Antud teema eesmärgiks on kokku koguda erinevat informatsiooni seoses taro kaartidega ning võrrelda neis erinevaid sümboleid, ülesehitust, struktuuri ja muud olulist või huvipakkuvat.
Kõige populaarsemateks pakkideks loetakse Rider-Waite'i pakki ja Aleister Crowley Thoth'i pakki. Suurimaks erinevuseks erinevate pakkide vahel (nii ka RW ja Thothi vahel) on VIII ja XI kaardi paigutus - Rider-Waite ja tema kloonid kasutavad VIII kaardi positsioonil "Jõu" kaarti (Strength, tavaliselt naine koos lõviga), kuna Thoth ja tema kloonid järgivad okultset traditsiooni ning paigutavad VIII positsioonile "Õigluse" kaardi.
Suurem osa pakkidest järgivad Suure ja Väikese Arkaani struktuuri - 22 Suure Arkaani kaarti (justnagu heebrea tähestikus 22 tähte) ning 56 Väikese arkaani kaarti. Väikese arkaani kaardid on sisuliselt mängukaardid - neli masti, numbrid 1-10ni ning paažid, rüütlid, kuningannad ja kuningad.
Vanimaks teadaolevaks säilinud tarokaartide pakiks loetakse tavaliselt Visconti-Sforza kaarte 15. sajandi algusest - need on suuresti aluseks ka Rider Waite'i ja teiste pakkide ülesehitusele. Taro kaartide illustratsioonid on väärt allikaks tolleaegse ühiskonna elukorraldusse ning teisalt annavad meile märku, millised sümbolid ja märgid on tähendust muutmata kestnud aastasadu. Visconti paki kõrval on äärmiselt kuulus ka Marseille'i tarokk, mida antakse tänaseni välja muutmata kujul (ning siiani võib Lõuna-Prantsusmaal taroki mängijaid kohata).
Kuigi levinud arvamus on, et taro kaartide lugemine on uuem traditsioon ning algselt oligi tarokk vaid meelelahutuseks mõeldud, on ennustamisjuhiseid leitud juba 16. sajandist. Ennustamiskaardid ise ulatuvad kaugemasse aega ning okultse taro eestkõnelejad, sh Crowley, rõhutavad, et taro pärineb antiik-Egiptusest ning toodi Euroopasse mustlaste kaudu.
Ei ole võimatu, et antiiktsivilisatsioonides kasutati sarnast formaati - taro kaartide ladumine 16-17. sajandi õukondades oli sisuliselt psühholoogivisiit ning samalaadselt eesmärgil on võidud "ennustamiskaarte" kasutada ka varasemalt.
Rider-Waite'i pakk- ülevaade
Rider-Waite'i pakk (sageli lühendatud RWS-iks, Rider-Waite-Smith, lisades lõppu kunstniku initsiaali), on maailma enimmüüdud taro pakk, mis anti esmakordselt välja 1910.aastal ning mille visuaalsel keelel ja sümboolikal põhineb valdav enamus kõikidest kaardipakkidest. Õigupoolest on keeruline leida pakke, mis ei oleks RWSi kloonid, nii oma ülesehituse kui sümboolika poolest.
RWSi pakk muutis tarokaardid oluliselt okultsemaks, näiteks muutes katoliiklikud kaardid paganlikeks (Pope-->Hierophant jne). Eraldi võiks välja tuua "Paavstinna", kaardi nr II, mida võis leida 15nda sajandi pakkidest. RWS muutis selle "Peapreestrinnaks" (High Priestess), ent jääb küsimus, miks 15. sajandi Itaalias ja Prantsusmaal naissoost paavstist räägiti. See tundub toetavat teesi, et lihtrahva hulgas (ja mustlaste hulgas) oli siiski kasutusel mingi pärimusega edasiantav kaartide traditsioon, mis õukondades sobilikku keelde pandi. Marseille'i tarokipakis on II kaart siiani naissoost paavst (La Papesse).
Suurim edasihüpe vanadest pakkidest oli kahtlemata Väikese arkaani illustreerimine (vanemad pakid olid kujundatud mängukaartidena, st "Viis münti" tähendaski viie mündi kujutamist kaardil). Nüüd tuli juurde aga 56 erinevat pilti, mis on oluliselt kujundanud kaartide tähendusi.
