Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tumeaine
#1
Minu meelest võiks avada selle teema ja siia koguda infot, linke, mõtteid ning artikleid salapärase olluse kohta, mida nimetatakse "tumeaineks" ja mida meie galaktikas olevat teadlaste väitel 95,1%. Ülejäänud 4,9 olevat kõik see, mida näeme, teame.

Usaldan kaasfoorumlaste ja kõigeväelise administratsiooni otsust, kas sellise teema koht on siin foorumis.

Tumeainest põhjustatud meteoriidisadu võis viia dinosauruste väljasuremiseni
Vasta
#2
Sobib küll!
Lausa kummaline, et polegi sellist teemat, vist?
See on põnev: http://www.para-web.org/showthread.php?t...light=tume

Tumeaine ja dinokate väljasuremisevahelisest seosest on üsna põhjalikult ja hästi kirjutanud Lisa Randall "Tumeaine ja dinosaurused" Mind igatages veenis ära, et see asi võib tõepoolest niiviisi olla. Kuid kõik vist selle mõttega kaasa läinud miskipärast pole, sest ma olen hilisema lugemuse käigus kohanud allikaid (krt!, ei mäleta nimeliselt), kes vaatavad sellest seosest miskipärast mööda.

Richard Paneki "Neli protsenti universumist" on ka sel teemal. Kuid minu jaoks oli seal "200 lehekülge inimsuhteid" üleliia, kui kasutada ühe Arthur C. Clarke raamatu autoripoolses eessõnas olnud väljendit wink
Vasta
#3
Tume-aine olemasolu järeldub sümmeetria-seadustest.

1) Kui on 3 kvargi värvi-laengut (nähtamatud-seotud, ehk teaduskeeles "värvivangistus") & 1 elektroni/neutriino olek (nähtav) ... siis sama peaks sümmeetria kaalutlustel olema ka kvarkide-elektronide "perede/ergastuste" korral: 3 nähtavat peret (elektron, müüon, tauon + neile vasted kvarkidel) & 1 nähtamatu pere (see ongi tumeaine: ta on sama moodi "nähtamatu", nagu ei saa üksiku kvargi värvilaengut eraldada).

Ehk 3+1 osakeste olekut & 3+1 peret ( 1 nähtamatu pere ongi tumeaine).

Taoline lähenemine tingib rühma-teoreetiliselt oluliselt keerukama matemaatika, kui on kvant-mehaanika taga ... kvant-mehaanika keerukus taanduks mitte-kommutatiivsele matemaatikale (maatriksid, või kvaternioonid: kompleksarvud, kus on 3 imaginaarosa) ... taolise tume-aine-mehaanika taanduks mitte-assotsiatiivsele matemaatikale (mitme indeksiga maatriksid, või oktonioonid: komplekasarvud, kus on 7 imaginaarosa) ... ehk kvant-mehaanilisele määramatusele "lisanduks" täiendav määramatus (mis muudaks taoliste osakeste avastamise veelgi raskemaks).


Ma tegin kunagi nooruses ülikooli lõputöö taolise teema kohta (fookusega sellele, millistest fundamentaal-osakestest nähtav & tumeaine koosneb) ... hiljem budistlike teoseid lugedes selgub, et budistlikud selgeltnägijad on taolise peen-mateeria klassifikatsiooni juba sada aastat tagasi ära teinud (teosoof C.W.Leadbeateri teos "Occult chemistry": seal on "anu-osake" üles joonistatud, koosnevana stringi-niitidest - see anu-osake ongi teaduse jaoks kvarke moodustav hüpoteetiline osake preon/rishon: tema eksperimentaalseks avastamiseks/loomiseks tuleks kiirendi ehitada nö "galaktika läbimõõdus", ehk planeet Maale ei mahuks taoline kiirendi ära: taolise kiirendi abil saaks nähtava aine muuta tume-aineks ja vastupidi).

Ühesõnaga on tumeaine olemasolu üsna lihtne mõista/põhjendada (3+1 & 1+3 analoogia), kuid tumeaine praktiline tõestamine osakeste tasemel on üsna keeruline (samas astronoomia-vaatluste eksperimentidest ilmneb tumeaine olemasolu vägagi selgelt).

Vasta
#4
ja au eesti teadlasele - Ernst Õpik oli teerajaja sel alal.
kui arvul on reaalosa ja üks imaginaarosa, on see veel üpris hästi arusaadav, aga edasi mitu imaginaarosa ja kuni selleni, et reaalosa pudub üldse...kas see enam on kompleksarv?
millega me siis opereerime?
Vasta
#5
Ikka vist Öpik?
Vasta
#6
Kuna loojad ei saanud universumit kuskilt spikerdada ja ei teatud täpselt kuidas universumit ja olendeid luua, siis loodi hulk valeteooriaid millest tekkis tumeaine ja sealhulgas rämpsDNA. Tumeaine ja sh rämpsDNA on universumi valemi andmekihid. Aga kuna valem pole teada, siis andmekihid on meile nähtamatud. Kes teab iga ajatsükli valemit selle jaoks on nähtamatu pool nähtav. Teadus püüab teadust teha nähtava poole pealt, ignoreerides nähtamatut poolt. Teadus loob valemeid universumi eritunnuste pealt, aga need ei iseloomusta universumit kui protsessi eriti tõhusalt. Universum on süsteem ja universumi valem on süsteemivalem eelkõige.
Vasta
#7
Venekeelne popuaarteaduslik film tumdast materjalist.


Paramõtteid ja -arendusi võib aga alustada väitest, et igal ajahetkel läbivad inimest miljonid tumeaine osakesed. Mitte ainult inimest vaid kõike elusat ja elutut.
Vasta
#8
Postimehes on (ilmselt tasuline) artikkel tumeainest: https://teadus.postimees.ee/7622426/new-...t-kubiseda

Lühidalt siis nii, et kuna gravitatsioon on ainuke vastasmõju jõud, mis tumeainele mõjub, siis tähed ja planeedid oma külgetõmbejõuga imevad tumeainet endasse. Küllalt suur osa tumeaine hüpoteetilistest osakestest põrkuvad aga taevakeha tavapärasest mateeriast osakestega ja jäävad sinna lõksu. Ja tehakse järeldus, et meie maakoor, mille pinnal me kõik tatsame, on kaunikesti paksult tumeainet täis.

Originaalartikkel siin: https://www.newscientist.com/article/233...particles/
Sellegi eest küsitakse raha  Hrmm
Vasta
  


Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat