Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aspartaam ja seda sisaldavad tooted
(29-07-2013, 11:19 )Sinis Kirjutas: Sinu nn argumendid on demagoogia klassist, sestap polegi peale kogemuste suurt midagi lisada. Usk, et vaid sinul on teadmised meditsiinist, keemiast, majandusest jm on enam kui naeruväärne. Ja madalale laskumine on mõtleva inimesena mulle vaidlemise asemel vastuvõetavam.

Demagoogia klassist? Mida sa suitsetanud oled? Ma üritan läheneda asjale loogikaga, arutleda teema üle põhinedes tõenditele, samas kui kõik ülejäänud tunduvat olevat rahul kuulujuttude ja enda vahetute kogemuste levitamisega.

Mul ei ole mingit usku, et ainult mul on mingisugused teadmised. Lihtsalt, kui keegi teist ei suvatse oma postitustes mingeid selliseid teadmisi esitleda ning mul ei jäägi üle muud, kui järeldada, et te ei teagi midagi ning pillute niisama huupi arvamusi.


(29-07-2013, 14:33 )Samir Kirjutas:
(28-07-2013, 20:16 )ArchangelEST Kirjutas: Kui me sööksime ainult töötlemata toite ning ei kasutaks ravimeid siis oleks maailma populatsioon kõigi eelduste kohaselt imepisike.
Mis selles siis halba oleks?

Olen nõus, väiksem populatsioon oleks super. Aga mõtle parem sellele, et kuidas see saavutataks!
Rahvastik oleks väike kuna eluiga oleks lühem, suremus igasugu haigustesse ja komplikatsioonidesse suurem.

Minu arust oleks väga lahe, kui maailma populatsioon oleks 10x väiksem. Aga see eeldab, et üldine suremus oleks samuti kordades suurem, et rahvastikukasvu kontrolli all hoida.
Kas sa oleksid sellega nõus?

Ahjah. Lugesin täna läbi 226 erinevat teaduslikku viidet aspartaami kohta. Otsisin inimeste peal tehtuid materjale. Leidsin umbes 60 kliinilist uuringut ning neist umbes 5 tükki, mis leidsid tervisele potensiaalselt kahjulikku mõju. Ning enamus oli põhimõtteliselt ebaolulise ohtlikkusega laiemas mõistes - liiatigi kuna vastupidiseid tulemusi leidvaid uuringuid oli tunduvalt rohkem.

Seega jah. Aspartaam on kas üks kõige suuremaid vandenõuteooriaid läbi aegade, mida on suudetud üle 30a üle terve maailma kontrolli all hoida, erinevaid uuringuid kinni makstes ja ära peites, või tuleb lihtsalt leppida reaalsusega, et mitte kõik pole mürk mis teile toitu ja jooki pannakse.
Oleks päris hea saavutus, et praktiliselt üle maailma turustatud toidulisand oleks niivõrd hästi kontrolli all. Päris kõva vandenõuteooria, mis hõlmab praktiliselt kõiki valitsusi maailmas ning on suudetud päitsed pähe panna praktiliselt igale erapooletule uurimislaborile ja ettevõtmisele... kõva sõna...


Artikli selle kohta avaldan paari päeva pärast...
Vasta
On vaid üks kõva sõna ja selle nimi on ’raha’.

Loe oma postitused üle ja too neist välja need nn loogilised tõendid, mis peaksid viitama aspartaami ohutusele. Need nn loogilised tõendid on meile kõigile kättesaadavad ja järeldusi suudame neist ise teha, seega puudub sul vajadus meid juhtida kemikaali usku. Teed üldistusi, millel pole mingit väärtust: krt teab mis mula terved leheküljed dieetidest eiteamilleni. Inimesel on organism, mis reeglina ilma igasuguse tõestusmaterjalita tuvastab talle kahjulikud ja ohtlikud toitained/toiduained ning mille signaale peaks iga vähegi ’mõtlev inimene’ mõistma. Kahjuks keha ohusignaalide mõistmise õpetust eriti ei pakuta, küll aga on saadaval apteegis kõiksuguseid nn ravimeid-kemikaale nende kõikvõimalike signaalide neutraliseerimiseks.

Muide, kogemus kuulub tõendina päris kenasti teaduse tõestusmaterjalide hulka wink
Vasta
Aspartaam sai alguse rotimürgist - see tundub olevat fakt.
Seni kuni on olemas reaalsed asendused mis ka ohutumad
siis ei näe vajadust, et seda asja igale poole toppida.
Samuti ka nagu ei näe vajadust igale poole kilode viisi
suhkrut toppida. Pealegi on aspartaamiga selline asi, et tema
kõige hullemad omadused on ladestumine ja siis kriitilise piiri
saabudes mõjuda korraga. Teiseks see, et ta mõjub kõige
hullemini koos mõne teise ainega ehk siis on tegu binaar mürgiga.
Seega kui katsetatakse aspartaami "puhtal" kujul siis tundub, et
ta nii hull polegi aga kui lisada võrrandisse ladestumine ja muud
lisandid siis läheb asi hullemaks.
Tuntuim apsartaami mürgistuse juhtum oli näitleja Heat Ledger kes
lahkaja hinnangul suri just pikalt ladestunud aspartaami ja alko, ning
köharohu koosmõjul. Nimelt oli see mees lausa fanaatiline DietCoca
fänn mis teatavasti tehaks emagusaks just aspartaamiga. Ledger olla
joonud kuni 10-20 purki päevas - mis talle lõpuks saigi saatuslikuks.
Vasta
(29-07-2013, 17:55 )Sinis Kirjutas: Inimesel on organism, mis reeglina ilma igasuguse tõestusmaterjalita tuvastab talle kahjulikud ja ohtlikud toitained/toiduained ning mille signaale peaks iga vähegi ’mõtlev inimene’ mõistma. Kahjuks keha ohusignaalide mõistmise õpetust eriti ei pakuta, küll aga on saadaval apteegis kõiksuguseid nn ravimeid-kemikaale nende kõikvõimalike signaalide neutraliseerimiseks.

Ja ometigi, absoluutselt valdav enamik teaduslikust materjalist antud teemal ei ole leidnud mitte mingeid "signaale" väidetud ohtlikkusest mida siin teemas korduvalt kaagutatakse. Isegi, kui inimene ise ei taipa signaali tõlgendada, siis vaade keha sisse peaks ometigi näitama, et kuskil on probleem... ometigi seda probleemi ei leita enamasti, paar erandit ainult.

Nüüd ma küll spekuleerin, aga mulle tundub, et probleemiks on inimeste kergelt mõjutatav psüühika, mis põhjustab käitumismalle mille jaoks füsioloogilist alust ei ole. A'la - inimene kaebab aspartaamist põhjustatud peavalude üle, kuigi kliiniline katse näitab, et tegelikult - ei tee ta vahet aspartaamil ja platseebol.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3657889
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9734727

Ehk loogiline järeldus oleks, et mitte aspartaam ei põhjusta füsioloogilisi negatiivseid nähtusi, vaid inimese enda eelarvamus oli süüdlane. Inimene arvab, et aspartaam on süüdlane, ta näeb justkui "seoseid", aga erapooletu "pimekatse" näitab, et inimene lihtsalt lahmib huupi ja kujutab ette.

Ühes uuringus vaadeldi näiteks inimesi, kes olid kindlad, et on aspartaamile tundlikkud/allergilised. Jällegi, kliiniline katse näitas, et polnud mingit vahet reaktsioonil aspartaamile ja platseebole.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8409113

Ühes uuringus oli reaktsioon platseebole isegi hullem, kui aspartaamile. Seega võta kinni. (Ei leidnud hetkel, tohuvapohu, sada uuringut salvestatud pilla-palla)

(29-07-2013, 17:55 )Sinis Kirjutas: Muide, kogemus kuulub tõendina päris kenasti teaduse tõestusmaterjalide hulka wink

Mis maailmas? Isiklik kogemus on N=1, ning enamasti ilma ühegi kontrollmeetodita, mis võiks kuidagi antud kogemust valideerida teaduslikus kontekstis.

Ma võin väita, et mul kasvas kuues varvas kuna jõin Coca-Zerot. Kui tarbimise ära lõpetasin siis kukkus uuesti küljest ära ja märki ei jäänud. Ergo - Coca-Zero on mürk, mis põhjustab kasvajaid. Täiesti adekvaatne tõendusmaterjal, eksole, onju, eksju...


(29-07-2013, 18:03 )excubitoris Kirjutas: Aspartaam sai alguse rotimürgist - see tundub olevat fakt.
Seni kuni on olemas reaalsed asendused mis ka ohutumad
siis ei näe vajadust, et seda asja igale poole toppida.
Samuti ka nagu ei näe vajadust igale poole kilode viisi
suhkrut toppida. Pealegi on aspartaamiga selline asi, et tema
kõige hullemad omadused on ladestumine ja siis kriitilise piiri
saabudes mõjuda korraga. Teiseks see, et ta mõjub kõige
hullemini koos mõne teise ainega ehk siis on tegu binaar mürgiga.
Seega kui katsetatakse aspartaami "puhtal" kujul siis tundub, et
ta nii hull polegi aga kui lisada võrrandisse ladestumine ja muud
lisandid siis läheb asi hullemaks.
Tuntuim apsartaami mürgistuse juhtum oli näitleja Heat Ledger kes
lahkaja hinnangul suri just pikalt ladestunud aspartaami ja alko, ning
köharohu koosmõjul. Nimelt oli see mees lausa fanaatiline DietCoca
fänn mis teatavasti tehaks emagusaks just aspartaamiga. Ledger olla
joonud kuni 10-20 purki päevas - mis talle lõpuks saigi saatuslikuks.


Väga toredad mõtted. Kas on mõni reaalne faktuaalne infoallikas ka nende jaoks?

Point selles, et me kõik võime ette kujutada endale igasugu asju ning arvata ühte teist ja kolmandat. Vandenõuteooriate suure leviku põhjus ongi see, et suudetakse puuduliku informatsiooni baasil sellegi tõttu niivõrd "loogiline" pilt asjast maalida, et inimesed, kes täpsemalt ei uuri ega asja ei mõista, võtavadki kogu jutu tõe pähe.

Mind ei huvita niisama teooriad, kui keegi leiaks mõne faktuaalse uuringu, mis toetaks siis oleks väga tore.


Ja ärge hakake ütlema, et "sina enne" vms. See, kes toob välja norm-olukorrast erineva väite, on see kes antud väite jaoks tõendeid pakkuma peab. Ehk, antud olukorras on aspartaam laiaulatuslikult ohutuks tunnistatud aine. Kui keegi tahab vastupidi väita siis on nende ülesanne tõendeid esitleda, mitte aspartaami ohutuses veendujatel end kaitsta.

Siin teemas on suudetud päris põhjalikult aspartaami ohtlikkust promoda, kuid mida tehtud pole, on tõendusmaterjalide esitamine.
Kui tõendusmaterjale pole, siis pole mõtet ka selliseid väiteid promoda, sest see on lihtsalt tobe.
Vasta
Kas on tehtud faktuaalseid uuringuid aspartaami pikaajalise mõju kohta? Kas aspartaami ladestumine ja kriitilise piiri tekkimine vastab tõele?
Ise ma pole antud teemat süviti uurinud, pole hetkel ka eriti aega, seega need küsimused pole mõeldud aspartaami rünnakuks ega kaitseks. Eelkõige huvitab meid ju tõde, eksjuonju?
Vasta
(29-07-2013, 22:59 )Anonymous Kirjutas: Kas on tehtud faktuaalseid uuringuid aspartaami pikaajalise mõju kohta? Kas aspartaami ladestumine ja kriitilise piiri tekkimine vastab tõele?
Ise ma pole antud teemat süviti uurinud, pole hetkel ka eriti aega, seega need küsimused pole mõeldud aspartaami rünnakuks ega kaitseks. Eelkõige huvitab meid ju tõde, eksjuonju?

Siinkohal tekib esimene probleem, milleks on see, et tõeliselt pikemaajalisi kliinilisi uuringuid ei ole tehtud ning võimalik, et kunagi ei tehta. Nimelt on äärmiselt raske kontrollida katsealuseid pikema aja vältel.
Pole probleemi kedagi paariks päevaks laborisse toppida ja uurida. Kuid proovi teha seda 20 aastat näiteks? Ebareaalne.

Aspartaam ei ladestu, see pole füsioloogiliselt võimalik. Ta lagundatakse algosadeks väga kiiresti peale tarbimist. Metanool lõhutakse ka tükkideks - formaldehüüdiks ja see sipelghappeks.

Formaldehüüd teoreetiliselt nagu võiks ladestuda aga kogu teema formaldehüüdi üle on päris imelik. Enamik ei tea vbl, aga meie keha töötleb igapäevaselt 50 000mg seda kraami. Ehk ükskõik, kui palju aspartaami me endale ka sisse ei pressiks, meie keha töötleb sellest niikuinii mitu korda rohkem.
Tegelikult meie keha toodab formaldehüüdi lausa ise ning seda kasutatakse isegi DNA osakeste ja aminohapete loomisel... eluks vajalik isegi seega. Laugh

Sipelghappe mida sellest saadakse ei tundu samuti otseselt ladestuvat, sest keha kasutab ja väljutab seda 24/7 läbi mitme mehhanismi. Töötleb ümber veeks ja süsihappegaasiks, viib välja uuriniga.
Küll aga regulaarselt üleliia metanooli tarbides võib mingist punktist alates olla kehas ringlev sipelghappe kogus niivõrd mürgine, et põhjustab probleeme.

Justkui nagu ladestumine kuigi otseselt ta sulle rakkudesse ei roni ja sinna ootama ei jää.

Siiski seda kogust ei ole reaalne aspartaamist omandada. Kui oleks, siis ma usun, et inimeste pimedaks jäämine oleks idapäevane uudis, sest see on üks esmaseid ja peamisi sümptomeid. Siiani on ainult kuulujutud, et aspartaam muudab pimedaks - tõendeid ma ei ole leidnud.

Aga muidugi ma ei välista, et kui mitukümmend aastat näiteks iga päev pausi tegemata endale suuri koguseid sisse kütad, et siis midagi juhtub. Võib-olla, aga hetkel ei ole põhjust seda arvata.



Tõde on huvitav tõesti, kahjuks enamasti roni sellise pasamere alla, et üldse lähedalegi jõuda, et pole ka ime, et enamik valivad kergema vastupanu teed ja propageerivad kuulujutte ja muud sellist.


Lühemaajalisi uuringuid mis aspartaami ohutust justkui tõestaksid on väga palju. Mul on hetkel 60 kliinilist uuringut umbes, millest ca. 55 pole leidnud ühtegi probleemi. Kui aus olla siis 2 uuringut leidsid isegi aspartaami kasuliku mõju tervisele ning vähemalt kümmekond kasuliku mõju kaalulangetamisele - mis on ka mõnes mõttes kasu tervisele.
Seega mnjah - kogu info kokku võtta, mis mul praegu olemas on - pigem kasulik, kui kahjulik. Kuigi ma seda väidet ise levitama ei hakka, jään nautraalsuse juurde, paari agaga. Smile
Vasta
(29-07-2013, 23:18 )ArchangelEST Kirjutas: Tõde on huvitav tõesti, kahjuks enamasti roni sellise pasamere alla, et üldse lähedalegi jõuda, et pole ka ime, et enamik valivad kergema vastupanu teed ja propageerivad kuulujutte ja muud sellist.

See oli nii kena, et sa ütlesid, et su info pasamerest pärineb. Pihta sain ja valusalt! Kui mul enne puudus aspartaamiga igasugune suhe peale selle maitseomaduste osas, siis hetkel olen ma selle kemikaali suhtes mures ja hirmunud: mis ikka mõõdetavaid jälgi organismis oma haitumisomaduste poolest ei jäta, seda peab kartma. Oli seda vaja?

Ja veel suurem mure on mul platseebo kui farmakoloogiliselt toimetu ravimi osas, sest kui vabatahtlikke aine testijaid on tavapäraselt üsna piiratud arv ja osadel neist tekkisid seda manustades ebameeldivad nähud, siis peab ta üks jube aine olema. Nii mõtlen ma oma piiratuses ja eelarvamuste küüsis vaeveldes, sest ega teaduse poolt ohutuks tunnistatud ja koheselt organismis lagunev aine aspartaam pimetesti tulemuste kohaselt seda ei saanud põhjustada - katsetulemused rääkisid kindlalt platseebo psühholoogilisest süüst (iseenesest huvitav on asjaolu, et just platseebo kasutajatel tekkisid kõrvalnähud).

Aga muidu olid su pikad postitused vahvad, sain südamest naerda wink
Vasta
(30-07-2013, 08:22 )Sinis Kirjutas:
(29-07-2013, 23:18 )ArchangelEST Kirjutas: Tõde on huvitav tõesti, kahjuks enamasti roni sellise pasamere alla, et üldse lähedalegi jõuda, et pole ka ime, et enamik valivad kergema vastupanu teed ja propageerivad kuulujutte ja muud sellist.

See oli nii kena, et sa ütlesid, et su info pasamerest pärineb. Pihta sain ja valusalt! Kui mul enne puudus aspartaamiga igasugune suhe peale selle maitseomaduste osas, siis hetkel olen ma selle kemikaali suhtes mures ja hirmunud: mis ikka mõõdetavaid jälgi organismis oma haitumisomaduste poolest ei jäta, seda peab kartma. Oli seda vaja?

Ja veel suurem mure on mul platseebo kui farmakoloogiliselt toimetu ravimi osas, sest kui vabatahtlikke aine testijaid on tavapäraselt üsna piiratud arv ja osadel neist tekkisid seda manustades ebameeldivad nähud, siis peab ta üks jube aine olema. Nii mõtlen ma oma piiratuses ja eelarvamuste küüsis vaeveldes, sest ega teaduse poolt ohutuks tunnistatud ja koheselt organismis lagunev aine aspartaam pimetesti tulemuste kohaselt seda ei saanud põhjustada - katsetulemused rääkisid kindlalt platseebo psühholoogilisest süüst (iseenesest huvitav on asjaolu, et just platseebo kasutajatel tekkisid kõrvalnähud).

Aga muidu olid su pikad postitused vahvad, sain südamest naerda wink

Sellest postitusest ei loe mitte midagi välja. Loo nüüd vähe sisukam lauserida ja räägi asjast.

Kas midagi jäi nende uuringute koha pealt selgusetuks?

----

Ülal küsiti, kas on mõni pikemaajalisem uuring aspartaami kohta. Ma hetkel kammin veel oma faile läbi, aga üks selline vanem uuring on:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2802896

108 katsealust, 6 kuud, ebanormaalselt suured kogused igapäevast aspartaami tarbimist vs platseebo. Ei tuvastatud mingeid erinevusi:

Tsitaat:These results further document the safety of the long-term consumption of aspartame at doses equivalent to the amount of aspartame in approximately 10 L of beverage per day.


Jätkan materjalide sirvimist. Antud uuringu negatiivne külg on muidugi tema vanus, mis annab kahtluse tollaste tehnoloogiate pädevuse üle. Ja eks muid asju ole veel.
Alati annab protokollide üle nokkida ja põhjuseid leida, miks uuring pole nii tõsiseltvõetav kui mõni teine.

Tööd on palju mida teha on vaja.


Oleks äärmiselt tore, kui keegi teine ka fakte sirviks ja teaduslikku materjali analüüsiks selle asemel, et niisama sappi pilduda.
Vasta
Mulle väga-väga meeldib su eluterve reageerimine. Platseebo-toimega mõtted said siin taotluslikult edastatud, lootuses, et need agad, mis aspartaami osas jäid, saavad mõistliku rakenduse Smile

Siia passib ilusasti üks hiina vanasõna: „See, kes küsib, on rumal viis minutit, see, kes ei küsi, jääb aga igavesti lolliks.“
Vasta
(27-07-2013, 21:43 )ArchangelEST Kirjutas: Ning kuna aspartaami kohta mina ei suuda ohtlikkuses veenduda siis on minu jaoks valik selge. Odavam on parem.
Ehk pisut kohatu võrdlus, ära'nd pahanda - teatud käeline tegevus on kah tunduvalt odavam, kui naine võtta.
Üldjuhul püütakse va küljeluu ikka võtta, teaduslisi uuringuid lugemata.
Lollid?

Vasta


Piilupardi nime taga on veel igasugust inimkonnavastast kuritegevust, ta tegeleb mitmel rindel. Aspartaam on just tänu temale meie poelettidel.
Igati lahe ja ettevõtlik vana, anna või rahupreemia
Vasta
Aspara daamiga või mitteaspartaamiga, kõik poestostetud jura mida on toiduks nimetatud tuleb läbi keeta mõned minutid, siis keemilised lisandid lahtuvad ja jääb mingi ollus, mis otseselt ei ole kahjulik.

Mingi link sattus kus näidatakse mismoodi mikrolaineahjus rikutud toit uuesti toiduks tagasi muuta. Peenikesest vasktraadist sõtkutud pusa kirjaümbrikus peale panna mikrovolnovkas olnud niinimetatud toidule. Ka nii tehti et lihtsalt vasktraadist krutitud spiraal pandi ligi. Momendis üritasin seda linki leida, probla nagu poleks kunagi olnudki. Kui leian siis lisan siia.
Ahahh, leidsin, minu eelmise vastuse järg.
https://www.youtube.com/watch?v=MRbsJD0bFys
Lihtsalt laadige alla kui huvi on, kõrvetage kuhugi plaadile, säält viirused kätte ei saa.

Praegu aktiivne lnk. Väga uskumatult lihtne, kuid jätab hulgana ? märkisid. Vaadake tolle autorisaiti ise edasi.
Senss pendeldab oma traatidega ja tõestab et niiongi. Minu kodu maasse kaevu kaevanud meister kunagi varem lihtsalt seisis õigel kohal ja lasi oma traatidel liikuda ja peilis kogu vajaliku info. Võimalik et see minu lisatud link on feikide paljundajate feik. On kuningad ja on narrid.
Vasta
Limonaad võtab sult õhtuks õige tuju

Pärastlõunane klaasike limonaadi võib olla põhjuseks, miks sul pole õhtul tahtmist oma kallimaga voodirõõme nautida. Libiidolangus tuleb sellest, et paljudes limonaadides ja energiajookides on kunstlikke magusaineid ja teisi lisaaineid, mis on tuntud «tujutapjad». Ka dieetjookides võib olla aspartaami, mis mõjub halvasti seksiisule ja põhjustab peavalu.
Vasta
Tunnen selle rämpsu juba kaugelt ära. Peaaegu igal pool on juba seda kasutatud. Peaaegu puhast jooki polegi enam. Midagi võõrast on ikka sinna lisatud. Lisaks on sita maik suus......
Vasta
Limonaad ka coca-pepsi ja siis imestatakse, et valge inime ei paljune.
Vasta
Aspartaam on sisuliselt geneetiliselt modifitseeritud bakterite väljaheide ehk s1tt.
http://rense.com/general96/howaspar.htm
Vasta
(01-02-2017, 21:06 )Tyto Alba Kirjutas: Aspartaam on sisuliselt geneetiliselt modifitseeritud bakterite väljaheide ehk s1tt.
http://rense.com/general96/howaspar.htm

Mõnel tootmisviisil tõesti. Nagu on bakterite poolt toodetud ka see mõnus suussulav juustu maitse, hapukurkide hapusus ja nagu mesi on sisuliselt putukate okse.

Selle aspartaami kohta leiab netist nii palju valeinformatsiooni, et tavatarbija ei oskagi sellest enam midagi tarka arvata. Muidugi meie maailma Telegrammid ja Alkeemiad lõikavad sellelt otsest kasu, sest miski ei saa rohkem klikke kui järjekordne kahtlastel alustel valmistreidud artikkel kuidas me kõik mürki sisse joome.

Tegelikult sünteesiti aspartaam juba 1965. aastal ja tänaseks on see üks enimuuritud toiduaineid üldse. Ja mis on sellest kõigest uurimisest selgunud? Tegemist on lubatud kogustes inimesele täiesti ohutu ainega, kui sa just ei satu põdema haigust nimega fenüülketonuuria (link). Järelmaitse mida sa näiteks liitrite viisi sellega valmistatud limonaadi sisse kallates tunned on teine asi...
Vasta
Ajakiri Millest arstid ei räägi väidab et aspartaam tekitab ülekaalulisust nii nagu suhkurgi.
Vasta
http://www.mpwhi.com/complete_bressler_report.pdf
Aspartaam kui mitmetahuline vähitekitaja.
Vasta
Jällegi oli vandenõuteoreetikutel õigus:
https://novaator.err.ee/1608815236/magus...epolvkonda

Levinud magusaine aspartaam ajab hiired ärevaks, selgub Ameerika teadlaste uuringust. Selgub ka, et aspartaami saanud isaste hiirte järeltulijates väljendusid need nähud veel kaks põlve.
Tsitaat:
Pradeep Bhide, Sara Jones ja nende kolleegid Tallahassees asuvast Florida Osariigiülikoolist lisasid hiirte joogivette aspartaami koguses, mis vastab 15 protsendile Ameerika Ühendriikides lubatud maksimaalsest annusest inimestele. Inimesed saaksid sellise koguse aspartaami, kui jooksid umbes kuus või kaheksa purki aspartaamiga karastusjooki päevas.
Aspartaamivee jootmine katsehiirtele vältas kolm kuud. Kui teadlased panid joodetud hiired siis toidupalade saamise nimel labürinte läbima, ilmnesidki loomakeste käitumises ärevusele viitavad jooned. Teadlaste sõnul olid need jooned sedavõrd selged, et nad olid isegi väga üllatunud; nad olid oodanud pigem kergeid käitumismuutusi.

Arusaama, et tegemist oli tõepoolest ärevusega, toetab asjaolu, et kui teadlased andsid hiirtele diasepaami, ravimit, millega inimestel ärevushäiret ravitakse, siis hiirte ärevusnähud kadusid.
Idee uurida aspartaami toimet hiirtele tekkis teadlastel sellest, et varasemas uuringus ilmnes nikotiini epigeneetiline mõju hiirtele läbi mitme põlvkonna.
Aspartaami on toitudes ja jookides magusainena kasutatud umbes 40 aastat. Tänapäeval toodetakse seda ainet tuhandeid tonne aastas.
Aspartaamist tekib organismis aspargiinhapet, fenüülalaniini ja metanooli, mis kõik teatakse võivat mõjutada kesknärvisüsteemi talitlust.
Oma katseist ja nende tulemusist annavad Bhide, Jones ja kaasautorid teada Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.
Kuid lisaks seal avaldatule panid teadlased ka tähele, et aspartaam võis mõjutada veel hiirte mälu; sellest on neil kavas avaldada omaette kirjutis.

Vasta
Tsitaat:Selle aspartaami kohta leiab netist nii palju valeinformatsiooni, et tavatarbija ei oskagi sellest enam midagi tarka arvata. Muidugi meie maailma Telegrammid ja Alkeemiad lõikavad sellelt otsest kasu, sest miski ei saa rohkem klikke kui järjekordne kahtlastel alustel valmistreidud artikkel kuidas me kõik mürki sisse joome.

Tegelikult sünteesiti aspartaam juba 1965. aastal ja tänaseks on see üks enimuuritud toiduaineid üldse. Ja mis on sellest kõigest uurimisest selgunud? Tegemist on lubatud kogustes inimesele täiesti ohutu ainega, kui sa just ei satu põdema haigust nimega fenüülketonuuria (link). Järelmaitse mida sa näiteks liitrite viisi sellega valmistatud limonaadi sisse kallates tunned on teine asi...

Ja nüüd ikkagi tunnistati, et aspartaam on tõenäoliselt vähkitekitav aine: https://www.err.ee/1609021487/reuters-wh...jate-hulka: https://www.err.ee/1609021487/reuters-wh...jate-hulka
Tsitaat:Maailma terviseorganisatsioon (WHO) liigitas levinud magusaine aspartaami võimalike vähitekitajate hulka, vahendas Reuters allikate sõnu.
Ametlikku avaldust on oodata juulis.
Aspartaami kasutatakse suhkru asemel näiteks Coca Cola dieetjookides ja närimiskummides.
WHO alla kuuluv vähiuuringute amet ei arvesta oma ekspertiisis, kui palju uuringualust toodet tarvitatakse. Hinnang põhineb seni avalikustatud dokumentatsioonil.
Aspartaami kasutamist uurib eraldi ka toidulisandite ekspertkomisjon. Nemad teevad oma otsuse avalikuks samuti 14. juulil.

Vandenõiteoreetikutel on ilmselt õigus ...
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat