Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaali saladus ( meteoriit )
#1
Kaali meteoriidist omaette teemat ei leidnud.
Kuid kodukamaral juhtunu väärib veidigi kajastamist.

Jutusaade:
EESTI LUGU 6. Kaali saladus
Rahvusringhäälingu tutvustus:
Tsitaat:Sarja 6. saade. Ain Mäesalu TÜ-st ja saate toimetaja Piret Kriivan. Raudmeteoriit langes kõige viimastel andmetel Saaremaale pronksiajal. Tunguusi meteoriit. Phaetoni müüt. Lennart Meri "Hõbevalge". Meri viited Kalevalale. Ivan Reinvald , Vello Lõugas - Kaali uurijad. Kiviaed ja ringmüür järve ümber. Kaali järv kui pühapaik. Autor ja toimetaja Piret Krivan.

Film:
Kaali.Saladus(Home.Of.The.Sun_Est).avi 700.93 MB
Minu veebilehitseja seda filmi näidata ei suuda kuid alla laetuna on nähtav.
Lõik Eesti Filmi Andmebaasi tutvustusest:
Tsitaat:Tarmo Teder: „Eesti ja Läti kineastide koostöös valminud populaarteaduslik dokumentaalfilm “Kaali saladus” (rež Urmas E. Liiv) on pandud kandma ka rahvusvahelist missiooni: tutvustada Euroopa televaatajatele Kaali kraatri unikaalsust ja sellega seonduvat problemaatikat. Üle miljoni krooni maksma läinud filmist paistab, et see problemaatika on küllaltki mitmetahuline, liigendusis arusaadavalt välja mängitud, lavastuslike ja animaefektidega huviäratavaks pakitud, tiheda diktoritekstiga teavitatud, nimekate arvajatega markeeritud, nii tugitoolioivikule kui -kulupeale seedivaks töödeldud. Kaalit kui peateemat üldiselt lõa otsas hoidev dokumentaaljutustus tungitseb põnevusega haruliineis, võtab pealtäha erinevad tükid suurelt ette, kuid suudab need ka läbi mäluda ja pealiiniga siduda. Üldarusaadavusega vaheldub täiesti teadusliku uurimistöö nüansse, mütoloogiat, kerge õuduse kastmes teaduslikku fantastikat, mustvalgeid kroonikakilde ajaloost ja poliitikast, tabeleid, tarbeluulet ja simmanit. Tegemises on ambitsiooni ja tulemuseks eesti filmiloo haardekaim populaarteaduslik dokumentaal.

Hakkas häirima ühe filmi läbiva alateema liigne ekspluateerimine: poogiti kosmosest lähtuvat ohtu. Walesis paiknev „Spaceguard Centre’“ direktor Jay Tate jt saavad selles asjas korduvalt sõna. Arvutivõrk ühendab vabatahtlikke “taevavalvureid”, aga nähtavad on alles üle sajameetrise läbimõõduga hulkurtaevakehad, kuid juba kümnemeetrine võib tekitada katastroofi nagu kunagi Kaalis. “Pole kahtlust, et see juhtub,” ütleb Tate. Millalgi kindlasti. Aga asteroidi või meteoriidi langemise ohu üledramatiseerimisest jäi mulje, et “Kaali saladuse” loomegrupp on teadlikult mängitsenud vaatajasse jälje jätnud mainstream-katastroofika (“Deep Impact”, “Armageddon”) tekitatud meeleoludel põnevust kruvides.

Mulle pakkus filmis enim pinget delikaatselt ja objektiivselt, diletandi jaoks selgesti eksponeeritud teaduslik ja ka teadlaste intriig: kui vana on Kaali kraater? Etnomütoloogia järjepidevuse ja folkloori elujõu asjus (eeposed) johtub sellest paljugi. Kokkupõrke dateeringu suhtes esitab film peamiselt kaks teaduslikult väga argumenteeritud (proovid turbakihtidest, kõrgtemperatuurse gaasi ja iriidiumi sulamise jäljed) seisukohta, kusjuures kineastid jätsid oma arvamuse eelistuse delikaatselt vaka alt irgitsema.“
Teder, T. (2004). "Nokia" pole pooltki Kaalit. Teater. Muusika. Kino, nr. 2, lk 95-99.
Vasta
#2
(20-06-2018, 21:29 )togli Kirjutas: Mulle pakkus filmis enim pinget delikaatselt ja objektiivselt, diletandi jaoks selgesti eksponeeritud teaduslik ja ka teadlaste intriig: kui vana on Kaali kraater? Etnomütoloogia järjepidevuse ja folkloori elujõu asjus (eeposed) johtub sellest paljugi. Kokkupõrke dateeringu suhtes esitab film peamiselt kaks teaduslikult väga argumenteeritud (proovid turbakihtidest, kõrgtemperatuurse gaasi ja iriidiumi sulamise jäljed) seisukohta, kusjuures kineastid jätsid oma arvamuse eelistuse delikaatselt vaka alt irgitsema.“
Teder, T. (2004). "Nokia" pole pooltki Kaalit. Teater. Muusika. Kino, nr. 2, lk 95-99.

See küsimus kui vana on Kaali kraater, pakub praegugi huvi.
Karl Kello kirjutab oma raamatus "Draakoni märgi all" (2007), et "meteoriidikraatrite dateerimisega esineb olulisi raskusi - mitte ainult Kaali kraatri puhul, mille teaduslikult tõestatud vanus on viimase kümmekonna aasta jooksul kõikunud vahemikus 7600 kuni 2400 aastat tagasi.
Geoloog Reet Tiirmaa väidab, et Kaali kraatrid tekkisid vähemalt 4000 aastat tagasi.
Kalle Suuroja arvates on Kaali kraatri vanus tõenäoliselt 3500-4000 aastat.

Eestimaa on meteoriitidega pidevalt pihta saanud. Eriti just Saaremaa on pikka aega kosmilisel sihikul olnud, juba ammu enne merest tõusmist.
Kaks esimest kosmosekülalist prantsatasid merre (Neugrundi meteoriidikraater - läbimõõt 8 km, vanus 535 miljonit aastat, Kärdla kraater Hiiumaal läbimõõt 4 km, vanus 455 miljonit aastat, kolmas ja kõige pisem sai lõpuks Saaremaale pihta.
Meteoriidi sajavad Saaremaale maha järjekindlalt. Kaande meteoriidisadu tabas saare looderannikut 11.mail 1855.
Meteoriidimürin kaikus Saaremaa kohal ka novembris 2002 (nn Vilsandi tulihänd 20.11.2002 kell 10.28).
Eesti tõmbab meteoriite ligi. Küsimus on, kas ka tulevikus? Millal on järgmist pauku oodata?"




Vasta
#3
Lisaks küsimus , miks see piirkond nendele nn./meteoriitidele/ nii atraktiivne on?
Vastus on vast kümnete tuhandete aastate taga.
Vasta
#4
oot, aga millal see hiiumaa veest välja kerkis? ja millal jääaeg oli?
Vasta
#5
"Imeline teadus" kirjutab:
Eesti kraatritele kuuluvad ka mitmed rekordid. Kaalit peetakse Euroopa noorimaks suureks meteoriidikraatriks. Kärdla kraater aga on üks paremini uuritud meteoriidikraatreid maailmas ning ühtlasi ka väikseim teadaolev kraater, millel esineb kraatri südamikus kõrgendik. Simuna kraater on üks väheseid tänapäeval tekkinud kraatritest.

Nii mõnigi Eesti meteoriidikraater võib aga alles oodata avastamist.
Kas kosmos pommitab Eestit?
http://www.imelineteadus.ee/article/2016.../160719998

Hiiumaa hakkas Läänemerest kerkima umbes 10 000 aastat tagasi. Umbes 455 miljonit aastat tagasi tabas tänast Kirde-Hiiumaad meteoriit. Kokkupõrke tulemusel kujunes rõngassaar, mille keskmes asus umbes 3,5 kilomeetrise pindalaga laguun. Viimasel jääajal vajutas mandrijää oma raskusega Hiiumaa ala allapoole. Jääaja lõppedes ujutas liustike sulamise vesi tänase Hiiumaa ala üle.

Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Eesti lood: Salme saladus Aerling 1 2,707 04-03-2012, 22:31
Viimane postitus: tribalangel

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat