Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jumal, meie endi looming
#76
Religioon väidab sageli, et jumal on kusagil kõrgel, näiteks taevas – ja nii võib ta tunduda olevat inimese käeulatusest hoomamatus kauguses. Vaimsed mõtlejad pakuvad välja, et jumal ei ole meist eraldi ja kaugel seisev isik, vaid kuna kõik on üks, on inimesed üks osa loojast ehk kõiksusest ja me ise oleme kaasloojad.

India päritolu vaimne õpetaja, poeet ja muusik Sri Chinmoy (1931–2007) on öelnud, et kui religiooni olemus on Jumalale kuuletumine ja jumalakartus, siis vaimsus seisneb looja armastamises ja iseendas looja leidmises.

http://www.telegram.ee/vaimsus/religioon...nevad-teed
Vasta
#77
(07-10-2017, 19:15 )Nofretete Kirjutas: ...Vaimsed mõtlejad pakuvad välja, et jumal ei ole meist eraldi ja kaugel seisev isik, vaid kuna kõik on üks, on inimesed üks osa loojast ehk kõiksusest ja me ise oleme kaasloojad.
Miks ainult inimese keskselt? Loodi ju ka amööb ja kas amööb on ka kaaslooja? Lihtsalt kiuslik küsimus.
Minu nägemuses ei ole Jumal ainsuses kuskil pilve veerul vanamehena istumas vaid suur kamp tegelasi mingit teaduslikku eksperimenti läbi viimas. Kujutage ette katseklaasis olevaid baktereid kes on teadvuse saavutanud ja suudavad isegi laboratooriumi seinu näha? Seda miks nad katseklaasis on, nad hoomata ei suuda ning ka labori seinte taga kihavat saginat ammugi mitte.

Olen usklik ja mul on iidsete esiisade kombel omad abilised keda noomida ja tagant tõugata. Almuste palumine jäägu juutide poolt "uskumatute" allutamiseks loodud Kristlaste või Allahi järgijate pärusmaaks.
Vasta
#78
Sõna kõiksus tähendab universumit, ilmaruumi, kosmost, ka maailmakõiksust. Muidugi ei kuulu sinna ainult inimesed. Sinna kuulub kõik. Kogu loodu.

“Jumal, elu, universum ja kõik” on Ken Wilberi raamat “Kõikuse lühilugu” peateema.

http://www.telegram.ee/vaimsus/telegrami...luhilugu-i



Vasta
#79
Kui jumalad surid......jumal on kollektiivse vaimueneria looming. Kui on piisav kogukond kes kummardab, austab siis on ka jumal olemas peenmateriaalsel tasandil, kaob kogukond laguneb ka jumal. Palju on üldse inimkonna ajaloos jumalaid olnud? Ma mõtlen puhtal arvulist väärtust? Alati on jumal väljendanud selle inmgrupi kes ta lõid ootusi ja hirme, Odin, Thor skandinaavia muisytsed jumalad, Zeus ja teised kreeka jumalad, vana-egiptuse jumalad. Kui uskujate kogukond hävib siis selle jumala poole pole enam mõtet pöörduda, näiteks vana - egiptuse jumalad on kindlasti surnud.
Juudi jumal Jahve on aga elus ja omab uskujate kogukonda, jeesusega aga on lood aasta aastalt halvemad, tõsiusklikke väheneb ja jumala vägi väheneb.
Vasta
#80
(13-08-2007, 19:35 )paat Kirjutas: Küsimus on vist selles, kas Jumal saab ilma inimesteta eksisteerida? Sama hästi võib küsida, kui laanes puu langeb, kas oksade raginat on kaa kosta, kui kedagi seal kuulamas pole?

Või siis sellised matemaatilised vormid nagu täiuslik ruut või fraktalid on inimeste looming? Kas need olid olemas ka enne seda kui keegi nendest midagi teadis?
Selles küsimuses on hästi ära tabatud teema mõte.

Fraktalite isa Benoit Mandelbrot on öelnud, et fraktalid kui teaduse tööriistad on kasulikud, ent idee tasandil on fraktalid olemas olnud kogu aeg. Ta on ka märkinud, et paljudel kunstnikel on olnud silma fraktalite tabamiseks, nimetades seejuures Leonardo da Vincit, Eugene Delacroix’d ja eriti Katsushika Hokusaid, aga ka näiteks muistsete keltide ehtekunstnikke.

Fraktalid on enesesarnased kujundid. Tavaliselt konstrueerivad neid matemaatikud, kuid ka looduses on fraktaleid küllaga.
Fraktalid loovad looduses kristalle ja mägesid, lumehelbeid, tuld, ka puudes ning taimedes esineb fraktaleid, st katkematuid korduvaid jadasid, kus korduvad kujundid on täpselt sarnased esimese originaaliga. Fraktalitega tegelemine kunstis toob selgust matemaatilistesse mõistetesse dimensioon, sarnasus, kord ning kaos, fraktalid aitavad meil kõigil mõista looduse matemaatilist struktuuri.

http://maalikool.ee/kunst/kunst-ja-matem...eomeetria/




Vasta
#81
Kui Jumal on olemas on tal ka Facebook, Twitter, Google konto ,Youtube, mobiiltelefon, Gmail jne.Kui tänapäeval on igalühel meist mobiiltelefon siis on Jumalal ka oma mobiiltelefon.Usklikud ütlevad et Jumal on kõikvõimas siis on tal need asjad kindlasti.Kui Jumalal neid asju pole siis pole teda olemas,vist.
Vasta
#82
Ei maksa unustada, et sõna "jumal" ja selle kognaadid pärinevad soome-ugri ühisajast (M.Derenko et al.: 10 tuhat ja enam aastat tagasi) ning tähistavad taevast üliolendit. Algselt on sõnad 'juma' ja 'jumala' (juma asupaik) tähendanud üliolendit ja taevalaotust.

Jumala all on mõistetud näiteks ülima hüve ideed või hoopis energiavälja, mis täidab universumit ja mille olemasolu teeb universumi võimalikuks. Ühe seisukoha järgi on jumal see, mida pole üldse võimalik mõista ega defineerida.
Vasta
#83
Tere foorumikaaslased!

Teel kirikust kodu poole, otsustasin siit läbi hüpata, et pasteda siia minu isiklik definitsioon "Jumala või kuidas iganes keegi seda nimetab)kohta.
Kui kellelgi on midagi lisada, arutada v küsida, olen peagi uuesti teel ja hüppan siit siis läbi ning püüan enda algatatud teemas sisukalt kaasa rääkida.

Definitsioon / määratlus on siis alljärgnev:

"Jumala"- enesemääratlus

"Ma olen loogiline paratamatus, mis on sündinud tühjuse ja mittemillegi vastandina. Tühjuse ja mitte millegi vastandina olen ma kõik ja kõikjal. Peale mind on tühjus ja mitte midagi. Seega ainult Mina Olen.


"Jumala"- definitsioon

Mina Olen- on ajalisi ja ruumilisi piire ületav, iseendas arenev, mõtteline intellekt- mille reaalne rakendumine füüsilises vormis- väljendub moraalsete väärtuste jaotamise tulemustena langetatavates otsustes.



Üritasin (üritamine tähendab teadupäraselt eesti keeles luhta läinud katset) ka ühes avalikus foorumis seda lahti kirjutada, aga üritamiseks see jäigi.
Ei hakka siinset foorumit selle sogaga koormama, seega link on siin:
http://naistekas.delfi.ee/foorum/read.php?79,14519694
Vasta
#84
Ma pole paratamatus, kuna ei ole kunagi sündinud.
Mul puudub Vastane (tühjus).
Lõpmatusest tulen ja muudan End lõplikuseks, annan Elu kõigile. Peale Mind pole Kedagi. Seega ainult - Mina Olen...Smile
Vasta
#85
Q11

Väga hea!
Seleta lahti, kuidas Sa duaalsuse küsimuse lahendasid v vastanduva "peale mind pole kedagi" lahti sidusid? Väga huvitav kombinatsioon, aga mõni koht jääb Su Jumala juures mulle natuke lahtiseks.
Ja kuidas sa kirjeldad tema teket, sest enesemääratluse üks alustest on ju päritolu...
Vasta
#86
"Ja kuidas sa kirjeldad tema teket, sest enesemääratluse üks alustest on ju päritolu..."
Mõte tahab alati teada teket, ehk ta on objekt ja tegeleb ainult objektidega. Ta ei ole võimeline Jumalast kunagi aru saama, sellepärast ongi niipalju "mõttejumalaid" ehk isiksusi (või ka jumalateooriaid). Aga kui küsid miks on Jumal ülepea olemas siis sellele küsimusele pole minuteada isegi ükski Valgustunu osanud vastata...Smile
Vasta
#87
Ta on olemas, sest ta on loogiline paratamatus.
Vasta
#88
Jumalal pole loogikat...Smile
Vasta
#89
Siin, teepeal olles, ei suutnud ma Sinu definitsioonist tuletada igavese olemise (igavene elu?) aluseid. Palun aita mind ka nendes järjepeale.
Lisaks võiksid veel oma definitsiooni alusel ka välistada kahtluse tema olemises.
Siis veel oleksn tänulik, kui oma siis finotsiooniga seletaksid lahti ka tema üle kandumise meie reaalsesse maailma.
Oleksin väga väga tänulik- see annaks mulle võimaluse oma Jumalast pöörduda ja olla rahulikult pime edasi!
Vasta
#90
Pole vaja seda foorumit teiseks delfi naistekaks teha:
http://naistekas.delfi.ee/foorum/list.php?79
Vasta
#91
(20-12-2018, 16:39 )Q11 Kirjutas: Jumalal pole loogikat...Smile
Kõigel on loogiline seletus. Isegi Jumalal. Lihtsalt- mõnedadele seletustele ei ole veel kirjeldusi olemas.
Aga ole hea, ära loobi ühelauselisi vastuseid, sest need ei aita midagi, kui Sa neid ei põhjenda v vähemalt ei ürita kirjeldada.


(20-12-2018, 16:46 )Tulnukinimene Kirjutas: Pole vaja seda foorumit teiseks delfi naistekaks teha:
http://naistekas.delfi.ee/foorum/list.php?79

Kas inimene peab elama ühes kuubikus?
Ma ei mõista seda kriitikat.
Ülal on ju ka viide sellele algpostitusele?

Kes on õiglane tööriistu kritiseerima?
Aga see kõik on teine teema.

P.S. nagu ma varem olen maininud, on siin kirjutatav ainult väike osa inimgruppidest- ning viimane küsimus: kas ma peaksin oma mõtteid ainult "väljavalitud gruppidele" edastama v võin seda ka mujal teha?

P.P.S.

Dziisas kristus, kui tahan, jagan oma valhust naistele, kui tahan, jagan sportlastele. Tuleb pähe, jagan poliitikasse või kasvõi metsas puuraiduritele. Oluline on oskus rääkida kõikides keeltes (huvitaval kombel on naiste ja esoteerilise maailma keel küllalt sarnane) ja seda ei saa minult keegi võtta.
Lõpuks on ikkagi ainus see, kelle sõna lõpuks loeb.

Vasta
#92
Ah ei. Kirjuta ikka edasi. Vähemalt mulle küll pakub huvi, võibolla kellelegi veel kuigi ega see ei tähenda, et otseselt nõus peaks olema. Seletusi saan ju anda ainult läbi mõtte näidete ja siis osutama sealt kaugemale.
Ja Tulnukinimese 3d, 4d ja 5d link oli ka hea. Noh ma ju mingil omalmoel olen sarnast juttu rääkinud...kuidagi lihtsustatult küll aga ikkagi...Smile
Vasta
#93
Kasutaja "Mina Olen" on minu patsient ja miks te teda peletate?
Ta on täiesti arenev inimene, näiteks ta suutis eile juba defineerida, et mõiste "Mina Olen" on intellekt ehk mõistus, mis ei tugine tavapärasele ratsionaalsusele nagu tavamõistus, vaid teeb otsuseid eetikanormide baasil ja muudel mitteratsionaalsetel alustel. See on ju samm edasi ja areng ja tõestus, et peletus ei arenda, kuid aktiivsus ja elamine arendab ja ravib.

Kuulasin ajaviiteks mitmeid arvamusvideosid selle fraasi "Mina olen" kohta. Ise teeksi nsellsie kokkuvõtte, et eesti keeles ei maksa koostada ega kasutada 2-sõnalisi termineid, mis ühtivad muuda tavasõnadega. Näiteks pole arukas luua uut mõistet "Vist jah" või "Päike paistab". Säde kasutab 3-sõnalist intuitiivsemat väljendit: "mina olen piirkond", ja selle all mõtleb ta muinasjutulist piirkonda rindkeres. Tema kiituseks kasutab ta oma jutus vähemalt 3'ndat täpsustavat sõna "piirkond/kesksus", milletõttu saab vähemalt aru, millest ta räägib. Patsiendid Q1 ja "Mina O" aga määgisid eile kahesõnaliselt sellist teksti:

"Mitte, mina olen, vaid sina oled!"

Ja kui lasin neil kirja panna, et defineerige oma määgivad mõisted, siis öeldi, et nad ei tunnegi neid mõisteid ja ei oska defineerida.

Soovitan Jumala jt esoteeriliste mõistetega sama teha, et püüdke ikka olla võimalikud selgete terminitega. Kui vaja, siis lisage juurde täpsustavaid lisasõnu, näiteks öelge "ratsionaalne arukus", mitte lihtsalt "arukus". Või kristlik Jumal, mitte lihtsalt Jumal.

Minu arvates on Jumal fabritseeritud filosoofiline mõiste, nagu ka Plaatoni filosoofias meisterdati termin Idee. Seega mõiste lihtsalt on loodud, et saaks sellega mängida, sellele teooriat ehitada. Ajapikku sai aga mõiste Jumal populaarsemaks kui mõiste Idee ja populaarsuse tõttu hakati sõna kasutama laialdasemalt ka muinasjutu vestjate poolt, lõpuks siis arutletakse Jumala all kui religioossetest habemega onudest.

Vasta
#94
Nüüd sai jälle natuke ego upitatud ja teemasid liidetud. Jumala-teemasid on paraveebis terve leheküljetäis.

Delfist tulnutel soovitan ka varasem materjal läbi lugeda, et ei oldaks väärarvamustel ei keskmise eestlase ega ka paraveebude kohta.

Jumala süüdistamise teema läks siia: http://www.para-web.org/showthread.php?t...ight=jumal

Jumala tõestamise teema läks sinna: http://www.para-web.org/showthread.php?t...ight=jumal

Ja jumala määratluse üle saate sellessamas teemas edasi arutleda, kuna teemaalgatuseks on üks hoopis omapärane ja üsna teaduspõhine jumala määratlus.
Ja kuna erinevalt ajalehekommentaariumitest ja paljudest netiavarustest kadumaläinud foorumitest on Para-Webil plaan jääda loetavaks ka siis kui foorum misiganes põhjusel kinni peaks minema, siis palun hoiduge tühistest postitustest ja niisama seltskondlikust väikesest jutust. Selle jaoks on foorumi jututuba või Facebook, või kui soovite Delfi foorum. Samuti on foorumi adminnid ja moded kokku leppinud, et foorum on apoliitiline.

Infomüra on niigi ülisuur.
Vasta
#95
https://www.kristlus.ee
Vasta
  


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Meie vaimsus Celtic 47 52,049 29-10-2022, 09:40
Viimane postitus: Maakristall
  Täiuslikult Hea ja Kuri Jumal pimedus 1 1,584 31-01-2022, 19:54
Viimane postitus: pimedus

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat