•  Eelmine
  • 1
  • ...
  • 3
  • 4
  • 5(current)
  • 6
  • 7
  • ...
  • 15
  • Järgmine 
Teema hinnang:
  • 0Hääli - 0 keskmine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Judaism, islam ja kristlus arutluseks
(02-05-2015, 13:53 )kage Kirjutas: Teadus ei kinnita, et Maa on üsna noor, seda kinnitavad kreatsionistid ja teised usklikud.
Uuesti, teadus justnimelt kinnitab seda ja see pole teadus, mis seda ei kinnita, kuna siin on ilmselge tõendus: http://www.hot.ee/e/evolutsioon/peatykk%...0vanus.pdf
Vasta
(02-05-2015, 13:50 )parim Kirjutas: Seda et teadus kinnitab, et maa on üsna noor, on ka piibliga kooskõlas. Kui sa mõistaksid et inimesed saavad üleloomulikult terveneda, nt luu kasvab hetkega kokku tagasi või et hambaauk terveneb hetkega, teaksid ka et loomine oli võimalik, sest nt hambaauk saab täituda just samal moel, nagu kogu loodu on võetud justkui eikuskil ja tehtud mateeriaks.
Inimesed tervenevad enesesisenduse, mõtteenergia abil.
Loomine Piiblis kirja pandu järgi ei ole sellega mingil kombel seoses.

Mis aga eespool kirjeldatud Suurde Pauku puutub, siis tänapäeva uurijad väidavad, et see, mida meie tajume Suure Pauguna, võib tegelikult olla kolmemõõtmeline miraaž kokkuvarisevast tähest universumis, mis on meie omaga võrreldes paljuski teistsugune.
Suur Pauk võis lähtuda hoopis neljamõõtmelise universumi mustast august.
http://forte.delfi.ee/news/kosmos/suur-p...d=69580673








Vasta
(02-05-2015, 14:24 )Müstik Kirjutas: Inimesed tervenevad enesesisenduse, mõtteenergia abil.
Loomine Piiblis kirja pandu järgi ei ole sellega mingil kombel seoses.

Kes üleloomulikult tervendab, on ikka Jumal, või oled sa seda oma mõtetega suutnud teha, mina olen üleloomulikku tervenemist kahel korral kogenud ja tean et ka raskeimad haigused ja kehadefektid võivad hetkega korda saada. Ma ei räägi siin nohust paranemisest, ka hambaaugu näite tõin kuna seda ei saa parandada mõtteenergia abil hetkega selliseks, nagu poleks kunagi hambaauku olnud. Arvate et Jumal ei suutnud siis luua universumi 6 päevaga, arvestades seda et Ta saab olla kõikjal?
Vasta
Miks peaks uskuma just Piibli loomismüüti?
Maailma üks vanimaid usundeid on ka näiteks hinduism. Hinduismi järgijaid on maailmas 950 miljonit. See on oma järgijate arvu poolest maailmas kolmas usund ristiusu ja islami järel.
Hinduism tekkis kuskil 3000 aastat tagasi praeguse Pakistani alal India orus.
Hinduismis ei ole välja kujunenud ühte asutajat, lunastajat, rajajat, vaid on olemas tuhanded jumalad, mis on ühe kõrgema jumala Brahman´i erinevad kehastused. Siiski on välja kujunenud kolme (Trimurti) või viie jumalarühma austamist. Kolmesesse gruppi kuuluvad Višnu, Šiva ja Brahma.
Hindud usuvad, et materiaalse maailma loomiseks ja säilitamiseks võtab jumal kolm kuju: maailma hoidja Višnu, maailma looja Brahma ja maailma hävitaja Šiva.
Hinduistide järgi on Jumal kui igavene printsiip Brahman. Brahman on kirjeldamatu, tunnetamatu, kõiketeadev, kõikjalviibiv, algne, igavene ja absoluutne, ilma alguse ja lõputa, kõige teadaoleva ja veel mitte teadaoleva, kõige juhtunu ja veel mitte juhtunu põhjus.
Tahan öelda, et sama hästi võib uskuda mõnda teist usundit.
Hindu eesmärk on vabaneda karma seadusest, olla vaba pidevatest ümbersündidest.
Hinduismis on inimesel vabadus valida, kuidas vaimse täiuslikkuseni jõuda. Hinduismil on ka võimalik vastus maailmas valitseva kannatuse ja kurjuse küsimusele. Hinduismi väitel on inimese kannatused - haigused, nälja või õnnetused - põhjustanud inimese enda kurjad teod, mille ta saatis korda oma eelnevas elus. Tähendusrikas on ainult hing, mis saab ühel päeval ümbersündide tsüklist vabaks ja saab puhata.

Budistid aga ei kummarda ühtegi jumalust ega Jumalat.

Muistses Egiptuses usuti, et päikesejumal Ra on maailmaruumi looja.
Paljudes müütides on Ra tulnud taeva ja Maa ühinemisest.
Vasta
(02-05-2015, 14:53 )parim Kirjutas:
(02-05-2015, 14:24 )Müstik Kirjutas: Inimesed tervenevad enesesisenduse, mõtteenergia abil.
Loomine Piiblis kirja pandu järgi ei ole sellega mingil kombel seoses.

Kes üleloomulikult tervendab, on ikka Jumal, või oled sa seda oma mõtetega suutnud teha, mina olen üleloomulikku tervenemist kahel korral kogenud ja tean et ka raskeimad haigused ja kehadefektid võivad hetkega korda saada. Ma ei räägi siin nohust paranemisest, ka hambaaugu näite tõin kuna seda ei saa parandada mõtteenergia abil hetkega selliseks, nagu poleks kunagi hambaauku olnud. Arvate et Jumal ei suutnud siis luua universumi 6 päevaga, arvestades seda et Ta saab olla kõikjal?

Kaudselt on sul isegi õigus.
Kui olin nooruses piibliusku, siis olin tihti ka haige ja mind vaevasid süütunded ja hirmud. Eks need ole ka omavahel seotud.

Siis sain teada, et Jumal ehk Kõiksus ehk Algallikas on midagi palju hoomamatut ja lõppematut kui see tühipaljas piibli Jehoova, kes on vaid kuri ja vägivaldne deemon.

Siis sain veel teada, et materiaalse keha sees on igavikuline hing, kes on osake sellest Jumalast/Kõiksusest/Allikast.
Ja vot see teadmine, et ma ise olen osake Jumalast, andis mulle jõudu ennast tervendada ja kaotas hirmu ja häbitunde.

Muus osas, see mis puudutab Maa ajalugu ja vanust, olen ühel meelel Müstikuga.
Vasta
Peaks vist vahepeal selgitama, et piibel ei väida kusagil, nagu oleks maa 6000 aastat vana või et jumal lõi universumi 7 24-tunnise päevaga.
Sõna "yom", mis on omal ajal tõlgitud kui "päev" tähendab ka "aeg" ja "ajastu" niisiis on loomistöö jaotatud seitsmesse ajajärku või ajastusse. Seejuures võivad need olla ka miljardeid Maa-aastaid pikad ajajärgud. Ärge unustage, et "Jumala juures on üks päev kui tuhat aastat ja tuhat aastat kui üks päev" (2 Pt 3:8).
Sõna "looma" algne variant ei tähenda ju samuti mitte ainult silmapilkset loomist, vaid ka pikka aega kestvat arengut, täpselt nagu teadus seda kirjeldab. Sellepärast ma ütlesin, et piibel on 100% kooskõlas teadusega. Erinevus on vaid selles, et piibel ütleb meile selle arengu ja protsessi käivitaja ning põhjuse, teadus aga ilmselt väidab selle olevat põhjuseta ja eesmärgita.

Siin on kõlanud veel mõningaid huvitavaid mõtteid. Jehoova (mis on jumala nime eestikeelne vaste) ei ole kuri ega vägivaldne, vaid jumal on armastus (1 Jh 4:8,16). Kuna ta on armastus siis on ka selge, et ta ei vihka ühtegi oma loodud-olendit, kes on ju tema lapsed. Meie kõik oleme tema lapsed, sellepärast nimetatakse teda ka isaks, sest seda ta ongi, meie isa taevas. Jumal on armastus, temas ei ole mingit viha ega kurjust, ainult kurbus selle kurjuse pärast mis valitseb inimeste südames. Ta on tõde, sellepärast ei ole temas midagi valet. Ta on vaimulik valgus, seepärast ei ole temas mingisugust pimedust, vaid ta on "valguste isa" (Jk 1:17).

Kui mul jäi mõni mõte kahe silma vahele või on veel küsimusi, siis ma selgitan meeleldi.
Vasta
(02-05-2015, 17:04 )saksingj Kirjutas: Siin on kõlanud veel mõningaid huvitavaid mõtteid. Jehoova (mis on jumala nime eestikeelne vaste) ei ole kuri ega vägivaldne, vaid jumal on armastus (1 Jh 4:8,16). Kuna ta on armastus siis on ka selge, et ta ei vihka ühtegi oma loodud-olendit, kes on ju tema lapsed. Meie kõik oleme tema lapsed, sellepärast nimetatakse teda ka isaks, sest seda ta ongi, meie isa taevas. Jumal on armastus, temas ei ole mingit viha ega kurjust, ainult kurbus selle kurjuse pärast mis valitseb inimeste südames. Ta on tõde, sellepärast ei ole temas midagi valet. Ta on vaimulik valgus, seepärast ei ole temas mingisugust pimedust, vaid ta on "valguste isa" (Jk 1:17).

Kui mul jäi mõni mõte kahe silma vahele või on veel küsimusi, siis ma selgitan meeleldi.

Kuna olen lugemis-sõltlane, siis olen ka piiblit mitu korda lugenud, et seda paremini mõista.
Juba esimesel korral vapustas mind Jehoova julmus ja despootlikkus. Kes iganes teda ei kuulanud, see tuli ära tappa, olgu selleks siis vasikakummardamine (mis selles on halba, indiaanlased kummardavad Suurt Vaimu jne), rahvad, kes jäid jalgu või nautisid naudinguid. Mis iganes tehti, oli see Jehoova arvates vale ja tuli hävitada, kas siis õppetunniks või hirmutamiseks.

Sestap mulle ongi mõistatuseks, mis "vägi" neid (mitmed aastad ka mind) suutis pimestada/allutada/mõjutada nii, et mina/nad kaotasid mõtlemisvõime.
Kuna olen väga paljude usklike inimestega kokku puutunud, siis tean, et enamik neist on tõesti siirad, head ja usuvad, et teevad oma tõekuulutamisega ka teistele head. Nad ei tahagi muud uskuda, sulevad kõrvad ja mõtted kõigele muule.

Jah, see on nende valik, sest see on ka turvaline ja lihtne, sest sa paned oma arengu ja elu kellegi teise õlule, mitte ei vastuta ise iga oma mõtte ja teo eest.
Vasta
(02-05-2015, 17:14 )Minaelan Kirjutas: Kuna olen lugemis-sõltlane, siis olen ka piiblit mitu korda lugenud, et seda paremini mõista.
Juba esimesel korral vapustas mind Jehoova julmus ja despootlikkus. Kes iganes teda ei kuulanud, see tuli ära tappa, olgu selleks siis vasikakummardamine (mis selles on halba, indiaanlased kummardavad Suurt Vaimu jne), rahvad, kes jäid jalgu või nautisid naudinguid. Mis iganes tehti, oli see Jehoova arvates vale ja tuli hävitada, kas siis õppetunniks või hirmutamiseks.

Sestap mulle ongi mõistatuseks, mis "vägi" neid (mitmed aastad ka mind) suutis pimestada/allutada/mõjutada nii, et mina/nad kaotasid mõtlemisvõime.
Kuna olen väga paljude usklike inimestega kokku puutunud, siis tean, et enamik neist on tõesti siirad, head ja usuvad, et teevad oma tõekuulutamisega ka teistele head. Nad ei tahagi muud uskuda, sulevad kõrvad ja mõtted kõigele muule.

Jah, see on nende valik, sest see on ka turvaline ja lihtne, sest sa paned oma arengu ja elu kellegi teise õlule, mitte ei vastuta ise iga oma mõtte ja teo eest.

Kõrvalepõikena - Suur Vaim on ju seesama jumal Jahve, Jehoova, Allah.. jumal on ju vaim (Jh 4:24). Pole kõige olulisem, mis nimega me teda tunneme.

Nüüd teemasse. vasikakummardamine peale seda, kui seesama jumal oli nähtavalt Iisraeli rahva orjusest ära juhtinud, oli muidugi väga rumal tegu, sellega esitati ju jumalale väljakutse, et me teame küll, et sa oled olemas (sest kuna jumal oli neid juhtinud juba aastaid selleks ajaks ja teinud mitmeid tegusid, mida inimesed nimetavad imeks, ei saanud nad seda eitada) aga meil on sinust pohhui, me teeme sinu mõnitamiseks endale kullast vasika ja kummardame seda. Sellest polekski ju muidu midagi, las kummardavad, aga ilmselt hakati sellega ka ülejäänud rahvast õige, elava, ja ainsa jumala juurest eemale suunama, nagu ebajumalakummardajad seda tavaliselt ikka teevad. Eks siis jumal pidi enda olemasolu neile meelde tuletama. Loodusseadusi ei saa eirata ja jumal on sama kindel nagu loodusseadused, mille tema on loonud. See vasikakummardamine oli umbes sama, kui inimesed oleksid end suures eufoorias lõkkesse visanud ja siis solvunud et nad ära põlevad.
Vana testament on tõesti täis julmust ja tapmisi, kohati lausa genotsiide. Kuid see on ju suures osas kroonika, see ei tähenda et jumal tegelikult mingid tapmised heaks kiitis, see näitab et need ja need inimesed tegid seda ja õigustasid oma tegusid jumalaga. Vanas testamendis on ka väga palju näiteid sellest, kuidas muidu vagad ja jumalat tundvad inimesed eksivad ja teevad kurja, ning saavad jumalalt ka selle eest hukkamõistu (mitte tingimata surma. jumalal ju ei ole hea meel õela surmast, vaid pigemini, et õel pöörduks oma õelusest ja võiks elada Hs 18:23; 33:11).

Jumal ei tegele hirmutamisega, ta on ju armastus, armastus on teatavasti hirmu vastand. See on inimeste oma arusaam, kui nad hirmu tunnevad, järelikult tunnevad end süüdi. Jumal ei tõuka kedagi ära vaid vastupidi, kutsub igaüht enese juurde osa saama elust ja armastusest, sest tema ongi kõiksuse allikas ja kese, ning ei ole mingit elu ilma temata.

Veel kord: jumal on armastus, jumal on seesama eile, täna ja igavesti, muutumatu. See on inimeste arusaam jumalast, mis ajas muutub ja areneb, koos inimkonnaga. See on ilmselge, et vana testamendi päevil olid inimesed pisut erinevad ning said ka jumalast meist pisut erinevalt aru ja kujutasid teda hirmsa ja kardetavana - sellisena nagu nemad teda nägid. Mitte et jumal oleks tahtlikult hirmutav, vaid inimesed oma kurja loomuse tõttu tajusid teda esmalt niisugusena. Vana testamendi lõpupoole prohvetiraamatutes ilmub järk-järgult, koos inimese vaimse arenguga, ka jumala tõeline, armastav ja kõigeväeline pale, mis avaldub lõpuks täiesti Jeesuses kristuses, kes põhimõtteliselt tuli muu hulgas ütlema, et hei inimesed, te olete jumalast täitsa valesti aru saanud, jumal on armastus.
Vasta
ok aga kas ristiusk peale tule ja mõõga ka rahulikult on levinud .
Vasta
Vaskikakummardamise tagajärgedest piiblis.

2Ms 32:26 siis Mooses astus leeri väravasse ja ütles: "Kes on Jehoova poolt, tulgu minu juurde!" Ja tema juurde kogunesid kõik Leevi pojad. 27. Ja ta ütles neile: "Nõnda ütleb Jehoova, Iisraeli jumal: Igaüks pangu oma mõõk vööle! Käigu sinna ja tänna leeri väravast väravani ja tapke igaüks, olgu see ka oma vend, sõber või sugulane!" 28. Ja Leevi pojad tegid, nagi Mooses käskis; ja sel päeval langes rahva seast ligi kolm tuhat meest.



Vasta
pluss veel toredad poomis nöörid ja kenad tuleriidad . Ja millal kirikutegelased vabandavad Kongla Anne ees ,et ta mitte millegi eest tuleriidale saateti .Minu teada Rooma Paavst vabandas keskaja kuritegude eest ja palus andestust . Ma ei saa aru miks meie kiriku tegelased sama ei või teha .Jumal võib ja võis hea olla aga selle lippu all on palju kurja tehtud ning see kuri on alles . Ega ülekohus enne ei lahtu kui seda ei tunnistada . Kongla Anne põletati 1996 uuesti nukuna kirikuõpetaja seisis kõrval ja vaatas pealt ja ma ei saa aru kust tulevad sellised Jumala sulased
Vasta
(02-05-2015, 21:11 )saksingj Kirjutas: Jumal ei tegele hirmutamisega, ta on ju armastus, armastus on teatavasti hirmu vastand. See on inimeste oma arusaam, kui nad hirmu tunnevad, järelikult tunnevad end süüdi. Jumal ei tõuka kedagi ära vaid vastupidi, kutsub igaüht enese juurde osa saama elust ja armastusest, sest tema ongi kõiksuse allikas ja kese, ning ei ole mingit elu ilma temata.

Veel kord: jumal on armastus, jumal on seesama eile, täna ja igavesti, muutumatu. See on inimeste arusaam jumalast, mis ajas muutub ja areneb, koos inimkonnaga. See on ilmselge, et vana testamendi päevil olid inimesed pisut erinevad ning said ka jumalast meist pisut erinevalt aru ja kujutasid teda hirmsa ja kardetavana - sellisena nagu nemad teda nägid. Mitte et jumal oleks tahtlikult hirmutav, vaid inimesed oma kurja loomuse tõttu tajusid teda esmalt niisugusena. Vana testamendi lõpupoole prohvetiraamatutes ilmub järk-järgult, koos inimese vaimse arenguga, ka jumala tõeline, armastav ja kõigeväeline pale, mis avaldub lõpuks täiesti Jeesuses kristuses, kes põhimõtteliselt tuli muu hulgas ütlema, et hei inimesed, te olete jumalast täitsa valesti aru saanud, jumal on armastus.

Mul hakkab alati kõhus keerama, kui ma sedasorti jutlust jälle kuulen.

Ehk siis, ma armastan sind, kui sa mulle kuuletud ja teed, mis käsin..kui mitte, siis tapan sinu ja su suguvõsa...aga see on kõik vaid sinu enda hinge heaks...ööök Shock.
Vasta
(02-05-2015, 21:11 )saksingj Kirjutas: ...Veel kord: jumal on armastus, jumal on seesama eile, täna ja igavesti, muutumatu. See on inimeste arusaam jumalast, mis ajas muutub ja areneb, koos inimkonnaga. See on ilmselge, et vana testamendi päevil olid inimesed pisut erinevad ning said ka jumalast meist pisut erinevalt aru ja kujutasid teda hirmsa ja kardetavana - sellisena nagu nemad teda nägid. Mitte et jumal oleks tahtlikult hirmutav, vaid inimesed oma kurja loomuse tõttu tajusid teda esmalt niisugusena. Vana testamendi lõpupoole prohvetiraamatutes ilmub järk-järgult, koos inimese vaimse arenguga, ka jumala tõeline, armastav ja kõigeväeline pale, mis avaldub lõpuks täiesti Jeesuses kristuses, kes põhimõtteliselt tuli muu hulgas ütlema, et hei inimesed, te olete jumalast täitsa valesti aru saanud, jumal on armastus.


Lugupeetud saksingj - võta oma oma sadistist Jumal kaasa ja keri Põrgu!

Maailm ei tunne verejanulisemat jumalat kui juutide poolt loodud kristlus, eesmärgiga juutide võimu kindlustamine.
Tänapäeval vohav algselt juutide aretatud ja kristlusest kasvanud islam täidab oma algset eesmärki - nõrgestada ning murendada rahvaid et nad allutada juutide ülemvõimule.

Eesmärk on vist saavutatud - kui Jahve otsustab puhata, siis pangatoiminguid ei tehta. Ka mitte "iseseisvas" Eesti Vabariigis.

Vasta
Parim võiks lugeda ka vanemate foorumlaste arvamusi piiblist ja usust, siis saaksid paljud vastused teada ja samuti ehk lõpetaksid selle piiblijumala pähemäärimise:

"Mida piibel käsib meil teha ja mida ta meile õpetab...
4.Mo.31,17. Seepärast tapke nüüd kõik poeglapsed, samuti tapke iga naine, kes on meest tunda saanud mehega magades


4.Mo.25,5. Ja Mooses ütles Iisraeli kohtumõistjaile: Tapke igaüks oma meestest see, kes on hoidnud Baal-Peori poole!"

Hs.9,6. Tapke sootuks vanad, noored mehed ja neitsid, lapsed ja naised.


2.Mo.32,27. Ja ta ütles neile: "Nõnda ütleb Jehoova, Iisraeli Jumal: igaüks pangu oma mõõk vööle! Käige sinna ja tänna leeri väravast väravani ja tapke igaüks, olgu see ka oma vend, sõber või sugulane!""

http://www.para-web.org/showthread.php?tid=384
Vasta
Sa ju tsiteerisid vanat testamenti, see oli aeg, kus ei olnud veel pattude eest mingit ohvrit, oli ainult eelpilt sellest ja see kes ahvatles teist inimest patule tuli surmata, et mitte rohkem inimesi patule ahvatleda. Nüüd elame uue lepingu järgi, kus Jumal on juba oma Poja Jeesuse andnud meie pattude eest surema, et meid patust puhastada. Uue lepinguga, kus on juba ohver pattude eest, Jumal lausa keelab tappa! Sest kes mõõga tõmbavad, need mõõga läbi hukkuvad. Ise tean et kristlus levib rohkem läbi imetegude ja tervenemisimede, mitte aga mõõga läbi, need kes seda mõõgaga teevad ei ole küll Jumalat ära tundnud.
Vasta
Jumala sõna on selge: sa ei tohi tappa! 1 kümnest käsust (2 Ms 20:13). Keegi siin eelpool tsiteeris Moosese raamatuid. Nagu ma ütlesin, on need küll inspireeritud jumalast, kirja pandud aga loomulikult inimeste poolt, kas sa pole siis märganud et ka tänapäeval kipuvad inimesed õigustama oma kuritegusid jumala tahtega? (pommivööd ja isis, keegi?) Jumala tahe ei ole, et keegi hukkuks, vaid et kõik võiks elada (Hs 33:11). Need moosese raamatu sündmused leidsid ju aset hoopis teises ajas ja kultuuriruumis, seda ei saa üle kanda tänapäeva Euroopa õigusnormidesse.

Veel kord, ma kinnitan, et jumala peamine omadus on armastus, ta ei taha kellegi surma ning kui kellegi surmab, siis vaid selleks et süütut elu päästa (pisut kohatu võrdlus, aga ka inimene surmab ju lahinguväljal teda ründava vastase iseenda ja teiste elu päästmiseks) ning pealegi ei ole keegi ju lõplikult surnud, ülestõusmises saavad kõik jumalat näha ja õiglase kohtumõistmise osaliseks.

Jah kristlust on levitatud ka tule ja mõõgaga, peaks ju ilmne olema et mõrtsukatel ei ole jumalaga midagi pistmist, ükskõik kui palju nad oma kuritegusid ei õigustaks jumalaga. Rumal on see, kes õigustust ei leia!

Aga miks keegi siin pahandas, et ma räägin kristusest ja jumalast kristluse teemas?
Vasta
(02-05-2015, 21:50 )sakala Kirjutas: pluss veel toredad poomis nöörid ja kenad tuleriidad . Ja millal kirikutegelased vabandavad Kongla Anne ees ,et ta mitte millegi eest tuleriidale saateti .Minu teada Rooma Paavst vabandas keskaja kuritegude eest ja palus andestust . Ma ei saa aru miks meie kiriku tegelased sama ei või teha .Jumal võib ja võis hea olla aga selle lippu all on palju kurja tehtud ning see kuri on alles . Ega ülekohus enne ei lahtu kui seda ei tunnistada . Kongla Anne põletati 1996 uuesti nukuna kirikuõpetaja seisis kõrval ja vaatas pealt ja ma ei saa aru kust tulevad sellised Jumala sulased

Kui paavst on vabandanud siis ongi nn. kirikutegelased vabandanud. Paavst esindab ju kogu kristlaskonda. Millal aga vabandatakse vastukaaluks kristlaste ees, mida ilmalikud võimud nende suhtes korda saatnud. Hea küll, Saksamaa on vabandanud natsismiohvrite osas, kuhu kuulusid ka kristlased.
Vasta
Ma olen ise usklik ja ei vaidlusta jumala olemas olu aga ülekohus jääb ülekohtuks ja ka eesti kirik peab sellega ükskord silmitsi seisma . Ja kui süsteemis on üks ülekohtuselt hukkadud inimene siis on see süsteem jama . Aga ajaloos on kiriku süsteemis neid palju . Aga Jumal on loomulikult olemas vähemalt minu jaoks .
Vasta
Ei tohi sassi ajada jumalat ja religiooni või kirikut kui organisatsiooni.
Vasta
Ja see ,et teised on ka teinud ei muuda sinu tegusi olematuks .Ristiusk oleks ka meile rahulikult tulnud ja tuligi kuni idioodid Püha Albert ja teised etteotsa said ja risti sõja käima lükkasid . Ja mis nõidade põletamisse puudub siis aetakse see kohalike kaela aga kes piinasid ja käisid kohud pidamas olid ikka mõisnikud ja kirikuõpetajad .Käsud tulid neilt nii ,et kes teeb see vastutab . Kirik võiks vähemalt tunnistada ,et vanasti oli mõni kiriku tegelane verejanuline despoot mitte kõiki kiita ja austada nagu kangelasi ja austust väärivate tegelastena .Aga jumal on olemas
Vasta
(03-05-2015, 09:46 )saksingj Kirjutas: Jumala sõna on selge: sa ei tohi tappa! 1 kümnest käsust (2 Ms 20:13). Keegi siin eelpool tsiteeris Moosese raamatuid. Nagu ma ütlesin, on need küll inspireeritud jumalast, kirja pandud aga loomulikult inimeste poolt, kas sa pole siis märganud et ka tänapäeval kipuvad inimesed õigustama oma kuritegusid jumala tahtega?

Olen küll seda tähele pannud. Ning selle pärast olen ma ka kriitilisi noote visanud jumala nimel kõnelejate suunas.
Kui öelda, et piibel on inspireeritud raamat, aga pole tõde, siis see idee ei pruugi usklikele inimestele eriti karvamööda olla. Usklikud inimesed (misstahes religioonis) leiavad pühadest raamatutest oma tõe ja kuulutavad seda teistele. Jättes täiesti tähelepanuta, et see on tegelikult vaid nende tõde. Sellega kuulutavad nad vaid inimliku arusaamist asjadest ja esitavad seda absoluutsena.

Kui aga rääkida kümnest käsust, siis kes need kirja pani? Piiblis on kirjas, et jumal andis käsulauad millele käsud olid kirjutatud. Need käsud on piiblis välja toodud. Need on inimeste poolt sinna kirja pandud ja jutt käskude saamisest niisamuti.
Võtame nüüd selle käsu, et 'sina ei tohi tappa'. Teisiti võib seda mõista, kui 'sina ei tohi mõrvata'. Mõrv on aga ebaseaduslik tapmine. Ka enesekaitseks tapmine pole mõrv. Ning see jätab ka ruumi seaduslikule tapmisele. Surmamõistetu hukkamine pole mõrv. Või on? Kas siin on ruumi jumala seaduste vastu eksinu ja nende seaduste poolt surma mõistetute tapmisele?
Igatahes tapmist keelava käsu algne tähendus võis just olla mõrva keelamine. Selles mõttes ei saa seda võtta nii lihtsa ja selgena piiblit lugedes. Piibel pole ühestki otsast lihtne ja selge, kui sellesse ja selle ajalukku natukenegi süveneda.

Edit: parandasin näpuka
Vasta
(03-05-2015, 09:46 )saksingj Kirjutas: Jumala sõna on selge: sa ei tohi tappa! 1 kümnest käsust (2 Ms 20:13).

Mõned väidavad, et see koht on valesti tõlgitud. Originaalis pidavat tapmise asemel juttu olema mõrvast. Pole ise kontrollinud.
Vasta
(02-05-2015, 21:11 )saksingj Kirjutas: Sellest polekski ju muidu midagi, las kummardavad, aga ilmselt hakati sellega ka ülejäänud rahvast õige, elava, ja ainsa jumala juurest eemale suunama, nagu ebajumalakummardajad seda tavaliselt ikka teevad. Eks siis jumal pidi enda olemasolu neile meelde tuletama. Loodusseadusi ei saa eirata ja jumal on sama kindel nagu loodusseadused, mille tema on loonud. See vasikakummardamine oli umbes sama, kui inimesed oleksid end suures eufoorias lõkkesse visanud ja siis solvunud et nad ära põlevad.

Kõikvõimas (piibli)jumal pidi ennast meelde tuletama vägivalla abil? Kui inimene oma valiku korral (nt kuldvasika kummardamine) sai tunda mingitki rõõmujoovastust, siis jumala valik oli talle surm ja kõik. Kumb valikutest kõneleb enam võimalusest areneda, muutuda? Mis oli jumalal selle vastu, et inimene tema mõistes lõkkesse viskus – tagajärg oli mõlema teo korral jumala jaoks sama, ent ühel juhul sai inimene tunda rõõmujoovastust, teisel juhul mõisteti ta tegu hukka vägivalla abil. Arusaamatu tegu jumala poolt, kui tal oli võime teada inimese tegusid enne, kui inimene neid sooritas. Ime on, et inimene sellise jumala käe all üldse ellu jäi.

(02-05-2015, 21:11 )saksingj Kirjutas: Veel kord: jumal on armastus, jumal on seesama eile, täna ja igavesti, muutumatu. See on inimeste arusaam jumalast, mis ajas muutub ja areneb, koos inimkonnaga. See on ilmselge, et vana testamendi päevil olid inimesed pisut erinevad ning said ka jumalast meist pisut erinevalt aru ja kujutasid teda hirmsa ja kardetavana - sellisena nagu nemad teda nägid. Mitte et jumal oleks tahtlikult hirmutav, vaid inimesed oma kurja loomuse tõttu tajusid teda esmalt niisugusena. Vana testamendi lõpupoole prohvetiraamatutes ilmub järk-järgult, koos inimese vaimse arenguga, ka jumala tõeline, armastav ja kõigeväeline pale, mis avaldub lõpuks täiesti Jeesuses kristuses, kes põhimõtteliselt tuli muu hulgas ütlema, et hei inimesed, te olete jumalast täitsa valesti aru saanud, jumal on armastus.

Jah, (piibli)jumalal on õigus arengule, inimesel vaid ta käskudele.
Kui inimese arusaamine jumalast on ajas olnud, on muutuv, aga jumal on olnud ja on ikka üks ja muutumatu, peaks ka jumalasõna olnud, olema ajas muutumatu. Miks jumalasõna on ajas muutunud, muutub? On see ikka jumalasõna, mida vahendatakse piibli abil? Kas see on ikka jumal, kelle sõna (piibli)usklikud kummardavad? Või delegeeritakse seeläbi vastutus oma elu ees kellelegi teisele, ja nauditakse ette surmajärgset elu?
Vasta
Jah, sa ei tohi tappa tähendab eeskätt mõrvakeeldu, sest on lubatud tappa looma toiduks, ning on olnud lubatav ka inimese tapmine hädakaitseseisundis. Viimane on siiski erand, mitte reegel, seepärast on õige jätta see nagu ta on: sa ei tohi tappa. Muidu inimesed loevad seda ja mõtlevad et kui ma mõne õigustuse leiutan, siis on tapmine lubatav. Jumala sõna on selge: mõrtsukad ei päri jumala riiki (Ilm 22:15).

See kuldvasika juhtum, mina selgitasin seda nii nagu mina seda näen, eeskätt ärme unusta, et piibel on jah, tõesti, inspireeritud jumalast, aga kirja pandud inimeste poolt, kes kirjeldavad sündmusi läbi oma isikliku vaatevinkli. Tänapäeval, mitu tuhat aastat hiljem ja hoopis teises kultuuriruumis, on meil hoopis teistusugune asjade käsitlus, ja seda suuresti just täna kristlikule maailmapildile, mis on kujundanud ka neid, kes kristust ei usu.

Kümme käsku on antud jumalalt, kirja pandud inimeste poolt. Ma usun, et keegi ei vaidle nende käskude sisuga, need on lihtsad ja universaalsed elujuhised, vajalikud selleks et ühiskond ja seeläbi inimene saaksid eksisteerida. Tänapäeval on seaduskoodeksid märksa pikemad ja keerulisemad, et sedasama tagada. Aga kõik käsk on ju kokku võetud selles: armasta jumalat kõigest oma südamest ja kõigest oma hingest ja kõigest oma väest ning armasta oma ligimest nagu iseennast. Neis kahes käsus on kõik muud seadused kokku võetud.
(04-05-2015, 09:11 )Sinis Kirjutas: Jah, (piibli)jumalal on õigus arengule, inimesel vaid ta käskudele.
Kui inimese arusaamine jumalast on ajas olnud, on muutuv, aga jumal on olnud ja on ikka üks ja muutumatu, peaks ka jumalasõna olnud, olema ajas muutumatu. Miks jumalasõna on ajas muutunud, muutub? On see ikka jumalasõna, mida vahendatakse piibli abil? Kas see on ikka jumal, kelle sõna (piibli)usklikud kummardavad? Või delegeeritakse seeläbi vastutus oma elu ees kellelegi teisele, ja nauditakse ette surmajärgset elu?

Jumala sõna ei ole ajas muutuv, jumal ise ei ole muutuv vaid on ikka seesama, täiuslik. Inimene on muutuv, seda nii evolutsiooniliselt, läbi põlvkondade, kui isiklikult, läbi arengu lapsest raugani. Lisaks veel eri kultuuriruumid. Piiblis on lisaks jumalikule sees ka inimlik aspekt, keegi ei eitagi seda, kuid need on uurijale ja lugejale, kes jumalat otsib, selgelt eristatavad. Keegi ei saa nõuda, et ta lapsena peaks oskama raketiteadust. Inimene peab ja saabki ainult ise areneda ja õppida, mis ongi meie elu eesmärk, muutuda rohkem jumala sarnaseks, täiuslikuks. Aga kõige alus on armastus.
Vasta
(03-05-2015, 21:01 )Kolmasilm Kirjutas:
(03-05-2015, 09:46 )saksingj Kirjutas: Jumala sõna on selge: sa ei tohi tappa! 1 kümnest käsust (2 Ms 20:13).

Mõned väidavad, et see koht on valesti tõlgitud. Originaalis pidavat tapmise asemel juttu olema mõrvast. Pole ise kontrollinud.
Väidavad ka, et õigeim tõlge olla hoopis "sa ei tapa" või "sa ei pea tapma", samas kui kolmandad tõlgitsesid seda käsku kui keeldu ´võtta elu´.
Üldiselt arvan, et leping tehti kohaliku rahvaga; meile kui paganarahvale peaks sest kõrbetsirkusest olema suht pohhui. Meie kohta käib Roomlastele 2.14–15:
Kui paganad, kellel ei ole Moosese seadust, ometi loomu poolest täidavad Seaduse sätteid, siis ilma Seaduseta olles on nad ise enesele seaduseks, näidates seega, et seadusepärane tegutsemine on kirjutatud neile südamesse; ühtlasi tõendavad seda ka nende südametunnistus ja nende mõtted, mis järgemööda kas süüdistavad või vabandavad neid.

Vasta
  
  •  Eelmine
  • 1
  • ...
  • 3
  • 4
  • 5(current)
  • 6
  • 7
  • ...
  • 15
  • Järgmine 


Võimalikud seotud teemad...
Teema: Autor Vastuseid: Vaatamisi: Viimane postitus
  Islam ja sõda Tutanhamon 43 25,562 31-08-2021, 16:11
Viimane postitus: Eithea
  Kristlus ja kommunism. Valge ordu hundi 3 1,695 18-12-2019, 14:17
Viimane postitus: Q11
  Altai šamanism, kas kristlus on saatanast? VironShaman 52 20,620 12-12-2019, 13:31
Viimane postitus: Mannu
  EKRE, Objektiiv ja äärmuslik kristlus Eestis. Valge ordu hundi 1 1,545 28-03-2019, 22:10
Viimane postitus: Nielander
  Kristlus on ikka liiga radikaalne? pipp 90 41,010 15-08-2013, 10:34
Viimane postitus: positiivne
  Jacque Fresco arvamus usust (Kristlus). Teie mõtted? Balzzar 2 3,151 03-02-2012, 11:00
Viimane postitus: kage

Alamfoorumi hüpe:


Kasutaja, kes vaatavad seda teemat:
1 külali(st)ne

Expand chat