Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tšeljabinski oblasti meteoriit
#26
Tänud eelmisele, ise kasutan samuti RSOE EDISt (sealt uudise võtsingi), uudisteportaale ei loe enam juba ammu.

uudis levib ka erinevates netifoorumites. Olgu, ehk polnud tegemist meteoriidiga, aga inimesed taevas midagi nägid ja lööklainet tundsid. Minu arvates on tunduvalt parem seletus, et toimub meteoriidisadu, kui näiteks see, et USA mingit kahtlast relva katsetas või reptiloidid atmosfääris tuumasõda peavad.

Põhjuseid, miks lugu pole jõudnud massimeediasse, võib olla mitmeid - esiteks Kuuba ei hiilga just eriti tänapäevase meediasüsteemiga, ühtlasi pole kõikidel kohe taskust samsung galaxeid haarata, et taevast filmida. Venemaa juhtumist on nii palju videomaterjali seetõttu, et juhid kasutavad armatuurikaameraid.

Ei tasu kohe kaela karata ainult seetõttu, et Reutersi kirjatsurad reede puhul napsu võtavad ja sündmused kohe massimeediasse ei jõua.
Vasta
#27
Meteorite hits Russian Urals: Fireball explosion wreaks havoc, up to 1,200 injured (PHOTOS, VIDEO) — RT
Ametlikud allikad väidavad, et eile toimunud "tulevärk ja välk&pauk" Venemaal ei ole seotud teema pealkirjas oleva taevakehaga. Kuigi nimetatud "julla" peaks kohe-kohe saabuma. Usume siis hetkel, et need kaks ei ole omavahel seotud ja vaatame lingi vahendusel mis vigastusi võib pisikene taevakeha teha kui kukub asustatud piirkonda. Hetkel on teatud, et Tseljabinskis kukkus alla boliid ja on kuni 900 vigastatut, kuid surnutest ei räägita.
Vasta
#28
(16-02-2013, 00:29 )Skarre Kirjutas: Tänud eelmisele, ise kasutan samuti RSOE EDISt (sealt uudise võtsingi),
Sellisel juhul oleks kena näha ka viidet selle kohta, sest kui uudis mingites suvalistes portaalides/foorumites levib, siis esimene mulje ongi, et tekitatakse niisama mingit paanikat.

Kes hispaania keelest aru saab: EN VIDEO: El meteorito de Cienfuegos
Vasta
#29
OT küll aga minu meelest on natuke naljakas, et see just Lääne-Siberis juhtus. Üleilmse ujutuse korral pidi see just kõige kindlam koht olema vist ju?
Vasta
#30
Asteroid - uputus, tuli ja vesi - nati erinevad asjad äkki?
Vasta
#31
Ee.. muidugi on erinevad. Lihtsalt tundus imelik, et kõikidest maailma kohtadest see just seal toimus. No kujutame nüüd ette inimest, kes ei lenda kunagi lennukiga, sest kardab sellega alla kukkuda.. ja siis kui ta kodus pikutab, kukub lennuk ta majja. Midagi sellist iroonilist ma silmas pidasin. Nevermind.

Seda asteroidi siis ikkagi polnud palja silmaga näha?
Vasta
#32
Kuuba meteoorist loen siit esimest korda. Küll aga lugesin veel, et hoopis Türgimaale Ordu linna sadas üks alla. http://forte.delfi.ee/news/varia/video-t...d=65406044

Veel sain teada, et Tšeljabinski meteoor plahvatas kolm korda 60-70 kilomeetri kõrgusel stratosfääris, esimene pauk oli kõvim, trotüüliekvivalendiga 10 kilotonni. Võrdluseks: Hiroshimale heidetud "Little Boy" oli 16kilotonni. Ja klaasid lendasid ikka sellest lööklainest, mitte ülehelikiiruse paugust.

Ja veel ka seda, et elevust külvanud asteroidiga see meteoor seotud ei olnud - lennusuunad olid erinevad. Usun, et Türgi oma pole libauudis ja Kuuba oma võib ka tõene olla. Sest päris üksikult meteoorid tavaliselt ei lenda, nad võivad olla haprad ja Maa gravitatsiooniväljas mitmeks osaks pudeneda ja korraga erinevatesse kohtadesse sadada.

http://www.youtube.com/watch?feature=pla...6uOzFo2MQg#! Ilmkärakas ise ka videohelisse jäädvustunud.
Vasta
#33
Tšeljabinski meteoori võimsus oli spaceweather.com andmetel 300 kilotonni ja plahvatas 20-25 km kõrgusel.
Tsitaat:RUSSIAN METEOR STRIKE: On Friday, February 15th at 9:30 am local time in Russia, a small asteroid struck the atmosphere over the city of Chelyabinsk and exploded. According to reports from news organizations and Russian authorities, as many as 1000 people received minor injuries from the shock wave. This is the most energetic recorded meteor strike since the Tunguska impact of 1908.

Researchers have conducted a preliminary analysis of the event. "Here is what we know so far," says Bill Cooke, head of NASA's Meteoroid Environment Office. "The asteroid was about 15 meters in diameter and weighed approximately 7000 metric tons. It struck Earth's atmosphere at 40,000 mph (18 km/s) and broke apart about 12 to 15 miles (20 to 25 km) above Earth's surface. The energy of the resulting explosion was in the vicinity of 300 kilotons of TNT."

"A shock wave propagated down and struck the city below, causing large numbers of windows to break, some walls to collapse, and minor damage throughout the city," he continued. "When you hear about injuries, those are undoubtedly due to the effects of the shock wave, not due to fragments striking the ground. There are undoubtedly fragments on the ground, but as of this time we know of no recovered fragments that we can verify."

Videos of the event may be found here and here. In many of the videos you can hear the sound of windows shattering as the meteor's loud shock wave reaches the ground. Onlookers cry out in Russian as alarms and sirens sound in the background. This pair of wide-angle gif animations is also worth watching: #1, #2.

It is natural to wonder if this event has any connection to today's record-setting flyby of asteroid 2012 DA14. Paul Chodas of the Near Earth Object Program at JPL says no. "The Russian fireball is not related to 2012 DA14 in any way. It's an incredible coincidence that we have had these two rare events in one day."

Stay tuned for updates!
http://spaceweather.com/
Vasta
#34
(16-02-2013, 09:12 )excubitoris Kirjutas: Ametlikud allikad väidavad, et eile toimunud "tulevärk ja välk&pauk" Venemaal ei ole seotud teema pealkirjas oleva taevakehaga.

Ehk oligi see meteoorkeha, mille trajektoor ristus mingil hetkel asteroidiga, mille järel esimene lagunes väiksemateks tükkideks ja langes siis alla? Ei tea kas selline asi on võimalik?
Kuidagi ebatõenäoline, et nende kahe sündmuse kokkulangemine oleks lihtsalt kokkusattumus.

Vasta
#35
Mina võtsin oma arvud mingise vene astronoomi kommentaarist asjale. Natuke kahtlesin ka, et kas tõsimeeli see pilvejutt on 60km kõrgusel, nagu ta väitis.
Nüüd seda ingliskeelset teksti lugedes tekkib kahtlus, et kui 25km kõrgusel linna kohal 300 kilotonni lõhata, kas tõesti pääseb vaid katkiste akendega. Võimalik muidugi, et see 300 polnud kõvima plahvatuse energia, vaid kogu selle jutitõmbamise energia kokku.
Vasta
#36
Pigem just kokkusattumus, kui arvestada tyhist kokkup'o'rke v'o'imalust (pigem v'o'imatust).
Vasta
#37
(17-02-2013, 00:24 )alisoman Kirjutas: Pigem just kokkusattumus, kui arvestada tyhist kokkup'o'rke v'o'imalust (pigem v'o'imatust).

Aga kust sa võtad, et see võimalus oli tühine? NASA ei teadnud üldse mingi meteoorkeha olemasolust, seega raske on kalkuleerida tõenäosust asjadele, millest teadlikki ei olda...
Vasta
#38
Asteroid tuli lõuna poolt, Venemaa meteoriit tuvastati esmalt üle Alaska lendamas. Meteoriidi lagunemine toimus minu arusaamise kohaselt ka Maa atmosfääris, kus ta eelnevalt väikese nurga all lngedes lendas üle poole minuti.
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2013-061
Vasta
#39
Ema tuli tuppa ja ütles, et samal ajal kui see meteoriit kukkus sündis 7 last Tšeljabinskis. Ühel naisel sündis laps 3 nädalat varem. Kas see on minig märk või mida iganes, aga imelik. Ja see number 7 ütleb midagi.
Vasta
#40
(17-02-2013, 10:28 )Lorenz Kirjutas: Meteoriidi lagunemine toimus minu arusaamise kohaselt ka Maa atmosfääris, kus ta eelnevalt väikese nurga all lngedes lendas üle poole minuti.

Selles ma ei kahtlegi, et see tükk, mis meie atmosfääri jõudis ka siin plahvatas. Ma lihtsalt kaalun võimalust, et asteroid võis mõjutada juba varemalt selle trajektoori. Ehk oleks see Maast muidu täiesti nähtamatult möödunud.
Vasta
#41
(17-02-2013, 18:31 )robotboyy Kirjutas: Ema tuli tuppa ja ütles, et samal ajal kui see meteoriit kukkus sündis 7 last Tšeljabinskis. Ühel naisel sündis laps 3 nädalat varem. Kas see on minig märk või mida iganes, aga imelik. Ja see number 7 ütleb midagi.

Seal linnas elab üle 1,1 miljoni inimese, seega 7 last päevas pole vast mingi suur näitaja. Kas kaheksa last oleks ka midagi öelnud? Või kuus?

(17-02-2013, 18:37 )zen faran Kirjutas: Selles ma ei kahtlegi, et see tükk, mis meie atmosfääri jõudis ka siin plahvatas. Ma lihtsalt kaalun võimalust, et asteroid võis mõjutada juba varemalt selle trajektoori. Ehk oleks see Maast muidu täiesti nähtamatult möödunud.

45m asteroidi gravitatsiooniväli on suhteliselt olematu. Veelgi olematum on selle mõju paarimeetrisele kivikesele, mis lendab 30 km/s.
Vasta
#42
(17-02-2013, 18:39 )Nielander Kirjutas: 45m asteroidi gravitatsiooniväli on suhteliselt olematu. Veelgi olematum on selle mõju paarimeetrisele kivikesele, mis lendab 30 km/s.

Ei rääkinud ma poolt sõnagi gravitatsioonist...
Vasta
#43
(17-02-2013, 18:48 )zen faran Kirjutas:
(17-02-2013, 18:39 )Nielander Kirjutas: 45m asteroidi gravitatsiooniväli on suhteliselt olematu. Veelgi olematum on selle mõju paarimeetrisele kivikesele, mis lendab 30 km/s.

Ei rääkinud ma poolt sõnagi gravitatsioonist...

Millest siis?
Vasta
#44
(17-02-2013, 18:49 )Nielander Kirjutas:
(17-02-2013, 18:48 )zen faran Kirjutas:
(17-02-2013, 18:39 )Nielander Kirjutas: 45m asteroidi gravitatsiooniväli on suhteliselt olematu. Veelgi olematum on selle mõju paarimeetrisele kivikesele, mis lendab 30 km/s.

Ei rääkinud ma poolt sõnagi gravitatsioonist...

Millest siis?

Sellest, et tahaks teada meteoorkeha täpset trajektoori asteroidi suhtes ja et kust ja mis nurga alt see siiski täpsemalt atmosfääri sisenes.
Ja et kas on tavapärane, et meteoorkehad jäävad astronoomidel kahe silma vahele...
Vasta
#45
Tegu oli ju ca 10t kaaluva kübemekesega. Sisuliselt on nõnna pisikesed terad pea tuvastamatud. Keegi juba kindlasti kusagil teab, mis nurga all see atmosfääri sisenes. Vaja lihtsalt see artikkel ehk üles otsida netiavarustest.
Ma loodan, et see link ammendab enamuse küsimustest Venemaal toimunud kivikese kohta. Konkreetset trajektoori ei ole kirjeldatud kahjuks. Küll aga on välja arvutatud objekti ning löögijõu parameetrid.
Discovery News
Vasta
#46
No siis ma olen otsingutes sust natuke ette jõudnud, sest siin on näidatud ära ka ligikaudne trajektoor:
NASA Reveals Orbit Of Chelyabinsk Meteor, Pieces For Sale, World Asteroid Defense Proposed
Vasta
#47
Värsket infot vene uudistekanalist:
Jääaugust (mida telekas nägite) ei leitud midagi. See auk polegi asjaga seotud!
Ometi nägin kuidas vene mees seletas, et nägi jää purunemise lätakat oma silmaga täpselt samal ajal.
Mingi vassimine hakkab pihta.
Vasta
#48
Метеорит был сбит. Нас спасли? (видео) - Fishki.Net | fresh
Vaadake videot - kas meteoori hävitaja tööhoos?
Vasta
#49
(17-02-2013, 21:44 )excubitoris Kirjutas: Метеорит был сбит. Нас спасли? (видео) - Fishki.Net | fresh
Vaadake videot - kas meteoori hävitaja tööhoos?
Vaadake originaalvideot (ma loodan, et on originaal) alates 10. sekundist - ega ometi ei ole tegu peegeldustega klaasilt?
Vasta
#50
Nö. eemalduvad tükid? Ilmselt ikkagi klaas, sest mida heledamakse valgus läks seda rohkem kriime ja kriipse oli näha kus valgusel hea murduda ja efekte tekitada. Kui teistelt videodelt sma asja näha siis võib muidugi midagi muud olla.

(17-02-2013, 21:46 )robotboyy Kirjutas: Ma garanteerisin, et mingit rämpsu hakkab taevast alla kukkuma JA KUKKUSKI RAAISK! Vot teile nalja, äkki olen selgeltnägija, vot ei tea. Igastahes targem kui teie. Nali naljaks aga väga palju pa*ka ei ajanudki. Ma räägin ju, mul silmade asemel teleskoobid. Tšeljabinskisse sündis 7 tankisti siis, jumal küll kui rumalad te olete.

Kuule garanteeri end magama nüüd, muidu ema tuleb varsti kärkima.
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Muljetavaldav meteoriit Eesti taevas 21.05.2011 - kell 02:35 eny 17 10,360 03-06-2011, 13:48
Viimane postitus: eny

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat