Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Terrakotasõdalased
#1
[Pilt: qin_shi_huang.jpg]
1974. aastal sattusid tammiehitustöölised Loode-Hiinas Xiani lähedal ühele 20. sajandi suurimale arheoloogilisele leiule: tohutule terrakotast (põletatud savist) sõdalasekujude armeele. Avastati, et need pidid olema esimese Hiina keisri Qin Shi Huangdi (259-210 eKr) haua valvurid. Esimeses kaevandis oli enam kui 6000 elusuurust sõdalaskuju, järgmises kahes oli neid veelgi enam. Erinevaid raudrüüsid kandvad sõdalased moodustasid vaid osa suuremast kompleksist. Keisri hauda pole veel leitud, kuid see arvatakse asuvat maa-aluses palees.

Miks oli vaja keisril sellised asju enda hauda panna? Väga imelik ja kõhedust tekitav minuarust.
Vasta
#2
No üks vägagi suursugune teooria oleks see, et oma teispoolseks eluks tarvilik sõjavägi hauda kaasa pandi. See oleks isegi üpris loogiline, sest tolle aja valitsejad armastasid sellistele asjadele raha kulutada.
Vasta
#3
Tean, et nii mõneski ida-india müüdis on üritatud kivikujusi ellu äratada, et omada suuremat ja ülilojaalset sõjaväge.

Võibolla ongi need sõdalased proov sellist uskumust täide viia ?
Vasta
#4
Tsitaat:Esialgne postitaja Tutanhamon
No üks vägagi suursugune teooria oleks see, et oma teispoolseks eluks tarvilik sõjavägi hauda kaasa pandi. See oleks isegi üpris loogiline, sest tolle aja valitsejad armastasid sellistele asjadele raha kulutada.
Mulle tundub kahtlane see versioon. Miks peaks kivikujud hauda kaasa panema? Kas siis keisrist oli ka mingi kivikuju?

Endale tulid pähe sellised versioonid:
1) Iga kuju kes seal on on mingi sõjas hukkunud mees, kelle keha ei leitud.
2) Iga kuju on ohverdatud mees, et nende hinged teeniksid keisrit ka teispoolsuses. Kuju tehti mälestuseks, et alati oleks näha kes keisrit teispoolsuses teenib.
3) Kujud tehti keisri säilmete varjamiseks. Ühe kuju sees on tegelikult keisri säilmed. Kuna neid on nii palju on seda väga raske leida. Sellega saavutati keisri säilmete rahu (igast värdisid olemas ju kes säilmetega ei tea mida teevad)
4) Iga kuju tähistab keisri ühte päeva. On kujutadud tema tuju vms.

Lihtsalt suvalised ideed...Laugh
Vasta
#5
Mine sa hiinlasi tea, egiptlased püstitasid endale püramiide, nende hauakambreid maaliti 20 aastat. Valitseja hakkas juba 20-30-selt omale teispoolsuse elamut valmistama ning seal juba raha kokku ei hoitud.
Tõepoolest.. Terrakotasõdalaste näol on tegemist tohutu müstilise asjaga. Äkki oli tegemist äärmiselt võimuka keisriga? Äkki oli tal võim, mida teistel ei olnud? Äkki on tegemist sõdalastega, kes tahtsid keisriga kaasa minna (surra) kuid kuna inimkeha ei säili, siis kõik tegid enda kujud ja seejärel surid koos keisriga.
Sinu variandid olid ka päris huvitavad ning ma ise poleks mõne peale neist tulnudki.
Vasta
#6
Ma pigem liituks Tutanhamoni pakutud varjandiga kui rha, sest need sinu pakutud varjandid ei lähe nagu kohe kuidagi tunduvad mulle kuidagi mõistmatud ei usu et hiinlased nüüd iga hukkunud mehele kuju vorpisid kahtlen et nad ise kah teatsid palju nad neid mehi sõtta saatsid. See kolmas on kah kahtlane ma arvan, et ikka keisri säilmed on kusikil mujal ja no neljas see kohe kindlasti pole ainuke mis nagu võiks õige olla on sinu pakutud teine varjant, aga see kõigest minu arvamus ja mine te mix nad tegelt nii tegid{mar
Vasta
#7
Mõtet pole üldse nende terrakotasõdalaste üle vaielda siin pole ju midagi müstilist.Oli lihtsalt üks edev Hiina keiser kes tahtis endale teispoolsusesse armeed kaasa.See on minu arvamus!!!
Vasta
#8
Tsitaat:Esialgne postitaja Storm
Mõtet pole üldse nende terrakotasõdalaste üle vaielda siin pole ju midagi müstilist.Oli lihtsalt üks edev Hiina keiser kes tahtis endale teispoolsusesse armeed kaasa.See on minu arvamus!!!
Järelikult on mõtet "vaielda," kui su arvamus selline on. Inimkonda arendab mõtlemine, arutamine. Inim mõistus eksib sageli, tuleb kaaluda kõike variante jne. et leida tõeline tõde. Näiteks miks on : 4) Iga kuju tähistab keisri ühte päeva. On kujutadud tema tuju vms. võimatu ?
Vasta
#9
259-210 ekr annavad aastaid kokku 49, mis teeb umbes 17885 päeva, mis tähendab, et kujud võisid tähendada keisri valitsemisaega, 6000 kuju näitaksid 16,43 aastat, mis oleks ühele keisrile isegi sobilik aeg valitsemiseks.
Vasta
#10
Tsitaat:Esialgne postitaja Tutanhamon
259-210 ekr annavad aastaid kokku 49, mis teeb umbes 17885 päeva, mis tähendab, et kujud võisid tähendada keisri valitsemisaega, 6000 kuju näitaksid 16,43 aastat, mis oleks ühele keisrile isegi sobilik aeg valitsemiseks.
Äkki keegi teab nenge kujude täpset arvu? See teooria on ebatõenäoline aga numbrites siiski enam vähem klappiv.
Ise ma arvutasin samamoodi:o
Äkki on kellelgi veel mingeid lambi ideid asjast?
Vasta
#11
minu teada peaks neid ainult 6000 olemagi + hobused.
Vasta
#12
Uskuge või ärge uskuge, aga 5500 dollari eest saab ühe värvilise mehikese osta endale Laugh, siin on pood:
http://www.arscives.com/antiquarian/howtoorder.asp
Vasta
#13
Vale dünastia sõdalased kahjuks()imelikud kuidagi Nii et kellegil jääb minupoolt suur hunnik raha saamata.
Vasta
#14
Siin turistilehel on kirjas, et neid sõdureid on koguni üle 8000
http://www.virtualtourist.com/vt/f3840/4/821a/
Sorry jah, andsin vale lingi enne.
Vasta
#15
Räägitakse ,et see nüüd 8 maailma ime...


[Inimene]
Vasta
#16
Need olid lihtsalt au avaldus keisrile, kuna tollal ei lugenud viitsimus ja vaev, ning ka raha niipalju... kui keiser suri siis talle pühendati niipalju kui saadi, alandlikult ja kahtlemata tema võimu, ka päras tema surma..

Ma isiklikult ei loeks seda maailmaime alla, kuna kõikidele keisritele/kuningatele/valitsejatele pühendati midagi nende surma puhul.. imede hulka kuuluksid rohkem asjad mille ehitamisest, loomisest ei teate palju, aga kui raske ikka on teha savikujusid.. eriti seda veel rahval nagu hiinlastel kuna neid on nii palju.. ja ka tollal oli.. näiteks iga tema teener või valvur või misiganes taoline lasi, või ise tegi enda järgi kuju..

[Teadet on muutnud 26-9-2004 postitaja rha]
Vasta
#17
Hiina ekspert tuleb välja teooriaga, et seni terrakotast sõdalasteks tituleeritud armee, kes olevat valmistatud iga armeeliikme teisikuna on tegelikult Qin dünastia kuninglikud ametnikud, teenrid ja ihukaitsjad.

Liu Jiusheng Shaanxi Ülikoolist selgitab, et siiani on arvatud, et armee pidavat valvama imperaatorit teispoolsuses. Tegelikkuses aga ei lubatud tavasõdurit imperaatori lähedusse, isegi mitte pärast surma.

Liu lisab veel, et kujud on umbes 190cm pikkused, pikemad kui kunagi olid ja praegu on keskmised hiinlased. See, et nad valmistati pikemana kui tegelikult näitab nende kõrget sotsiaalset positsiooni ühiskonnas.

Ülaltoodud teooria ei ole küll laialdast tuntust leidnud kuid väärib edasist uurimist.

http://news.xinhuanet.com/english/2009-0...180738.htm
Vasta
#18
Qin'i haual hakatakse uuesti kaevama, lootuses leida veel 5000 terrakota kuju lisaks!
Nimelt ollekase huvitatud kas Qin lasi teispoolsusesse kaasa panna ka oma kuningakoja liikmed.

http://www.smh.com.au/travel/travel-news...-c47p.html

Qin Shihuangi haua üheksa müsteeriumi:

1) Kui sügav on maaalune loss?
2) Mitu sügaviku avaust maaaluses lossis on?
3) Kas on tõsi, et lossil on mitu geograafilist ja astronoomilist tähendust ?
4) Kas elvahõbe tõesti eksisteerib lossis või mitte?
5) Kui palju haruldasi kalliskive ja steele lossid leidub ja mis need on?
6) Kas Qin Shihuangi kirst on tehtud puidust või vasest?
7) Kas maaaluses lossis võib olla mõnu tühi ruum ( mis pole mulda täis)?
8) Kas maaaluses lossis leidub varajane turvasüsteem ( hauarüüstajate tarvis )?
9) Kas Qin Shihuangi keha on säilinud/mumifitseeritud?

On olemas selline ürik nagu Shih Chi, milles on paljudele neile küsimustele vastuseks jah...kuid teadlased eitavad seda.

http://english.people.com.cn/90001/90782...76768.html

Lisaks soovitan vaadata seda dokumentaalfilmi:

http://www.para-web.org/viewthread.php?t...1#pid85742






[Muudetud: 6-12-2009 Aerling]
Vasta
#19
Teatavasti arvatakse, et terrakotasõdalaste hauapanus on Hiina esimese keisri Qin'i suurusehullustus. Üks teadlane üritab oma raamatus " The Truth of Terracota Warriors " tõestada, et terrakotasõdalaste armee ideeautor olevat tegelikult aga Qin'i eellase keisrinna Xuan kes valitses 55 aastat enne Qin'i.

Loe pikemalt: http://www.google.com/hostednews/afp/art...KG49HwdJrg

Vasta
#20
Praeguste tööde käigus Qini haual on avastatud, et armees on ka teismelised sõdurid.
Nimelt puudub osadel terrakota kujudel habe. Habe ja vuntsid olid aga Qini valitsemise ajal osa kultuurist ja staatusest.
Habe aeti maha näiteks kurjategijatel. Sellest järeldavad uurijad, et terrakota armees ( ja sel juhul ka tõenäoliselt päris armees tollal ) olid ka teismelised.

http://www.chinadaily.com.cn/china/2009-...786992.htm

Vasta
#21
Habe aeti maha kurjategijatele aga armees olevad habemeta isikud olid teismelised ?!
Vasta
#22
Tsitaat:Algselt postitas Aerling
Mitte terrakota sõdalased vaid terrakota teenrid
Sõdalaste puhul pakuks veel ühe ja väga ebatõenäolise, kuid siiski mitte ebareaalse variandi - nö. tinasõdurid, ainult et savist. Teenrid muidugi kummutaksid selle variandi hoobilt.
Vasta
#23
See hauakompleks oli viimne puhkepaik u. 258 eKr. sündinud Shi Huangdile, keda tollal tunti Zhengina. Oli Qini kuningaks.
Oma hauakambrit asus ta ehitama kohe, kui 13 aastaselt kuningaks sai. Mausoleumi ehitusele suunas ta üle poole miljoni töölise. Seni on tema haud rohu ja puudega kaetud kääpa all minu teada lahti kaevamata.Terrakotasõdurid avastati 1974 kääpast u. miili kaugusel idas.
Kuigi too keiser oli pragmaatiline ja otsusekindel, oli ta ka ülimalt ebausklik ning võttis taeva lugemiseks ametisse 300 astroloogi. Teda painas pidevalt surmahirm, sest ta elu kallale oli tungitud kolm korda. Surematuse eliksiiri otsingud viisid Shi Huangdi rahastama ekspeditsiooni legendaarsel saarele Hiina idarannikul, kus pidid elama võlurohtu omavad surematud. Kuid ekspeditsioon ei jõudnud kunagi tagasi.
Kui ta mingisse haigusesse lõpuks suri, tähistas tema surm ka Qini dünastia lõppu.
Üle 2000 aasta püsis see hauakompeks maetuna. Nüüdseks on juba kolmes hauas tulnud päevavalgele mitte ainult savisõdureid, vaid ka kaarikuid, pronkshobuseid ning nahast ja pronksist ratsmeid.
Sõdurid valmistati kohalikust savist.
2008 mais said terrakotasõdurid maavärinas kahjustada:
http://www.elu24.ee/?id=15732
Terrakotasõdurite kõrgus on 184 – 197 sentimeetrit, vastavalt nende auastmele. Kõige pikemana on kujutatud kindraleid.

Eelmise aasta mais leiti veel 114 terrakotasõdurit:
http://www.postimees.ee/?id=262892
Arheoloogid lisasid, et nüüd leitud terrakotasõdurid on jalaväelased. Nad on 180 sentimeetrised, tumedate juustega, pruunide silmadega ning roosa, rohelise või valge näoga. Samuti on nende hulgas teismelisi poisse kujutavaid kujusid.
Vasta
#24
Huvitav fakt on see, et kõik 8000 kuju on omanäolised.
Et siis ühtegi samanäolist.
Igal kujul on peal valmistaja nimi, hetkel on neid kokku 87!?

Muide, kõik kujud olid värvilised. Paraku koorub värv kohe maha,
kui kuju välja kaevatakse.
Vasta
#25
Päikeseinsener - sinu enda postitus ühes teises teemas --> Lollid küsivad,targad vastavad.)

(23-05-2011, 12:05 )Päikeseinsener Kirjutas: Kõik me oleme kuulnud/näinud neid, aga mis pull
selle "purpur" värviga seal oli. Kas keegi teab täpsemalt?
[Pilt: BwB4sY1rpZ.jpg]
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat