Postita vastus 

Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egotsentriline solipsism
Autor Sõnum
mtrxx
Tavaliige

24-01-2015 13:45
Postitus: #1
Egotsentriline solipsism
Võibolla on solipsismi teemal juba mitmeid kordi arutletud, kuid läheneks asjale veelgi kummalisemast vaatenurgast.

Kas keegi on mõelnud sääraselt, et eluliselt tavapärased kognitsioonid ja tundmused on defineeritud justnimelt teis endis?
Inimesena omistamine teistele samu võimeid nagu nägemine ja tundmine, kuid järgimõeldes võib jõuda järeldusele, et teiste kuulmine, nägemine jne on siiski nö lahtikodeeritud pilt, mille visuaalse taasloomise allikas olete teie. Sõbrapuhul vaatate te otsa teatud määral iseendale, teie loomingule sellest, milline on teine inimene.
Kaudses mõttes näete te sõbra reaktsiooni endas seda luues.

Seda teadvustades muutusin mina enesekeskseks ja omistasin kogu elu võimalikuse taju, koos selle iseärasustega vaid iseendale.
Kummalisel kombel, kas siis geenide või nagu mõni ütleb,, vaimsel" tasandil on inimestevahel kui ühisteadvuslik side.
Kauged ajaloo sündmised , mineviku teod ja mälestused on justkui ise läbi kogetud.

See viitab vist sellele, et inimesed liigiliselt tajuvad üksteist sarnaselt.
Kui suur on aga perspektiivi erinevus värvides, objektide tajumises ja helide kuulmises?

Antud teemal konkreetseid vastuseid ei ootakski. Pigem huvitavad lihtsalt arvamused ja isiklikud kogemused.
(selle postituse viimane muutmine: 24-01-2015 13:46 mtrxx.)
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Lorenz
Veteran

25-01-2015 16:44
Postitus: #2
RE: Egotsentriline solipsism
Mõned kogemused võivad inimesi muuta. Mõned nähtused võivad panna kõike muud teisiti nägema.
Sõbra puhul võib võib teda vaadates näha iseennast. Aga kas ma olen sama inimene, kes ma olin enne temaga kohtumist? Mõnikord võib maailma vaadata läbi teise silmade ja näha seda teisiti. Ning see pole siis maailm, mis muutunud on. Muutunud on vaataja.
Sõna muutumine on siikohal ka selline tinglik. Seda võib tajuda illusoorsena. Võiks ehk öelda, et maailm ei muutu, aga näitab ennast teise külje pealt. Olen kuulnud ütlust, et tammetõrus on tamm juba olemas. Seda mitte vaid sümboolselt mõistete seostatuse tasandil. Tõru ja tamm on tajutavate fenomenidena eraldi ja lahus, aga mingil tasandil on nad üks. See üks siis avaldub erinevate nurkade alt ja erinevate tajudena.
Teises teemas käsitlesid sa seda, mis muudab eilse homsest erinevaks. Mis saaks see olla?
Ma pakun, et juba sellise probleemi püstitamine eeldab kõigepealt mingisugust 'üht' mis ennast ajas erinevalt avaldab. Kui rääkida tajust, siis see üks peaks olema mina - tajuja.
Siin peaks olema mingi seos kogemuste otsimisega. Kogemused võimaldavad meil näha ennast teiste nutkade alt. Mõned ütlevad, et kogemused muudavad meid. Võib ka nii öelda. Teisiti võib öelda nii, et kogemused võimaldavad meil ennast näha.
Siin on selline huvitav paradoks. Ühest küljest inimene muidugi muutub, sellele on raske vastu vaielda. Ma pole see, kes ma olin eile. Teisest küljest jääb inimene samaks. Ma olen alati olnud mina.
(selle postituse viimane muutmine: 25-01-2015 17:07 Lorenz.)

Seoses pingelise eelarvega on valgus tunneli lõpus ajutiselt töökorrast väljas
mtrxx
Tavaliige

27-01-2015 18:25
Postitus: #3
RE: Egotsentriline solipsism
Inimeste vahelises suhtluses on ilmselt olulisel kohal emotsioonide tuletamine ja teatud seisundite omistamine, näiteks vestluspartneriline.
Samas vahetu visuaalne või verbaalne kontakt tundeid eneses edasi ei anna.
Vaadates objektiivselt enda ymber, näeme me vaid mateeriat. Seega igasugune vastureaktsioon tugineb enda tuletuslikel aspektidel. Me nautleme või solvume iseendas tekkinud sisetunnete toel.
Võimalik, et säärane käitumine on valdavalt instinktiivne.
Teadmine, et ainult yksi iseeneses ollakse tunnete, tundmuste, emotsioonide allikas ja ka teiste inimeste samade kogemuste tõlgendaja, vôob tekkida yksioleku tunne. Vaateväljas olevat maailma katab külm mateeria.
Postita vastus 

Vali alamfoorum:

Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog