Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Päike 2013
Autor Sõnum
Wilholmensis
Veteran

Postitusi: 883
Liitunud: May 2009
26-06-2013 13:49
Postitus: #1
Päike 2013
2013 peaks olema see aeg, mil Päike saavutab topeltmaksimumi: energiatsükli tipp ja päikeselaikude maksimum. See avaldub neis piirkondades Maal eriti, kus Päike on radiandi maksimumkõrgusel, meie vöötmes siis suvel. Sellega väiks seletada ka üle väga pika aja saabunud palav jaaniaeg ja viljade ning õistaimede varasem küpse- ja õitseaeg. Seega: soojad kevaded, varased tärkamised-valmimised on täieikult seoses Päikese tsükliga. Sel aastal on kõike seda eriti märgata ja ei pea selguse saamiseks alati kosmosesse vaatama, see on märgatav ka floora toimimise järgi maapeal.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
lendav kokk
Tegudeinimene

Postitusi: 87
Liitunud: Apr 2011
26-06-2013 18:43
Postitus: #2
RE: Päike 2013
Kes jälgib goaa ja aroras now lehti voib ise järeldused teha,pallike on ikka eriti aktiivseks muutunud.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Faraday
Lihtsalt lõbus

Postitusi: 1,460
Liitunud: Feb 2013
26-06-2013 21:44
Postitus: #3
RE: Päike 2013
Tegelikku ja reaalset päikese aktiivsust, tsüklite muutumist, etc. on jälgitud mitusada aastat?
Olulisi järeldusi sellest vist siiski eriti teha ei saa aga tehakse. Jätame välja globaalse kliimasoojenemise marsil ja mujal. Inimene ei ole kohe kindlasti neid tekitanud nagu ka ei ole suutnud seda kolmandal planeedil päikesest. Arvestades päikesesüsteemi vanust, päikesel toimuvaid purskeid ja veel hulga igasuguseid muid tegureid mida me ei tea siis....minu arvates on päike üsnagi ettearvamatu. Seda igas mõttes.

Ära õpeta oma lapsi lihtsalt lugema ... Õpeta neid loetu kohta ka küsimusi esitama. Õpeta neid küsimusi küsima kõige kohta.
----
Ja õpi kõike seda ka ise. Eelkõige mõtlemist.
Faraday
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Faraday
Lihtsalt lõbus

Postitusi: 1,460
Liitunud: Feb 2013
09-08-2013 20:09
Postitus: #4
RE: Päike 2013
Tsitaat:Hiigeltornaadod kütavad Päikese atmosfääri
Keerised transpordivad energiat Päikese ülaatmosfääri. SDO/NASA
Keerised transpordivad energiat Päikese ülaatmosfääri. SDO/NASA
Samal teemal
24.09.10 Päikesekrooni massipursked võivad suunda muuta
02.03.11 Plekitu Päikese mõistatus hakkab lahenema (1)
28.06.12 | Universum
Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa
NASA päikesedünaamika observatooriumi (SDO) ja Rootsi päikeseteleskoobi (SST) vaatlused on aidanud vähemalt osaliselt leida vastuse aastakümnete vanusele küsimusele, miks päikesekrooni temperatuur ulatub mõne miljoni kraadini, mil tähe pinnatemperatuur ei ületa 5800 kraadi. Energiat transpordivad Päikese pinnalt selle ülaatmosfääri hiiglaslikud magnettornaadod.

Probleem päikesekrooni temperatuuriga algas juba 19. sajandi keskpaigas, mil võeti kasutusele spektroskoopia. Vaatlused näitasid, et Päikese ülaatmosfääris kiirgab miski energiat saades rohelist valgust. Ometigi ei vastanud konkreetsele lainepikkusele ükski toona Maal tuntud elemendi spektrijoon. Arvati, et päikesekroonis leidub korooniumiks ristitud senitundmatu element. Aastaid hiljem suudeti selgeks teha, et tegu on siiski 13 elektroni kaotanud raua aatomiga. Nende kõigi aatomi orbiidilt minema löömiseks peab selle eest vastutav vaba elektron kandma tohutut energiat.

Arvutused näitasid, et ümbritseva keskkonna temperatuur peab ulatuma kahe miljoni kraadini kelvini järgi. Võrdluseks on Päikese pinnatemperatuur kõigest 5800 K. Enamik selle seletamiseks loodud teooriatest võtsid appi ekstreemse magnetvälja. Vastutab see ju teiste nähtuste, nagu päikesekrooni massipursete ja päikeseplekkide tekitamise eest. Ent vaatlusandmed ei olnud piisavad sidumaks ühtegi konkreetset struktuuri just energia transpordiga Päikese sisemusest. Sven Wedemeyer-Böhm'i töörühma SDO ja SST vaatlustel põhinev analüüs väidab viimaks muud.

Täna ajakirjas Nature ilmuva uurimuse kohaselt suutsid selle liikmed Päikeselt leida 14 'super-tornaadot,' mille läbimõõt ulatub tuhandest kuni viie tuhande kilomeetrini. Töörühma hinnangul on Päikesel igal ajahetkel ligikaudu kümme tuhat sellist superstruktuuri. Nagu arvatud eksisteerivad need magnetvälja jõujoonte varal. On juba ammu teada olnud, et ka Päikese sisemuses toimub konvektsiooni tõttu gaasiringlus, mis tekitab aeglaselt tõusvaid gaasi hiidpööriseid. Magnetvälja jõujooned peavad järgima elektrilaengut omava plasma liikumisuunda.

Kord Päikese pinnale jõudes võtavad need aga kontrolli üle. Jõujooned sunnivad tõusvat gaasi kuni ülaatmosfäärini – päikesekroonini – keerises püsima. Keerise läbimõõt kasvab koos selle kõrgusega Päikese pinnast. Esimest korda leidis Wedemeyer-Böhm vihjeid selliste tornaadode olemasolule juba neli aastat tagasi. Kromosfääri ja päikesekrooni uurimine erinevalt tähe kokkuleppelisest pinnast on aga ilma sobiva tehnikata äärmiselt keerukas. Alles seda kasutades sai selgeks, kui kõrgele keerised tegelikult ulatuvad.

Töörühma oletusi kinnitasid arvutisimulatsioonid, mis hõlmasid nii gaasi, kui ka magnetvälja jõujoonte kõrgest kontsentratsioonist põhjustatud efekte. Viimased annavad gaasile tõustes kiirust juurde toimides hiiglasliku osakestekiirendina. Gaasi temperatuur on otseselt seotud selle keskmise kiirusega – suurem kiirus tähendab ka kõrgemat temperatuuri. Doppleri efekti kasutades tehtud mõõtmised, sarnane politsei kiirusemõõtmiste tehnikale, kinnitasid, et gaasi kiirus on piisav tõstmaks päikesekrooni temperatuuri miljoni kraadini kelvini järgi.

Ent uurimus ei seleta selle kõrget temperatuuri täielikult. Tulemused kehtivad vaid juhul, kui Päikesel on vaikne periood. Piirkondades, kus magnetvälja jõujoontega seotud tegevus on niigi kõrgem, ei pruugi protsessi toimumiseks enam piisavalt energiat olla.

Töörühma uurimus ilmus ajakirjas Nature.

Allikas

Ära õpeta oma lapsi lihtsalt lugema ... Õpeta neid loetu kohta ka küsimusi esitama. Õpeta neid küsimusi küsima kõige kohta.
----
Ja õpi kõike seda ka ise. Eelkõige mõtlemist.
Faraday
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Päike zed 338 146,020 14-04-2019 19:25
Viimane postitus: zzz34
  Päike kukub kokku excubitoris 10 5,645 19-11-2013 18:47
Viimane postitus: Wilholmensis
  Päike või Saturn - kumb on suurem ? excubitoris 2 3,309 10-10-2013 15:39
Viimane postitus: Teloslane
  Asteroid 2012 DA14 15. veebruar 2013 robotboyy 37 19,758 16-02-2013 15:32
Viimane postitus: excubitoris
  Kumb on võimsam: Kas Päike või Kuu Mandark 61 17,149 01-05-2007 19:16
Viimane postitus: kurk

Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog