Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Paast
#1
Tervist,

Kas keegi suudab minule lahti seletada paastu mõtte?
Teemaks naise tahtmine paastuda alates vastlapäevast. Ise ei leia muud põhjust traditsioonides, kui toidu nappus.
Kas on vajadust paastuda?
Mida paast juurde annab?
Kas vajadus paastuda võib tekitada tunde paastu kasust?
Kui pikka aega läheb Eestis paast tagasi aega (kütid ja korilased oleme)?

Tänud ette vastajatele!
Vasta
#2
(11-02-2013, 22:00 )andrus Kirjutas: Kas keegi suudab minule lahti seletada paastu mõtte?
Teemaks naise tahtmine paastuda alates vastlapäevast. Ise ei leia muud põhjust traditsioonides, kui toidu nappus.
Otsing paastu põhjused andis üheks tulemuseks selle. Lühidalt paastutakse keha füüsilise ja vaimse puhastumise eesmärgil.

Vasta
#3
Tänud Kage!
Vasta
#4
Andrus, põhjamaa inimesele karu näide on just "see" wink Eks usulised tõekspidamisedki ole alguse saanud loodusest ja vastavuses sellega, lihtsalt teistsuguste laiuskraadide usuliste veendumuste ülevõtmine on toonud segadust ja tasakaalust välja tõrjunud elementaarsed talupojatarkused.

Sa mehena ehk pole tähelepanu pööranud, kuid naine enamasti märkab, et vastu talve on isu rohkem toekama toidu järele, mis ladestub: keha kogub polstrit külma aastaaja saabudes ja daamid elavad selle paksemate talveriiete varjus veel kuidagi üle, kuid kui kevad saabuda ähvardab, tekkib tahtmine sellest liigsest vabaneda Laugh Pimedal-külmal ajal tunneb ka inimene enam unisust ja on passiivsem kui soojal aastaajal.

Kuid see liigsest vabanemine on vajalik ka organismile (viidatud tekstis kenasti lahti räägitud) ja mõistlik aeg selleks on aprilli paiku, kui esmalt nahaaluse soojustuse vajadus väheneb ning teisalt, hakkab kohalikku vitamiinirikast ja elusat toidutaime tekkima.
Vasta
#5
Kunagi, toidunappuse ajal, oli kevadine paast sageli paratamatus.

Biokeemik dr. Mihkel Zilmer ei pea paastu sugugi tervislikuks. Põhjuseks peab ta kehale hädavajalike mineraalainete saamata jäämist. Loengu näide puudutas liigestele igapäevaselt vajalikke mineraalaineid. Ajutise puudujäägi tulemused võivad avalduda alles kümnekonna aasta järel. Dr Zilmer soovitas paastu üksnes väga kontrollitud tingimustes.

TÜ lektor, samuti biokeemik, äsjalahkunud Urmas Kokassaar jagas samasugust arvamust. Taimetoitlust pidas Kokassaar toiduga veiderdamiseks.

Kui õigesti mäletan, kirjutasid nad oma raamatus http://www.apollo.ee/normaalse-soomise-k...aamat.html ka paastust.

Veel meenub mulle loengutelt dr Zilmeri tähelepanek, et kui keegi räägib teile midagi keha puhastamisest, soovitakse vaid teilt raha kätte saada.

Kindlasti leidub pw-s ka paastu pooldajaid.
Vasta
#6
Minu meelest on see endale sisendamise ja uskumise küsimus... mille ma postitasin juba kunagi kusagil üleval kuid miskipärast klassifitseeriti see läbuks. Kui keegi tõsiselt arvab, et vaarikavarte söömine või 40 päeva vee joomine on parim asi mis organismile juhtuda saab, siis see võibki ehk kasu tuua.
Vasta
#7
"Rasvkoes on ladestunud teatud kogus mürke, kui aga rasvkoe hulk kiiresti väheneb, vabanevad ka mürgid ja võivad kahjustada inimorganismi," hoiatab Liebert.


Mõte, millega võib nõustuda.
Vasta
#8
Inimesed kes on pidanud konkreetselt nälgima pole küll selle kätte surnud, et mingid mürgid läksid liikvele.
Vasta
#9
(12-02-2013, 22:44 )Pesukäru Kirjutas: Inimesed kes on pidanud konkreetselt nälgima pole küll selle kätte surnud, et mingid mürgid läksid liikvele.

On palju erinevaid võimalusi oma tervist kahjustada, ilma et sa nendest ühegi kätte koheselt sureks. Aga ühel päeval on su elukvaliteet null ja siis pole mõtet küsida, et miks mina.
Vasta
#10
Nojah, ainus viis mitte kahjustada on üldse mitte elada.
Vasta
#11
(12-02-2013, 23:14 )Pesukäru Kirjutas: Nojah, ainus viis mitte kahjustada on üldse mitte elada.

Tõsi. Samas pole küsimus selles, et kellelgi õnnestuks igavesti elada, vaid selles, kui kauaks säilib inimese elukvaliteet ja mida teha, et seda pikendada. Kahe 50-aastase inimese tervslikus seisundis ja sellest tulenevas võimaluses aktiivselt tegutseda võib olla suur vahe.

Kas nt alkoholi tarbimine, suitsetamine või rämpstoidu söömine peab käima paratamatult elamise juurde?
Vasta
#12
Mõistagi pole vaja laskuda äärmustesse või teha otseselt tervislikule seisundile mittesobivaid asju.

Aga kes väitis, et peab paratamatult juurde käima? Ja kui käibki siis ikkagi võib olla hädade põhjus hoopis kompott närvilisest elust, eelsoodumusest millekski, mobiiltelefonist mis kiiritab aju, raadiolainetest, elektrist, mürast, saastatud õhust linnas, nn. E-aineid täis toidust, spordivigastusest, nooruse lollustest ja millest veel.

Ehk nagu vanasõna ütleb: toida hunti palju tahad, karu p. on ikka suurem ja polegi midagi ära teha, pole võimalik midagi pikendada või parandada. Saad ainult endale sisendada ja loota, et mingi tegevus on kasulik.

E:typod
Vasta
#13
Paastuda saab siis, kui vaim on nii öelda valmis. 3-päevane veepaast ei tee kellegile paha. Täiesti teostatav ja pärast võib süüa nagu tavaliselt. Pikema ajaliste paastude juures hakkab organism minema puhke reziimile. Sel ajal on hea loobuda igapäeva tööst, st riigitööst, sest ka aju puhkab. Unenäod lähevad värviliseks ja tajud selgemaks. Tegeleda just nende asjadega, mis endale meeldivad, võimalusel käia sagedamini saunas. Paastust välja tulemisel peab organismi uuesti toiduga harjutama hakkama, st ei tohi kohe liha sööma hakata vaid peab alustama mahlade ja kergemate taimetoitudega. Juua ohtralt taimeteesid ja vett. Paastuga väheneb vedeliku tarbimise vajadus ja see põhjustab väikest kaalu langust, hiljem tuleb tagasi.
Paast on rohkem vaimu ja hinge jaoks, kui kaalu langetamise vahend.
Vasta
#14
Õige paastumine võib ehk tõesti kasulik ollagi, aga see peaks toimuma kellegi asjast teadliku järelvalve all. Arvata on, et igaüks ei tea, milline ja millal ja mil moel on õige paast. Ja lihtsalt oma organismi paastumise sildi all kurnata - see võib mingil hetkel anda valusa tagasilöögi. Ainult, et siis me ei pruugi teada, miks meie organism just sedasi käitub nagu ta käitub ja mis on hädade põhjused. Muidugi on rohkelt asju, mis meid elu jooksul kahjustavad, aga enamus nendest asjadest on lihtsalt suur paratamatus. Sest me lihtsalt elame, kus elame ja nii, nagu oskame. Seda enam peaks püüdma enda keha- ja hingega võimalilult säästvalt/mõistlikult ümber käia.
Kindlasti peaks enne põhjalikumalt asja uurima.
Vasta
#15
Paast ei ole keha kurnamine. Paast on kehale puhkuse andmine, keha puhastumisprotsessi loomulik osa. Esimesed kolm päeva on rasked, ent peale seda hakkab keha normaalne energiaregulatsioon tööle - inimene on energilisem, aktiivsem, osavõtvam.

Veest EI TOHI mitte mingil juhul loobuda, see on jama jutt, et paastu ajal tuleb vee tarbimist vähendada. Üldine reegel on, et nii mitu päeva, kui paastud, nii mitu päeva ka taastud.
Vasta
#16
Vastuse saab loomade eluviisist. Kas kass, koer jm loomad tegelevad paastumisega?
Vasta
#17
Kas kass, koer jm loomad elavad samal moel, kui inimesed?
Vasta
#18
Wiki vastus inglise keeles:
http://wiki.answers.com/Q/Why_do_humans_...meal_a_day

"It isn't really correct to say that most wild animals need to eat less than one meal a day. If you observe animals in the wild, they often spend the greater part of their time looking for food. The reason they tend to eat less than humans is because wild animals do not have the ready acess to food that we humans do. But, given free acess to food, wild animals will also grow fat and over-eat. This likely is an evolutionary drive. Extra fat equals extra energy and thus survival during times of starvation (an all to common occurance in the "wild"). The problem with the urge to over-eat in human beings is that we are very unlikely to be put into a starvation situation, and so we don't use the extra calories we store as fat. Instead, we just carry them around with us as unsightly buldges and rolls. So, that simple answer to human fat loss is to restrict the number of calories consumed. Of course, that sounds too simple, and it really is. You can't just restrict calories, because restricting calories just causes your body to dip into its reserves, and some of the reserve calories it taps will come from muscle fiber. The resultant loss of muscle fiber will result in a declining metabolism, not to mention a loss of overall strength and endurance. But there is a way to avoid this: exercise. The body has an amazing level of plasticity to it, and responds to environmental stresses quickly. By exercising, you are telling your body that it requires its muscle for survival and thus can't afford to lose it. So, your body will then choose to save its muscle fiber and burn fat instead. This makes sense, if you think about it a little while. Think of a lean, healthy animal. Why is it lean and healthy? Because it eats a restricted calorie diet (food is hard to find) and it exercises regularly (it takes a lot of effort and physical strain to find/catch food). Throw in a little extra sleep (animals sleep a lot to recover from the strain of the often intense exercise needed to capture prey/find food), and you too can be lean and healthy, like the "wild animals". But, be prepared to face hunger and hard work. They don't call it "fat and happy" for no reason. Eating little and working hard is not always comfortable, but who said that nature is easy. If you want to be lean, cut back the calories and exercise for brief, intense periods of effort....and don't forget the extra sleep. It will be hard, but if the world seems hard, maybe it isn't the world, maybe you're just soft."
Vasta
#19
Mulle tuli suure üllatusena, et maailma kõige pikem paast inimesel on kestnud rohkem kui üks aasta - 382 päeva ilma söömata! Mees oli paastu alates ikka päris paks - 207 kg, aasta oli 1965 ning kilod olid Angus (Agostine) Barbieri'l kogunenud isa "Fish and Chips" restoranis töötades. Asi toimus Šotimaal. 1960nendatel oli enamik inimesi veel normaalkaalus ning seetõttu Angus otsustas kaalust alla võtta. Ta pöördus arstide poole ning hakkas nende järelvalve all paastuma. Ta jõi ilma suhkruta teed, kohvi, gaseeritud vett ning sõi vitamiine, kaaliumi, naatriumi ning veidi pärmi. Ta käis sageli arstlikus kontrollis. Arstid soovitasid talle mitmeid lühemaid  paaste, aga Agnus tundis end esimese paastu ajal niivõrd hästi, et tal ei olnud mingit tahtmist seda lõpetada. Ta otsustas lõpetada alles  siis, kui on saavutatud soovitud kaal - u 80 kg.
Ja nii ta siis oli üle aasta söömata!!!!! Päriselt söömata, arstide pideva järelvalve all, keha kohanes ilusti, tarvitas energiaks omaenda rasvu, kaal kahanes 10 kg kuus.
Iga 40-50 päeva tagant oli ta käinud vetsus nr 2 proovimas teha, aga pole teada, kas sealt ka midagi välja tuli, või istus niisama moepärast. Paastu lõppedes tarbis ta vähesel maaäral ka piima ning suhkruga teed-kohvi.
Ning tänapäeva inimeste jaoks üllatavalt ei tulnud ka hiljem kaal tagasi, ta jäigi oma 80+ kaalu juurde, sai kaks last. Kuid eluiga oli siiski pisut vähe: 50-51 aastat. Kas see on seotud kuidagi ülipika paastuga või hoopiski kunagise ülekaaluga või oli mingi muu tervisehäda/õnnetus - ma ei tea.
Allikad:
Lühike soomekeelne video https://www.youtube.com/watch?v=eXEeqU-bd7g
Ingl k vikipeedia https://en.wikipedia.org/wiki/Angus_Barbieri%27s_fast

See kõik aga tekitab küsimusi ja mõtteid. Kas vanal ajal, kui toit oli veel päris toit, oli ka kogunenud rasv mürgivaba ning oli päriselt kasutatav tõelise toidulaona - tundub et jah! Vanasõna "selleks ajaks kui paks kõhnaks läheb, on kõhn juba vedru välja visanud". Ning kui mõelda kiviaja Veenuseid, neid ülitüsedaid naisekujukesi, siis võisid nad ju olla tõesti tolle aja eluspüsimise sümbolid, tõeline "Toitev Ema", kes headel aegadel nuumas end priskeks ja suutis hiljem kõik ajad üle elada ja küllap ta oma piimatootmise pideva laste tissitamise abil ka toimivana hoidis. Tuhanderinnaline Ema. Hilisemates kujutlustes oli selline naine küll saledam, vt Kreeta jumalannad.

Ning tänapäeva inimese näljatunne on sageli emotsionaalne vajadus midagi näksida, mitte tõeline keha märguanne. Millal täpselt see ajaloos toimunud on, et söömine muutus emotsionaalseks vajaduseks, ma ei oska pakkuda. Ning sellest soomekeelsest videost sain ka teada, et "Hommikusöök söö ise ..."-nõuanne on pärit tööstusrevolutsiooni ajast, kus hommikul pidi tööline olema midagi söönud; oma suur osa oli ka kõbuskite tootjate lobitööl. Mine võta kinni. Mina isiklikult tahan sööma hakata alles kuskil 10-11 ajal hommikul, ning põhiisöök on õhtupoole, kaal olnud suurem osa ajast tugev alakaal, viimased aastad normkaal. Niiet iga keha vast peaks ise tunnetama. Kuid ka Tiibeti meditsiin soovitab süüa tugevam söögikord hommikuti, niiet mine sa tea. Mu jaoks on asi lahtine, ja  see on jumalast hea.
Vasta
#20
(07-11-2023, 15:47 )Mannu Kirjutas: See kõik aga tekitab küsimusi ja mõtteid. Kas vanal ajal, kui toit oli veel päris toit, oli ka kogunenud rasv mürgivaba ning oli päriselt kasutatav tõelise toidulaona - tundub et jah! Vanasõna "selleks ajaks kui paks kõhnaks läheb, on kõhn juba vedru välja visanud". Ning kui mõelda kiviaja Veenuseid, neid ülitüsedaid naisekujukesi, siis võisid nad ju olla tõesti tolle aja eluspüsimise sümbolid, tõeline "Toitev Ema", kes headel aegadel nuumas end priskeks ja suutis hiljem kõik ajad üle elada ja küllap ta oma piimatootmise pideva laste tissitamise abil ka toimivana hoidis. Tuhanderinnaline Ema. Hilisemates kujutlustes oli selline naine küll saledam, vt Kreeta jumalannad.

Ning tänapäeva inimese näljatunne on sageli emotsionaalne vajadus midagi näksida, mitte tõeline keha märguanne. Millal täpselt see ajaloos toimunud on, et söömine muutus emotsionaalseks vajaduseks, ma ei oska pakkuda. Ning sellest soomekeelsest videost sain ka teada, et "Hommikusöök söö ise ..."-nõuanne on pärit tööstusrevolutsiooni ajast, kus hommikul pidi tööline olema midagi söönud; oma suur osa oli ka kõbuskite tootjate lobitööl. Mine võta kinni. Mina isiklikult tahan sööma hakata alles kuskil 10-11 ajal hommikul, ning põhiisöök on õhtupoole, kaal olnud suurem osa ajast tugev alakaal, viimased aastad normkaal. Niiet iga keha vast peaks ise tunnetama. Kuid ka Tiibeti meditsiin soovitab süüa tugevam söögikord hommikuti, niiet mine sa tea. Mu jaoks on asi lahtine, ja  see on jumalast hea.

Pole küll meedik, kuid lugedes lapsepõlvest peale igatsorti kokaraamatuid ( ja seda erinevates keeltes nii füüsilisel kui elektroonilisel kujul ) ja selle alaseid artikleid, siis millegipärast tulevad meelde laulusõnad : Mis prajasti puudus poest, see oli moes ." Ja sõna " poes " võib vabalt asendada sõnaga "kahjulik ". Eks meedia ju tembledas järjepidevalt kahjulikuks neid toiduaineid, mis jälle müügilt kadusid, et oh, ärge muretsege, ega tegelikult neid ei tohigi süüa...
Nii võib neid eessõnu ja artikleid artikleid tervisliku toitumise teemal olla seinast seina. Ja väga erinevaid . Mõnede järgi praeguse aja 2 tuhat kilokalorit on kõigest pool sellest kogusest  , mida inimene sööma peaks. 
Rasvumine on ju ka erinev. Kes rasvub seepärast , et kipub sööma rohkem kui kulutab, ja kes rasvub seepärast, et sööbki korra päevas ning siis ka mõõdutundetult. Nii et kardan , et lihtrahva puhul peab paika see Mannu toodud vanasõna kõhnuse ja lusika nurkaviskamise kohta .

Eks on need tervise tundemärgidki olnud erinevad . 

Keha siiski koos oma geenimäluga on vanem , kui igatsorti vabatahtlikud dieedid . Mul on endine klassiõde tasemel joogi ja käis ka omal ajal paastulaagris . Mitte, et ta seda hädasti vajanud oleks, aga mine tea, kes tal siis aju pesi . Ta kaotas ka uhkesti kilosid, ja hiljem tuli igapäevaellu tagasi pöördudes kõik tagasi . 

Ise olen tähele pannud, et mõni annab liigsete kilodega ka justkui osa oma energiast ja jõust ära . Käib maovähendusopil ja tagasi tuleb raugana . Eks seda mõtet saaks muidugi veel edasi arendada  , et kuskohast need dieedid äkki niiväga aktuaalseks muutusid . Ja mis eesmärki nad täidavad .
Vasta
#21
(07-11-2023, 16:33 )olematu Kirjutas: Ise olen tähele pannud, et mõni annab liigsete kilodega ka justkui osa oma energiast ja jõust ära . Käib maovähendusopil ja tagasi tuleb raugana . Eks seda mõtet saaks muidugi veel edasi arendada  , et kuskohast need dieedid äkki niiväga aktuaalseks muutusid . Ja mis eesmärki nad täidavad .

Lihad ja kalad saadakse kiiresti suureks kasvuhormooni ja GMO abil. Ehk eelnevalt GMO ja siis kasvuhormoon, notsule kulub 2 kuud! Kasvuhormoon aga on lihas ja tundub, et läheb üle liha sööjasse. Miks inimesed nüüd nii pikuti kui laiuti kasvavad? Nutifoni ja rämpstoidu süü ka aga mitte ainult. Oma kogemused dieediga ainult 1200-1600kc päevas ja kogu menüü tuleb alati täpselt üles märkida. Enne dieedi algust 3 päevane paast ja tuleb alustada kahaneva kuuga, siis on kergem.
Vasta
#22
Pigem on see soja ja jahu, mis inimesi igatepidi kasvama paneb . Isikliku kogemuse pealt räägin. Välistasin mingi aja oma toidust piima ja juustu, nong vorsti. Kilosid läks kuu ajaga 10 . Aga see pole mu eesmärgiks enam . Söön viimasel ajal kpdust toitu , ja kaal ei tõuse . Asi seegi .
Vasta
#23
Tuleks eristada 3 erinevat "toitu":

1) Nö ava-kosmosest, ehk Igavikust, ehk "väljastpoolt planeet Maad", ehk Väljastpoolt Elulille lähtuv toit (rahvakeels "pranast toitumine",  "linnutee galaktika säras öine päevitamine", "null-reaalsusest toitumine", jne).
Põhimõtteliselt võiks siia asetuda ka Adama-Eva legendis olev "jumaluste poolt heakskiidetud taevane toit",  ilma Edeni aias (Elulilles) asuvat "patu õuna" söömata ... Eva-Adama legendis ei eristata  energeetilist keha ja füüsilist keha: ehk kui legendis mõtteliselt muuta enda energeetilist keha (ollakse mõtetes nõus sööma Elulille "keelatud vilja"), siis muutub koheselt ka füüsiline keha.
Sellisest kosmilisest peen-energiast pole paljud kuulnudki.

2) Planeet Maa poolt antavas Elulilles olev nö "peen-energeetiline toit": ehk süües taimi ja loomi, saame lisaks füüsilise tasandi valkudele-rasvadele-suhkrutele ka nö "peenema tasandi toidu", mida rahvakeeles tuntakse kui "elujõudu" , "väge", "oskuste energeetilist toidet", "täis-kõhu-tunnet", jne ... taolise peen-energeetika omistamise juures on oluline nö "leiva luuse laskmine" (ehk söömise järgselt tänutundega mõelda söödud toidust saadud väärtusele).

3) Füüsilise tasandi rämps-toit, kus on vaid valgud-rasvad-süsivesikud, kuid puudub nö "peen-energia" (toidu kuumutamise, kiiritamise, homogeniseerimise, sügavkülmutamise, tampimise, säilitusainete lisamise, jne abil on peen-energia eemaldatud).


Paastumise sisuline mõte on nö "lülituda ümber" punktis nr3 toodud rämpstoidult punktides nr2 ja nr1 sisalduvale nö "energeetilisele päris toidule" ... see on siis paastumise olemuslik sisu/mõte/ideaal - reaalsed tehnikad/õpetused katavad seda ideaali vaid osaliselt.

Nagu eelnevatest postitustest lugeda võib, on paljude jaoks probleemiks isegi liht-labane igapäevase liigsöömise piiramine (arusaam "kaalu-jälgimisest": iga päev tuleb 1kg kaalu juurde, ehk eile olin 100kg, täna 101kg, homme olen 102 kg Smile ) ... siit on ikka valgusaastate pikkune vahemaa selleni, et ennast "ümber lülitada" maiselt rämpstoidult peen-energeetilisele toidule (vee joomine on vaid abivahend: kui ikka füüsilist toitu ei saa, siis tuleb suure hädaga peene-energeetilise toidu peale üle minna).
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat