. m. a. 6. sajandil (510 e. m. a.) toimus Roomas ülestõus, mille tagajärjel etruskid kihutati minema. Ülestõusu algatajateks olid etruskid ise.Rooma muutus aristokraatseks vabariigiks, kus nn. “patriitisi”-perekondadest isandaklass valitses lihtrahva e. “plebeide” üle."

Kummaline on just ajaloo moonutamine, kus väidetakse, et etruskid vallutati roomlaste poolt. Miks peaks hävitama oma rahvast?

H. G. Wells “Lühike maailma ajalugu”, Valgus:
"Rooma võimu laienemine algas 5. saj. e. m. a. Seni pidasid nad üldiselt edutuid lahinguid etruskidega – mõne kilomeetri kaugusel Roomast asus etruskide kindlus Veij, mida roomlased ei suutnud vallutada. Ent 474 e. m. a. hävitasid Sitsiilias asuvad kreeklased ko­gu etruskide laevastiku ja samal ajal tabas neid põhjast gallialaste pealetung. Surutuna gallialaste ja roomlaste vahele, etruskid langesid ja kadusid ajaloost."

Kui roomlased olid etruskid, kuidas nad said siis ajaloost kaduda? Kuidas saab üks suur rahvas ühe lahingu tagajärjel lihtsalt kaduda? Ja jällegi oli juttu Kreeklastest, kellelt pärinevad ainuksed kirjalikud ürikud etruskide kohta.
Vasta
#11
Tsitaat:Esialgne postitaja henzukaz
Kummaline on just ajaloo moonutamine, kus väidetakse, et etruskid vallutati roomlaste poolt. Miks peaks hävitama oma rahvast?
Ma saan aru nii , et eruskid ei olnud roomlasega isegi sugalasrahvas. Neil oli oma keel, oma kiri (andmed muidugi kaheldavast allikast(õpik) Nende keele sarnast keelt pole veel leitud(sugulaskeelt pole)) Kui asi on nii, siis polnud nad mitte "oma rahvas," vaid võõras rahvas, kes võeti algul roomlaste poolt omaks (n.ö.) Ehk siis roomlsed tungisid nende aladele ja elasid nendega kõrvuti (nagu ikka juhtub kui mingi rahvus teise territooriumile immigreerub). Roomlased hakkasid nõudma sealsetel aladel aina suuremaid õiguseid, kuni lõpuks juhtuski nii, et algas see sõda.

Minu teooria asjast, millest ma tegelt peaaegu midagi ei tea.
Vasta
#12
Itaalia oli enne ühendamist killustatud, oli jagunenud väikesteks hõimkondadeks, kes üksteisega sõdisid. Elukorraldus oli sugukondlik. Itaalia ühendamisel pidi ikka üks hõim teisele lõpuks alla jääma, segunema teistega ja kogu moos. Siis Romulus ühendas Itaalia.. Miks oli Romulus nii tähtis Roomale..? Äkki seepärast, et Romulus pani alguse nii võimsale riigile, kui Rooma oli. Mina õppisin majandusajaloos, et kui Romulus ühendas Rooma, siis ta korraldas asjad nii, et iga roomlane sai kaks juugerit maad (umbes pool hektarit), ülejäänud maa jäi üldkasutatavaks, Romulus oli rahva inimene, kui ta vaid müüt ei olnud.. Sealt ka populaarsus.
Vasta
#13
Tasapisi lisandub killukesi selle küllaltki salapäraseks jäänud rahva ajaloomosaiiki. Nüüd väidavad Macerata Ülikooli arheoloogid, et nad on leidnud kauaotsitud Fanum Voltumnae - etruskide maajumala Voltumna pühapaiga, kus igal kevadel toimusid etruskide 12 linnriigi poliitiliste ja usujuhtide "konsiiliumid", kuhu aga sellal kogunes ka palju mitmesugust muud rahvast - sõdurid, atleedid, kaupmehed jpm. Corriere uudis.
Vasta
#14
Sõjast teiste hõimudega kõneleb etruski kunsti muutus, eriti surmaga seotud temaatika. Vanematel perioodidel kujutati surma pigem positiivsena, hiljem ilmusid välja kimäärid (chimaera wink) ja muud peletised, kellega surijad kokku pidavat puutuma. Surma hakati kujutama negatiivse elamusena, mis oleks pidanud motiveerima võitlema enda ja teiste hõimukaaslaste elu eest. Muutused kunstis on fakt, edasine loogika on tänapäeva tarkpeade poolt aretatud. Allikateks kunstiajaloo(tapvaltmasendavaltigavjube khm)tund ja dokfilm mille nime kahjuks ei suuda meenutada.
Vasta
#15
mina mäletan,et ise õppisin 11.klassis,et etruskid olid elanud Itaalias juba enne roomlasi.Neil pole roomlastega mingit pistmist.Etruskid olid head meresõitjad ja tegelesid põlluharimisega.Ma pole leidnud ühtegi allikat,kus oleks öeldud,et nad olid sõjakas rahvas.Olid ka metallitöötlejad,seda küll.Aga etruskide ja roomlaste vahele jäid veel mitmed rahvad.Näiteks itaalikud ja kreeklased,kes rändasid sisse 8.-6.sajandil eKr.
Mina õppisin,et roomlaste põhilised esivanemad olid latiinid Latiumi maakonnast.
Vasta
#16
Teoreetiliselt on võimalik, et roomlased lihtsalt tulid, tipa tapa, läbi kõigi nende "vahele jäävate rahvaste", olgu neid seal siis mitu tahes. Ja küll see rahvas muutub sõjakamaks kah, kui paar nende küla ära põletada-vägistada-tappa, kas just selles järjekorras aga sisuliselt nii.
Vasta
#17
See tipatapa on tegelikult päris palju maad, elasin 2 kuud etruskite maa-aladel, alguses ei teadnudki millega tegu, aga siis räägiti, et vaat nendes mägedes nad elasid (1km linnast väljas olid vulkaanilised mäed), seal pidavat olema hauakambrid ka, aga aja puudusetõttu jäi nende otsimine ära... Küll aga sai paljude huvitavate ingliskeelsete materjalidega antud koha kohta tutvust teha.
Vasta
#18
Need kummalisel kombel maailmakaardilt kadunud etruskid on mind ka paelunud.
Siin huvilistele üks ilus link koos maakaardiga, kus pealt on näha etruskite territoorium ja samuti nende kunstitaieseid.

http://www.mysteriousetruscans.com/

P.S. Vahetasin lingi, kuna eelmine ei avanenud enam.


[Muudetud: 29-11-2010 Müstik]
Vasta
#19
seda http://www.crystalinks.com/etruscanbronze.jpg olen vist kusagil näinud, vististi oli see üks muuseumi eksponaat...
Vasta
#20
Kuna hiljuti sain teada, et etruskitel oli ka oma ruunikiri, siis kas keegi teab sellest midagi lähemalt?
Vasta
#21
Pärimuse järgi tulid etruskid Väike-Aasiast...

Mina olen ajalootundidest ja -õpikust lugenud, et etruskid olid muistsed Itaalia põliselanikud, kes ei kuulunud ei indoeurooplaste ega ka kreeklaste hulka.

Aga võta nüüd kinni, mis tõde on.

Tsitaat:Algselt postitas Müstik
Kuna hiljuti sain teada, et etruskitel oli ka oma ruunikiri, siis kas keegi teab sellest midagi lähemalt?

Etruskid võtsid üle kreeka tähestiku ja kohandasid selle enda keele jaoks sobivaks. Seetõttu osatakse seda kirja ka lugeda, kuid ma sain aru nii, et keelt ise ei mõisteta, sest seda ei anna ühegi teise tänapäeva keelega seostada. Keegi äkki oskab täpsustada?

[Muudetud: 11-29-2010 Maraton]
Vasta
#22
Etruskid kõnelesid etruski keelt, millest on säilinud üle 8000 lühikese raidkirja; vanimad neist pärinevad 7. sajandist eKr. Ainus pikem tekst on nn "Agrami muumia lõuendsidemed" (üle 1500 sõna).
Kuigi on olemas piisavalt võrdlusmaterjali ja etruski kirja osatakse lugeda, on siiski kaheldav, kuipalju sellest dešifreerida suudetakse. Nimelt pidurdab tekstide sisuline piiratus (vaid hauakirjad) keele mõistmist. Ebaselged on ka etruski keele sugulussidemed teiste keeltega.

http://lepo.it.da.ut.ee/~avramets/Rooma2.htm


Vasta
#23
Kuna teema on aastast 2003, siis ehk on ka teistel kahe silma vahele jäänud 2007 uudis, et Toscana itaallaste geneetiline analüüs on näidanud, et nende esiisad ehk antiiksed etruskid rändasid neile aladele ei kusagilt mujalt kui Türgist.

Juba Antiik-Kreeka ajaloolane Herodotos kirjutas, et etruskid on pärit Türgist Lüüdiast, ent tema järeltulijad on pidanud seda väljamõeldiseks.
Tyorino ülikooli geneetik Alberto Piazza väidab (2007 aastal), et etruskite ja türklaste viimased ühised eellased elasid 3500 aasta eest.
Ferrara ülikooli geneetik Guido Barbujani on aga teinud maetud etruskite jäänustest DNA analüüse ja järeldas juba 2004. aastal, et nad pärinesid Türgist. Ka emaliini pidi pärandatav mitokondri DNA on toskaanlastel ja türklastel sarnane. Ka Toscana haruldased veisetõugude DNA on geneetiliselt Türgis elavate veiste sarnane.
http://www.teadus.ee/?p=1882

Mida arvate?

Vasta
#24
Kel viitsimist võiks läbi lugeda Mika Waltari raamatu "Turms Kuolematon", kus peategelaseks on enda mineviku unustanud etruski üliku poeg ja tema rännakud Vahemere areaalis. Lugedes oli kogu aeg tunne, et etruskidel ja meie põhjala hõimudel olekd justkui mingi side ja seos.
Kuskilt on kõrvu jäänud, et Waltari kirjutas oma paksud raamatud nõnda, et istus laua taha ja tõusis sealt, kui raamat oli valmis. Juhul kui see raamat on tõesti kanaldatud, on seda põnevam lugeda. Soovitan.
Vasta
#25
Raamat on suurepärane. Küllap. on iga teos moel või teisel kanaldatud. Kirjanik loob neid "kanaleid".
Sent from my RM-978_1018 using Tapatalk
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat