Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hafnarfjorduri haldjad
#1
Islandil on haldjausk (päris praktilisel ja konkreetsel tasandil) veel tänapäevalgi tugev (http://www.paul-sullivan.com/view_article.php?textID=54). Suurim haldjate kogukond elunevat Reikjaviki statelliitlinnas Hafnarfjorduris. Huvilisi mööd vastavat matkarada juhtiv giid jutustab hulgaliselt lugusid sellest, kuidas inimeste ehitustegevus (majad, teed) on mõnikord "varjatud rahvast" (Hidden People) härinud, kes seda siis ka mitmesugusel moel mõista andnud, kuni lõpuks mõlemaid osapooli rahuldav kompromiss saavutatud. Allpool olev pilt on tehtud mai lõpus Hafnarfjorduri linnapargis, kus elunevat kõige kuninglikum haldjate seltskond - ise ma neid paraku ei kohanud. Aga sõltumata sellest, kas te haldjaid usute või mitte, võib küsida: Miks just Islandil meeldib haldjatel elada? Või sealsetel inimestel haldjajutte uskuda?
Vasta
#2
Ega sa juhuslikult sel nädalal seal mingil konverentsil ei käinud?
Muidu olen ise ka kuulnud varjatud inimestest. Ma ei usu eriti, et see puhas rahvajutt on, peale selle, neist ei räägita kui surnute hingedest, vaid pigem kui valitsejatest või väga mõjukatest naabritest, kes suudavad su elu põrguks teha või sind kaitsta. Ma pakun, et varjatud inimestega on saavutatud kontakt/välja mõeldud tänu saare vulkaanilisele tegevusele.
Vasta
#3
Tsitaat:Algselt postitas: metavo
Ega sa juhuslikult sel nädalal seal mingil konverentsil ei käinud?
Muidu olen ise ka kuulnud varjatud inimestest. Ma ei usu eriti, et see puhas rahvajutt on, peale selle, neist ei räägita kui surnute hingedest, vaid pigem kui valitsejatest või väga mõjukatest naabritest, kes suudavad su elu põrguks teha või sind kaitsta. Ma pakun, et varjatud inimestega on saavutatud kontakt/välja mõeldud tänu saare vulkaanilisele tegevusele.
... mitte just päris konverentsil ... aga mingi sihuke ühisiüritus oli ... muus osas Su jutt jumala õige (st klapib sellega, mis kohapeal räägiti) - et nad on just sellised mõjukad naabrid kelle soovidega tuleb arvestada. Vulkaaniline tegevus ja maastik ... need on kahtlemata need, mis Islandit (mis ju tänapäeval igati arenenud "läänelik" maa) enamusest teistest maadest eristavad. Niiet mine tea ... kohapeal paraku eriti aega probleemi süüvimiseks polnud.
Vasta
#4
haldjaid pole olemas..see on küll hea naliLaughLaughLaughsamamoodi nagu pole olemas päkapikkeBlehega jõuluvana..
Vasta
#5
Tsitaat:Algselt postitas: Lady-Mystery
haldjaid pole olemas..see on küll hea naliLaughLaughLaughsamamoodi nagu pole olemas päkapikkeBlehega jõuluvana..
Ja mis on sinu argumendid sellele väitele?
Peaks lisama siia teemasse, et tegu pole tavalise kummituslooga, Island on minu mälu järgi sügavalt katolistlik koht, kuid kohalikud ei võta midagi nii tõsiselt kui haldjaid.
Sel kõigel PEAKS nagu olema mingi põhjus, ma ei usu et selleks põhjuseks saab olla lihtlabane kuulujutt kuidas keegi väike laps mängis papist haldjatega ja pildistas seda.
Vasta
#6
Tsitaat:Algselt postitas: metavo
Tsitaat:Algselt postitas: Lady-Mystery
haldjaid pole olemas..see on küll hea naliLaughLaughLaughsamamoodi nagu pole olemas päkapikkeBlehega jõuluvana..
Ja mis on sinu argumendid sellele väitele?

ja milised argumendid esitad sa, tõestamaks, et just sina ei varastanud 1991a augustis mu mopeedi???
Vasta
#7
haldjad on samapalju olemas nagu päkapikkud ja jõuluvana ning see väike laps on VÄIKE ning kujutab kõike endale ette Blehma ka väiksena kujutasin kõike ette endale..aga nüüd kasvasin suureks ja sain aru et see kõik oli väljamõeldis ning island mõtles need asjad välja et riiki nö kuulsana hoida...mida muud
Vasta
#8
mulle tundub et lady mystery pole miskit nii suureks kasvanud kui ta väidab...
Vasta
#9
Tsitaat:Algselt postitas: Lady-Mystery
haldjad on samapalju olemas nagu päkapikkud ja jõuluvana ning see väike laps on VÄIKE ning kujutab kõike endale ette Blehma ka väiksena kujutasin kõike ette endale..aga nüüd kasvasin suureks ja sain aru et see kõik oli väljamõeldis ning island mõtles need asjad välja et riiki nö kuulsana hoida...mida muud
Koha kuulsaks hoidmiseks on ilusad laavamäed ja mandriala, mis on täpselt euraasia ja ameerika laama vahel.
Peale selle turistidele jagatakse meeneid just vana-viikingi kultuuri kohta, mitte haldjatest(minu teadmist mööda), ning kui küsid midagi kohalikelt haldjate kohta, muutuvad nad surmtõsiseks(enamustel kordadel vähemalt), samas kui nad viikingi kultuuri võtavad rohkem naljaga.

edit: Celtic, kui kommenteerid midagi, siis äkki põhjendaksid ka oma arvamust, kõik ei mõista kõike ära paarist umbmäärasest lausestSmile

Muudetud: 25-9-05 kell 01:18:56 metavo
Vasta
#10
Celticul on raske - talle tundub et ta on tõeliselt vana ja tark. Ta vastabki ainult VÄGA sügavamõtteliste lausetega, mille üle peab mitu tundi filosofeerima.
Vasta
#11
Tsitaat:Algselt postitas: metavo
edit: Celtic, kui kommenteerid midagi, siis äkki põhjendaksid ka oma arvamust, kõik ei mõista kõike ära paarist umbmäärasest lausestSmile

okei

Tsitaat:Algselt postitas: Lady-Mystery
aga nüüd kasvasin suureks ja sain aru et see kõik oli väljamõeldis ning island mõtles need asjad välja et riiki nö kuulsana hoida...mida muud

ma arvan et mul pole siin midagi lisada. postitaja piiritu tarkus lihtsalt pimestab mind. ma vaid loodan et minu naaber ei mõtle välja minu juures elavat fake päkapikku... et mingil moel sellega endale kuulsust saada.

Muudetud: 25-9-05 kell 20:54:19 celtic
Vasta
#12
mnjaa...riik lihtsalt üritab raha ja kuulsust rohkem saada oma haldja juttudega...teiste paranormaalsete nähtuste kohta ei oska eriti midagi öelda kas on olemas või mitte ..ja ma ei hakka ka kellegiga vaidlema kas on olemas või ei teised nähtused(vaimud jne),sest selliste asjade üle ei ole võimalik vaielda ja see on mõtetu ning ma arvan et ka teised on minuga sel teemal nõus:o
Vasta
#13
Kui sa arvad et kõik see ebanormaalne on mõtetu ja selle üle vaidlemine veel rohkem nii...siis mida sa siin teed üldse?
Vasta
#14
ei ma ei arva üldse et ebanormaalne on mõtetu ma mõtlesin et on mõtetu vaielda paranormaalsete asjade üle kuna igal ühel on ju oma arvamus..ma isiklikult usun küll paranormaalsetesse nähtustesse...
Vasta
#15
Tsitaat:Algselt postitas: Lady-Mystery
ma mõtlesin et on mõtetu vaielda paranormaalsete asjade üle kuna igal ühel on ju oma arvamus..ma isiklikult usun küll paranormaalsetesse nähtustesse...
Kui siin foorumis oleks sama loogika, siis seda poleks.
Erinevad arvamused/argumendid võivad üksteist alati täiustada või panna sind oma vaatepunkti muutma.
Papist haldjaid (mis on ka teatud sorti paranähtus) on ka võimalik uskuda, kui millekski muuks võimeline pole, kuid selles teemas me kahjuks sellest ei räägi.
Vasta
#16
mnjah... seda küll..eks igalühel oma arvamus ja kui ta tahab seda muuta siis muudab..kui ei siis ei muuda...
Vasta
#17
Hafnarfjorduri haldjad on uuesti pikemaks jutuks võetud siin. Mis aga (vähemasti mulle) uudiseks oli, see oli lugu Islandi "jõuluvanadest" (yulemen - jólasveinar). Ja neid on seal mitte üks vaid kogunisti 13 (täpsemat spetsifikatsiooni vt nt siit). Aga ärge ilmaasjata islandlasi kadestama hakake - kuni suht hiliste aegadeni olid need vennikesed oma olemuselt sulid, pätid ja vargad, kelle põhihuviks oli inimeste tagant head ja paremat kraami sisse vehkida. Rääkimata nende vanematest-trollidest, kes ka inimlihaga maiustamist ära ei põlanud. Alles möödunud sajandi 30-tel aastatel õppisid nad ka pisut euroopalikke kombeid (et tuleb midagi soki sisse tuua jms). Esimene neist tuleb mägedest inimeste juurde 12. dets, edasi iga päev üks. Lahkuma hakkavad nad tulemise järjekorras pärast jõule, viimane läheb 6. jaanuaril.
Vasta
#18
yulemen - jólasveinar Kõlavad kuidagi kahtlaselt, nagu jõulumees/jõuluvana.
Vasta
#19
Kas ma sainõieti aru, et tegu on kõrghaldjatega????
Vasta
#20
Tsitaat:a neid on seal mitte üks vaid kogunisti 13 (täpsemat spetsifikatsiooni vt nt siit). Aga ärge ilmaasjata islandlasi kadestama hakake - kuni suht hiliste aegadeni olid need vennikesed oma olemuselt sulid, pätid ja vargad, kelle põhihuviks oli inimeste tagant head ja paremat kraami sisse vehkida. Rääkimata nende vanematest-trollidest, kes ka inimlihaga maiustamist ära ei põlanud.

umbes nagu eesti rahva folklooris on Kratid?
Vasta
#21
Tsitaat:Algselt postitas: Loomakasvataja
Kas ma sainõieti aru, et tegu on kõrghaldjatega????
Ega ma seda haldjate klassifikatsiooni nüüd nii täpselt kah ei tea, aga vähemalt "parem" osa Islandi haldjatest peaks seda olema ... muidugi pole nad mingid õhus hõljuvad sülfid, pigem maavaimud, kes kivide vahel-all-sees elavad ...

Tsitaat:Algselt postitas: Flash
umbes nagu eesti rahva folklooris on Kratid?
No selle vahega, et kratil on minu arusaamises keski peremees, kellele ta seda kraami varastab, nood vennikesed pistavad oma saagi aga vist ise kinni ...
Vasta
#22
Tsitaat:No selle vahega, et kratil on minu arusaamises keski peremees, kellele ta seda kraami varastab, nood vennikesed pistavad oma saagi aga vist ise kinni ...

aga mingi seos ikka on mis annab alust arvata et islandi ja eesti rahva folklooril võib olla ühine 'allikas'
Vasta
#23
Tsitaat:Algselt postitas: Flash
aga mingi seos ikka on mis annab alust arvata et islandi ja eesti rahva folklooril võib olla ühine 'allikas'
... ega ma tahagi sellele vastu vaielda ... aga konkreetsemalt, et kas, kus, kunas ja millal võiks mõni targem midagi arvata ... aga mida ma küll julgen (isiklikest kogemustest) kinnitada, on see, et islandlaste naljataju on suht lähedane eestlaste omale. Paljude "eesti naljadega" ei maksa nt sakslastele ligigi minna - parimal juhul vaatavad Sulle arusaamatuses otsa. Aga islandlane saab aru ... eks üks põhjus võib muidugi olla see, et väikesed rahvad mõlemad, aga ehk on muudki ...
PS.: Mis on tuntuim Islandi nali? (Sellest saavad muidugi mitte ainult eestlased aru).
Vasta
#24
Haldjad?? Ei tahaks eriti uskuda..Bleh
Vasta
#25
Islandil on ju haldjad lausa olemas - selle ma olin hoopis unustanud.
Huvitav oleks teada, millal neid viimati nähti? Mis sajandil?
Kuna Hallucigenia link enam ei avane, siis siin üks uus link haldjate kohta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hulduf%C3%B3lk

Ja neid Islandi haldjalugusid saab lugeda ka eesti keeles:
http://eestisland.wordpress.com/2009/01/...ud-rahvas/
Mingi küsitluse järgi selgus, et 85% islandlastest usub haldjatesse või varjatud rahvasse.
Üks maailma suuremaid alumiiniumitootjaid Alcoa oli sunnitud taotlema uue tehase ehitusele Islandil sertifikaati, et ehitusplatsil ei ela haldjaid.
Mulle hakkab igatahes tunduma, et ilmselt hiljuti ehitati kuhugi, kus haldjad elavad ja seepärast nad vihastasidki ja need vulkaanid purskama hakkasidki...
Muuseas, Islandi haldjaid (islandi keeli alfur) on peetud tänapäeva mütoloogide arvates väga sarnasteks tulnukatele.
Mida arvate?
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat