Teema hinnang:
  • 1Hääli - 5 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aspartaam ja seda sisaldavad tooted
#1
Aspartaam (E951) on üks kõige ohtlikumaid aineid, mida tänapäeval toitudesse ja jookidesse lisatakse. Loomulikult on sellele ka palju vastuväiteid, et õigustada tänapäevast laialdast aspartaami kasutamist toiduainetööstuses. Wikipedia definitsioon
Seega valmistage end ette, pikk jutt tuleb. Edasine on osaline refereering artiklist Aspartame: What You Don't Know Can Hurt You ning ka mõnest muust allikast veel. Lisalugemise viiteid teksti lõpus.

Tänapäeval sisaldub aspartaam vähemalt 4000 tootes ning ainuüksi Ameerikas tarbib seda 200 miljonit inimest. Tegu on suhkrust ligi 200 korda magusama ainega.
Aspartaam avastati kogemata 1965.a., kui keemik James Schlatter tegi katseid mädapaisete ravimiga.
Aspartaami lubati hakata kuivtoidule lisama 1981 ning karboniseeritud jookidesse 1983.a. Algselt taheti alustada kuivtoidule lisamisega juba 1974.a., kuid seda takistasid neuroloog Dr John W. Olney (tõestas, et aspartaami osa aspartaat põhjustab hiirtel aukude tekkimist ajus) ning tarbijakaitse advokaat James Turney oma vastuväidetega ning samuti ka G.D. Searle, st. J. Schlatteri firma poolt tehtud uuringud, seega lükkas FDA (Food and Drug Administration) otsustamise edasi. 1985.a. ostis Monsanto (mina tean teda ennekõike kui üht suurimat GMO tootjat) G.D. Searle firma ning muutis selle Searle Pharmaceuticals'iks ning Nutrasweet Company'ks.

Aspartaami arvele võib kanda umbes 75 % kogu vasturektsioonidest toidulisanditele, millest on FDAle teada antud. Mitmed reaktsioonid on olnud väga rasked, sh südamerabandus ja surm. Aspartaam põhjustab ligi 90 erinevat sümptomit, osadel inimestel näiteks: peavalud/migreen, uimasus, südamerabandus, iiveldus, tuimus, lihaskrambid, kaalutõus, lööve, depressioon, minestus, ärrituvus, tahhükardia, unetus, nägemishäired, kuulmise halvenemine, südame pekslemine, hingamisraskused, ärevushäired, ebaselge kõne, peapööritus, mälu halvenemine (muuseas, aspartaami loojad tegelesid hiljem neid mäluprobleeme lahendava ravimi otsimisega), liigesevalud jms.

Vastavalt aspartaami vastureaktsioone uurivatele teadlastele ja füüsikutele, põhjustab aspartaam mitmete krooniliste haiguste ägenemist, näiteks: ajukasvaja, multiplex sclerosis, epilepsia, kroonilise väsimuse sündroom, Parkinsoni tõbi, Alzheimeri tõbi, vaimuhaigus, lümfoom (lümfisõlme kasvaja), AIDS, hüpoglükeemia, sünnidefektid, diabeet ja fibromüalgia.

Aspartaam koosneb kolmest kemikaalist: aspargiinhape ehk aspartaat, fenüülalaniin ja metanool. Neist pikemalt kohe edaspidi. James ja Phyllis Balchi raamatus "Prescription for Nutrional Healing" on aspartaam liigitatud kategooriasse keemiline mürk.

Aspartaami koostisosad:
1. Aspargiinhape ehk aspartaat (moodustab 40% aspartaamist)
Mississippi Meditsiinilise Ülikooli professor Dr Russell L. Blaylock avaldas hiljaaegu raamatu, milles kirjeldab põhjalikult liigse aspartaadi tarbimisest tulevaid kahjustusi. Seejuures kasutab ta ligikaudu 500 teaduslikku viidet, et näidata, kuidas meie toidus sisalduvad üleliigsed vabad erutavad aminohapped (nagu aspartaat ja glutamiinhape (umbes 99% naatrium-glutamaadist on glutamiinhape)) põhjustavad tõsiseid neuroloogilisi häireid ning hulganisti teisi vastureaktsioone.

Kuidas aspartaat (ja glutamaat) kahjustavad inimest
Aspataat ja glutamaat toimivad närvideülekandjatena (neurotransmitters) ajus, aidates kaasa informatsiooni levimisele neuronite vahel. Liiga suur aspartaadi või glutamaadi kogus ajus hävitab teatud neuronid ära, lastes rakkudesse koguneda liiga suurel hulgal kaltsiumil. Selline üleküllastav juurdevool põhjustab omakorda suure hulga vabade radikaalide tekke, mis hävitavad rakke. Närvirakkude kahjustuse tõttu, mis on põhjustatud liigsest aspartaadist ja glutamaadist, nimetatakse neid erutustoskiinideks (excitotoxins), kuna nad sõna otseses mõttes erutavad või stimuleerivad närvirakud surnuks.

Aspargiinhape (aspartaat) on aminohape. Vabas olekus (kui ta ei ole seotud proteiinidega) tõstab ta vereplasma taset, mis suurendab aspartaadi ja glutamaadi taset veres, mis viib omakorda teatud ajuosades närviülekandjate asrvu suurenemiseni. Aju kaitseb normaalses olekus teatud barjäär (blood brain barrier) liigse aspartaadi ja glutamaadi ning ka muudel toksiinide eest. Kuid sellisel juhul, kui vereplasma jms on suurenenud tasemega, siis see barjäär esiteks lapsepõlves ei arene täielikult välja, teiseks, ei suuda kaitsta kõiki aju osasid, kolmandaks, saab kahjustatud mitmete krooniliste ja vastuolude tõttu ning neljandaks, võimaldab liigsel glutamaadil ja aspartaadil ajju imbuda.
Liigne aspartaat ja glutamaat hakkavad aeglaselt neuroneid hävitama. Enne kliiniliste sümptomite ilmnemist jõuavad hävineda enamus (umbes 75% või rohkemgi) teatud piirkonna närvirakkudest. Suhteliselt uskumatu, minu arust.

Terviserisk erutustoksiinidest on väga suur inimkutele, rasedatele, vanuritele ning teatud krooniliste tervisehädadega inimestele. Isegi FASEB (Federation of American Societies for Experimental Biology), mis enamasti on Ameerikas FDAga ühel nõul, on esitanud avalduse: On väga ettenägelik vältida dieettoodete kasutamist, mis sisaldavad L-glutamiinhapet (L-glutamic Acid), rasedate naiste, imikute ja laste puhul. Kuna on olemas tõendid mitmete siesekretoorsete rektsioonide kohta, näiteks kõrgendatud kortisooli ja prolaktiini tase, erinevad vastureaktsioonid meeste ja naiste puhul viitavad samuti neuroendokriinsele (sisenõre-) seosele, tuleks vältida L-glutamiinhapet sisaldavaid toidulisandeid viljakuseas olevatel naistel ning ka inimestel, kel on tunnetuslikud häired (affective disorders)

Aspartaamis sisalduval aspargiinhappel on samasugused omadused kui glutamaadil. Hetkel käivad ägedad diskussioonid aspartaadi ja glutamaadi vastureaktsioonide üle.

2. Fenüülalaniin (50% aspartaamist)
Fenüülalaniin on tavaline ajus leiduv aminohape. Osadel inimestel (ühel 15 000st umbes) esineb selline geneetiline haigus nagu fenüülketonuuria, mis seisneb keha suutmatuses metaboliseerida fenüülalaniini. See viib ohtlikult kõrgete fenüülalaniini tasemeteni ajus, mis võib osutuda surmavaks. On tõestatud, et inimesed, kes tarbivad aspartaami, eriti just süsivesikutega koos, võivad saada samamoodi ohtlikult kõrge fenüülalaniini taseme ajus, kuigi neil seda haigust ei esine. Kõrge fenüülalaniini tase viib ka serotoniini (nn õnnehormoon) taseme languseni, põhjustades depressiooni. Eriti just inimeste puhul, kes regulaarselt tarbisid aspartaami.

Ameerikas tegi John Cook katse (artikkel "An Aspartame Nightmare" avaldati Wednesday Journalis). Ta hakkas jooma kuus kuni kaheksa dieetjooki päevas. Vastureaktsiooni sümptomid sellele algasid peavaludest ja mälu halvenemisest. Suurenes vajadus/sõltuvus aspartaami sisaldavate jookide järele. Tema seisund halvenes, algasid ulatuslikud meeleolu kõikumised ja vägivaldsed raevuhood. Kuigi ta ei kannatanud eelpool nimetatud geneetilise haiguse all, oli tema aju fenüülalaniini tase väga kõrge. Samuti märgati ebanormaalset aju funktsioneerimist ja ajukahjustusi. Peale aspartaamijookidest loobumist taandusid kõik sümptomid. (mind huvitaks, kuidas taanduvad ajukahjustuse sümptomid, kuna närvirakud teadaolevalt ei taastu....)

Fenüülalaniini taset ajus uurinud teadlased leidsid, et enim tõuseb see hüpotaalamuse, medulla oblongata ja corpus striatum piirkonnas.

Seega kaudselt võttes, suur aspartaami tarbimine tõstab tegelikult serotoniini taset suurendavate ravimite (nt Prozac) ning skisofreenia ja südamerabandust ärahoidvate ravimite müüki. Vandenõu?!

3. Metanool (puupiiritus (Pärnu mõne aasta tagust lugu mäletate?!)) (moodustab 10% aspartaamist)
Puupiiritus on surmav, paremal juhul pimedaks tegev alkohol. Metanool vabaneb aspartaamist seedekulglas kümotrüpsiini (chymotrypsin) toimel.

Keha metanooli omastamine suureneb oluliselt, kui tarbitakse vaba metanooli. Vaba metanooli saab näiteks aspartaamist, kui seda kuumutada 30 C (86 F) kraadini. See võib juhtuda näiteks aspartaamis sisaldava toote ebasobival hoiustamisel või kuumutamisel (mõne toidu osana, nt. kummikommid, mõni tarretis jms.) 1993.a. lubas FDA lasutada aspartaami ka sellistes toodetes, mida regulaarselt soojendatakse üle 30 C kraadi. Hoolimata mitmete teadlaste vastuseisust.

Metanooli puhul on oluline meeles pidada, et vastumürgiks sellele on etanool, mida leidub tegelikult enamasti kõigis metanooli sisaldavates toodetes. Seetõttu ongi aspartaam eriline, et siin on tegu ainult metanooliga (nn vaba metanool), ilma etanoolita, mis neutraliseeriks metanooli.

Metanool laguneb kehas sipelghappeks ja formaldehüüdiks. Viimane on surmav neurotoksiin, ega esimenegi väga süütu pole. Metanooli lubatav päevanorm on 7,8 mg. Liiter aspartaamiga jooki sisaldab umbes 56 mg metanooli. Aspartaamiga jooke rohkelt tarbivad inimesed saavad päevas isegi kuni 250 mg metanooli. Ja seda on väga palju !

Metanooli mürgituse sümptomid on peavalu, kõrvade kohisemine, uimasus, peapööritus, seedehäired, nõrkus, iiveldus, külma- ja kuumavärinad, mäluaugud, tuimus, käitumishäired, neuriit jms. Enimtuntud sümptomid on nägemishäired (udusus, nägemisulatuse vähenemine, pilgu teravustamise probleemid jms.). Formaldehüüd on tuntud kantserogeen, põhjustab nägemishäireid, häirib DNA replikatsiooni ning põhjustab sünnidefekte.

Kuna inimestel puuduvad mõned ensüümid, mis näiteks loomadel on olemas, siis loomkatsed aspartaami või metanooliga ei anna adekvaatseid tulemusi hindamaks ainete ohtlikkust inimestele.

Diketopiperasiin (diketopiperazine) on kõrvalsaadus, mis tekib aspartaami seedimisel (tegelikult tekib ka aspartaami sisaldavate jookide pikaajalisel säilitamisel juba pudelis). See väike sõber osaleb ajukasvajate tekkes, kuna sellest tekib seedekulglas vastavaid ühendeid (sarnased N-nitrosourea-le, mis on tugev ajukasvajaid põhjustav kemikaal). Otsene seos on siiski alles tõestamisel, kuna mõned tehtud katsed on korrektsuselt seatud kahtluse alla. Diketopiperasiini peetakse ka emakapolüüpide tekitajaks ning vere kolesterooli muutuste põhjustajaks.

Aitab pikast jutust, see, kes kogu teksti lõpuni viitsis lugeda, on väga tubli. Nüüd natike lisamaterjali: Laugh

The Deadly Deception of Aspartame by the FDA and Searle -> siin on antud mõningaid olulisi kuupäevi seoses aspartaamiga, väljavõtted raamatust The Deadly Deception.

Aspartame -- History of Fraud and Deception -> räägib meile aspartaami ajaloost veidi. Näiteks oli aspartaam kunagi Pentagoni biorelvade nimekirjas, kuna on sobilik just masside mõjutamiseks. Tänapäeval sisaldub aspartaam vähemalt 4000 tootes ning ainuüksi Ameerikas tarbib seda 200 miljonit inimest. Alates aspartaami avastamisest on selle ümber keerelnud intriigid, faktide kinnimätsimised ja kahtlased tehingud. Lisaks veel tuhanded inimesed, kes kaebavad erinevate sümptomite üle, mis on põhjustatud aspartaamist.
Lahesõja ajal katsetati aspartaami ka Ameerika enda sõdurite peal, tulemuseks nn Lahesõja sündroom, selle all kannatajaid on umbes 50 000.
Aspartaam sisaldub ka dieetjookides, kusjuures on tõestatud, et see põhjustab tegelikult suuremat kaalutõusu, kui dieetjookide mittetarbimine.

Governments Continue Suppression and Coverup on Aspartame -> see artikkel keskendub konkreetselt valitsuste tegutsemisele, faktide kinnimätsimisele ja kahtlastele toimingutele seoses aspartaami turulelubamisega.

Mary Nash Stoddard Reseach Findings on Dangers on Aspartame at Tesla Conference -> pajatab tehtud uurimustööst.

Aspartame -- Avoid It -> räägib tarbijakaitse poolt koostatud faktilehest, mis hoiatab aspartaami tarbimise eest ning annab nõuandeid, kuidas aspartaami vältida oma toidulaual. PS. Searle firma patent aspartaamile lõppes 1992.a. ning tänapäeval võivad kõik kasutada seda oma toodetes.

Aspartame: What You Don't Know Can Hurt You -> sarnane esimesele artiklile, mida ma refereerisin, mõnda asja on põhjalikumalt lahti seletatud, nt kaalutõusust seoses aspartaami sisaldavate dieetjookidega jms.

Aspartame: Weight Gain Myth -> veel rohkem ja põhjalikumalt kaalujälgimisest ja aspartaamist. Aktuaalne teema tänapäeval ülekaalulisusega võitlevas ja kaloreid lugevas maailmas.

Lõpetuseks: Articles on Aspartame -> veel pikem nimekiri aspartaamist rääkivatest artiklitest. Lugege kui veel jaksate ja rohkem teada tahate.

Aspartaami Informatsiooni Keskus Nii poolt, kui vastuargumente, müüte ja uudiseid, ehk siis kõike, mis aspartaamiga seotud.

Uuringu kirjeldus ja tulemused, uuriti aspartaami sõltuvust ja tarbimist.

Eesti keeles:
Soositud suhkruasendaja on ohtlik mürk

Kristliku foorumi teema Toiduainetöösturite pettused: Ära usu, mida tootja on pakendile kirja pannud.

Ja nii edasi ja nii edasi....

------------------------------
Idee Osalusveebis

Andke palun ka enda hääl aspartaami vastu:
https://www.osale.ee/ideed/idea/view/2368


Muudetud: 16-10-08 kell 21:14:09 elis
Vasta
#2
Aspartaam on oma olemuselt suhkruasendaja. Seda leidub dieetjookides, mitte ainult Coca - Colas, peaaegu kõigis närimiskummides, suuvärskenduspastillides, kihisevates vitaminiseeritud joogitablettides etc. Võimalik, et seda leidub ka magustatud konsetraadist valmistatud kergetes alkohoolsetes jookides. Samuti on aspartaami diabeetikutele mõeldud toodetes.

Aspartaami tunneb ära kas tähisest E951, vahtevahel on isegi juurde lisatud hoiatus - sisaldab fenüülanaliini, mis ongi aspataami mürgina toimiv komponent. Võimalik, et kõigil toodetel polegi aspartaamisisaldust isegi sildile märgitud.

