Postita vastus 

Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inimese maailmataju
Autor Sõnum
Nofretete
Veteran

28-01-2015 15:51
Postitus: #26
RE: Inimese maailmataju
Kui nüüd kuulsustele mõelda, kelle ideed kestma on jäänud ja kelle ideesid edasi on arendatud (näiteks Leonardo da Vinci), siis küllap on nad rahul jah sellega et nende ideed on teoks saanud. Aga võib ka olla, et nad hoopis kahetsevad mittemateriaalsest maailmast naastes, et nad materiaalseid ideid arendasid.
Näiteks tuumaenergia leiutajad ehk ei ole endaga rahul, kuna nende ideed kasutati valel otstarbel. Tuumapommi leiutamisel. Sama lugu on ehk ka teiste massihävitusrelvade leiutajatega.
(selle postituse viimane muutmine: 28-01-2015 16:12 Nofretete.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
mtrxx
Tavaliige

29-01-2015 03:38
Postitus: #27
Seda küll, aga see ei ole otseselt maailmatajuga seotud.

Õigemini jah, siin tuleb jällegi mängu kollektiivne mälu ja mingisuguse väärtuse edasikandmine.
Kummaline, et inimesed opereerivad peamiselt idee tasandil (tegelikusest nihkes) ja omistavad väärtusi ka objektidele, jällegi sama symboolne mõtlemine.

Mängu tuleb Descartese ,,keha ja meele" kahesus.
Inimene ei salli puhtalt põhjus-tagajärg laadis mateeria ümberpaiknemist, siit ka illusioon mida maailmale kuvatakse.
Nofretete
Veteran

29-01-2015 12:56
Postitus: #28
Mitte "mingisuguse" väärtuse edasikestmine, vaid vaimse väärtuse edasi kestmine.

(22-01-2015 14:19 )mtrxx Kirjutas:  Arutleme: kas inimesed üldse loovad ja saavutavad elus midagi, või elame vaid illusioonides ja kujutame neid endale ette ?

Inimesed saavutavad. Leonardo da Vinci saavutas elus väga palju.

Vaimusuurused muudavad kõigi inimeste elusid oma saavutustega. Ja seda vaimsel tasandil.
Miks sa arvad, et idee tasand on tegelikkusest nihkes? Ehk on hoopis materiaalne tasand tegelikkusest nihkes?

Ka räägitakse, et kui inimesel pole mentaalkeha välja arenenud, siis ta mõtlemine on jäik.
Lorenz
Vana kala

29-01-2015 15:29
Postitus: #29
Puhtal põhjus-tagajärg laadis saab mõelda mitmeti. Üks viis on mõelda nii, et see osakene liikus sinna ja põhjustas seda. Teine viis sellest mõelda on nii, et mul on eesmärk ja see põhjustab minu käike selle eesmärgi suunas. Mas see eesmärk ei ole tegelik? Vähemalt funktsionaalselt on see tegelik küll, sest see põhjustab sündmusi.
Niimodi eesmärkidest rääkijale saaba vastu öelda, et need eesmärgid on ju põhjustatud mateeriast ning lõppkokkuvõttes on kõik taandatav elementaarosakestel. Nojah, sama loogika järgi saab öelda, et temperatuur on taandatav aatomite liikumisele. Mida see on muuseas, aga kas temperatuur ei ole tegelik? Miks mitte?
mtrxx
Tavaliige

29-01-2015 15:30
Postitus: #30
Rõõmsana tundub kodu hea ja soe koht, depressiivsena külm ja sisutu.

Seega emotsionaalne projektsioon on nihkes elu neutraalse olemusega.
Lorenz
Vana kala

29-01-2015 15:34
Postitus: #31
Kas see, et sa tunned ennast õnnelikuna on tegelik? Või see, et sa kannatad? Ma ütleks, et rõõm ja kannatus on tegelikud.
mtrxx
Tavaliige

29-01-2015 15:45
Postitus: #32
Tegelikult ja reaalsed, kuid kui nende ajal toimub ka ümbruse rõõmsana nägemine, siis koheselt ei olda neutraalse eluolemusega yhel laine.
Lorenz
Vana kala

29-01-2015 17:22
Postitus: #33
(29-01-2015 15:30 )mtrxx Kirjutas:  Rõõmsana tundub kodu hea ja soe koht, depressiivsena külm ja sisutu.

Seega emotsionaalne projektsioon on nihkes elu neutraalse olemusega.

Mõtlesin selle asja üle ja võrdlus jäi mulle veits segaseks. Prooviksin siinkohal omapoolset tõlgendust sellele anda. See hea ja soe võib vastanduda kahel erineval moel kahes erinevas suunas. Ühest küljest võib see tõepooelst vastanduda külma ja sisutuga, aga teisest küljest ka halva ning ohtlikuga.
Kui vastandada head halvaga, siis need tunudvad mõlemad olevat ühel tasandil. Kujundlikult öeldes on neil oma energia ja potentsiaal. Kui aga vastandada head ja sooja külma ja sisutuga siis see on teistsugune vastandamine. Siin on ühel poolel oma (tajutav) energia ning potentsiaal, teisel pool aga inertne sihitus.
Kui nüüd küsida, et kas maailmas on sihilikkuse nägemine vajalik, siis otseloomulikult on. See on otseselt seotud kannatuse ja rõõmuga. Kumbki neist pole füüsilised nähtused, millel oleks joonlauaga või kaaluga mõõdetavaid omadusi. Kuidas siis tunnetada nähtavate asjade juures midagi, mis võib põhjustada üht või teist? Paratamatult tuleb siis füüsilistele asjadele lisada juurde see mittefüüsiline aspekt, muidu oleks see mittefüüsiline komponent nähtavate asjade juures tajumatu. Mittefüüsilise all pean ma siis silmas potentsiaale.
mtrxx
Tavaliige

29-01-2015 18:13
Postitus: #34
Mõistan mida öelda tahate.

Inimesel on seega tendents omistada näiteks depressiooni korral nähtustele negatiivseid ja hirmutavaid omadusi(puudusi), mis on aga jällegi kallutatud maailmapilt.
Millegi puudumine pole negatiivne nähtus.

Päris neutraalsena ei saa vast midagi tunnetada ,sest pea alati on mängus emotsioonid.
Nofretete
Veteran

29-01-2015 18:59
Postitus: #35
Kõik, mis me oleme, on teadvus.
See, mis võimaldab meil tunnetada "individuaalsust", on meie vaatepunkt.
Inimeste maailmavaade ei olene sellest, milline on tema meeleolu, maailmavaade kas on või teda ei ole.

Materialistlikud õpetused peavad maailma olemuselt aineliseks.
Materialismile vastandlik filosoofiasuund on idealism, mis peab esmaseks teadvust.
mtrxx
Tavaliige

29-01-2015 19:17
Postitus: #36
Maailmavaade kyll, aga on ka teaduslike uuringutega tõestatud, et emotsionaalne häälestatus loob maailma enda ümber, tunnetusliku aspekti.
Ning see ei piirdu vaid iseenda heaoluga, samad emotsioonid kantakse ka üle objektidele.

Minu väide on, et kui inimene saab aru oma projektsioonidest, siis on paanika majas.
Inimene ei lepi sellega, et kui tähelepanelikult ümbrust jälgida, siis olenemata emotsioonist jääb vaadeldav objekt neutraalseks.
Olen seda ise kogenud ja katsetanud.
Nofretete
Veteran

29-01-2015 20:03
Postitus: #37
Tunnetuse subjekt on inimene, tunnetuse objekt on maailm.
Maailma tajutakse erinevalt, sest inimesed ja nende tajud erinevad.
Näiteks aega tajutakse erinevalt.
mtrxx
Tavaliige

29-01-2015 20:17
Postitus: #38
Kas saab öelda, et mehhaaniline mõtlemine/põhjus-tagajärg on kõige neutraalsem ja illusioonideta mõtteviis?
Nofretete
Veteran

29-01-2015 20:49
Postitus: #39
Mõtlemisviise on erinevaid.
Osa suudab erinevate mõtlemisviiside vahel ümber lülituda, teised on aga vähem paindlikud.
Loova mõtlemisega inimesed, kellel on kujutlusvõimet, on tänapäeva ühiskonnas rohkem hinnatumad.
Lorenz
Vana kala

29-01-2015 21:25
Postitus: #40
Mis sorti põhjus-tagajärg suhtes sa räägid? Pean silmas seda, et põhjuse ja tagajärje vahel on mingi seos ja seda seost peaks kirjeldama mingit sorti teooria. Ei saa öelda lihtsalt, et on põhjus ja see omab tagajärge. Sellistest asjadest mõelded kasutame me kas intuitiivselt või teadlikult mingit neid kaht ühendavat teadmist.
Kui näiteks rääkida teaduslikust teooriast, siis teooria on kõige tugevam teadmine omas valdkonnas. Just selle pärast, et see kirjeldab põhjus-tagajärg seoseid. See teadmine pole aga jumalast antud ja meil pole sellele otsest ligipääsu. See tuleb meil avastada. Ning erinevates valdkondades on erinevad teooriad. Mitte selles mõttes erinevad, et nad omavahel konfliktis oleksid, aga teooriad on lihtsalt erinevad.
Teaduslik teooria on muidugi kõige neutraalsem teadmine, sest teadus on objektiivne. Vähemalt üritab olla niipalju kui võimalik. Asi on lihtsalt selles, et teaduslikud teooriad ei kirjelda kõike, mida kirjeldada oleks vaja. Selles kirjeldamata osas peame me siis lootma millelegi muule. Oma isklikele teooriatele (mitte siis teaduslikele) või filosoofide poolt välja mõeldud teooriatele. Moraaliteooriad on kindlasti eluliselt vajalikud, aga ka need pole teaduslikud teooriad. Kõik need teooriad üritavad kirjeldada mingit sorti põhjus-tagajärg seoseid ja neid teooriaid on väga palju paljudes erinevates kategooriates.

Kui sa pead mehhaanilisuse all silmas determineeritust, siis vähemalt füüsikas on siinkohal otsad lahtised. Kvantmehhaanika osas pole füüsikud suutnud kokku leppida, et kas see on deterministlik või mitte.
Ning see on vaid teadus ja füüsika. Kui rääkdia igapäevaelust ja kogemustest siis ... ma ei tea kust alustada või lõpetada.
(selle postituse viimane muutmine: 29-01-2015 21:39 Lorenz.)
Balzzar
Vana kala

30-01-2015 00:01
Postitus: #41
(29-01-2015 18:13 )mtrxx Kirjutas:  Inimesel on seega tendents omistada näiteks depressiooni korral nähtustele negatiivseid ja hirmutavaid omadusi(puudusi), mis on aga jällegi kallutatud maailmapilt.

"People with depression process emotional information more negatively than healthy people."
http://www.scientificamerican.com/articl...A_facebook
Nofretete
Veteran

18-05-2017 13:51
Postitus: #42
(18-05-2017 11:30 )Temimoor Kirjutas:  Igaühe kohustus on oma maailmataju inventeerimine...
Kas just kohustus, aga mis on üldse maailmataju, sellesse võiks küll üle pika aja süveneda.
Siin üks uuem arvamus maailmataju kohta.

Artiklis kirjutatakse, et maailmataju üheks põhiliseks teooriaks on see, et mõistuslike tsivilisatsioonide kõige kõrgem arengutase Universumis on seotud eluvormide enda füüsilise keha ja teadvuse seisundi muutumisega.

On kaasatud ka teaduslikud uuringud.

Maailmataju käsitleb teadvuse olemuse ja Universumi olemuse vahekorda. Näiteks Universumi füüsikaline olemus seisneb selles, et Universumit ei ole tegelikult olemas. On olemas kaks peamist põhjust arvata, et miks Universumit ei ole tegelikult olemas. Esiteks on see, et tänapäeva füüsikaseadused ei anna meile vastust Universumi olemuse küsimusele ( nii nagu ei anna neuroteadus teadvuse olemuse küsimusele ). Näiteks mis on aeg, ruum või mass? Ja teiseks on see, et Universumi olemus tuleb välja ajas rändamisest. See näitab seda, et aega tegelikult ei eksisteeri. Kogu aeg eksisteerib korraga. Minevik, olevik ja tulevik on suhtelised mõisted, sest see sõltub ajast, milles inimene parajasti viibib. Kogu aeg sarnaneb videomagne-tofoni kassetile salvestatud kujutisega. Universumi mitte-eksisteerimine tähendab seda, et kõik, mida me elu jooksul näeme ja kogeme, on tegelikult illusioon, mida pole olemas. See tuleb otseselt välja ajas rändamise füüsikateooriast, mis on ka vastavas valdkonnas kirja pandud.

Inimese teadvuse päritolu on looduslik, mitte tehislik. Kuid kui inimese taju tunnetab enda teadvuse seost Universumi reaalse olemusega, siis sellest tekibki tal uus ja imetabane teadvuslik seisund, millest on täpsemalt kirjas Unisoofia valdkonnas

Inimese enda teadvuse olemasolu Universumis on tegelikult tohutult suur ime. See ime seisneb selles, et kuidas loodusseadustest tuleneb inimese enda teadvuse eksisteerimine. Loodusseadused ise on tegelikult just „olematuse päritoluga“ ( s.t. loodus- seadused on pärit olematusest ), sest nüüdisaegne Universumi füüsika järeldub suuresti just ajas rändamise füüsikateooriast, millest järeldub see, et Universumit ei ole tegelikult olemas.

https://sites.google.com/site/universumi...mad-teesid
murjam
Nõid

18-05-2017 14:11
Postitus: #43
Hea teema tõepoolest, millesse SÜVENEDA. St siis mitte piirdudes pealiskaudse viitamise ja kopipeistiga, et siis jälle järgmine teema pealiskaudselt ette sööta, kui eelmine süvenemise faasi jõuda ähvardab. Propaganda mõistmist on samuti hea siit jätkata. Edu! Ja jään huviga ootama su oma mõttekäike teemal.

Härrasmees lubab daamil jääda tema veendumuse juurde. /kpt J. Sparrow/
Nofretete
Veteran

18-05-2017 14:29
Postitus: #44
(18-05-2017 14:11 )murjam Kirjutas:  Hea teema tõepoolest, millesse SÜVENEDA. St siis mitte piirdudes pealiskaudse viitamise ja kopipeistiga, et siis jälle järgmine teema pealiskaudselt ette sööta, kui eelmine süvenemise faasi jõuda ähvardab.
Enne kui lingi tõin, avaldasin siin 11 korda enda mõtteid. Nüüd ootaks ikka sinu mõtteid.
murjam
Nõid

18-05-2017 14:53
Postitus: #45
(18-05-2017 14:29 )Nofretete Kirjutas:  avaldasin siin 11 korda enda mõtteid.

Millised on sinu seisukohad, tsiteeri palun need.

säga
röövkala

18-05-2017 17:34
Postitus: #46
Kirjutasin posti, mis polnud solvanguna mõeldud. Kirjutan nüüd selle asemele avaliku vastuse ja vabanduse.

aga vabandan, kui see nõnna tundus.

Pean siiralt ütlema, et mu terav keel foorumis võibolla on ehk küll kohatu, aga mina ISIKLIKULT ei vihka siin küll kohe mitte kedagi ja veel vähem tahan kiusata.

Egas ma mujal ka kedagi vihka. Olen ehk terav ja torisev ja halav, kuid viha kui sellist pole mul küll kellegi teise vastu väljaspoolt iseennast..
suht mõistev olen tegelt Smile Ausalt kaaaaa Smile

Ma lihtsalt ülikurb ja siis ei oska selle kurbusega miskit peale hakata, kui ta sees suureks paisub ja rõõmu kõik enda alla võtab ja siis võib see väljapoole paista suure viha ja vihkamise ja ründamisena... aga tegelikkuses kurvad inimesed lihtsalt on õnnetud ja iseendaga nii puntras, et neil ei jää aega ega jõudu üle teiste vihkamiseks ja teadlikuks ja sihikindlaks kiusamiseks.

Kui see kallile kaasfoormulasele on nii tundunud, et ma isiklikult tema olemasolu vihkan ja teda siit ära peletada tahan vms, siis mina isiklikult pole mitte kunagi mitte ühtegi bänni pidanud õigeks.

Ma ise olen tohutu reeglite rikkuja ja mina ei keela kellelgi teisel neid reegleid rikkumast. Kui kellegagi sõnasõtta lähen , siis ei arva kah, et see vaidlemine oleks kantud vihast ja soovist teine siit elimineerida...

Ma nagu otsin ise põhjust ja iga päev, miks olla olemas, mis võiks teha veel siirast rõõmu... seega teiste inimeste personaalküsimustega ma ei jaksa tegeleda.

Aga kuna minus pole ka vihkamist ja soovi kedagi siit eemale peletada, siis leidsin, et teen avaliku vastuse privale, mis mulle saadeti.

Sest võibolla on teid päris palju, kellele mu teravad väljaütlemised on haiget teinud...

... ja mis puudutab, et ma midagi ise ei loo foorumis... vaat selles ma ei saa nõustuda. Minu väikse teadlikkuse juures ja harimatuse juures olen väljendanud oma mõtteid ikka siin. Lihtsalt need ehk on nii primitiivsed ja ilmselged, et need tunduvad siis läbuna vaid...

Mul kindlasti on ka oma maailmataju täitsa olemas ja vaade, ja asjad, millesse usun rohkem ja mis on leidnud kinnituse läbi mu oma kogemuste ja neid olen tegelt isegi jaganud. Iseasi, kui arusaadavas keeles.

1. Ma ei vihka siin kedagi
2. Ei soovi kellegi bänni ega elimineerimist
3. Kindlasti on mul oma maailmatunnetus-ja taju
4. Vabandan kõikide ees, kes arvavad , et solvan neid ja vihkan neid! Ma ei tee seda.
(selle postituse viimane muutmine: 19-05-2017 12:07 säga.)
murjam
Nõid

18-05-2017 22:39
Postitus: #47
(18-05-2017 14:29 )Nofretete Kirjutas:  avaldasin siin 11 korda enda mõtteid.

(18-05-2017 17:34 )säga Kirjutas:  Lugesin kokku. Oligi 11 lauset.

Mnjaa. Lisan muuhulgas ka olulise viite lehele, kust need laused võetud on https://sites.google.com/site/universumi...utorioigus

Nofretete
Veteran

19-05-2017 11:38
Postitus: #48
Viimane jutt oligi ju sealt lingilt ja tõin selle ka ise ära.
Eelnevate postituste ajal seda maailmataju kohta käivat linki veel lugenud ei olnud.

Arvan, et see milline on inimese maailmataju, aitab moodustada ka maailmavaate. Tänapäeva inimese maailmataju on lõhestunud. Seda on igal pool märgata. Ei suudeta enam keskenduda olulisele.

Isegi sellele ei suudeta keskenduda, mis on maailmataju.
Siin üks postitus maailmavaate kohta:
(05-04-2017 19:31 )Punahabe Kirjutas:  Loomulikult propageerib terve foorum maailmavaadet mis pole üldiselt tunnustatud.
Seepärast jääb mõistetamatuks soovitus, et foorumlased peaks maailmataju inventeerima. Kas see tähendab, et kõigil peab foorumis olema ühene maailmavaade? Et kõik peavad järgima üht kohustuslikku maailmavaadet nii nagu nõukogude ajal? Ja kui teaduslikku materialismi ei järgi, siis head teed siit foorumist!?

Ometi on ammust aega ju teada, et materialistlik vaimupimedus on teaduse arengut pärssiv tegur. Teaduslik materialism kujunes välja alles 50.ndatel aastatel. Mis see teaduslik materialism on - seda saab igaüks ise järgi vaadata.
Idealismi all võidakse aga silmas pidada väga erinevaid positsioone ja suundi. On näiteks olemas objektiivne ja subjektiivne idealism ja absoluutne idealism.
Küsimus siis selline, et kuidas ja mil viisil peaks oma maailmavaadet revideerima? Millises suunas? Kas tagasi nõukaaja kohustusliku maailmavaate suunas või võib tänapäeval olla erinevaid maailmatajusid? Propaganda on see, kui püütakse inimestele peale suruda üht või teist maailmavaadet. Foorumis on tavaks peale suruda materialistlikku maailmavaadet.
Temimoor Eemal
tume

19-05-2017 11:56
Postitus: #49
(19-05-2017 11:38 )Nofretete Kirjutas:  Seepärast jääb mõistetamatuks soovitus, et foorumlased peaks maailmataju inventeerima. Kas see tähendab, et kõigil peab foorumis olema ühene maailmavaade? Et kõik peavad järgima üht kohustuslikku maailmavaadet nii nagu nõukogude ajal? Ja kui teaduslikku materialismi ei järgi, siis head teed siit foorumist!?

Inventeerimine kui mõiste ei ole kuidagi seotud mõistega ühesugune... Inventeerimine on rohkem nagu olemasoleva väljaselgitamine, arvele võtmine või mahakandmine. Sorteerimine ühesõnaga Laugh

Igale inimesele on kasulik isiklik inventuur. Tihtipeale on nii, et teised näevad sinu alateadvusesse paremini kui sa ise, just sellepärast, et sa inventuuri ei tee. Seepärast oled mõjutatav, solvud kergesti ja suures paranoias loed tekstidest seda, mida seal kirjas pole.
Nofretete
Veteran

19-05-2017 12:22
Postitus: #50
Maailmataju ei ole võimalik inventeerida.
Inventeerida saab näiteks kunstikogusid. Materiaalseid asju.
Aga püüan sinu raamatupidajalikke arvamusi mõista.
Näiteks raamatut "Jumalate võlurid" lugedes saab inventeerida varajasemaid teadmisi.
Saab aru, kus teadlased on ajaloo mõistmisel ja mõtestamisel vea teinud. Kui aega saan, siis teen inventuuri nendes teemades, kus toetusin Sitšinile või mõnede teiste arvamustele, mis tänaseks osaliselt ümber lükatud. Inventuuri kogutud teadmiste osas saab teha, kuid maailmataju ei muuda see sugugi.
Postita vastus 

Vali alamfoorum:

Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog