Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lood nõukogude Eestist mis kõlavad kui linnalegendid
#1
Ma ei tea kas need juhtumid on varem siin kirjeldamist leidnud. Otsinguga ei leia või ma ei oska otsida. Panen siis siia kirja paar Eestiga seotud linnalegendina kõlavat juhtumit 70-80- ndatest.
Esimene juhtum.
Nõuka ajal oli Eestis levinud komme käija puhkuse ajal mägimatkadel. Pandi kokku grupp entusiaste ja organiseeriti matk Kaukaasia mägedesse või Karpaatidesse või isegi Kamtšatkale. Need polnud alpinistide matkad vaid kõigile jõukohased matkamised mööda mägesid ja orge. Nii üks mees läkski grupiga mägedesse. Ei mäleta täpselt kuhu. Liikus siis grupp matkajaid mööda mägiradu kui sel mehel tuli tahtmine pildistada meeldima hakanud vaadet. Tegi klõpsu ning ...langes minestunult maha. Kui toibus siis olid juuksed halliks läinud. Momentaalselt. Või läksid halliks väga lühikeses aja jooksul. Mees ise kirjeldas asja nii, et tegi klõpsu ning koheselt tabas teda mingi valgusesähvakas samast suunast kus ta pildistas. Minu jaoks pole see nii linnalegend sest töötasin selle mehega samas ettevõttes mitmeid aastaid. Mina Tallinna osakonnas, tema teises Eesti linnas olevas osakonnas. Jah, tal oli keskea kohta korralikult hall või isegi valge juuksepahmakas peas. Ma lihtsalt ei teadnud, et tal selline lugu taga. Kuulsin sellest alles siis kui ettevõte Eesti iseseisvumise käigus likvideeriti ja kõigi meie töötajate teed läksid lahku. Tagantjärgi pole ka kellegilt küsida. Looga käib kaasas veel selline seik, et kuulsin sellest juhtumist juba 70 datel läbi mitme inimese ja seda teises Eesti otsas. Keegi jutustas sellise imeliku loo samade detailidega ning läbi mitme inimese jõudis see tookord ka minuni.

Teine juhtum.
Võeti noormees aega teenima NLiidu armeesse. Tollel aal oli NSVL Afganistaanis (olevat edestanud USA vägede sissetungi vaid paari tunni jagu) ja mees saadetigi aega teenima Afganistaani. Seal siis sai talle osaks selline juhtum. Nimelt armastas ta hulkuda väeosa lähedal mägedes. Olgu öeldud, et välismaal, sõjakolletes asunud NLiidu väeosades kehtis sõdurite jaoks natuke teine kord ja distsipliin kui samasugustes väeosades kodumaal. Kord oli vabam ning sõduritele lubati natuke rohkem. Otseselt võitlusega tegelevaid väeosasid teenindavate väeosade sõdurid olid osalt üldse erariietes (NSVL tahtis näidata rahvusvahelises plaanis, et neil on seal tsiviilid, mitte sõdurid). Nii mägedes hulkudes leidis ta kord koha kus oli erakordselt palju madusid. Ta hakkas neid toitma tassides neile piima. Kord kui ta jälle seal oli, hakkasid maod teda piirama ja ei lasknud enam liikuma. Mees oli tõsises paanikas sest väeosas võidi teda otsima hakata. Nii ta seal liikumatult siis istus madudest ümber piiratuna. Korraga maod lahkusid ning ta tormas kiirelt tagasi oma väeossa. Väeosa aga ei eskisteerinud enam ehk siis oli valitsusvastaste poolt hävitatud. Nii sai temast ainuke ellujääja. Kuidagi sai ta kontakti naaberväeosaga. Siis aga olevat alganud tema ülekuulamised sest kardeti, et ta on reetur. Kuidas ta ainukesena ellu jäi jne. Sellist lugu jutustati terves Eestis. Kuulsin sellest mitmest kohast. Viidati isegi tema ema töökohale kuskil kohvikus jne. Kui mälu ei peta siis ka tema puhul räägiti sellest, et naastes oli ta halliks läinud juustega.

Veel liikus samal ajal rahva seas lugu mis olevat Venemaal juhtunud. Noormees kes teenis aega NA, pidas oma kallimaga kirjavahetust. Kui 2 a sai täis, teatas ta kirjas oma saabumisest ja neiu lubas vastu tulla. Neiu ootaski teda rongijaamas. Koos mindi veel kohvikusse kus neiu mingil hetkel teatas, et peab lahkuma. Päevad hiljem läks noormees neiut tema kodust otsima aga seal öeldi talle, et tüdruk on juba ammu surnud ja maha maetud. Lugu läks nii kaugele, et haud olevat lahti kaevatud ja kirstust leitigi naine, samas kleidis millega ta noormehe kirjelduse järgi olevat noormeest jaamas oodanud. Lugu olevat ilmunud Nõukogude Liidu ajakirjanduses.
Vasta
#2
Afganistani osa on täielikult jamps. Ei olnud seal mingit ameeriklaste ennetamist, veel vähem oli sõduritel võimalust vabalt üksinda ringi hulkumiseks. Ühtki väeosa ei hävitatud valitsusvastaliste vägede poolt (neil puudus selleks lihtsalt võimekus), erariietes liikusid ainult spetsüksuste koosseisus olevad ohvitserid etc, etc.
Vasta
#3
(27-07-2018, 10:00 )Ill be back Kirjutas: Afganistani osa on täielikult jamps. Ei olnud seal mingit ameeriklaste ennetamist, veel vähem oli sõduritel võimalust vabalt üksinda ringi hulkumiseks. Ühtki väeosa ei hävitatud valitsusvastaliste vägede poolt (neil puudus selleks lihtsalt võimekus), erariietes liikusid ainult spetsüksuste koosseisus olevad ohvitserid etc, etc.
Sa ajad ehk midagi segamini. Veel kord:
Vene sõdurid kes osalesid lahingutes, said erikohtlemise kohalikul tasandil. Näiteks Egiptuse sõja ajal suleti merejalaväelased pärast veriseid lahinguid ruumi koos kasti viinaga jne. Seda räägivad need kes tagasi tulid. Sama ka Afganistanis. Korda eriti polnud. Ohvitserid tegelesid aja surnuks löömise nimel lollustega kimades näiteks niisama helikopteritega ringi. Sõdurid võisid hulkuda küll. Salaja. Nii nagu Venemaal olevates sõjaväeosades kus samovolkades öösiti käimine oli hästi levinud. Ameerika oli oma vägedega Afgaani üle võtmas nagu neil kombeks aga venelased said selles teada ning et jänkid ei hõivaks järjekordset Venemaa naabrit, tungisid ise sisse. Küsimus oli tundides.
Sissid korraldasid pidevalt rünnakuid vene väeosade ja sõjatehnika vastu. Ametlikult sai ainuüksi surma 15 000 vene sõdurit. Lisaks veel kaotused KGB jt eriteenistuse ning piirivalvurite seas. Siia otsa veel sadu tuhandeid haavatuid ja haigestunuid.
Kõik nõukogude armee sõdurid, enne kui saadeti Afganistaani, tegid endast foto erariietes. See oli vajalik, et näitada maailmale kuidas Venemaa saadab Afganistaani tsiviile. Olin ise sellele tunnistajaks.
Vasta
#4
Jätame lollused, Afganistanis oli žuravide erikohtlemiseks kohalike poolt heal juhul kiire surm. Näide- päeval loeti rivi ees sõnu peale, et öösel MITTE MINGIL JUHUL EI TOHI LAHKUDA VAHIPOSTILT 100 M KAUGUSEL OLEVAST AIAST APRIKOOSE TOOMA. Loomulikult võttis üks dolbajob seda käsku enda kohta mitte käivaks. Tulemuseks läbilõigatud kõri, kadunud automaat kolme salvega ja jäme pahandus distsipliinirikkumiste pärast. Vast selline soe ja sõbralik suhtumine. Huvitav, kes need 333 helikopterit alla lasi suure sõpruse märgiks? Afoskasid sai kohalikul turul realiseerimas käidud hambuni relvis ja vähemalt kolmekesi- üks asjatas ja kaks katsid seljatagust.

Aga üldiselt, enne kui hakkad edasi udutama asjadest, millest Sul ilmselt ei kogemust ega aimu pole, uuri pisut kasvõi mingeid teatmeteoseid või vene sõjaväeladte mälestusi (Neid on tänaseks päris palju, kindrsli tasemest alates ja "leitnandiproosaga" lõpetades). Ma mõtlen just seda väidetavat "võidujooksu" ja 1978-79 Afganistanis juhtunut. Kes täpselt ja kuidas sinna sisse läks. On Sul ülepea õrna aimu, mida tegelikuses tähendab vägede liigutamine, palju selleks aega ja ressurssi kulub eyc. Eriti, kui sea tuleb teha mitte naaverriiki, vaid teisel kontinendil.
Vasta
#5
Hea sõber, koolivend, oli esimeste hulgas, kes 79-ndal N armees teist aastat nühkides Afganistani saadeti ja ta on viinaklaasi taga küll ja küll neid lugusid jutustanud. Esimeses tulevahetuses olid enamik seersante ja väiksemaid jupijumalaid selja tagant maha lastud. Just need, kes olid enne kodumaal kõvasti dedovstsinat harrastanud ja noori nöökinud. Siis võtsid kõrged ohvitserid mehed kokku ja tõotasid, et igasugune nöök lõpeb meie poolt ja teie ei lase meid enam lahingus maha. Pärast seda oli elu väljaspool lahingut täiesti vaba. Kes polnud positsioonidel, võisid käia kus tahtsid loendusevälisel ajal. Ainult keegi ei kippunudki eriti üksi kuhugi kaugemale, sest ega kohalik rahvas venelasi ei armastanud ja väga lihtsalt võidi sind kuskil nuka taga ära koksida. Nii oli asi osavõtja jutu põhjal. Aga eks noored eitajad siin teavad muidugi paremini, mis ja kuidas tegelikult oli.
Vasta
#6
Noored eitajad...irw. Teadmiseks- minu sõjaväekarjäär algas nimelt aastal 1979. Edasi teeb igaüks ise järeldused.
Vasta
#7
Seda madude juttu olen ka mina kunagi kuskilt lugenud. Kui mälu ei peta, siis olnud tegemist mitte väeosa, vaid mingi vaatluspostiga. Nõukogude ptopagandistlikud teatmeteosed ja mälestused on muidugi Afganistani sõja kohta kõige adekvaatsem allikas ja seda tuleb pimesi uskuda.
Vasta
#8
Väeosa või vaatluspost...irw. Üpris üheülbalised asjad mõistagi. Te, kutid, ikka ülepea sõjaväes käinud olete?
Vasta
#9
Ok, mu postitus ei olnud Afganistaanist ja sealsest sõjast. Afganistaan oli taustaks ühele juhtumile. I`ll be back - jäägu sinu kui ainu- ja kõiketeadja arvamus peale! Me teised kõik tunnistame end lollideks ja sinu tõde on see ainutõde! Teemaks aga on siiski paravärk, mitte poliitika.
Vasta
#10
Lihtsalt vahemärkusena-kui juhtumit ümbritseva kirjeldus on juba sedavõrd silmapaistvalt ebakompetentne ja küsimusi tekitav, seab see ka juhtumi enda suhtes üles tõsiseltvõetavuse probleemi.
Vasta
#11
Siin on põhirõhk hoopis mujal kui juhtumi kirjelduse täpsuses; ka minu meelest on madude-juhtumi puhul tegu linnalegendiga, aga mis sellest, siin pole kohtupink, et on vaja faktitõde välja selgitada.

Päris tühja koha peale ei teki ükski jutt. Ilmselt mingi imeline pääsemisjuhtum tänu madudele toimus. Oli see siis Afganistanis, väeosas või vaatluspostis, pole üldse oluline. Tähtis on see, et sellised juhtumid näitavad, et maailm on "mitmekihiline pirukas".

Siin nüüd skeptikud haaravad peast ja tahaks karjuda, et "ma üritan siin teile pidevalt selgeks teha, et no ei ole nii! Ei ole nii! ja et seda tõendavad need faktivead, mis siin juhtumites pidevalt esinevad" - kuid paraveebi eeldus on see, et lepime siinoleku ajaks kokku selle, et on siiski võimalus - "aga äkki, siiski midagi on seal taga".

Mõistlik kahtlemine ja küsimuste esitamine on täiesti õige koha peal, sest ka mina ei taha, et asi sumbuks parausklike jutunurgaks, kuid kui ikka üldse ei talu seda ülaltoodud kokkulepet (ettepanekut), siis võiks kaaluda siin harvemini postitamist ja teemade mitte kõrvale juhtimist.
Vasta
#12
Muideks, kui keegi tähele ei pannud- minu skepsis on siiski suunatud nimelt sündmuse raamistuse pihta...
Vasta
#13
pole võimalik halliks minna üleöö.... http://www.novaator.ee/ET/meditsiin/juuk..._halliks_/
Vasta
#14
Juhtumeid võiib igasuguseid olla, näiteks nagu diggeritel, ( Grave robbery) kes kaevavad endistes lahingu paikades, otsivad vanavara on samuti igasugu jutte ja juhtumeid, kuni selleni välja, et ei ole saadud metsast välja enne, kui on leiud tagasi pandud hauakohale. Samuti on kummalisi seiklusi, juhtumeid jne... speloloogidel.
Vasta
#15
Kuna siin juba jutt Afganistani sündmuste peale läks siis üks lingike.
Kes vene keelt lugeda ei taha võib lihtsalt temaatilisi pilte vaadata.

https://fishki.net/2664073-belorusskij-b...vojne.html
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Mis on pildil? vipi666 14 9,307 25-12-2017, 18:42
Viimane postitus: isemaag
  Kui vaim peaks tahtma ühendust võtta SuperHit80 28 18,387 06-03-2015, 19:48
Viimane postitus: Black Goat
  Kummalised lood Fazrael 4 4,323 21-03-2014, 15:57
Viimane postitus: Müstik
  Appi, unenäod ei lõppe enne, kui olen need n.ö läbi elanud lanzuu 8 5,685 16-10-2013, 19:18
Viimane postitus: HannaManna
  Mis Teie arvate? Elessandra 29 15,136 30-12-2012, 23:02
Viimane postitus: star scream
  Mis see kõik oli? (Hirmuäratav kogemus) Sissy 14 9,498 19-10-2012, 18:48
Viimane postitus: Addy
  Kes/Mis?. FrozenxRose 10 4,015 19-04-2012, 10:37
Viimane postitus: kuukaart
  Mis seal koolis toimub? gothgirl 3 2,915 31-01-2012, 16:48
Viimane postitus: marx07
  Mis või kes on pildil? InDemand 15 8,787 24-01-2012, 02:40
Viimane postitus: LauraP
  Mis värk on ? mummel1 7 4,162 16-12-2011, 22:55
Viimane postitus: angel23

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
2 külali(st)ne

Expand chat