Infot:
Wikipedia
EPL artikkel
Magus mürk
jne (google otsing)

Koguks siia teemasse kokku tooted, mis sisaldavad aspartaami, et teaks, mis poes riiulile jätta. Kui aspartaami sisaldusega toodetel klientuuri pole, lõpetatakse ka nende tootmine.


Nätsud
Orbit
Dirol
Eclipse
Hubba-Bubba rullinäts
Dermoshopi näts

Pastillid
Smint

Karastusjoogid
Dr Pepper
Coca-Cola Light
Coca-Cola Zero
Jaffa
Säästu Kali
Mulinaad
Aura ACE joogid (va. kiiviga variant ja progandiga variant). Uurisin silti ja ei märganud aspartaami koostiseloetelus. DV.
Aura Fresh joogid
Pepsi Max
Classic Cola
Lotte limonaad
Agua Fit Vanilla Ninja jook
Compal Light joogid
3 kopikat kali
Maamehe kali
Trip kõrrejoogid (jah, just need samad, mida paljud emmed oma vankrilastele joogiks annavad)

Muud tooted
Dermoshopi Suu ja kurgu toidulisand
Heliis siirup
Sana + kihisevad vitamiinitabletid
farmi kannujogurt va banaani
Teraflu palavikutee
Fervex palavikutee
Calcigran apelsinimaitselised tabletid
Nycomed 200 mg c-vitamiini tabletid
Actimel Fat Free tooteseeria


Palun teie kõigi abi nimekirja täiendamisel!


Muutus: täiendasin nimekirja
Muudetud: 2-9-07 kell 22:06:21 Thorondor
Muudetud: 5-9-07 kell 09:11:27 DaamValges
Täiendasin nimekirja
Muudetud: 6-9-07 kell 12:36:32 DaamValges
Täiendasin nimekirja
Muudetud: 10-9-07 kell 18:00:34 Thorondor
Muudetud: 15-10-07 kell 16:08:53 DaamValges
Muudetud: 5-1-08 kell 21:24:44 DaamValges
täiendasin nimekirja
Muudetud: 20-4-08 kell 17:53:29 DaamValges
Muudetud: 29-7-08 kell 21:35:46 Metavo
Muudetud: 11-11-08 kell 11:28:50 DaamValges
[Muudetud: 16-11-2008 DaamValges]
Vasta
#3
Tsitaat:Algselt postitas: DaamValges
Aspartaami tunneb ära kas tähisest E951, vahtevahel on isegi juurde lisatud hoiatus - sisaldab fenüülanaliini, mis ongi aspataami mürgina toimiv komponent. Võimalik, et kõigil toodetel polegi aspartaamisisaldust isegi sildile märgitud.
Euroopa Toiduohutusameti sõnul laguneb aspartaam kehas kolmeks aineks: aspartaamhape, fenüülalaniin ja metanool. Kõik need ained esinevad inimkehas ka loomulikus olekus. Aspartaam ei sisene vereringesse ega kogune kehas.
Fenüülalaniini ja aspartaamhappe kohta - tavaline rasvavaba piim sisaldab 6 korda rohkem fenüülalaniini ja 13 korda rohkem aspartaamapet kui aspartaam ise.
Aspartaami on uuritud juba üle 20 aasta ning siiamaani on ainult üks uurimus, mis kinnitab aspartaami kantserogeenset mõju.
Täpsem info:
http://www.efsa.europa.eu/en/in_focus/aspartame.html
Aspartaam
Vasta
#4
Euroopa toiduohutusamet valetab lihtsalt. Kõik aineid, mis toidus on, võib ju panna sinna mingi ameti loal. See on nagu asi iseeneses. Sellised toiduohutusametid räägivadki, et see asi ei ole paha. Andmed eri uurimuste kohta on ka neil täpselt sellised nagu neile meeldib näha.

Muidugi on hea, et see nn ametlik pool on ka välja toodud siin.
----
PS. Panin aspartaami postituse kahjulike toitude teemast selle teemaga kokku. Kuna elise postitus oli vanem, siis pani foorum selle esimeseks. Vähemalt on kõik ühes kohas.
Teise postitusse pealkirjade alla oleks mugav lisada erinevaid tooteid jooksvalt, mis selguvad uutest postitustest.

Muudetud: 2-9-07 kell 22:02:47 Thorondor
Vasta
#5
Väide, et mõni amet lihtsalt valetab, on ka üsna huupi väide. Kui vaatad neid Wikipedia allikaid kasvõi, siis on seal kolm uurimust, mille alusel aspartaami kahjulik mõju on välja toodud. Üks neist tugineb rottide uurimusel, millele samuti viitasin. Teised kaks kannavad pealkirja, kus aspartaami negatiivne mõju seisab küsimuse vormis. Ei hakanud netiavarustes sobrama, et vastavaid artikleid süvendatult uurida, kuid ma aspartaamile esmamulje põhjal küll kriipsu alla ei tõmbaks.
Vasta
#6
Seni on muidugi huupi kuni sobrades ise ka selle järelduseni jõuad.
Vasta
#7
Meile räägiti toidu- ja hügieenikoolitusel, et asparataam igasugustes light toodetes pidavat just vastupidi mõjuma ja söögiisu tekitama. Mõnel üksikul ka liigsel tarbimisel kõhulahtisust ja peapööritust esile kutsuma.
Kahjuks mul enam neid materjale alles pole, aga olen sama väidet kusagilt veel kuulnud. Mul ema käib Kaalujälgijates, seal seletati midagi analoogset.
Vasta
#8
Üldse on suhkruta joogid rõvedad.
Näiteks Coca light või Pepsi Max... öäk.

Seega lapsed - sööge magusat ja jooge magusat. Saatke pikalt suhkruasendaja, sest originaal on ikka parem.

See on umbes nagu et leiutatakse ilma viljata leib... näiteks plastmassist.
Vasta
#9
Tsitaat:Algselt postitas: Tutanhamon

Euroopa Toiduohutusameti sõnul laguneb aspartaam kehas kolmeks aineks: aspartaamhape, fenüülalaniin ja metanool. Kõik need ained esinevad inimkehas ka loomulikus olekus. Aspartaam ei sisene vereringesse ega kogune kehas.
Fenüülalaniini ja aspartaamhappe kohta - tavaline rasvavaba piim sisaldab 6 korda rohkem fenüülalaniini ja 13 korda rohkem aspartaamapet kui aspartaam ise.
Aspartaami on uuritud juba üle 20 aasta ning siiamaani on ainult üks uurimus, mis kinnitab aspartaami kantserogeenset mõju.
Täpsem info:
http://www.efsa.europa.eu/en/in_focus/aspartame.html
Aspartaam

Aga metanool?

Üldiselt on nii, et aspartaami kohta ON tehtud uurimusi väga palju ja pea 100% iseseisvatest uurimustest on leidnud selle väga kahjuliku olevat. Ning USA's on veel selline komme, et antud uurimusi keeldutakse teadusajakirjades avaldamast. Pange googlisse "aspartame research" ja lugege ise.

Minu arvates on selge, et aspartaam ja glutamaat on "maailmakonspiratsiooni" põhilised relvad, et inimesed lolliks paksuks ja haigeks teha ning siis ravimitega (Prozac jne) asja veel hullemaks teha. Kes veel ei tea,siis aspartaami toodetakse kaubamärgi NutraSweet all ja seda omava firma üks osanikke on USA asepresidennt Dick Cheney.

Hoiduge nendest ainetest nii palju kui võimalik!
Vasta
#10
Vaatasin täna poes Aura ACE jooke ja ei märganud koostise aspartaami.

Palju on selliseid tooteid, kuhu on kirjutatud lihtsalt "lõhna- ja maitseained". Mis ainetega tegu on, jääb saladuseks.
Vasta
#11
Ma vaatasin, et need joogid on nime all Aura Active vist kõik. Väikese valikuga poest leidsin ainult punase apelsini ja miski segu, kus tõesti oli suhkur. See võibolla ka mingi uus segu, vanasti oli aspartaam punase apelsini punases joogis.
Vasta
#12
Koka lait teeb hambad imelikuks (tunde järgi nagu ´lahustaks´pealmist kihti).
aga kas see on siis magusaine või suhkruasendaja?
Vasta
#13
Siirupites on kaSad mingi Eesti omas.
Vasta
#14
Tsitaat:Algselt postitas: tymuxas
Siirupites on kaSad mingi Eesti omas.
Äkki täpsustad ?!
Vasta
#15
Heliis Siirup ( Eesti toode) ja seda e951 on kõikides sees mida ma olen näinud. Välja näeb see selline suurem pläsku Smile
Vasta
#16
Tsitaat:Algselt postitas: kurk
Koka lait teeb hambad imelikuks (tunde järgi nagu ´lahustaks´pealmist kihti).
aga kas see on siis magusaine või suhkruasendaja?
Suhkruasendaja ongi magusaine. Kokakoola lait kasutabki aspartaami.

Muudetud: 6-9-07 kell 21:24:55 Thorondor
Vasta
#17
Lotte limonaad sisaldab ka aspartaami.
Vasta
#18
Aga kumba on neil rahaliselt kasulikum kasutada oma toodangus, kas suhkrut või aspartaami (või hoopis midagi muud). Kui teaks, kumb on kasulikum, teaks kumma tõenäosus on suurem et ta seal sees on. Odavamat kasutatakse rohkem.
Vasta
#19
Kuna aspartaam on 200 korda magusam, kui suhkur, siis see tähendab, et seda tuleb panna 200 korda vähem. Seega on seda mugavam kasutada. Maksumusest ma muidugi ei tea, kuid loogika ütleb, et aspartaamiga tuleb odavam. Lisaks on see vist keemiliselt sobivam kasutada teatud toodetes (nt nätsud).
Vasta
#20
Aga see võib olla väga kallis.
Vasta
#21
Ok, uurisin siia juurde veidi maksumusest, tegu ei ole teab mis ametlike andmetega, kuid peaks sobima iseloomustuseks küll.
Aspartaami hind on tugevalt langenud viimase 10 aasta jooksul, 1998 oli see 45$/kg, 2000 aastal 21$/kg ning 2003 aastal juba 16,5$/kg. suhkru hind on ca 0,3$/kg. Kuid kuna aspartaam on 200 korda magusam ning teda kulub sellevõrra vähem, siis sama magusa suhkrukilo hind oleks 60$/kg. Seega on suhkru kasutamine kallim veerandi võrra.
Vasta
#22
Seega tõenäolisus on üsnna suur, et toodetes, kuhu on peale kirjutatud lihtsalt magusained, sisaldavad aspartaami. Ja öeldes lihtsalt 'magusaine' ei paljata see aspartaami kui ohtliku koostisaine sisaldust, seega ei kardeta seda osta. Halb.
Vasta
#23
agua fit (vanilla ninja jook) sisaldab aspartaami.
Vasta
#24
Jogurtitele tuleks tähelepanu pöörata, sest näiteks mina tarbin neid ohtralt ja üks päev avastasin et ühes farmi joogijogurtis on e951. kahjuks täpset nime ei oska praegu öelda aga eks täpsustan.
Niipalju veel, et innustatuna sellest teemast otsustasin valida kooli jaoks uurimustöö toidulisanditest ja nende kahjulikkusest, et ehk kunagi õnnestub teilgi seda lugeda wink
Vasta
#25
Sellised töötajad tihti ei saa ise arugi, et nad valesti teevad, sest nende arvates on hoopis vastutustundetu jätta laps vaktsineerimata, mis teeb lapse potentsiaalseks nakatujaks ning kaudselt seab seeläbi lapse elu ohtu. Osalt tuleb see sellest, et inimestel on madal teadlikkus tänapäevaste elavhõbedat sisaldavate vaktsiinide ohtlikkuse kohta (a'la, kogu aeg on ju vaktsineeritud, kui see nüüd nii mürgine oleks, siis selle kasutamine ju keelataks ära valitsuse poolt). Ehk siis nad teevad seda, mida neil on kästud teha ning see, et mõni noor ema või isa tuleb neid õpetama, kuidas ja millega vaktsineerida, ei taha neile hästi pähe mahtuda ning sunnib veelgi jäigemalt oma rida ajama. Ise ma enda lapsi ka ei lubaks vaktsineerida elavhõbedat sisaldava vaktsiiniga...aga eks sellele peab hirmsalt peale passima, et ei tekiks sarnast juhtu kui celticul.
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat