Postita vastus 
 
Teema reiting:
  • 0 Häält - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mis paneb inimesi eitama tõsiasju ja uskuma vandenõusid?
Autor Sõnum
Nazz
Veteran

Postitusi: 1,465
Liitunud: Jan 2007
29-05-2010 14:55
Postitus: #1
Mis paneb inimesi eitama tõsiasju ja uskuma vandenõusid?
Allikas: Delfi - Forte

Olete viimaseid uudiseid kuulnud? Seagripi-pandeemia oli pettus: teadlased, valitsused ja maailma tervishoiuorganisatsioon WHO mätsisid selle kokku röögatu vandenõu raames, et vaktsiinitootjad saaksid palju raha teenida.
Mis siis, et gripp täitis kõik pandeemiaks lahterdamise teaduslikud tingimused, et tuhanded inimesed kogu maailmas surid või et pandeemia väljakuulutamine ei võimaldanud kellelegi hiigelkasumite nimel spekuleerimist. Vandenõuteooria võttis laest salk suhteliselt tundmatuid Euroopa poliitikuid, ning nüüdseks ringleb see isegi haritud inimeste seas.

Too masendav lugu on eitusliikumise (ingl denialism) — teaduslike tõendite süstemaatilise mahasalgamise ja neile väljamõeldiste eelistamise — viimatine kehastus, kirjutab ajakiri NewScientist. Seesugust mõtteviisi esineb üha rohkem ning sellega rünnatakse evolutsiooniõpetust, globaalset soojenemist, tubaka mõjude uuringuid, HIV-d, vaktsiine ja nüüd paistab, et ka grippi. Miks nii juhtub? Mis ajendab inimesi tegelikust maailmast eitamisse taanduma?

Üks hüpotees on järgmine: eitus tuleneb suures osas sellest, kuidas normaalsed inimesed on mõtlema harjunud. Enamik eitajaid on täiesti tavalised, lihtsad inimesed, kes teevad seda, mida õigeks peavad. Ehkki see tundub heidutav, ärge lööge veel käega. On piisavalt põhjuseid arvata, et eitamisele vastu astumiseks tuleks seda natuke vähem hukka mõista ja veidi rohkem mõista.

Mille eitamisega nad iganes ei tegeleks, on kõigil eitusliikumistel palju ühiseid jooni, millest kindlasti mitte kõige vähem olulised pole sarnasused taktikates (vt jaotist “Kuidas hakata eitajaks” artikli lõpus). Kõik nad püüavad esineda vaprate ja ennastsalgavate peksupoistena, kes võitlevad korrumpeerunud eliidi vastu, mis on hõlmatud vandenõusse eesmärgiga lämmatada tõde või tavakodanikele kuritegelikke valesid pähe määrida. Enamasti väidetakse vandenõu üsna kurjakuulutavaks, taotlegu see siis kodanikuõiguseid piiravat “riik-lapsehoidjat” (ingl nanny state), maailma majanduse hõivamist, valitsuste voli inimeste eraelu üle, rahalist kasu või ateismi levitamist.

Taoline ühisosa ütleb meile eitajate mõtteviisi fundamentaalsete põhjuste kohta üsna palju. Esimene asi, millele tuleks tähelepanu pöörata, on, et eitamine kipub vohamiseks kõige viljakamat pinnast leidma sellistes valdkondades, kus teadust tuleb n-ö pimesi usaldada. Keegi ei tegele antibiootikumide eitamisega, sest need töötavad silmnähtavalt. Küll aga eitatakse vaktsiine, mille kohta vaid väidetakse, et need hoiavad ära haiguseid, ja just selliseid haiguseid, mida enamik meist pole iial kohanud (paradoksaalsel kombel just tänu sellele, et vaktsiinid töötavad tõhusalt).

Samamoodi peab pimesi usaldama globaalset soojenemist, evolutsiooni ning tubakatarvitamise ja vähi vahelisi seoseid. Tuleb lihtsalt uskuda, mida väidavad teadlased, arstid ja muud tehniliselt kompetentsed asjatundjad, kes võivad aga paljudele eitajatele jätta ülbe ja võõriku mulje.

Paljud inimesed näevad selles ohtu oma elu olulistele tahkudele. Kreatsionismi lisamise eest koolide reaalteaduste õppekavadesse võidelnud Texase osariigi komitee liige põhimõtteliselt tunnistas seda, kui kuulutas, et “keegi peab ju ometi ekspertidele vastu hakkama!”.

Tegelikult loebki eelkõige kontrolli kadumise tunne. Taolises olukorras eelistavad paljud inimesed keelduda tunnistamast ekspertide pakutud tõendeid, uskudes pigem alternatiivseid selgutusi, mis tõotavad kontrolli neile tagasi anda, isegi kui tõendid selliseid selgitusi kuidagi ei kinnita.

Igasugune eitusliikumine näib taanduvat sellistele katsetele taastada mulje võimust hoolimatu looduse üle: autismis süüdistatakse vaktsiine, mitte seniteadmata loomulikku põhjust. Väidetakse, et inimene on konstrueeritud jumaliku plaani kohaselt. Eitatakse tõika, et mõned asjad, mida oleme varem ohutuks pidanud, nt suitsetamine ja söe põletamine, on tegelikult ohtlikuks osutunud.

Selline käitumine ei ole tingimata kuritahtlik ega isegi eriliselt teadusevastane. Tegelikult püütakse alternatiivseid selgitusi reeglina esitleda teaduslikena. Samuti pole eitamine meelega ebaaus. See ei nõua muud, kui et inimesed mõtleksid nii, nagu enamik inimesi mõtlebki: dokumenteerimata üksikjuhtude või kuulujuttude, emotsioonide ja kognitiivsete otseühenduste kontekstis. Eitajate selgitused võivad olla sõnastatud teaduslikuna näivas keelepruugis, ent toetuvad kuulujutu tasemel tõenditele ja emotsionaalsele veetlusele, mida pakub mulje kontrolli taastamisest.

Kuulujutt ja emotsioon

Minnesota osariigi Mayo kliiniku peaimmunoloog ning ajakirja Vaccine toimetaja Greg Poland võtab tihti sõna vaktsiinieitajate vastu. Ta nimetab oma oponente “arvuoskamatuteks” (ingl the innumerate), sest nad ei suuda hoomata selliseid kontseptsioone nagu tõenäosus. Selle asemel toetuvad nad oma loogikas kuulujuttudele ja tunnetele. “Inimesed rakendavad mõttelisi otseteid — “Mu lapsel ilmnes autismispektri häire pärast vaktsiinisüste, järelikult pidid süstid selle põhjustama”,” selgitab ta. Üksainus emotsionaalne pajatus vaktsiini tekitatud väidetavast kahjust trumpab üle lõputu hulga ohutusstatistikat.

Storrsi Connecticuti ülikooli ühiskonnapsühholoog Seth Kalichman mõistab seda enamikust paremini: ta tegeles terve ühe aasta jooksul HIV-eitajate rühmadesse sisseimbumisega. Paljud inimesed, kellega ta selle käigus kohtus, olid täiesti normaalsed ja siirad. “Eitamine rahuldab teatud vajadust,” rõhutab ta. “HIV-positiivsete inimeste jaoks on tegemist ühe võimaliku toimetulekustrateegiaga,” ehkki see on väärkohandumuslik.

Ometi leiab Kalichman, et ainuüksi tavaloogikast ei piisa inimese muutmiseks eitajaks. “Nende mõtlemises esineb teatud nõrku kohti, mis panevad neid kergesti usaldama inimesi, kes on petturitena paljastamist leidnud,” ütleb ta. “Enamik meist ei usu selliste inimeste juttu isegi siis, kui me seda soovime. Kui mõistaksime, miks leidub inimesi, kes neid usuvad, võiks sellest abi olla lahenduste leidmisel.”

Küll aga leiab ta, et eitusliikumiste käivitajatel on palju tõsisemaid psühholoogilisi probleeme kui enamikul nende jüngritest. “Neil ilmnevad kõik paranoilise isiksusehäire sümptomid,” ütleb ta, kaasa arvatud vihameelsus, kriitikatalumatus ja seisund, mida psühholoogid nimetavad enese isiku grandioosseks ületähtsustamiseks. “Lõpuks taandub eitamine nende vaimse tervise probleemidele. Sellepärast ongi kõigil sellistel liikumistel samad jooned, millest olulisim on teooria taustal varitsevast vandenõust.”

Ei liikumiste juhid ega lihtliikmed ei valeta selle sõna tavatähenduses, nad on lihtsalt suletud lõksu, mida klassikalistes neuroosiuuringutes nimetatakse “kahtlustavaks mõtlemiseks”, rõhutab Kalichman. “Eitajate kognitiivne stiil hõlmab moonutatud reaalsustaju, mistõttu nendega vaidlemine kunagi kuhugi ei viigi,” ütleb ta. “Kõik inimesed mahutavad maailma isikliku reaalsustaju piiresse; kahtlustava loomuga isik on oma tegelikkusemoonutuses lihtsalt ebatavaliselt paindumatu.”

Sarnane taktika ja psühholoogia pole ainsad tegurid, mis teadusesalgamist mitmel maskeeritud kujul ühendavad: mitmete seesuguste liikumiste vahel on olemas ka täiesti ametlikud seosed.

Paljud eitusliikumised on sündinud korporatsioonide küünilistest püüdlustest heita varju sellistele teadustulemustele, mis nende teenistust ohustavad. Tubakatööstuse liidrid tegid sellega algust 1970. aastatel, värvates teadlaseid, kes olid valmis fabritseerima soodsaid andmeid, ja võttes palgale pealtnäha sõltumatuid ajutruste ning võltse “rahvaliikumisi”. Üks taoline ajutrust oli “usaldusväärse teaduse edendamise koalitsioon” TASSC, mille 1993. aastal asutas tubakatootja Philip Morris. Ei läinudki kaua, kui TASSC oma haaret juba tubakast kaugemale laiendas. Kohe kui kütusegigant Exxon soostus kaukaraudu paotama, alustas TASSC kliimateaduse mustamise kampaaniat.

Taolised seosed eitusliikumiste vahel on pigem reegel kui erand. Hulka USA-s ja mujal tegutsevaid organisatsioone rahastavad korraga nii nafta- kui ka tubakatööstus, ning sellised organisatsioonid on võtnud eitava seisukoha nii suitsetamise kui kliimasoojenemise suhtes.

TASSC kadus areenilt, kui selle tegelik olemus paljastus, kuid järeltulija JunkScience jätkab tubaka- ja kliimauuringute loopimist poriga, hoiatades inimesi, et nad ei usuks ühtegi teadlast, kes ütleb, et miski “võib olla” tõsi või kasutab statistikat — määratlus, mis hõlmab põhimõtteliselt kõiki teadlaseid.

Ilmselt pole eriline üllatus, et mõned tööstused on valmis oma turuosa kaitsmise nimel tegelikkust moonutama, kuid organiseeritud eituse haarmed küündivad siiski kaugemale kitsastest ärihuvidest. Näiteks ei tunnista paljud prominentsed kliimaeitajad ka evolutsiooni. Juhtivad kreatsionistid ei jää võlgu ei USA-s ega mujal. Viimase aja juriidilistele püüdlustele USA koolides kreatsionismi õpetada on lisandunud häälekad nõuded “õpetada vasturääkivust” ka soojenemise kohta.

Sellised seisukohad klapivad kenasti kokku USA poliitilise ja usulise parempoolsusega, ning tihti on eitamise mootoriks varjamatult poliitilised programmid. Mõned kreatsionistid on tulnud lagedale väidetega, mille kohaselt nii kliima- kui ka evolutsiooniteemaline teadus esindavad “vasakäärmuslikku ideoloogiat, mis propageerib etatismi (etatism (pr etat - riik): riigi absoluutsust ja üksikisiku suhtelisust rõhutav poliitiline mõtteviis. — Toim.), riik-lapsehoidjalikku moralismi ja materialismi”.

Ühe eitusliikumise püünisesse sattunud inimesed on seetõttu varmamad ka ülejäänuid toetama. Yale’i ülikooli juuraprofessor Dan Kahan avastas, et inimeste vaated sellistele ühiskondlikele küsimustele nagu abort ja samasooliste abielud ennustavad ka nende suhtumist kliimateadusse. Selle põhjuseks on tema väitel asjaolu, et ühiskondlikud konservatiivid kalduvad toetama äritegevust ja umbusaldavad mõtet, et see võiks planeedile kahjulik olla.

Teised eitamiskoolkonnad annavad aga mõista, et kriitiline tähtsus on ka psühholoogial, mitte vaid ideoloogial. Konservatiivsuse ja vaktsiini- või AIDSi-eituse vahel pole üheselt ilmset seost, ning gripieitamiskampaania lükkas käima hoopis vaktsiinitööstust umbusaldav vasakpoolse kallakuga kamp.

Ühisosa

Siiski leidub seoseid, mis viitavad laiahaardelisemale plaanile. Näiteks kattuvad märkimisväärsel määral vaktsiini- ja HIV-eitajaskonnad, osutab New Yorgi Cornelli ülikooli Weilli-nimelise arstiteaduste kolledži AIDSi-uurija John Moore. Kummalgi liikumisel on ülivõimsad, ent anonüümsed rahastajad.

Heitkem pilk näiteks eraviisilise meditsiini lobigrupi Ameerika arstide ja kirurgide liit (Association of American Physicians and Surgeons) väljaandele, mis pakub platvormi peaaegu kõigile eitajaskondadele. Viimase kahe aasta jooksul on seal ilmunud artiklid, mis väidavad, et HIV-testid ei tuvasta HIV-i, passiivne suitsetamine ei kahjusta tervist, suitsetamise keelamine ei too kaasa südamerabanduste määra kahanemist, globaalne soojenemine ei ohusta tervist ja USA vaktsineerimisregistri asutamise kava tulipunktis “pole tegelikult vaktsiinid, vaid sellise küberneetilise infrastruktuuri loomine, mida saab hiljem kasutada muudel eesmärkidel”. Korduvalt on žurnaal avaldanud ammu kummutatud väiteid, mille kohaselt põhjustavad vaktsiinid autismi.

Teatud veetlus on ka kahtlusel, et kliima- ja evolutsioonieituse-altid aktivistid püüavad vaktsiini- ja HIV-eitust levitades ära kasutada kõiki võimalusi teaduse kui sellise maine üleüldiseks määrimiseks.

Samuti võib suure osa eitusliikumiste ilmne konservatiivne iseloom selgitada, miks need nii edukalt inimeste südameid ja mõistust vallutavad.

California Berkeley ülikooli kognitiivpsühholoog George Lakoff leiab, et konservatiivid on kuulujuttude ja emotsioonide ärakasutamises vaidluste võitmiseks edumeelsetest inimestest osavamad. Edumeelne osa ühiskonnast kaldub arvama, et inimeste varustamine faktide ja statistikaga juhib nad vältimatult õigete järelduste juurde. Kuulujutud on nende jaoks tõenditena kehtetud ning emotsioonidele rõhumist taunitakse rangelt.

Sama kehtib teadlaste kohta. Emotsioonide ja kuulujuttude vastu on tõendavad väited aga üsna jõuetud. Asja teeb omakorda hullemaks teadlaste kalduvus reageerida eitajate väidetele üleoleva halvakspanuga, mis jätab neist veelgi ülbema mulje.

Poland on jõudnud sarnasele järeldusele. Ta tegi paaril korral katseid, rakendades reakodanikest kuulajaskondade ees esinedes kuulujuttudel põhinevaid ja emotsionaalseid argumente. “Ma sain väga positiivset tagasisidet kõigilt peale “arvuoskajate” (ingl the numerates), kes heitsid mulle ette emotsioonidega manipuleerimist,” ütles ta.

Siit järeldub õppetund teistelegi teadlastele, kes eitamisega võidelda on otsustanud. Ainus viis vaidluseid võita on pöörduda “arvuoskamatute” poole, kes niikuinii endast eitajatele kerget saaki kujutavad.

Panused on kõrged ja mõnikord koguni isiklikud. Sarnaselt paljudele vaktsiine välja töötavatele teadlastele on ka Polandile saadetud surmaähvardusi. “Olen saanud telefonisõnumeid stiilis “Loodan, et su lastega on kõik korras”,” ütles ta. Sarnased ähvardused on saanud osaks Philadelphia Inquireri reporterile Faye Flamile, kes on kirjutanud kliimateadust toetavaid artikleid.

Eitamine on juba inimesi tapnud. AIDSi-eitamine on hinnanguliselt saanud saatuslikuks 330 000 lõuna-aafriklasele. Tubakamõjude eitamine on pärssinud suitsetamisega seonduvate surmade kahandamise programmide haaret. Vaktsiinieitus on äratanud uuele elule sellised mõrtsuktõved nagu leetrid ja lastehalvatus. Samal ajal pidurdab kliimaeitajate tegevus soojenemist ennetavate meetmete rakendamist. Gripipandeemiaga võitlemise kodaraisse pillutud kaikad võivad aga pidurdada järgmiseks — ja võimalik, et palju tapvamaks — pandeemiaks valmistumist.

Eeldusel, et teadus on kõige parem viis maailma ja selles valitsevate riskide mõistmiseks, ning et sellisest arusaamisest johtuv tegevus nõuab rahva poolehoidu, kujutavad eitusliikumised endast ohtu meile kõigile.


KUIDAS HAKATA EITAJAKS

Eitamisilmingute uurimisega tegelenud Londoni hügieeni- ja troopilise meditsiini kooli epidemioloog Martin McKee on tuvastanud kuus taktikat, mida rakendavad kõik eitusliikumised. “Ma ei taha öelda, et kusagil leidub mingisugune käsiraamat, ent samu elemente võib eri määral ilmnemas näha paljudes olukordades,” osutab ta ajakirjas The European Journal of Public Health ilmunud artiklis.

1. Väitke, et asja taga on vandenõu ja et teadusliku üksmeele põhjuseks on pigem kokkumäng kui kogutud tõendid.

2. Kasutage oma väidete tõestamiseks võlts-asjatundjaid. “Eitamine algab alati mõningate akadeemiliste paberitega pseudoekspertide kaadri mobiliseerimisest eesmärgiga jätta muljet usaldusväärsusest,” osutab Seth Kalichman Connecticuti ülikoolist.

3. Noppige välja endale sobivad tõendid: pasundage valjult kõigest, mis paistab teie väiteid kuidagi kinnitavat, eirates ja mustates samal ajal ülejäänud tõendeid. Jätkake toetavate tõendite upitamist ka pärast nende kummutamist.

4. Esitage vastastele võimatuid nõudmisi. Väitke, et olemasolevad tõendid pole piisavalt head ja nõudke rohkem tõendeid. Kui oponent nõutud tõendid esitab, nihutage väravaposte.

5. Võtke appi vigane loogika. Hitler jälestas suitsetamist, seega on suitsetamise piiramise pooldamine natsismiilming. Kujutage teaduslikku konsensust meelega vääralt ja lööge seejärel enda ehitatud õlgmehike uppi.

6. Tootke kahtluseid. Püüdke valelikult näidata, et teadlaste üksmeel ühes või teises küsimuses on nii marginaalne, et nende nõuannete rakendamine oleks ennatuslik. Nõudke, et kuulataks ära “mõlemad leerid”, ning kui eksperdid “lahkarvamusi” ei tunnusta, esitage häälekaid tsenseerimissüüdistusi.

EDIT: Panin allika artikli ette.

[Muudetud: 6-2-2010 Nazz]
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
excubitoris
Kes-Kus-Miks-oloog

Postitusi: 11,466
Liitunud: Apr 2007
29-05-2010 16:39
Postitus: #2
 
Nagu pudru ja kapsad. Aga huvitavalt konstrueeritud artikkel, kuid pealiskaudne.

Tegelikult on kõik lihtne aga me pole sellest veel aru saanud ...
*
Sa pead tegema HEAD halvast, sest millestki muust teda teha pole.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
WEbdES
Tavaliige

Postitusi: 84
Liitunud: Nov 2009
29-05-2010 18:28
Postitus: #3
 
Eitus on jaatus ja/ei jaatus on eitus

"Kurjuse triumfiks ei ole vaja muud, kui heade inimeste tegevusetust."
"Keegi ei tee suuremat viga kui tema, kes arvates, et tema võimuses on teha vaid natuke, ei tee mitte midagi." E. Burke
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Wilbach
Tavaliige

Postitusi: 108
Liitunud: May 2007
29-05-2010 23:04
Postitus: #4
 
Ma küsiks "mis paneb inimesi uskuma valesid ja halvustama tõe otsijaid?" Üldiselt ei viitsinud üle esimesi lõigu lugeda, kuna "tõde" tõestati lausega "Mis siis, et gripp täitis kõik pandeemiaks lahterdamise teaduslikud tingimused". Viited nendele teaduslikele tõenditele?
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nielander
Questioning Everything

Postitusi: 3,623
Liitunud: Sep 2007
29-05-2010 23:55
Postitus: #5
 
Tingimusi, mitte tõendeid...

A pandemic (from Greek πᾶν pan "all" + δῆμος demos "people") is an epidemic of infectious disease that is spreading through human populations across a large region; for instance a continent, or even worldwide. A widespread endemic disease that is stable in terms of how many people are getting sick from it is not a pandemic. Further, flu pandemics exclude seasonal flu, unless the flu of the season is a pandemic. Throughout history there have been a number of pandemics, such as smallpox and tuberculosis.

Muidu täitsa korralik artikkel...lugemisel esines nii mõnigi deja vu moment, mida vahepeal siin foorumis vadnenõuteoreetikute hulgas kohtab...

[Muudetud: 5-29-2010 Nielander]

"Mida saab väita ilma tõenditeta, saab ka ilma tõenditeta kõrvale heita"
- Christopher Hitchens
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
T11ger
Veteran

Postitusi: 817
Liitunud: Feb 2009
31-05-2010 20:30
Postitus: #6
 
Tühja sest artiklist. Aga need 6 punkti on olemuselt ju väljavõte "elementaarse demagoogia õpikust" (minu poolt antud nimetus), mida väitluskunsti valdaja peaks oskama. See on raudvara ja ka siin foorumis ühes teemas (vist VS poolt toodud) intrigantide ja desinformaatorite, foorumisolkijate teemal. Kõik on sama olemuselt.

Kui oskad seda, oled tehtud mees Smile

Ma olen tähele pannud, et vene keelsetes (eriti ajaloo ja rahvusküsimuste teemal) toimuvate vestlussaadete puhul on hea (ütleks isegi - õpetlik) jälgida, kuidas ühed väga nutikad kaabakad tambivad mõistlike, kuid halbu väitlejaid labase demagoogiaga maa sisse... õudne aga kuratlikult toimiv pööbli jaoks.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
T11ger
Veteran

Postitusi: 817
Liitunud: Feb 2009
31-05-2010 20:31
Postitus: #7
 
PS! savipäts jt tema head õpilased on selle asja ka suht koht käppa saanud. Minu arvates.

PS! vabandan foorumikaaslase savipäts ees. Pidasin silmas poliitikut Smile


[Muudetud: 6-1-2010 T11ger]
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Leena
Bännitud

Postitusi: 1,474
Liitunud: Sep 2009
31-05-2010 20:55
Postitus: #8
 
Nazz, kas Te olete meditsiini või farmaatsiat õppinud? Kui jah, siis millisel tasemel?
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Makaveli
Tavaliige

Postitusi: 67
Liitunud: Oct 2008
31-05-2010 21:11
Postitus: #9
 
Huvitav, samas pikk lugemispala.

'Tõene' ei ole alati tõene. Enamasti muudab inimese mõistus tõeks kõik, mis talle ette kühveldatakse (üldjuhul uudisestes nähtu).

"No matter what these people say about me, my music does not glorifie any image, my music is spiritual if you listen to it. It's all about emotion, it's all about life."

- T.Shakur
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nazz
Veteran

Postitusi: 1,465
Liitunud: Jan 2007
01-06-2010 07:44
Postitus: #10
 
Tsitaat:Algselt postitas Leena
Nazz, kas Te olete meditsiini või farmaatsiat õppinud? Kui jah, siis millisel tasemel?
Ei ole neist ühtegi otseselt õppinud. Psühholoogiaga olen muidu kõige rohkem kursis.

[Muudetud: 6-1-2010 Nazz]
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Earthland
Uustulnukas

Postitusi: 30
Liitunud: Oct 2008
01-06-2010 20:15
Postitus: #11
 
See on väga hea artikkel, pilades meisterlikult naeruväärseid teooriaid ja nende uskujaid. Tagasiside nagu "ahha, proovib keeruliste sõnadega õnge võtta" ja "nagu pudru ja kapsad" lihtsab tõestab keskmise vandenõuteoreetiku kriitilise mõtlemise taset.

Kuna "6 punkti" ei ole sugugi väited või argumendid vaid nn soovitused mis on lihtsalt mõeldud vandenõuteoreetikute mõttemaailma illustreerima, ei saa nende puhul "demagoogiast" rääkida. Need võivad olla valed, aga mitte demagoogilised.

Aga kui demagoogiast rääkida, siis peaks mainima, et vastase süüdistamine demagoogias (mis tähendab kuulajaskonna sihipärast ja ebaausat mõjutamist) on levinuim demagoogiline võte. Kui kellelegi demagoogiat ette heidetakse, tuleb ka selgitada, milles see seisneb. Kui seda ei tehta, siis on see väide ise demagoogiline.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Savipats
Vana kala

Postitusi: 496
Liitunud: Jan 2010
01-06-2010 21:04
Postitus: #12
 
Ma ei saa aru, kas selle artikli autor on mingi spetsialist? Võtab asjad kontekstidest välja ja ühendab just need kohad, et moodustada mingi oma teooria.. väga paljud inimesed kahtlevad noh, ühes - kahes asjas, aga see artikkel on nii üldistav ja tõesti pilav, et paha hakkab. Iga tema toodud näite kohta on nii palju vastu rääkivaid lugusid, et kui nendesse süveneda siis seal PEAB OLEMA MIDAGI MUUD! Muidugi, kui erinevad andmed räägivad erinevat juttu ja igalpool on vastuolusid siis oleks rumal järeldada, et miski on täiesti kindel ja 100% tõde. Artiklis räägitakse, et tuleks usaldada fakte, aga faktid on ju vastuolus? See näitab, et just need inimesed, kes on nii oinad, et ei saa aru, et midagi on mäda, teevad väga pinnapealseid järeldusi ja jäävad uskuma seda, mida neile ette söödetakse. Inimene, kes teleb vandenõudega proovib asju sügavamalt analüüsida ja uurida asjade tagamaid, kuna NIISAMA ei juhtu siin midagi.. kõigel on ju põhjus.

Artiklis on demagoogia võttena kasutatud
Argumentum ad hominem (inimesest lähtuv argument) - viidatakse autoriteetsele isikule või tekstidele, kelle/mille arvamuses ei tohi kahelda.
Argumentum ad populum (enamusele viitamine): viitamine enamuse arvamusele, üldistele hoiakutele, eelarvamustele, stereotüüpidele.
Möödarääkimine: vastuargumentidega mittearvestamine, teema vahetamine jmt.

See artikkel on üsna keeruliselt ja segaselt üles ehitatud, see hõlmab palju teemasid ja seetõttu pole ma väga kindel, mille alla teisi võtteid liigitada, kuid neid on veel. Kui jutt oleks konkreetsem võiks seda paremini analüüsida, siin on minu arvates meelega või siis ajakirjaniku oskamatuse tõttu kirjutatud üsna segane artikkel, mis sisaldab mingil määral irooniat jms.. Kohe alguses on tunda seda üleolevat hoiakut..

Jutukas!
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
T11ger
Veteran

Postitusi: 817
Liitunud: Feb 2009
01-06-2010 21:04
Postitus: #13
 
Just.
artiklis on toodud nad iseloomustamiseks kuid oskuslikul kasutamisel nad muutuvad relvaks. Ja eesmärk on mis? Nagu sa ise ütled - kuulajaskonna sihipärane ja ebaaus mõjutamine. Ausus muidugi on igaühel oma.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
excubitoris
Kes-Kus-Miks-oloog

Postitusi: 11,466
Liitunud: Apr 2007
01-06-2010 21:30
Postitus: #14
 
Inglise keeles on sellisele loole oma kindel väljend - "hit peace" ehk siis lugu mis peaks midagi "põrmu paiskama".
Kas see õnnestus jäägu igaühe enda otsustada.

Tegelikult on kõik lihtne aga me pole sellest veel aru saanud ...
*
Sa pead tegema HEAD halvast, sest millestki muust teda teha pole.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Nazz
Veteran

Postitusi: 1,465
Liitunud: Jan 2007
02-06-2010 08:08
Postitus: #15
 
Arvan, et see artikkel on segaseks jäänud seetõttu, et kirjutaja on üritanud võimalikult palju vandenõude kohta võimalikult kompaktseks pressida. Pole palju kohti kuhu saaks kirjutada 50 lehelise teksti. Oma mõjufaktori lisab ka see, et tekst on tõlgitud ühest inglise keelsest artiklist.
Kui keegi juhuslikult tähele ei pannud, siis viitan ka sellele, et see Delfi artikkel on tõlgitud ühest inglise keelsest NewScientist.com lehel olevast.
http://www.newscientist.com/article/mg20...?full=true

Kui kellegil mahti ja oskust inglise keelne üle käia, siis vast saab parema teksti jälile. Tõlkimistega on alati nii nagu sellega on - osa mõttest läheb kindlasti kaduma.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
excubitoris
Kes-Kus-Miks-oloog

Postitusi: 11,466
Liitunud: Apr 2007
02-06-2010 08:53
Postitus: #16
 
Ei leia, et midagi erilist oleks "tõlkes kaduma läinud".
Märgiks veel ära selle asja, et tõsiasjade eitamine ja vandenõudesse uskumine ei pruugi olla alati koos.
Päris tihti eitavad tõsiasju ka need kes peavad ennast terve mõistuse eest võitlejateks ehk siis "tõsiskeptikud".

Tegelikult on kõik lihtne aga me pole sellest veel aru saanud ...
*
Sa pead tegema HEAD halvast, sest millestki muust teda teha pole.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Earthland
Uustulnukas

Postitusi: 30
Liitunud: Oct 2008
02-06-2010 09:53
Postitus: #17
 
Tsitaat:Algselt postitas Savipats
Artiklis on demagoogia võttena kasutatud
Argumentum ad hominem (inimesest lähtuv argument) - viidatakse autoriteetsele isikule või tekstidele, kelle/mille arvamuses ei tohi kahelda.
Argumentum ad populum (enamusele viitamine): viitamine enamuse arvamusele, üldistele hoiakutele, eelarvamustele, stereotüüpidele.
Möödarääkimine: vastuargumentidega mittearvestamine, teema vahetamine jmt.

"Demagoogia" tõestamiseks ei piisa vaid erinevate loogikavigade nimedega vehkimisest, vaid tuleks ka näidata, mil moel keegi nimealust viga kasutas ning kas see tõesti antud loogikavea struktuurile vastab.

Esimese fallacy all mõtlesid ilmselt apelleerimist autoriteedile, mis kriitilise mõtlemise seisukohalt ei ole sugi alati vale (kuigi ei kujuta endast ka ümberlükkamatut tõendidt), kui autoriteet on tõeline spetsialist ning räägib vaid oma valdkonnast.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Savipats
Vana kala

Postitusi: 496
Liitunud: Jan 2010
02-06-2010 14:53
Postitus: #18
 
Ma mõistan, oleksin pidanud tooma välja ka konkreetsed näited jne, kuid ma ei viitsi seda tegema hakata. Pole minu asi seda siin nüüd ümber lükata või tõestada. Kokkuvõttes usub ikkagi igaüks seda, mida tahab..

Jutukas!
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Earthland
Uustulnukas

Postitusi: 30
Liitunud: Oct 2008
02-06-2010 15:30
Postitus: #19
 
Jah, aga mitte kõik uskumused pole võrdselt põhjendatud, mõni pole üldse põhjendatud ning mõne puhul pole tegu isegi mitte siira uskumusega vaid lihtsalt tahtega uskuda, või - hullemal juhul - tahtega teisi uskuma panna.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Thorondor
reserv-administraator

Postitusi: 4,929
Liitunud: Nov 2003
02-06-2010 18:14
Postitus: #20
 
Kahju, et artikli autor oma nime ei julenud öelda.
Eks meil ole see sõnades tagurpidimaailm, pseudoskeptikuid nimetatakse skeptikuteks ja eitajad nimetavad oma vastaseid denialistideks. Varsti ongi sõda rahu ja orjus on vabadus ning ignoratsus on tugevus.

Tsitaat:Algselt postitas Leena
Nazz, kas Te olete meditsiini või farmaatsiat õppinud? Kui jah, siis millisel tasemel?
Antud juhul on tegemist arusaamatusega, kuna allikaks on Delfi, mitte Nazz ise, aga see selgub pika artikli täitsa lõpus.
Siit soovitus, kas siis viidatud artiklid panna tsiteeringu kasti või alguses kirjutada, et järgmine artikkel on delfist.

[Muudetud: 2-6-10 Thorondor]
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
excubitoris
Kes-Kus-Miks-oloog

Postitusi: 11,466
Liitunud: Apr 2007
24-06-2012 19:40
Postitus: #21
RE: Mis paneb inimesi eitama tõsiasju ja uskuma vandenõusid?
Võimalik, et see video sobib siia kui valatult. Keda huvitab laadige alla.
Mingi hetk kustutan ära kui seal "pilves" ruumiga kitsaks läheb.

[Pilt: th_The_Secret_Government.jpg]

Tegelikult on kõik lihtne aga me pole sellest veel aru saanud ...
*
Sa pead tegema HEAD halvast, sest millestki muust teda teha pole.
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Päikeseinsener
Bännitud

Postitusi: 3,029
Liitunud: Jul 2010
25-06-2012 00:23
Postitus: #22
RE: Mis paneb inimesi eitama tõsiasju ja uskuma vandenõusid?
(24-06-2012 19:40 )excubitoris Kirjutas:  Võimalik, et see video sobib siia kui valatult. Keda huvitab laadige alla.
Mingi hetk kustutan ära kui seal "pilves" ruumiga kitsaks läheb.


IMDb
YouTube

"You're all individuals"
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
kage
naegleria fowleri

Postitusi: 3,881
Liitunud: Jun 2011
24-04-2013 15:53
Postitus: #23
RE: Mis paneb inimesi eitama tõsiasju ja uskuma vandenõusid?
Konspiratsiooniteooria voodiagramm mida "NEMAD" ei taha, et sa näeks (inglise keeles).
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Marconato
Veteran

Postitusi: 1,571
Liitunud: Jun 2012
25-04-2013 11:47
Postitus: #24
RE: Mis paneb inimesi eitama tõsiasju ja uskuma vandenõusid?
Seda 6-e punkti saab samaedukalt kasutada ka "uskujate" vastu. Neil on lihtsalt taustajõud suuremad ja sellest ka tugevam hääl. Muu on puhas demagoogia.

Pikas perspektiivis tundub see kõik päris loogiline olevat.
Teadmatus ei vabasta vastutusest.
Diversity is a codeword for anti-white
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
murmur
Vana kala

Postitusi: 300
Liitunud: Nov 2007
25-04-2013 13:59
Postitus: #25
RE: Mis paneb inimesi eitama tõsiasju ja uskuma vandenõusid?
Kas on t6esti keerulina aru saada mis on vanden6u ja mis t6de? Elav näide, varjatud kaameraga filmitud maailma eliidi koosviibimisel
http://youtu.be/FpKdSvwYsrE

Surmaeelne tants on tants vabadusse
Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Juudiviha - mis ja miks? T11ger 1,420 431,969 Täna 00:08
Viimane postitus: äikesepoiss
  Terrorismi ajalugu, ehk kes on terrorist ja mis on terror? xcad 33 3,447 17-06-2020 12:35
Viimane postitus: jeekim
  Mis maailmas toimub? xcad 24 3,640 01-06-2020 16:50
Viimane postitus: Mannu
  Dresden, suurim holocaust mis kunagi toimunud. kivikas666 68 22,956 25-04-2012 20:14
Viimane postitus: eeru
  Umbrella Corp. USA Viiruse Uuringu Kompanii mis on "Top tõdeonseemidamenäeme 7 4,109 09-01-2009 15:02
Viimane postitus: tõdeonseemidamenäeme

Vali alamfoorum:


Kasutaja(d) vaatamas seda teemat: 1 külalist

gro.bew-arap[tä]bew-arap | Para-web | Tagasi üles | Tagasi sisu juurde | Mobile Version | RSS voog