RWS on täna väga laialdaselt kättesaadav ning seda väga erinevates kujundustes (autoriõigused on avalikud, mistõttu igaüks võib pilte kasutada omaenda paki väljaandmiseks). Eristatakse peamiselt "uut" trükki, mis pärineb 80-90ndatest ning mida kutsutakse tihti "yellow box" variandiks - eemaldatud on käsikirjas kaartide nimed ning asendatud need trükituga; ühtlasi peetakse kaartide kvaliteeti üpris halvaks. Väljalaskes on asendatud algne, Tudorite roosi imiteeriv kaardi tagakülg mängukaartide tagaküljega (sini-punane joonterägastik). Et tähistada kaardipaki esmaväljalaset, kirjastati ka "Original Rider Waite" taropakk, mis järgib täpselt algset kujundust ning on ka kõrgema trükikvaliteediga.
RWS - Suur Arkaan
Suur Arkaan koosneb 22-st kaardist, kusjuures Narr on nummerdatud (0). Vana traditsiooni järgi ei kandnud Narr numbrit, s.o Suur Arkaan oli 21+1 kaarti. Samuti on traditsiooniliselt VIII kaardiks "Õiglus" - Justice, kuid RWS asetas VIII kohale hoopis kaardi Strength. Selle vea "korrigeeris" oma pakis aastakümneid hiljem Crowley, kes tõstis Õigluse tagasi oma algsele kohale.
Toon välja Suure Arkaani kaardid, märkides ära, kuidas neid nimetati Marseille' pakis ning kas nende juures on miskit erilist.
I - Magician (Maag), vanasti Žonglöör. Kaart loob koheselt okultse aura, kasutades ära olulisemad sümbolid. Kaardipakki kasutas muide ka Kuldse Koidu Ordu. Ülestõstetud käsi koos väljasirutatud vasaku käe nimetissõrmega; punased roosid ja valged liiliad; nelja elemendi/masti asetamine lauale; Maagi vööks on tegelikult Ouroboros; Maagi pea kohal hõljub lõpmatuse märk.
II- The High Priestess (Peapreestrinna), vanasti Paavstinna. Vabamüürlaste sümbolid - must ja valge sammas B ja J kirjaga (Jachin ja Boaz), kuusirp, toorarull, vana-Egiptuse peakate, granaatõunad jne.
III - The Empress (Keisrinna), vanasti Keisrinna. Viljapead, süda, mille sees Veenuse sübol, tähtedest pärg jne
IV - The Emperor (Keiser), vanasti Keiser. Võimukepike on pikendatud ankh, trooni on raiutud neli sokupead.
V - The Hierophant (Hierofant), vanasti Paavst. (Muide, hierofant on termin Vana-Kreeka kõrge preestri kohta, kelle töö sisuks oli keeruliste esoteeriliste materjalide dekodeerimine ja lahtimõtestamine). Sümboolika läheb üha huvitavamks - meie "paavst" kannab kolme trooni, tema kepikesel on kolm kriipsu ning tema rüül kolm risti. Ülestõstetud parem käsi, keskmine ja nimetissõrm taeva poole näitamas. Tema jalge ees on kaks ristatud võtit, kusjuures tema poole üles vaatavad kaks meest - mõlemad sarnased, ent üks kannab punaseid roose ja teine valgeid liiliaid sinisel taustal.
VI - The Lovers (Armunud), vanasti Armunud. Matkib küll traditsioonilist kujundust, ent lisab sinna Piibli temaatika. Kuivõrd vanasti oli lihtsalt üks mees, keda kaks naist tahtsid ning Eros pilvekese pealt oli oma armunoolt laskmas, siis RWSi versioonis näeme me Eevat õunapuu ees, mille ümber on mässitud madu (Saatan) ning teisel pool põleva puu taustal Adam. Pilvel kõrguv ingel ei näita üles vähimatki tahtmist olukorda mõjutada, ka ei näe me seal kolmandat liiget.
VII - The Chariot (Kaarik), vanasti Kaarik. Laias plaanis on tegemist jälle matkiva kaardiga, küll aga näeme siin täielikku sümbolite üleküllust. Kaks mustvalget sfinksi, tiibadega täiskuu/päike, "võitjal" on käes Maagi sau ning tema põll on kaetud kummaliste sümbolitega (ning vöö astroloogiliste sümbolitega). Tema kroonil on kaheksaharuline täht ning tema õlakutel kuusirbid (noorkuu ja vana kuu).
VIII - Strength (Jõud), vanasti Jõud (La Force/Fortitude), aga kohal XI. Naine lõviga, matkib Marseille'i kaarti, ent naine kannab punastest roosidest/marjadest pärga ning tema pea kohal hõljub lõpmatuse märk.
IX - The Hermit (Eremiit), vanasti Eremiit. Erak laternaga. NB - laterna sees hõõgub kuueharuline täht, mitte lihtsalt valgus.
X - Wheel of Fortune (Õnneratas), vanasti Õnneratas. Samuti esineb välga palju sümboleid - õnneratta peal, õnneratast ennast valvab mõõgaga sfinks, pilvedel ratta ümber on raamatutega peaingel, kotkas, sõnn ja lõvi (kõik tiivulised) ning ratta ümber on koera peaga inimene ja vooglev madu.
XI - Justice (Õiglus), vanasti Õiglus. Vasakus käes kaalud ning paremas käes mõõk, kusjuures parem jalg ulatub rüü alt välja.
XII - The Hanged Man (Poodud Mees), vanasti Poodud Mees. Kõverdatud jalg on vasak jalg (15nda sajandi kaartidel oli see parem jalg). Poodud mehe pea ümber on halo/päike
XIII - Death (Surm), vanasti Nimetu Kaart (kuigi 1650ndal anti välja üks pakk, kus kaarti nimetati La Mort). Taaskord huvitav kaart. Kui vanadel kaartidel näeme luukere, kes hauda kaevab, siis RWS toob menei hoopis huvitavama sümboolika - valge ratsu seljas, kelle rakmetel on pealuud ja ristatud sääreluud, ratsutab üle laipade mustas raudrüüs skelett, kes kannab musta lippu, mille pea valge viieõieleheline roos (roosiristlaste sümbol). Ratsu ees näeme palvetamas Paavsti ning taamal kahe samba vahelt paistmas tõusvat päikest (Kuldne Koit).
XIV - Temperance (Mõõdukus), vanasti Mõõdukus. Matkib suuremalt jaolt vana kaarti, kus ingel ojas vett kallab ühest karikast teise. Ingli laubal on päikese sümbol, südame kohal kolmnurk ning selle kohal heebrea tähtedega jumala nimi. Taamal on taaskord tõusev päike, ent ovaalne.
XV - The Devil (Kurat), vanasti Kurat. Ülestõstetud parem käsi, alla suunatud vasak käsi (milles tõrvik), tagurpidi pentagramm, lohemao tiivad ja sokusarved. Näeb välja nagu tavapärane illustratsioon Baphometist. Postament, millel Kurat istub, kannab suurt aasa, mille külge aheldatud mees ja naine.
XVI - The Tower (Torn), vanasti Jumalakoda (La Maison Dieu). Torni lööv välk lööb torni pealt krooni ning inimesed pudenevad välja. Näeme, et üks pudenejatest kannab kolmeharulist krooni
XVII - The Star (Täht), vanasti Täht. Taevas on kaheksa kaheksaharulist tähte. Blond alasti naine valab ühest kannust vett maha, mis loob jõgesid, ning teisest tiiki, millest kasvab järv.
XVIII - The Moon (Kuu), vanasti Kuu. Kahe samba vahel peab päikesega võitlust kuusirp (ehk varjutus?). Veekogust suundub teele vähk. Kuu poole uluvad kaks koeralist.
XIX - The Sun (Päike), vanasti Päike. Valge hobuse seljas väike laps punase salliga. Inimese näoga päike. Päevalillede aed.
XX - Judgement (Kohtumõistmine), vanasti Kohtumõistmine). Seesama punaste tiibade ja leegitsevate juustega ingel puhub pasunat, mille küljes lehvib punase ristiga valge lipp. Inimesed tõusevad kirstudest tema poole üles.
XI - The World (Maailm), vanasti Maailm. Kokkuseotud pärja sees on naine, kelle ümber on sall/madu. Maagi sauasid on nüüd kaks, üle mõlemas käes. Pilvede peal nurkades on sedakorda mitte-tiivulised ja ilma raamatuteta ingel, kotkas, lõvi ja sõnn.
0 - The Fool (Narr). Narrikaarti loetakse sageli üheks olulisemaks, kuna paljude arvates määrab see ära paki üldise käekirja ning kunstniku suhestumise. RWSi puhul näeme me rebitud rüüga narri, kes astub võrdlemisi uljalt, koerake sabas ja valge roos näpus, aga astub ta ehk kohe kuristikku?
Siin on nähtaval kõik RWSi Suure Arkaani kaardid, trükk Original Rider Waite.
Teen peagi ülevaate ka Crowley Thothi kaardipakist ning ka Hermetic Tarot pakist, keskendudes niisiis okultsematele. Loodetavasti leiavad siia teemasse tee ka teiste paraveebude ülevaated huvitavatest taro pakkidest ja nendes esinevatest sümbolitest.
EDIT: parandasin oma freudian slipi, meeltesegaduses olin kirjutanud B ja J tähenduseks Bael ja Joaz, vist kuulasin samal ajal Joan Baezi loomingut

Nüüd korrektne